افزایش فروش سایت با ۱۲ روش که فروش آنلاین تان چند برابر می‌شود

آیا می دانید کدام استراتژی در اینترنت می‌تواند بهترین دستاورد را برای افزایش فروش سایت فروشگاهی ما داشته باشد. این رهنمودها را به کار ببندید، زیرا همیشه جایی برای پیشرفت وجود دارد و فروش آنلاین تان چند برابر می شود.

راهکارهای افزایش فروش سایت

۱. فقط یک محصول یا خدمت را در صفحه‌ی اصلی‌ وب سایت قرار دهید

آیا چندین محصول یا خدمات را در وب‌گاه‌تان عرضه می‌کنید؟ در این صورت، اکیدا توصیه می‌کنم این آزمون را به عمل آورید و ببینید آیا این می‌تواند برای‌تان بهترین استراتژی باشد یا خیر. تجربه ثابت کرده است هر چه محصولات کم‌تری را به صورت یک‌جا در یک محل عرضه کنید، و هر چه تمرکزتان را بیش‌تر معطوف توصیف آن محصول کنید، قطعا فروش آن محصول بیش‌تر خواهد شد.

همه چیز در این مسئله، به تمرکز مربوط است. به جای آن‌که سعی کنید با ارائه‌ی طیف گسترده‌ای از محصولات و با بیان حداقل جزییات در مورد آن‌ها، دل همه‌ی بازدیدکنندگان را به دست آورید، باید فقط یک محصول – یا یک مجموعه از محصولات مرتبط – را در صفحه‌ی اصلی‌تان ارائه‌ دهید تا بتوانید واقعا در مجموع، بر فواید کلیدی آن تمرکز کنید و به همه‌ی پرسش‌های احتمالی، و شک و شبهه‌هایی که ممکن است در مورد محصول‌تان برای بازدیدکنندگان‌ به وجود بیاید، پاسخ دهید. نگران محصولات دیگرتان نیز نباشید؛ لازم نیست فروش آن‌ها را متوقف کنید – همیشه می‌توانید آن‌ها را نیز از طریق صفحات دیگر یا با استفاده از پیگیری‌های بعد از فروش یا ثبت‌نام عرضه کنید.

مسلما تنها راه حصول اطمینان از این‌که آیا این روش به درد جذب مخاطب هدف می‌خورد یا خیر، آزمودن آن است! یک مطلب جذاب در مورد محصول اصلی‌تان بنویسید، و در صفحه‌ی نخست وب‌گاه‌تان قرار دهید. سپس برای یک یا دو هفته آزمایش کنید، تا ببینید آیا این می‌تواند باعث افزایش فروش‌تان شود یا خیر.

زبان بدن در فروش: این ۵ سرنخ در زبان بدن مشتریان را دنبال کنید

۲. دکمه عضویت در خبرنامه را در جای خوبی قرار دهید تا تعداد اعضا و مشترکین وفادار در سایت را افزایش دهید

عضویت در خبرنامه ابزاری است برای جمع‌آوری و فهرست کردن رایانامه‌های (ایمیل) مشتریان‌تان، و به شما این امکان را می‌دهد که به طور منظم با مشترکین‌تان در تماس باشید، اعتماد و وفاداری‌شان را جلب کنید، و محصولات و خدمات‌تان را به آن‌ها بفروشید.

ولی آیا می‌دانستید محل گزینه‌ی عضویت در خبرنامه در وب‌گاه‌تان می‌تواند چه تاثیری در میزان جذب مشترکین داشته باشد؟

چنان‌چه مطالبی که در مورد تبلیغ و ارائه‌ی محصول‌تان می‌نویسید آن چنان طولانی نیست، این آزمایش را انجام دهید و گزینه‌ی عضویت در خبرنامه را در برجسته‌ترین و چشم‌گیرترین جای صفحه‌ی اصلی‌تان قرار دهید – گوشه‌ی سمت راست صفحه (در متن اصلی، گوشه‌ی سمت چپ صفحه .م) ، جایی است که معمولا چشم بازدیدکنندگان (ایرانی .م) در اولین نگاه به آن برخورد می‌کند. حداقل، گزینه‌ی عضویت در خبرنامه را به بالای صفحه‌ی اصلی‌تان منتقل کنید – جایی که بازدیدکنندگان، پیش از مراجعه به بخش‌های پایینی وب‌گاه، آن جا را مشاهده می‌کنند.

