کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

انتخاب اسم: ۱۶ توصیه برای انتخاب اسم فرزندتان

همه‌ی پدر و مادرهای آینده دلشان می‌خواهد برای بچه‌ی خود اسم خوب و نیکویی انتخاب کنند چون این اسم در آینده می‌تواند معرف شخصیت آن بچه باشد. در این نوشتار ۱۶ توصیه‌ی جالب برای انتخاب اسم فرزند و درک معنای این اسامی را به شما معرفی می‌کنیم تا دیگر مجبور نباشید نگران و دستپاچه برای فرزندتان اسم انتخاب کنید.

انتخاب اسم

۱. سعی کنید اسمی که آهنگی مشابه فامیلی‌تان دارد انتخاب کنید

به دنبال اسمی باشید که به خوبی با نام فامیلی‌تان جور باشد و در ترکیب با آن آوا و ساختاری روان و دلنشین ایجاد کند؛ مثلا «پدرام پیرزاد» یا «ملیکا موحد». با این حال مواظب باشید اسمی انتخاب نکنید که بعدها فرزندتان به خاطر آن مورد تمسخر قرار بگیرد. یعنی مراقب ترکیبی که کلمات با هم می‌سازند باشید چون اگر ترکیب بدی از اسم کوچک و اسم فامیلی فرزندتان درست شود بعدها از آن جوک درست می‌کنند و او را دست خواهند انداخت. به عنوان مثال اگر فامیلی شما «طبیعی» است، اسم فرزندتان را «عسل» نگذارید چون ترکیب آن با هم می‌شود «عسل طبیعی»!

مطلب مرتبط:۱۰۰ محبوب ترین و بهترین اسم های پسرانه در ایران از ۱۳۸۰تا ۱۳۹۶با معنی

۲. حروف اول اسمی را که می‌خواهید انتخاب کنید چک کنید

فراموش نکنید حروف اول اسم کامل فرزندتان را چک کنید تا مبادا در آینده همکلاسی‌هایش با القاب و عناوینی او را صدا بزنند که باعث خجالت زدگی‌اش بشود. یک تلفظ غیر معمول می‌تواند باعث سوء تفاهم شود. پس به عنوان والدین بچه موظف هستید این موضوع را به خوبی شفاف سازید تا مبادا مردم اسم فرزندتان را اشتباه تلفظ کنند. بهتر است اسمی انتخاب کنید که ادای آن برای مردم ساده باشد. بهتر است پیش از آن که اسمی را به طور رسمی در شناسنامه ثبت کنید از دوستان و اقوام در مورد آن نظر بخواهید. اگر آن‌ها از اسم مورد نظر شما خوششان آمد دیگر نیازی نیست به اسم دیگری فکر کنید.

این مسئله‌ای مهم به نظر می‌رسد که معمولا اکثر زوج‌ها با آن درگیر هستند.

۳. به انتخاب لقب (نام خودمانی) دقت کنید

اگر دلتان می‌خواهد فرزندتان در آینده یک نمونه اسم کوتاه شده یا نام خودمانی هم داشته باشد، می‌توانید به آن فکر و اسمی را انتخاب کنید که حالت مخفف خوب و خوش آهنگی داشته باشد. مثلا، «کامیار» را می‌توان به صورت «کامی» مخفف کرد. یا «کتایون» را «کتی» صدا زد.

۴. اسم خاص دوست دارید یا اسم عام؟

انتخاب اسم به این بستگی دارد که می‌خواهید اسم فرزندتان کلمه‌ای خاص و منحصر به فرد باشد یا اسمی عام و پر بسامد. بعضی از والدین دوست دارند اسمی را انتخاب کنند که در صدر پر تکرارترین اسم‌ها قرار دارد. اما بعضی دیگر از انتخاب چنین اسامی، مثلا نام چهره‌های مشهور، خودداری می‌کنند. نام‌های زیبا اما غیر رایج بسیاری وجود دارند که می‌توانید از بین آن‌ها دست به انتخاب بزنید.

اگر به دنبال منبعی برای انتخاب اسم هستید می‌توانید به مطالب ۱۰۰ محبوب‌ترین و بهترین اسم‌های پسرانه در ایران و ۱۰۰ محبوب‌ترین و بهترین اسم‌های دخترانه در ایران مراجعه کنید.

