بررسی چشم انداز FMCG در صنایع غذایی فرآوری شده: سوسیس، از صبحانه تا باربکیو

اگر بخواهیم به طور خلاصه FMCG یا کالاهای مصرفی سریع را توضیح دهیم باید بگوییم این دسته از محصولات کالاهایی با تقاضای بالا از طرف مصرف کننده هستند که بادوام نیستند و عموماً با قیمت پایین در بازارهای خرده فروشی یا فروشگاه ها عرضه می شوند. به عبارت ساده تر، FMCG ها یا کالاهای تند مصرف شامل محصولاتی هستند که نیازهای اساسی یا روزمره ما را برآورده می کنند، مانند انواع خوراکی ها، لوازم التحریر، لوازم آرایشی و بهداشتی، برخی از داروها و … . جدای از آن، تولیدکنندگان محصولات مختلف، صنعت FMCG را با ساده کردن استفاده از کالاها برای مصرف کنندگان نهایی متحول کرده اند. به عنوان مثال، ما خوراکی های آسان برای طبخ مانند انواع سوسیس و کالباس و فراورده های گوشتی داریم که پختن آنها حتی به ۵ دقیقه هم نمی رسد اما می تواند یک وعده غذایی کامل و آماده از صبحانه گرفته تا یک دورهمی بعدازظهر کنار باربکیو و در حیاط منزل برای ما باشد. در این نوشتار با ما همراه باشید تا علاوه بر بررسی صنعت کالاهای تند مصرف که بحث داغ این روزهای بازار کسب و کار است به بررسی FMCG در صنایع غذایی فرآوری شده مثل سوسیس و کالباس که بخش قابل توجهی از صنعت کالاهای مصرفی سریع هستند نیز بپردازیم.

FMCG چیست

فرض کنید ساعت ۶ عصر است و شما از محل کار به منزل بازمی گردید، سر راه از نانوایی یک نان باگت تازه، از سوپرمارکت محل چند عدد سوسیس و از میوه فروشی یک کیلو گوجه فرنگی می خرید. قرار است شام یک ساندویچ سوسیس خانگی برای خودتان تهیه کنید. همچنین از داروخانه یک کرم ضدآفتاب و یک بسته دستمال مرطوب آرایشی هم تهیه می کنید و به منزل می روید. حتما قبل از خرید نان از نانوا میپرسید که این نان طبخ امروز است یا نه؟ و اگر جوابش منفی بود از خرید منصرف می شوید چون شما نان تازه و پخت امروز می خواهید. در سوپر مارکت هم روی بسته سوسیس را از بابت تاریخ انقضا مطمئن شوید و بدانید یک محصول تازه تولید خریداری کرده اید همچنیندر مغازه میوه فروشی گوجه فرنگی تر و تازه که معلوم است امروز صبح از میدان تره بار آمده اند را انتخاب میکنید. با همین رویکرد در داروخانه هم تاریخ انقضای کرم ضدآفتاب برایتان اولویت بسیار بالایی دارد.

با این مقدمه به این نقطه میرسیم که شما در طول روز محصولات بسیار زیادی مصرف میکنید که نیاز روزمره تان را برآورده میکنند، تاریخ انقضا دارند و در یک بازه‌ی زمانی کوتاه باید مصرف شوند، قیمتهای رقابتی دارند و در بازار خرده فروشی به راحتی در دسترس هستند. این محصولات کالاهای FMCG یا همان محصولات تند مصرف هستند که بازار بسیار گسترده ای را در کسب و کار به خود اختصاص داده اند.

در این میان، که فروش این کالاها با دنیای رقابتی عجیبی در هم آمیخته است و انواع و اقسام خرده فروش ها در رقابت با یکدیگر و در حال عرضه‌ی محصولات خود هستند برای به دست آوردن سهم مناسبی از بازار توجه به راهبردهای بازاریابی محصولات تند مصرف یا کالاهای مصرفی سریع از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

مطلب مرتبط: مروری بر تبدیل شرکت های FMCG به سازمان یادگیرنده چابک

راهبردهای بازاریابی FMCG

راهبردهای بازاریابی FMCG بر ایجاد آگاهی از نام و هویت برند، افزایش فروش، برندسازی و ایجاد وفاداری مشتری برای کالاهای مصرفی سریع متمرکز است. این راهبردها برای دستیابی به طیف بزرگتری از مخاطبان، اغلب از طریق تبلیغات محیطی و نیز تبلیغات رسانه های جمعی طراحی شده اند. برخی از راهبردهای رایج بازاریابی FMCG عبارتند از:

۱. برندسازی

ایجاد یک برند قوی برای شرکت های FMCG ضروری است. این شامل ایجاد یک هویت برند منحصر به فرد، توسعه شخصیت برند و ایجاد تصویری از برند است که در روح مصرف کنندگان طنین انداز می شود و آنها را به استفاده از کالای شما مشتاق میکند.

۲. تبلیغات

شرکت های FMCG از کانال های تبلیغاتی مختلفی مانند تلویزیون، رادیو، نشریات چاپی و شبکه های اجتماعی برای دستیابی به مخاطبان گسترده استفاده می کنند. کمپین های تبلیغاتی برای ایجاد آگاهی از برند و تبلیغ محصولات خاص طراحی می شوند و در این راه چاره‌ساز هستند.

۳. مشوق ها

مشوق های تبلیغاتی بخش مهمی از راهبردهای بازاریابی FMCG هستند. شرکت‌ها، انواع تخفیف‌ها، کوپن‌ها و سایر مشوق‌ها را برای تشویق مصرف‌کنندگان به امتحان کردن محصولاتشان ارائه می‌کنند.

۴. بازاریابی نقطه فروش (Point of Sale)

شرکت‌های FMCG از فن‌های بازاریابی نقطه‌فروش مانند نمایش محصولات در همان محل فروش و تبلیغات درون فروشگاهی برای افزایش دیده شدن محصول توسط مشتریان و تشویق به خریدهای آنی در همان فروشگاه استفاده می‌کنند.

۵. بازاریابی دیجیتال

شرکت های FMCG از کانال های بازاریابی دیجیتال مانند رسانه های اجتماعی، بازاریابی ایمیلی و بهینه سازی موتورهای جستجو(استفاده از سئو و موتور جستجوی گوکل) برای دسترسی به مشتریان آنلاین استفاده می کنند.

۶. بسته بندی

بسته بندی نقش مهمی در بازاریابی FMCG ایفا می کند. شرکت های تولید کننده کالاهای مصرفی سریع از طراحی بسته بندی خوب و خلاقانه برای ایجاد شناخت برند و انتقال مزایای محصول به مصرف کنندگان بهره می برند.

۸. نوآوری محصول

شرکت های FMCG در واحد تحقیق و توسعه سرمایه گذاری می کنند تا محصولات نوآورانه ای تولیدکنند که نیازها و ترجیحات مصرف کننده را که دایما در حال تغییر است برآورده کنند.

به طور کلی، استراتژی های بازاریابی FMCG برای ایجاد آگاهی از نام برند، ایجاد وفاداری مشتری و افزایش فروش برای کالاهای مصرفی در حال حرکت طراحی شده اند.

FMCG در صنایع غذایی فرآوری شده

FMCG در صنایع غذایی

صنایع غذایی فرآوری شده بخش مهمی از بازار کالاهای مصرفی سریع (FMCG) است. شرکت های FMCG دائما در حال بررسی فرصت هایی برای گسترش سبد محصولات خود و افزایش سهم بازار خود در صنایع غذایی فرآوری شده هستند. صنعت غذای فرآوری شده در طول سال های اخیر شاهد رشد فوق العاده ای بوده است که ناشی از عواملی مانند تغییر سبک زندگی، افزایش شهرنشینی و افزایش درآمدهای خرده فروشان این کالاها بوده است.

روندهای بازار

توجه به محصولات سالم

یکی از روندهای کلیدی در بازار FMCG مواد غذایی فرآوری شده، تغییر به سمت محصولات سالم تر و طبیعی تر است. مصرف کنندگان به طور فزاینده ای مراقب سلامتی خود هستند و خواهان محصولاتی هستند که فاقد مواد نگهدارنده، طعم دهنده های مصنوعی و رنگ های مصنوعی باشند. شرکت های FMCG با معرفی محصولات ارگانیک، بدون گلوتن و غیر۰ به این روند درخواست مشتریان پاسخ می دهند.

سهولت استفاده

روند دیگر در بازار FMCG مواد غذایی فرآوری شده، افزایش تقاضا برای راحتی است. سبک زندگی پرمشغله و برنامه های کاری شلوغ منجر به افزایش تقاضا برای وعده های غذایی آماده، میان وعده ها و نوشیدنی های آماده به مصرف شده است. شرکت‌های FMCG راه‌حل‌های بسته‌بندی نوآورانه‌ای را معرفی می‌کنند که مصرف محصولات خود را در حال حرکت برای مصرف‌کنندگان آسان‌تر می‌کند. مانند کنسروهایی با دربهای آسان بازشو که انقلابی در دنیای محصولات کنسروی ایجاد کرد.