اگر مطالبی که راجع به فروش محصول‌تان می‌نویسید، طولانی است، بهتر است به صورت آزمایشی عضویت در خبرنامه را در صفحه‌ی دوم قرار دهید – البته توصیه می‌شود این کار را هنگامی انجام دهید که با شناسایی مشکلات و خواسته‌های بازدیدکنندگان، نظرشان را جلب کرده‌ و از طریق اعتبار، تجربه، و توصیفات درخشان مشتریانی که در گذشته از شما خریده کرده‌اند، به اندازه‌ی کافی اعتمادشان را به دست آورده باشید.

هم‌چنین باید امتحان کنید و ببینید آیا قرار دادن گزینه‌ی عضویت در خبرنامه در هر صفحه، به طوری که دائما جلوی چشم بازدیدکنندگان‌تان باشد، برای‌تان کارساز خواهد بود یا خیر؛ هم‌چنین می‌توانید “‌تبلیغات شناور‌”‌ (بخش بعدی)را نیز امتحان کنید. هر قدر فرصت‌های بیش‌تری را برای عضویت بازدیدکنندگان در وب‌گاه‌تان فراهم کنید، به مشترکین بیش‌تری دست پیدا می‌کنید. امتحان کنید و نتیجه‌اش را ببینید!

۵ برند مشهور که از هوش مصنوعی برای بازاریابی و فروش به خوبی بهره می‌برند

۳. با استفاده از تبلیغات شناور، تاثیرگذاری تبلیغات‌تان را بیش‌تر کنید

مطمئنا همه با پاپ‌آپ‌ها (پنجره‌های باز شو) آشنایی دارند. آن‌ها پنجره‌های کوچکی هستند که حاوی پیشنهادهای ویژه یا اطلاعاتی دیگری‌اند که گاهی اوقات هنگام باز کردن یک وب‌گاه به صورت ناگهانی باز می‌شوند. چه آن‌ها را دوست داشته باشید، و چه از آن‌ها متنفر باشید، سال‌ها است که پاپ‌آپ‌ها جزء کارآمدترین ابزارهای بازاریابی به شمار می‌روند.

البته کاربران اینترنت برای دیدن یا ندیدن پاپ‌آپ‌ها باید حق انتخاب داشته باشند. با این ‌حال، بیش‌تر این نرم‌افزارها که به صورت خودکار پاپ‌آپ‌ها را مسدود می‌کنند، باعث می‌شوند بازدیدکنندگان اطلاعات ارزشمندی را از دست بدهند که ممکن است واقعا برای‌شان مفید باشد.

ولی این مشکلات برای گذشته بود؛ زیرا به تازگی فناوری بسیار جذابی کشف شده است که واقعا می‌تواند به شما این امکان را بدهد تبلیغاتی داشته باشید که شبیه پاپ‌آپ‌ها باشد، ولی در حقیقت پاپ‌آپ نباشد – از همین رو، دیگر نگران مسدود شدن‌شان نیز نباشید. به این‌گونه تبلیغات، تبلیغات شناور می‌گویند، و امتحان کردن‌شان بر روی وب‌گاه‌تان می‌تواند واقعا ارزشمند باشد.