۵. انتخاب اسم‌هایی که به اشخاص خاصی اشاره دارند

بعضی از پدرها و مادرها اسم فرزندشان را از روی اسم افراد محبوب زندگی‌شان انتخاب می‌کنند مانند اسم یک فوتبالیست، یک هنرپیشه و … . بعضی دیگر اسم نامزد سابق‌شان را برای فرزندشان انتخاب می‌کنند. شما چطور؟ آیا به نظر شما روشی که ذکر شد راه مناسبی برای انتخاب اسم است؟

مطلب مرتبط: تاثیر اسم بر سرنوشت چگونه است

۶. انتخاب اسمی که شبیه به یا متفاوت با اسم سایر خواهرها و برادرها است

بعضی از زوج‌ها دوست دارند فرزندانشان اسم‌هایی کاملا شبیه به هم داشته باشند مثل «کامیاب، کامران، کامیار». اما، بعضی دیگر بر این باور هستند که انتخاب اسم به این سبک و سیاق درست نیست چون ممکن است در صدا کردن نام بچه‌ها دچار مشکل شوند. بسته به اعتقادی که در این زمینه دارید می‌توانید تصمیم خودتان را در رابطه با اسم فرزندتان اتخاذ کنید.

۷. پیش از انتخاب یک اسم، فرزندتان را در وضعیت بزرگسالی تصور کنید

بسیاری از آدم‌ها به پیدا کردن یک اسم «جدی» برای فرزندشان دقت نمی‌کنند. آن‌ها به این فکر نمی‌کنند که انتخاب اسمی مانند «ریزعلی»‌ یا «ظریفه» برای بچه، در بزرگسالی ممکن است باعث خجالت زدگی او شود (به خصوص اگر مثلا از هیکلی درشت برخوردار باشد). گذاشتن چنین اسم‌هایی اصلا خوب نیست. یادتان باشد که یک اسم خوب به افزایش اعتماد به نفس فرزندتان نیز کمک می‌کند پس از این توصیه‌ها برای انتخاب اسم بچه غفلت نکنید!

۸. برای انتخاب بهترین اسم از آدم‌های بسیاری سوال کنید

بعضی از والدین نمی‌توانند درباره‌ی انتخاب نهایی اسم بچه تصمیم قطعی بگیرند. در چنین حالتی بهتر است این والدین با سوال کردن از آدم‌های مختلف ظرف مدتی کوتاه و بدون دردسر اسم خوبی برای فرزند خود انتخاب کنند.

اگر بدون نظرخواهی از دیگران برای فرزندتان اسم انتخاب کنید، بعدا از این کار پشیمان خواهید شد. در ضمن فرزندتان هم به خاطر این انتخاب عجولانه در آینده از شما گله‌مند خواهد بود. بنابراین، در رابطه با این موضوع پیچیده باید بسیار دقیق و هوشیار باشید. اگر همسرتان از اسمی که قصد دارید برای فرزندتان انتخاب کنید متنفر است، اصرار و اجبار نکنید!

مطلب مرتبط: ۱۲۵ پرطرفدارترین اسم دختر در ایران از ۱۲۹۷ تا ۱۳۹۷

چرا فهرستی از محبوب‌ترین اسامی انتخاب نمی‌کنید؟

این فهرست را روی کاغذ چاپ کنید و به عنوان یک نظرسنجی به افراد مختلف بدهید تا به سلیقه‌ی خود آن‌ها را رتبه‌بندی کنند. بعد می‌توانید از بین آن‌ها اسم نهایی را انتخاب کنید. نظرتان راجع به این شیوه‌ی انتخاب اسم چیست؟ امروزه، بسیاری از زوج‌ها می‌توانند با استفاده از این روش تحقیقی حتی قبل از تولد فرزندشان اسم او را انتخاب کنند. شما چطور؟ دوست دارید این روش را امتحان کنید؟

وقتی روی فرزندتان اسم می‌گذارید، دقت کنید که اسم فامیل، پسوند و اسم کوچک‌ او با هم شکل و آوایی خوشایند داشته باشد. اگر تلفظ آن خیلی سخت بود، بهتر است به انتخاب اسم دیگری فکر کنید. همچنین بهتر است والدین دقت کنند که اسم‌های هم ریتم با نام فامیلی را که روی هم جلوه‌ی بدی پیدا می‌کنند یا تلفظ‌شان ممکن است خنده دار به نظر برسد برای فرزند خود انتخاب نکنند. مثلا اگر فامیلی شما «بانی» است، نام «مانی» را برای فزرندتان انتخاب نکنید چون ترکیب آن که «مانی بانی» می‌شود ممکن است بعدها در محیط‌هایی مثل مدرسه برای او دردسرساز و باعث خجالت زدگی شود.

۹. حتما معنی اسم‌ها را بررسی کنید

والدین اغلب اسم فرزندشان را با توجه به معانی خاصی که دارند انتخاب می‌کنند. مثلا «پارسا» به معنی «پاکدامن» یا «ملیکا» به معنی «ملکه».

در کل یک اسم باید تداعی کننده‌ی خوشبختی و زیبایی باشد؛ به نوعی منعکس کننده‌ی ویژگی‌ها و خصایص آن شخص.  شما می‌توانید اسم کودکتان را از روی اسم فامیلی خود انتخاب کنید تا مثلا ارثیه‌ای فامیلی برای او به جا گذاشته باشید… اما یک اسم خاص و منحصر به فرد باعث به چشم آمدن و برجسته شدن فرزندتان می‌شود. برای تحلیل اسم‌های مختلف، می‌توانید درباره‌ی محبوب‌ترین اسامی ۱۰ تا ۲۰ سال اخیر تحقیق کنید. بعد بهترین اسم‌ها را در یک فهرست خاص بنویسید و این فهرست اسامی را با ریشه‌ها و معانی آن اسامی بارها مرور کنید. این پایگاه داده‌ها هر روزه به روز رسانی می‌شوند پس حتما سعی کنید درباره‌ی معنی اسمی که برای بچه انتخاب می‌کنید به‌روزترین اطلاعات را داشته باشید.

مطلب مرتبط: ۱۲۵ پرطرفدارترین اسم پسر در ایران از ۱۲۹۷ تا ۱۳۹۷

۱۰. راجع به قدیمی یا جدید بودن اسم تصمیم بگیرید

آیا تا به حال به دسته‌بندی اسامی مختلف پرداخته‌اید؟ آيا می دانید اسامی قدیمی کدامند و اسامی جدید چه اسم‌هایی هستند؟ خب قطعا حالا می‌دانید که مثلا «کوروش» و «تهمینه» اسامی قدیمی و «شاهین» و «شهره» اسامی جدید هستند. اگر به انتخاب اسامی خوب جدید و مدرن برای فرزندان‌تان علاقمند هستید، پس چرا خودتان مطالعه در این زمینه را آغاز نمی‌کنید؟

۱۱. در انتخاب اسم خیلی سخت نگیرید

می‌توانید با همسرتان بنشینید و درباره‌ی گزینه‌های انتخاب اسم فرزندتان فکر کنید. اگر دوتایی نتوانستید به نتیجه‌ برسید و اسمی را انتخاب کنید دست از مشاجره بر دارید. لازم نیست بیش از حد فکر کنید. از خانواده و دوستان نظرخواهی کنید. طبیعی است که آدم‌ها خیلی راحت از یک اسم خوششان یا بدشان می‌آید. آن‌ها بلافاصله نظرشان را تغییر می‌دهند. فقط کافی است فکر کنید که آیا با آن‌ها موافق هستید یا مخالف و هرگز روی اسمی که اصلا دوست ندارید با آن‌ها موافقت نکنید. تصمیم نهایی به خود شما بستگی دارد. بنابراین، لازم نیست خیلی سخت بگیرید و برای پیدا کردن بهترین اسم بیش از اندازه وقت صرف فکر کردن کنید.

مطلب مرتبط: ۱۰۰ محبوب ترین و بهترین اسم های دخترانه در ایران از ۱۳۸۰تا ۱۳۹۶با معنی

۱۲. به رسم و رسوم خانوادگی توجه داشته باشید

اگر در خانواده‌ی شما یک رسم نامگذاری مشخص وجود دارد، می‌توانید از آن پیروی کنید و مثلا نام خودتان را بر فرزندتان بگذارید. یا مثلا بعضی از خانواده‌ها از حرف اول یکسان برای اسامی تمام اعضای خانواده استفاده می‌کنند. مثلا: «مریم، مهران، مینا». شما چطور؟ دوست دارید نام فرزندتان را به این طریق انتخاب کنید؟

۱۳. انتخاب اسم برای دو قلوها چگونه است

این توصیه برای زوج‌هایی است که در انتظار به دنیا آمدن فرزندان دو قلوی خود هستند. طبق رسوم معمول، اکثر آن‌ها دوست دارند اسم‌هایی را برای فرزندانشان انتخاب کنند که کاملا شبیه هم باشند. اگر فرزندان دو قلوی شما هر دو پسر هستند می‌توانید به بعضی از جفت اسم‌ها مانند «سامان و ساسان» فکر کنید. اگر هر دو دختر هستند «الیکا و ملیکا» یک نمونه‌ی جالب است. اگر یکی پسر و دیگری دختر است «سام و ساره» یا «آیدین و آیدا» می‌توانند گزینه‌های خوبی باشند.

۱۴. مراقب مسئله‌ی جنسیت باشید

یک اسم می‌تواند به آدم‌ها کمک کند جنسیت فرد را تشخیص دهند. مثلا بهتر است اسم پسرتان را «رها» نگذارید چون به نظر می‌رسد این اسمی دخترانه باشد. یا اسم دخترتان را «متین» نگذارید چون در اذهان چنین جا افتاده است که متین اسم پسر است. در ضمن به نحوه‌ی تلفظ اسم نیز اهمیت بدهید. به طور مثال بعضی اسم‌ها در ترکیب با فامیلی به گونه‌ای تلفظ می‌شوند که انگار جنسیت دیگری به خود می‌گیرند. مثلا اسمی مانند «سعید» وقتی با فامیلی [به طور مثال «رضایی»] ترکیب می‌شود به صورت «سعید(ه) رضایی» به گوش می‌رسد و می‌دانیم که «سعیده» اسمی دخترانه است. مثال‌های دیگر شامل «وحید»، «حمید»، «فرزان»، و … می‌شوند.

۱۵. قوانین مرسوم اسم گذاری را کنار بگذارید

در زندگی مدرن امروزی، لازم نیست اسم فرزند خود را به شیوه‌های سنتی انتخاب کنید. چرا این قوانین دست و پا گیر را کنار نمی‌گذارید تا یک نام جدید برای کودک دلبندتان بر مبنای ویژگی‌هایی که دارد انتخاب کنید؟

۱۶. در انتخاب اسم عجله نکنید

ممکن است برای انتخاب اسم و ثبت آن در شناسنامه عجله داشته باشید یا برای‌تان ضرب‌العجلی از سوی نهادهای مسؤل تعیین شده باشد. بنابراین، حتما پیش از آنکه مهلت‌تان سر برسد و یا جریمه شوید سعی کنید در مورد انتخاب اسم به نتیجه برسید.

قبل از انتخاب یک اسم با تلفظی غیر متداول برای فرزندتان، به دقت فکر کنید. به علاوه، باید حواس‌تان به اسامی اعضای فامیل و اقوام نیز باشد. مطمئن شوید که در فامیل نزدیک نامی مشابه اسمی که می‌خواهید برای فرزندتان انتخاب کنید وجود نداشته باشد. اگر مطمئن نیستید، از تک تک آن‌ها سوال کنید تا از یک پشیمانی بزرگ در آینده جلوگیری کنید.

به هر حال، تمام والدین دوست دارند یک اسم دوست‌داشتنی برای فرزندشان انتخاب کنند که تا آخر عمر همراه همیشگی او باشد، اما نهایتا هر اسمی که برای فرزندتان انتخاب کنید ظرف چند روز، آن اسم برایتان جا خواهد افتاد و بعد از آن مانوس و آشنا جلوه خواهد کرد.

امیدوارم که شما بتوانید بعد از خواندن این مقاله، برای نامگذاری فرزندتان به ایده‌ی بسیار خوبی دست پیدا کنید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – کامروا ابراهیمی

منبع: vkool

انتخاب اسم: ۱۶ توصیه برای انتخاب اسم فرزندتان


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی