کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۶ نکته برای حفظ تعامل مشتریان با برند در شبکه های اجتماعی

یکی از راه‌های رسیدن به موفقیت در کسب و کار و حفظ مشتریان‌، ایجاد ارتباط قوی، اعتماد، و وفاداری در دنبال کنندگان شبکه‌های اجتماعی‌تان است. شبکه اجتماعی منبع قدرتمندی است که صاحبان و مدیران کسب و کارها می‌توانند با استفاده از آن، با مشتریان فعلی‌شان در ارتباط باشند و وفاداری آن‌ها را به برندشان حفظ کنند. در این نوشتار با ما همراه باشید تا ۶ نکته برای حفظ تعامل مشتریان با برند در شبکه های اجتماعی را بدانید.

حفظ تعامل مشتریان با برند در شبکه های اجتماعی

پیروی از استراتژی‌های حفظ مشتری برای رونق کسب و کار‌ها از اهمیت بالایی برخوردار هستند. تولید محصولات با کیفیت و پایین آوردن قیمت‌ها به تنهایی نمی‌توانند وفاداری مشتریان را افزایش دهند.

برای حفظ تعامل مشتریان با برندتان، خود را به منبع قابل اعتمادی در شبکه‌های اجتماعی تبدیل کنید. هم‌چنین، باید هر از چند گاهی پیشنهادهای منحصر به فردی نظر برنامه‌‌های وفاداری به مشتریان ارائه دهید.

شبکه‌های اجتماعی چیزی بسیار فراتر از ابزاری برای جذب مشتریان جدید و تبلیغ محصولات تازه هستند. شبکه‌های اجتماعی این قابلیت را دارند که به حفظ مشتریان کمک کنند، و شما باید از این قابلیت استفاده کنید. وقتی مشتریان شما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال می‌کنند، بخشی از استراتژی‌تان باید به ایجاد رابطه، اعتماد، و وفاداری با دنبال کنندگان اختصاص یابد.

حفظ تعامل مشتریان با برند در شبکه های اجتماعی

۱. به اهمیت استراتژی حفظ مشتری پی ببرید

استراتژی حفظ مشتری از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا این مسئله در تحقق اهداف بلند مدت به شما کمک می‌کند. هر قدر سطح توانایی‌تان در حفظ مشتری بالاتر برود، بر میزان ارزش کسب و کار‌تان افزایش می‌یابد. هم‌چنین، حفظ مشتری می‌تواند آینده‌ی کسب و کار‌تان را ضمانت کند. مشتریان وفادار می‌توانند بارها و بارها از طرق مختلف از کسب و کار‌تان حمایت کنند؛ و شما در این میان، فرصت مناسب را برای جذب مشتریان جدید به دست خواهید آورد. طبق گزارش امریکن اکسپرس، حفظ مشتری اهمیت و ارزش حفظ مشتری از تولید محصولات با کیفیت و قیمت‌های رقابتی بالاتر است. برای حفظ مشتریان و حفظ اطمینان از این مسئله که آن‌ها بارها و بارها به سمت شما باز خواهند گشت، باید از برنامه‌ی وفاداری استفاده کنید.

جهت به دست آوردن موفقیت در استفاده از شبکه‌های اجتماعی برای حفظ مشتریان باید از ۱۲ نکته طلایی برای حضور برند در شبکه‌های اجتماعی بهره ببرید.

۲. ارتباط مناسبی با فالوورهای‌تان ایجاد کنید

یکی از نکات کلیدی برای حفظ مشتری، ایجاد ارتباط مناسب با آن‌ها است. اگر مشتریان به شما اعتماد کنند و برندتان را دوست داشته باشند، تمایل بیش‌تری برای وفادار ماندن به شما از خود نشان خواهند داد. به گفته‌ی ریچل ساموئل، مدیر شبکه‌های اجتماعی در شرکت اسپراوت سوشیال، ایجاد ارتباط با فالوورها یا دنبال کنندگان یک فرایند جاری و بلند مدت، و نیازمند مراقبت و توجه است. وی در این باره می‌گوید، “‌این فرایند با تولید محتوای اصیل و معتبری آغاز می‌شود که حاوی اطلاعات ارزشمندی برای مخاطب باشد.‌”‌

برای ایجاد رابطه‌ی مناسب با فالوورها، باید محتوایی تولید کنید که برای مخاطب ارزشمند باشد، و بیش از اندازه تبلیغاتی نباشد. مشتریان دوست دارند با برندهای مورد علاقه‌شان در ارتباط باشند؛ بنابراین، با آن‌ها دوستانه و قابل اعتماد رفتار کنید.