مدتی به صورت آزمایشی می‌توانید عضویت در خبرنامه را در تبلیغات شناورتان قرار دهید، و ببینید آیا می‌تواند در افزایش شمار مشترکین‌تان تاثیرگذار باشد یا خیر. وقتی ما این کار را امتحان کردیم، 86 درصد به مشترکین خبرنامه‌های‌مان اضافه شدند. هم‌چنین می‌توانید تعداد کلیک‌های پیشنهادهای ویژه‌ای را که بر روی تبلیغات شناور گذاشته‌اید با آن‌هایی را که به صورت معمولی روی صفحات تبلیغ کرده‌اید، با یکدیگر مقایسه کنید.

چگونه برنامه های هوش مصنوعی به بازاریابان در فروش موثرتر در بازار کمک می‌کنند؟

۴. مزایای مختلف محصول یا خدمت مدنظرتان را در تیتر معرفی محصول برجسته کنید

تیتر یا سرصفحه تاثیر زیادی بر میزان فروش‌تان دارد. تیتر غالبا اولین چیزی است که بازدیدکنندگان در وب‌گاه‌تان می‌بینند، بنابراین باید به گونه‌ای باشد که نظرشان را جلب و متقاعدشان کند مطلب‌تان را در مورد محصول مطالعه کنند.

یک تیتر موفق باید مشکلاتی را نشانه بگیرد که مخاطبان هدف با آن‌ها روبه‌رو هستند، و مزایای مهم محصول یا خدمات‌تان را در حل آن مشکلات برجسته کند. اجازه دهید چگونگی تاثیر فوق‌العاده‌ی یک تیتر را در تغییر میزان فروش، با کمک یک مثال توصیف کنیم.

یک تیتر برای فروش یک محصول در یک وبسایت این است: “‌باکس‌فور‌بلاکس – جعبه‌ی شگفت‌انگیز برای نگهداری از لگو.‌”‌

مشکل این تیتر این‌جا است که فقط محصول را معرفی کرده است، و توضیحی نداده است که این محصول چه کاری برای مشتری انجام می‌دهد. این تیتر، دلیل قانع‌کننده‌ای به بازدیدکنندگان ارائه نمی‌کند تا ادامه‌ی مطلب را مطالعه کنند.

اکنون، تیتر قبلی را با این تیتر مقایسه کنید: “‌سرانجام، راز داشتن بیش از 50،000 لگو، و راه جمع‌ کردن‌شان که بچه‌های سراسر جهان عاشق‌اش می‌شود، کشف شد!‌”

این تیتر مهم‌ترین مزیت این محصول و راه‌حل مشکل مخاطب هدف را ارائه داده است – چگونه می‌توان کودکان را ترغیب کرد که خودشان لگوها را جمع کنند و از این کار لذت ببرند.

رپورتاژ

۵. مشکل موجود و روش حل آن را توضیح دهید

در ادامه‌ی مطلب‌تان به مشکل خاصی بپردازید که ممکن است مخاطب هدف‌ با آن رودررو باشد، و سپس به آن‌ها نشان دهید چگونه می‌توانید مشکل‌شان را حل کنید. در چند بند اول مطلب‌تان که احتمال دارد در صفحه‌ی اول به نمایش در بیایند، باید در مورد مشکلی که در تیتر به آن اشاره کردید، جزییات بیش‌تری ارائه دهید – با این کار به مخاطب خود نشان دهید به فکرشان هستید. (فقط وقتی مخاطب به راه‌حل‌تان اعتماد پیدا می‌کند که احساس کند مشکل‌اش را کاملا درک کرده‌اید.)

وقتی مشکل را مطرح کردید، سپس می‌توانید به معرفی محصول یا خدمات‌تان بپردازید که برای حل آن مشکل طراحی شده‌اند. با تاکید دقیق بر چگونگی حل مشکل خوانندگان آن مطلب، توسط محصول یا خدمات‌تان، افزایش میزان فروش‌تان را تضمین و به عینه مشاهده کنید.

۶. به مطلب‌تان اعتبار و باورپذیری بیفزایید و میزان اعتماد بازدیدکنندگان‌تان را بالا ببرید

مطلبی که در مورد محصول‌تان می‌نویسید باید برای‌تان اعتبار کسب کند؛ و این مسئله‌ای است بسیار حیاتی: فقط از طریق این فرایند است که بازدیدکنندگان‌تان به شما اعتماد و با خیالی‌ آسوده از شما خرید می‌کنند. راه‌های زیادی برای انجام موثر این کار وجود دارد، و در این بخش به دو مورد از سریع‌ترین و آسان‌ترین راه‌ها می‌پردازیم. اگر تاکنون از این فنون استفاده نکرده‌اید، در نگارش مطلب‌های‌تان تجدیدنظر و نتایج آن را با گذشته مقایسه کنید. از تفاوت‌های حاصل، شگفت‌زده خواهید شد.

یکی از بهترین راه‌های کسب اعتبار، لحاظ کردن مشاهدات و توصیفات مشتریان پیشین از محصول یا خدمات‌ در مطلب‌تان است. می‌توانید بخش‌هایی از رایانامه‌ها (ایمیل) یا نامه‌های حقیقیِ ارسالی از جانب مشتریانی‌ را در مطلب‌تان استفاده کنید که در آن‌ها به بیان چگونگی حل شدن مشکلات خاص‌شان از طریق استفاده از محصول یا خدمات‌تان اشاره کرده‌اند. نکته‌ی بسیار مهمی در این میان نهفته است: توصیفات واقعی مشتریانی که مستقیما به مزایای محصول‌تان اشاره کرده‌اند، بسیار تاثیرگذارتر است از جمله‌هایی نظیر “‌محصول‌تان بسیار عالی است‌”. ‌

هم‌چنین می‌توانید با افزودن بخشی به مطلب‌تان در مورد دستاوردها، تجربه‌ها و هرگونه اطلاعات پس‌زمینه که شما را شایسته‌ی حل مشکلات مخاطبان هدف نشان می‌دهد، اعتبار خود را بهبود ببخشید. باید سعی کنید به شکلی موثر، خوانندگان‌تان را متقاعد کنید شما بهترین فردی هستید که می‌تواند برای مشکلات‌شان راه‌حل ارائه کند.

۷ تمرکزتان را فقط به بازدیدکنندگان معطوف کنید نه خودتان!

تمرکزِ موفق‌ترین مطالبی که در مورد فروش محصولات یا خدمات در سایتها وجود دارند، تنها معطوف به خوانندگان است. غالبا صاحبان کسب و کار این قانون طلایی ساده را نادیده می‌گیرند. با دقت به مطالب‌تان توجه کنید. آیا مملو از ضمایری هستند نظیر “‌من‌”‌، “‌ما‌”‌، “‌ام‌”‌ یا “‌مان‌”‌؟ به جای استفاده از جمله‌هایی نظیر “‌نرم‌افزار مدیریت زمان‌مان را با توجه به نیازهای صاحب‌خانه‌های پرمشغله طراحی کرده‌ایم‌”‌، این جمله را امتحان کنید: “‌نرم‌افزار مدیریت زمان‌تان این امکان را برای‌تان فراهم می‌آورد تا بتوانید ساعاتی را با خانواده‌تان سپری کنید.‌” بنابراین، ضمایر “ما”‌، و “‌مان‌”‌ را در مطالب‌تان جستجو، و با ضمایر “شما”‌ و “تان”‌ جایگزین کنید.

۸.  خوانندگان را متقاعد کنید باید همین حالا محصول‌تان را بخرند!

تزریق حسی از فوریت به خوانندگان، و متقاعد کردن‌شان در خرید سریع از شما، نکته‌ی بسیار مهمی در نگارش مطالبی است که در مورد محصول یا خدمات‌تان می‌نویسید. بهترین جا برای عنوان این مسئله، پایان مطلب و در نزدیکی بخش فراخوان فروش است (جایی که پیشنهاد فروش‌تان را به خواننده ارائه می‌دهید). در ادامه به برخی راه‌های موثر در ایجاد حس فوریت و ضرورت برای خرید محصول اشاره می‌کنیم. هر یک از این‌ راه‌ها را امتحان و با کارهای فعلی‌تان مقایسه کنید:

  • تخفیف‌هایی با مدت محدود ارائه دهید و اعلام کنید که بازدیدکنندگان تنها تا پیش از تمام شدن این مهلت می‌توانند از خرید با تخفیف بهره‌مند شوند.
  • پاداش‌ها و امکانات رایگان اضافه‌ای را ارائه دهید که بازدیدکنندگان فقط می‌توانند در محدوده‌ی زمانی معین از آن‌ها استفاده کنند.
  • فقط تعداد محدودی از محصول یا خدمات‌تان را ارائه دهید.
  • در ازای خرید جوایز محدودی را به خریداران ارائه کنید.

۹. از هرگونه تبلیغ یا پیشنهاد خرید در ابتدای مطالب‌تان خودداری کنید

آدم‌ها معمولا به اینترنت سر می‌زنند و به دنبال اطلاعات می‌گردند. اگر از همان آغاز مطلب‌تان، به مسائل تبلیغاتی و فروش بپردازید، پیش از آن‌که فرصت جلب نظرشان را به دست آورید، آن‌ها را از دست خواهید داد. اول باید از طریق مطرح کردن مشکلاتی که ممکن است تاکنون به آن‌ها برخورد کرده باشند و چگونگی حل آن مشکلات، نظرشان را به مطالب‌تان جلب کنید. وقتی در این کار به موفقیت رسیدید، می‌توانید به آن‌ها پیشنهاد خرید دهید.

راه بسیار آسانی برای بهبود لحن گفتارتان در نگارش این مطالب وجود دارد: هر چیزی را که با “‌خرید‌”‌، “‌هزینه‌”‌ و “‌فروش‌” ارتباط دارد، از ابتدای مطلب حذف کنید، و نتایج این کار را با قبل مقایسه کنید. به خاطر داشته باشید، تا وقتی خواننده را به محصول‌تان علاقه‌مند و اعتماد‌ش را به اندازه‌ی کافی برای خرید از شما جلب نکردید، هرگز حرفی از خرید یا خرج کردن پول به میان نیاورید.

۱۰. با افزودن تصویر، میزان مطلوبیت و جذابیت محصول‌تان را بالا ببرید

نمایش تصاویر باعث می‌شود محصولات‌تان برای بازدیدکنندگان، ملموس‌تر و واقعی‌تر جلوه کنند؛ این کار به عنوان یکی از راه‌های قدرتمند برای فروش به شمار می‌رود. ولی گاهی اوقات نشان دادن زودهنگام محصول در فرایند فروش باعث به هدر رفتن تمام تلاش‌های‌تان می‌شود – شاید پیش از نمایش کامل محصول، لازم باشد به طور کامل ارزش‌ها و فواید آن را برجسته کرده باشید.

جاهای مختلفی را برای به نمایش گذاشتن تصاویر امتحان کنید؛ آن‌ها را بالای صفحه قرار دهید؛ سپس پایین مطلب، جایی که به خواننده پیشنهاد خرید را می‌دهید نیز امتحان کنید. هم‌چنین باید چند تصویر را در محل سفارش محصول قرار دهید، و حتی مدتی حالتِ بدون تصویر را نیز امتحان کنید. در نهایت با دقت همه‌ی نتایج‌تان را تحلیل نمایید، و بهترین جایی را بیابید که می‌تواند بیش‌ترین تاثیر را بر خواننده داشته باشد.

۱۱. با تغییر قالب و ظاهر مطالب‌تان، نظر همه را جلب کنید

شمار اندکی از بازدیدکنندگان وب‌گاه‌، کلمه به کلمه‌ی مطالب‌تان را از آغاز تا پایان می‌خوانند. بیش‌تر آن‌ها فقط به صورت اجمالی به کل صفحه نگاهی می‌اندازند، و تنها کلمه‌ها و عبارات خاصی را می‌خوانند که به چشم‌شان بیاید یا نظرشان را جلب کند.

به همین دلیل، لازم است راه‌های مختلفی را برای برجسته کردن فواید کلیدی محصول‌تان امتحان کنید تا به ترکیب مناسبی دست یابید که بتوانید نظر آن‌هایی را جلب کنید که به جای مطالعه‌ی کامل، فقط نگاهی اجمالی به مطلب می‌اندازند.

این راه‌ها عبارت هستند از:
  • فواید مهم محصول پیشنهادی‌تان را به صورت برجسته، کج، و با حروف درشت بنویسد (البته در این کار زیاده‌روی نکنید).
  • طول بند‌های‌تان را متفاوت از یکدیگر تعیین کنید تا مطلب‌تان به توده‌ای از نوشته‌ها با قالب‌های یکنواخت شبیه نشود.
  • برای تیترهای مختلف، زیرتیترهایی نیز در نظر بگیرید که توسط آن‌ها پیام‌های کلیدی را برجسته و بازدیدکنندگان را به خواندن بندهای پیش رو ترغیب کنید.
  • کل خطوط متن را راست‌چین کنید، ولی نباید از سمت چپ در یک خط باشند (خواندن متن در این حالت، راحت‌تر از حالتی است که از دو طرف در یک خط باشد)
  • چند عبارت یا زیرتیترهای مهم – ولی کوتاه – را به صورت وسط‌چین در صفحه قرار دهید تا با این‌ کار، آن‌ها را از بدنه‌ی متن بیرون بکشید.
  • برای تاکید بر نکات کلیدی یک فهرست، از علامت‌های دایره‌ای استفاده کنید (درست مثل همین فهرست).

۱۲.  فرایند پیگیری‌های‌ بعد از فروش یا ثبت‌نام‌تان را با دقت تنظیم کنید

با این کار به افزایش فروش سایت تان کمک کرده و مراجعات بیش‌تری داشته باشید. پیگیری مشتریان و مشترکین با استفاده از برنامه‌های پاسخ‌گویی خودکار (رایانامه [ایمیل‌] خودکار) یکی از راه‌های ضروری در افزایش میزان فروش است، زیرا این کار روابط شما را با مشتریان بالقوه بیش‌تر می‌کند.

می‌توانید پیشنهادهای‌تان را برای فروش محصول یا خدمات، در قالب پیگیری‌های رایانامه‌ای‌ به مشترکین جدیدی که هنوز از شما خرید نکرده‌اند، مجددا ارائه دهید. یک بار می‌توانید به صورت آزمایشی فورا پس از ثبت‌نام یک مشترک جدید و جهت پیگیری، یک رایانامه‌ ارسال کنید و برای‌اش دلایلی بیاورید تا روز دیگر نیز به وب‌گاه‌تان مراجعه کند. هم‌چنین می‌توانید این کار را سه روز بعد انجام دهید و با مقایسه‌ی این دو کار، بهترین روش ارسال رایانامه‌ی پیگیری مشتری را تعیین کنید.

پیگیری مشتریان فعلی نیز به اندازه‌ی پیگیری مشتریان بالقوه حائز اهمیت است. در حقیقت، آزمایش‌ها نشان می‌دهند اگر پیشنهاد و فرصت مناسبی به مشتریان داده شود، 30 درصد از آن‌ها بار دیگر از شما خرید می‌کنند. این کار کمک‌تان می‌کند تا رابطه‌ای سودده و بلندمدت با آن‌ّها برقرار کنید و این امکان را به شما می‌دهد تا محصولات مرتبط با خرید اولیه‌شان را نیز به آن‌ّها پیشنهاد بدهید. می‌توانید این سه راه را امتحان کنید؛ یعنی پیشنهاد خرید محصولات مرتبط را فورا بعد از خرید، یک روز بعد از خرید، یا سه روز بعد از خرید به مشتریان ارائه دهید و ببینید کدام روش می‌تواند موفقیت بیش‌تری داشته باشد.

نوشته‌های مرتبط