10 مهمترین نشانه سرطان که به شما هشدار می دهند

وقتی در مورد سرطان صحبت می‌کنیم، نکته‌ای کلیدی که به ذهن‌مان می‌رسد این‌ است که چه خوب می‌شد می‌توانستیم آن را زودهنگام تشخیص دهیم؛ و هیچ‌کس بهتر از خودتان نمی‌تواند نشانه‌هایی عجیب را که به تازگی در بدن‌تان ظاهر می‌شوند، تشخیص دهد. در ادامه می‌توانید فهرستی را از ۱۰ نشانه‌ی هشداردهنده مطالعه کنید که شاید نشانه سرطان باشند. اگر خدای نکرده، هر کدام از این نشانه‌ها را در خود مشاهده‌ کردید، اصلا مضطرب و نگران نشوید، و لطفا آن‌ها‌ را نیز نادیده نگیرید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که به پزشک متخصص مراجعه کنید. فراموش نکنید، شما تنها نیستید:

۱. توده یا غده

اگر هرگونه غده یا هر شکل از تورم را در بدن‌تان مشاهده کردید که احساس می‌کنید دائما در حال رشد است یا باعث ناراحتی‌تان می‌شود، باید حتما با پزشک‌تان در این مورد مشورت کنید. با این‌که ممکن است این توده یا غده خوش‌خیم باشد، ولی هم‌چنین می‌تواند نشانی از یک وضعیت جدی نیز باشد. این‌گونه غده یا توده‌ّها را در هر جایی در زیر پوست می‌توان پیدا کرد؛ مثلا زیربغل، سینه‌ها، گردن یا چانه.

۲. خون‌ریزی غیرطبیعی

اگر دچار خون‌ریزی غیرطبیعی در هر جای بدن‌تان از جمله دهان، انتهای روده، واژن یا مجرای ادرار شده‌اید، فورا به پزشک مراجعه کنید. اگر بعد از عمل سزارین یا بین دو دوره‌ی قاعدگی متوجه‌ی خون‌ریزی شدید،‌ احتمال سرطان رحم وجود دارد. چنانچه در ادرارتان خون مشاهده کردید، احتمال تومور در کلیه، مجاری ادرار یا مثانه وجود دارد. اگر هنگام سرفه یا استفراغ متوجه‌ی خون شدید، این خون‌ریزی ممکن است به دلیل وجود تومور در دستگاه تنفسی یا دستگاه گوارش باشد.

۳. خال

‌ایجاد خال غیرطبیعی با اندازه، رنگ و شکل غیرمعمول و با قُطر بیش از 7 میلی‌متر می‌تواند نشانه‌ای از سرطان پوست باشد. خال‌هایی که نشانه‌ا‌ی از سرطان دارند معمولا با خارش همراه هستند. این خال‌ها ممکن است به رنگ‌های صورتی، قرمز، قهوه‌ای، سیاه یا سفید باشند. معمولا اندازه یا ویژگی‌های دیگرِ خال‌های بدخیم مرتبا تغییر می‌کند.

۴. خشونت صدا

خشن شدن یا گرفتگی صدا نیز می‌تواند نشانه‌ای از سرطان باشد. چنانچه خشونت صدای‌تان بیش از حد معمول به طول انجامید، فورا به پزشک مراجعه کنید زیرا علامتی خطرناک است.

۵. درد

رپورتاژ

اگر دچار کمردرد یا سردردی شده‌اید که حتی بعد از درمان‌های پزشکی نیز مداوا نمی‌شوند، ممکن است نشانه‌ای از مشکلی جدی باشد؛ مشکلی به خطرناکی سرطان که احتمالا مدتی است شروع به گسترش کرده است.

۶. خستگی

اگر حتی بعد از چند ساعت استراحت، احساس خستگیِ زیاد می‌کنید، شاید نشانه‌ای از ابتلا به سرطان معده یا سرطان خون در بدن‌تان وجود داشته باشد. البته، خستگی مزمن می‌تواند عوامل فراوان دیگر نیز داشته باشد.

۷. تب

تب یکی از نشانه‌های رایج سرطان است، و بیش‌تر بیماران سرطانی در طول دوران بیماری‌شان دچار آن می‌شوند.

۸. کاهش وزن ناگهانی

کاهش ناگهانی و بدون دلیل وزن نیز ممکن است از نشانه‌های سرطان باشد. اگر در طول دو ماه گذشته چندین کیلو از وزن‌تان را از دست داده‌اید، فورا برای بررسی و آزمایش‌های بیش‌تر به پزشک مراجعه کنید.

۹. تغییر در اجابت مزاج

اگر بدون دلیل دچار اسهال یا یبوست و/یا در مدفوع‌تان متوجه‌ی خون شده‌اید، باید حتما نزد پزشک بروید این مسائل را با وی در میان بگذارید.

۱۰. سرفه، درد قفسه‌ی سینه، و تنگی نفس

اگر بیش از 3 هفته دائما سرفه می‌کنید و/یا در خلط سینه‌تان خون مشاهده کرده‌اید، باید فورا نزد پزشک بروید. تنگی نفس و درد قفسه‌ی سینه‌ی ناشی از این سرفه‌ها ممکن است نشانه‌هایی از سرطان باشند. لطفا توجه کنید عفونت‌های دستگاه تنفسی یا برخی دیگر از بیماری‌ها نیز ممکن است علائمی مشابه‌ داشته باشند.

نوشته‌های مرتبط