تایلر فالتن، مدیر ارشد خدمات بازاریابی در انتشاراتی آلن پرس، می‌گوید، “‌نکته‌ی مهم در این میان این است که باید کاملا درک کنید رابطه‌ یک جاده‌ی دو طرفه است. برندها باید به حرف‌های مخاطبان‌شان گوش کنند و با آن‌ها ارتباط مثبتی برقرار کنند تا به تعامل سازنده و مناسبی دست پیدا کنند؛ منظورمان گفتگو کردن با مخاطب است، نه سخنرانی کردن برای‌شان.

۳. با مشتریان تعامل فعال داشته باشید

آدم‌ها وارد شبکه‌های اجتماعی می‌شوند تا اجتماعی شوند. اگر به صورت آنلاین اندازه‌ی کافی فعال و اجتماعی نباشید، پست‌ها و مطالب‌تان در جریان خروشان بی‌نهایت مطالب جدید در شبکه‌های اجتماعی گم می‌شوند. یکی از روش‌ها برای فعال ماندن در شبکه‌های اجتماعی این است که داخل این شبکه‌ها به پرسش‌های دنبال کنندگان پاسخ دهید و این امکانات به عنوان ابزاری برای ارائه‌ی خدمات به مشتریان استفاده کنید.

به گفته‌ی ساموئل، بیش‌تر آدم‌ها به این دلیل در شبکه‌های اجتماعی به دنبال برندها می‌گردند که سوال‌های‌شان را از آن‌ها بپرسند، از آن‌ها انتقاد و شکایت کنند، یا از آن‌ها تشکر کنند.

ساموئل در این باره می‌گوید، “‌این نوع از تعامل و فعالیت فرصت فوق‌العاده‌ای است برای ایجاد تاثیری عمیق و معنادار بر تجربه‌ی مشتریان و آغاز فرایند اعتمادسازی مورد نیاز برای حفظ مشتریان و اطمینان از این مسئله که آن‌ها بارها و بارها به سمت شما باز خواهند گشت.‌”

با وجود این، ساموئل خاطرنشان می‌کند، حفظ مشتری چیزی فراتر از مراقبت صرف از مشتری است. حفظ مشتری به معنی کاربردی و مفید بودن، پیش‌بینی نیازها و هم‌چنین، ارائه‌ و برآورده کردن وعده‌های برندتان نیز هست.

یکی دیگر از راه‌های تعامل و ارتباط را دنبال کنندگان این است که از مشتریان بخواهید محصولات و خدمات‌تان را به صورت آنلاین ترویج و تبلیغ کنند. وقتی آن‌ها پست یا مطلبی را به اشتراک می‌گذارند، شما نیز آن را به اشتراک بگذارید، لایک کنید، یا حتی کامنت تشکرآمیز برای‌شان ارسال کنید.

فیلترینا فارکوهانسون، مدیر تبلیغات و بازاریابی شرکت مخابراتی کی‌ام‌آر در این باره می‌گوید، “‌برخی فعالیت‌های ساده مانند لایک کردن مطلبی در اینستاگرام که شما را در آن تگ کرده‌اند، می‌تواند به برقراری این رابطه کمک کند. مشتریان همیشه دوست دارند این احساس را داشته باشند که شما از آن‌ها سپاسگزار هستید؛ و این تلاش و استراتژی نه چندان سخت می‌تواند تاثیر عمیقی بر احساسات مشتریان بگذارد‌.‌”‌ آیا می‌خواهید نکاتی را درباره‌ی انتظار مشتریان از برندها بدانید؟ پس حتما مقاله‌ی ۵ نکته جالب درباره انتظارات مردم از برندها در رسانه های اجتماعی را مطالعه بفرمایید.

۴. به مشتریان‌تان گوش فرا دهید

با استفاده از ابزارهای موجود در شبکه‌های اجتماعی باید صدای مشتریان را بشنوید و متوجه شوید آن‌ها چه چیزهایی از شما می‌خواهند؛ آن‌گاه می‌توانید پست‌ها و محصولات‌تان را با اولویت‌ها و سلایق آن‌ها هماهنگ کنید.

ساموئل در این باره می‌گوید، “‌وقتی بازاریاب‌ها بتوانند به داده‌های اجتماعی در خصوص عملکرد محتوا دست پیدا کنند و بتوانند از طریق دسترسی به گرایش عمومی مشتریان به شناسایی بخش‌هایی از محصولات و خدمات‌شان بپردازند که با سلایق عمومی آن‌ها هماهنگ هستند، مشتریان احساس خواهند کرد تجربه‌شان از برند مورد نظر بیش از پیش با سلایق‌شان هماهنگ است؛ همین مسئله به آن‌ها انگیزه می‌دهد تعامل‌شان را حتی پس از اتمام فرایند خرید، هم‌چنان با این برند حفظ کنند.‌”‌

فالتن نیز با این مسئله موافق است و عقیده دارد، با استفاده از ابزارهای آنالیز شبکه‌های اجتماعی می‌توانید به داده‌های مهمی درباره‌ی علائق، موقعیت مکانی، درآمد متوسط، و حتی شرکت ارائه‌ دهنده‌ی اینترنت به هر یک از مشتریان‌تان دست پیدا کنید.

وی در این مورد می‌گوید، “برای ایجاد اعتماد، وفاداری، و ارائه‌ی محصولات و خدماتی که مشتریان واقعا تمایل دارند از شما دریافت کنند، ‌پیگیری بازخوردهای مطالب‌تان در شبکه‌های اجتماعی و تولید محتوایی که با علائق مخاطب هدف منطبق باشند، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند.‌”‌

هم‌چنین، از طریق برگزاری نظرسنجی یا طرح یک سوال می‌توانید از شبکه‌های اجتماعی برای به دست آوردن نظرات و سلایق مشتریان و دنبال کنندگان استفاده کنید. به حرف‌ها و خواسته‌های مخاطبان‌تان گوش فرا دهید، و نظرات‌ آن‌ها را در برند خود پیاده کنید. وقتی این کار را به انجام رساندید، آن را در شبکه‌های اجتماعی منعکس کنید تا مطمئن شوید همه‌ی مخاطبان و مشتریان‌تان متوجه شوند بازخوردهای‌شان برای شما جدی و مهم هستند.

آیا دوست دارید اطلاعات بیش‌تری درباره‌ی بازاریابی آنلاین و نحوه‌ی بهره‌مندی از شبکه‌های اجتماعی برای رسیدن به مشتری و حفظ آن‌ها به دست بیاورید؟‌ مقاله‌ی بازاریابی آنلاین چیست؟ را مطالعه بفرمایید.

۵. صفحات اجتماعی‌تان را به مکانی ارزشمند تبدیل کنید

در صفحات اجتماعی‌تان کدهای تخفیف قرار دهید یا برخی از محصولات‌تان را فقط در صفحات اجتماعی‌تان به فروش برسانید تا مشتریان را در حساب‌های شبکه‌های اجتماعی‌تان نگه دارید و به این ترتیب، آن‌ها را به طور کلی برای برندتان حفظ کنید.

ریچل بلنکز، مدیر شبکه‌های اجتماعی در شرکت ای‌آر‌پی‌آر در این باره می‌گوید، “‌برندها می‌توانند از شبکه‌های اجتماعی برای به اشتراک گذاری برخی پیشنهادهای خاص به مشتریان، اعلام اخبار شرکت و حتی به اشتراک گذاری منابع، اطلاعات، یا نکات منحصر به فرد درباره‌ی راه‌های جدید یا متفاوت خرید یا استفاده از محصولات یا خدمات‌شان نیز استفاده ‌کنند.‌‌”‌

به گفته‌ی وی، به اشتراک گذاری این قبیل اطلاعات و مطالب می‌تواند شبکه‌های اجتماعی‌تان را به منبع قابل اعتمادی برای مشتریان‌تان تبدیل کند؛ به این ترتیب، دنبال کردن مطالب‌تان در شبکه‌های اجتماعی برای مشتریان ارزشمند می‌شود.

۶. برنامه‌های وفاداری

برنامه‌های وفاداری پاداش مشتریانی هستند که کسب و کار‌ شما را به جای رقبای‌تان انتخاب کرده‌اند. مشوق‌هایی ایجاد کنید که مشتریان را به انتخاب شرکت شما به جای شرکت‌های رقیب ترغیب کنند. برای مثال، یک رستوران در ازای دریافت پنج رسید خرید از گذشته به هر مشتری یک غذای رایگان می‌دهد. ایده‌ی دیگری این‌که، مشتریان در ازای معرفی یک مشتری جدید برای کسب و کار‌تان، یک محصول رایگان یا با تخفیف مناسب از شما بگیرند.

برنامه‌های وفاداری طرح‌های بسیاری ساده‌ای هستند، و آن‌ها را می‌تواند به راحتی در فضای شبکه‌های اجتماعی اجرا کرد. نه تنها این برنامه‌ها می‌توانند در حفظ مشتری به شما کمک کنند، بلکه هم‌چنین، می‌توانند مشتریان جدیدی را جذب کنند که خواهان بهره‌مندی از پیشنهادهای منحصر به فرد شما هستند.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیر رضا مصطفایی

منبع: business

۶ نکته برای حفظ تعامل مشتریان با برند در شبکه های اجتماعی


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی