10 فایده دوش آب سرد در زمستان برای سلامتی

دوش آب سرد یا حمام یخ را کرایوتراپی یا سرمادرمانی می‌گویند. ورزشکاران تاز‌ه‌کار و حرفه‌ای از این روش استفاده می‌کنند. بسیاری از افراد با فهمیدن این‌که دوش آب سرد در زمستان فواید زیادی دارد، متعجب می‌شوند. به هر حال، دوش آب سرد برای سلامتی مفید است. خواص دوش آب سرد در زمستان را در این‌جا آورده‌ایم.

فایده دوش آب سرد در زمستان

۱. افزایش هوشیاری

برای گرفتن دوش آب سرد در یک محیط سرد، باید عمیق و با شدت نفس بکشید تا بدن خود را گرم کنید. این کار،  شما را هوشیار نگه می‌دارد.

۲. مفید برای پوست

پوست و موی ما در زمستان خشک می‌شود. حمام آب گرم، مشکل خشکی پوست و مو را تشدید می‌کند. حمام آب سرد می‌تواند راه حل خوبی برای این مشکل باشد. با حمام آب سرد، منافذ پوست بسته می‌شوند و رطوبت زیر پوست باقی می‌ماند.

۳. سیستم ایمنی و گردش خون

حمام آب سرد باعث تسریع جریان خون در اطراف اندام‌های بدن می‌شود. بنابراین، سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند.

۱۹ خاصیت علمی نوشیدن آب سرد که باورتان نمی‌شود

۴. تسکین درد عضلانی

معمولا بعد از تمرین ورزشی، عضلات بدن، خسته و دردناک می‌شوند. حمام آب سرد می‌تواند راه حل خوبی برای رفع این مشکل باشد.

۵. رفع اوریک اسید

رپورتاژ

تحقیقات نشان می‌دهند که حمام آب سرد می‌تواند اوریک اسید را  در بدن کاهش دهد. همچنین به حفظ سطح مناسب آنتی اکسیدان‌ها کمک می‌کند.

۶. کاهش وزن

یک مطالعه در ۲۰۰۹ دریافت که حمام آب سرد در زمستان – در آب و هوای بسیارسرد – چربی‌سوزی بدن را تا ۱۵ برابر  افزایش می‌دهد. به این معنا که اگر حمام صبحگاهی و روزانه با آب سرد را ادامه دهید،  سالانه حدود ۵ کیلو کاهش وزن خواهید داشت.

۷. کمک به رفع افسردگی

آب سرد، اعصاب را تحریک کرده و خلق و خو را بهبود می‌بخشد و باعث می‌شود انرژی و هیجان بیشتری در روز داشته باشید.

۸. خواب بهتر

اگر در محیط گرم باشیم یا این‌که دمای بدن‌مان بالا باشد، در وارد شدن به مرحله REM (حرکات سریع چشم) -که فرآیند خواب دیدن در آن اتفاق می‌افتد – با مشکل مواجه می‌شویم. اما اگر در محیط سرد باشیم، بهتر و راحت‌تر می‌خوابیم. حمام آب سرد می‌تواند این شرایط را به وجود بیاورد.

۹. سم‌زدایی

حمام آب سرد باعث فعال‌تر شدن سیستم لنفاوی بدن می‌شود. این مسئله بر عملکرد بهتر فرآیند سم‌زدایی بدن تاثیر می‌گذارد.

۱۰. افزایش انرژی

متابولیسم بدن با حمام آب سرد افزایش می‌یابد. افزایش متابولیسم باعث می‌شود قلب، خون بیشتری را در بدن پمپاژ کند. در این صورت، انرژی بیشتری دریافت می‌کنید چرا که بدن‌تان متابولیسم مناسبی دارد.

احتیاط

همه افراد،  از جمله افرادی که سن بالایی دارند یا دچار مشکلات قلبی هستند ، نمی‌توانند حمام آب سرد بگیرند زیرا حمام آب سرد در زمستان، شوک زیادی را به بدن وارد می کند.

نوشته‌های مرتبط