نوآوری در بسته بندی

نوآوری در بسته بندی یکی دیگر از حوزه های مورد توجه شرکت های FMCG در صنایع غذایی فرآوری شده است. شرکت ها در تحقیق و توسعه سرمایه گذاری می کنند تا روش هایی در خلق ایده های بسته بندی ایجاد کنند که نه تنها راحت بلکه پایدار باشد. این شامل مواد بسته بندی سازگار با محیط زیست، مانند پلاستیک های زیست تخریب پذیر و بسته بندی های مبتنی بر کاغذ است.

چالش های بازار FMCG مواد غذایی فرآوری شده

علیرغم فرصت های رشد در بازار FMCG مواد غذایی فرآوری شده، چالش هایی نیز وجود دارد که شرکت ها باید بر آنها غلبه کنند. یکی از بزرگترین چالش ها، درک منفی مصرف کنندگان از غذاهای فرآوری شده است. آگاهی فزاینده ای از خطرات سلامتی مرتبط با مصرف غذاهای فرآوری شده وجود دارد که منجر به کاهش فروش برای برخی از شرکت های FMCG شده است.

در نتیجه، صنایع غذایی فرآوری شده فرصت های رشد قابل توجهی را برای شرکت های FMCG ارائه می دهد. با این حال، شرکت‌ها باید به تغییر ترجیحات مصرف‌کننده توجه داشته باشند و برای تولید محصولات سالم‌تر و طبیعی‌تر که خواسته‌های مصرف‌کننده را برآورده می‌کنند، در تحقیق و توسعه سرمایه‌گذاری کنند. علاوه بر این، نوآوری و پایداری بسته بندی نقش مهمی در شکل دادن به آینده بازار FMCG مواد غذایی فرآوری شده خواهد داشت.

تحلیلی بر FMCG در بازار صنایع غذایی سوسیس و کالباس

بازار فراورده های گوشتی فراوری شده مانند سوسیس و کالباس های گوشتی یا گیاهی بخش قابل توجهی از صنعت FMCG را تشکیل می دهد. سوسیس یک ماده غذایی محبوب است که به طور مکرر از وعده غذایی صبحانه گرفته تا یک جشن کوچک در حیاط خانه و کنار باربکیو مصرف می شود و به سرعت خریداری می شود که در اشکال مختلفی از تازه، منجمد و آماده مصرف در دسترس هستند که به ترجیحات مختلف مصرف کنندگان پاسخ می دهند. بازار سوسیس و کالباس بسیار رقابتی است و برندها و تولیدکنندگان متعددی برای سهم بازار رقابت می کنند.

محصولات FMCG مانند سوسیس و کالباس به دلیل مقرون به صرفه بودن و راحتی در استفاده تقاضای بالایی دارند. مصرف کنندگان تمایل دارند این محصولات را به طور مکرر خریداری کنند، و به بخشی ضروری از زندگی روزمره آنها است. صنعت FMCG در این حوزه با فروش با حجم بالا، حاشیه سود کم و رقابت شدید شناخته می شود. بنابراین، شرکت ها برای موفقیت در این بازار باید بر تولید مقرون به صرفه، مدیریت کارآمد زنجیره تامین و راهبردهای بازاریابی موثر تمرکز کنند.

در نتیجه، بازار خوراکی های فراوری شده بخشی جدایی ناپذیر از صنعت FMCG است. تقاضای زیاد برای سوسیس و کالباس و سایر محصولات مشابه آنها را به سهم قابل توجهی در بازار مصرف تبدیل می کند. شرکت ها باید با تمرکز بر تولید مقرون به صرفه، مدیریت کارآمد زنجیره تامین و راهبردهای بازاریابی موثر برای موفقیت در این بازار منحصر به فرد، با کمک برندسازی، افزایش فروش و ایجاد وفاداری مشتری همچنان در شرایط رقابتی باقی بمانند.

برندسازی

برندسازی یک جزء حیاتی از راهبردهای بازاریابی FMCG در صنعت غذاهای فرآوری شده است. شرکت ها باید یک هویت برند منحصر به فرد ایجاد کنند که با خواسته های مشتریان گره بخورد. این شامل ایجاد شخصیت برند و ایجاد تصویری از برند است که مزایا و کیفیت محصول را به اشتراک می گذارد. به عنوان مثال، برندهایی مانند Oscar Mayer و Hillshire Farms در صنعت سوسیس و کالباس توانسته اند تصویر بسیار خوبی از برند خود در ذهن مشتریان بر جای گذارند.

تبلیغات

تبلیغات یکی دیگر از عناصر کلیدی راهبردهای بازاریابی FMCG در صنعت غذاهای فرآوری شده است. شرکت ها از کانال های تبلیغاتی مختلفی مانند تلویزیون، تبلیغات محیطی، نشریات، وبسایتها و شبکه های اجتماعی برای دستیابی به مخاطبان گسترده استفاده می کنند. کمپین های تبلیغاتی برای ایجاد آگاهی از برند و تبلیغ محصولات خاص طراحی شده اند. به عنوان مثال، آهنگ “I Wish I Were an Oscar Mayer Weiner” اسکار مایر یک نمونه کلاسیک از تبلیغات موثر در صنعت غذاهای فرآوری شده است.

مشوق های تبلیغی

پروموشن ها بخش مهمی از راهبردهای بازاریابی FMCG در صنعت غذاهای فرآوری شده است. شرکت‌ها تخفیف‌ها، کوپن‌ها و سایر مشوق‌ها را برای تشویق مصرف‌کنندگان به امتحان محصولاتشان ارائه می‌کنند. به عنوان مثال، Hillshire Farms کوپن هایی را در وب سایت خود ارائه می دهد که می توانند در فروشگاه های مواد غذایی با کمک آنها بهترین مواد غذایی فراوری شده به ویژه سوسیس و خوراکی های گوشتی را تهیه کنند و تخفیف های عالی بگیرند.

بازاریابی نقطه فروش

همانطور که گفتیم بسیاری از شرکتها در محل فروشگاه های بزرگ به نمایش محصولات خود و تبلیغات کنار قفسه ها می پردازند تا افرادی که حتی برای خرید محصولات دیگری به فروشگاه آمده اند مشتاق به تهیه این محصولات نیز شوند. به عنوان مثال، اسکار مایر برند مشهور محصولات گوشتی فراوری شده نمایشگرهای چشم نوازی را در فروشگاه های مواد غذایی ایجاد کرده است که محصولات خود را به نمایش می گذارند.

بازاریابی دیجیتال

با رشد اینترنت در هزاره سوم بازاریابی دیجیتال در صنعت غذاهای فرآوری شده اهمیت فزاینده ای پیدا می کند. شرکت‌ها از کانال‌های بازاریابی دیجیتال مانند رسانه‌های اجتماعی، بازاریابی ایمیلی و بهینه‌سازی موتورهای جستجو برای دسترسی آنلاین به مشتریان استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، مزارع هیلشر در رسانه های اجتماعی حضور قوی دارد و به طور مرتب دستورالعمل هایی را در مورد ارگانیک بودن محصولات خود پست می کند.

The Hillshire Farm™ Barn

طراحی و بسته بندی محصول

طراحی بسته بندی نیز در راهبردهای بازاریابی FMCG در صنعت مواد غذایی فرآوری شده حیاتی است. شرکت ها از طراحی بسته بندی مناسب برای ایجاد شناخت برند و معرفی ویژگی های محصول به مصرف کنندگان استفاده می کنند. به عنوان مثال، بسته بندی نمادین قرمز و زرد اسکار مایر فوراً قابل تشخیص است و شخصیت سرگرم کننده و بازیگوش برند را نشان می دهد.

نوآوری

شرکت ها در بخش تحقیق و توسعه سرمایه گذاری می کنند تا محصولات نوآورانه ای ایجاد کنند که نیازها و ترجیحات مصرف کننده در حال تغییر را برآورده کند. برای مثال، شرکت‌هایی مانند Beyond Meat و Impossible Foods جایگزین‌های گوشتی گیاهی ایجاد کرده‌اند که به مصرف‌کنندگانی که به دنبال گزینه‌های سالم‌تر و گیاهی هستند، پاسخ می‌دهد.

در نتیجه، راهبردهای بازاریابی FMCG در صنعت غذاهای فرآوری شده، به ویژه در بخش سوسیس و کالباس و سایر فراورده های گوشتی یا گیاهی فراوری شده ضروری است. شرکت ها برای موفقیت در این بازار بسیار رقابتی باید برندسازی قوی، کمپین های تبلیغاتی موثر، پروموشن های خوب، فن های بازاریابی نقطه فروش، کانال های بازاریابی دیجیتال، طراحی بسته بندی و محصولات نوآورانه را توسعه دهند.

دکتر حسین بوداقی خواجه نوبر مشاور عالی بازاریابی و فروشدکتر حسین بوداقی خواجه نوبر – مشاور عالی بازاریابی و فروش