انواع برش الماس

هنگامی که اسم الماس به گوشتان می خورد احتمالا شکل الماس گرد کلاسیک به ذهنتان می آید. این موضوع طبیعی است زیرا این مدل الماس، یکی از محبوب ترین برش ها است و به مقدار زیادی در جواهرات به کار برده شده است. اما اگر به دنبال چیزی متفاوت هستید، بسیاری اشکال دیگر مطابق با سبک و سلیقه منحصر به فرد شما وجود دارد. از آنجایی که هر مدل الماس به شیوه ای خاص برش می خورد، نور را به شکلی متفاوت منعکس می کند و درخشندگی و زیبایی مخصوص به خود را دارد.

برش های الماس امروزه تنوع بالایی دارد که مطمئنا شما با هر سبک سلیقه ای می توانید مدل دلخواه خود را در بین آنها بیابید. در ادامه با ما همراه باشید تا با معروف ترین و اصلی ترین برش های الماس بیشتر آشنا شوید.

الماس چیست؟

الماس یک ماده معدنی است که از کربن ساخته می شود. این سنگ زینتی در اعماق زمین و تحت فشار و دمای بسیار بالایی طی میلیون ها و یا حتی میلیاردها سال شکل می گیرد.

جالب است بدانید که سنگ الماس که احتمالا محبوب ترین سنگ قیمتی در دنیا به شمار می رود، سخت ترین ماده ی طبیعی دنیا نیز هست؛ در نتیجه برای مصارف صنعتی مثل دستگاه های برش نیز از آن استفاده می شود. البته در صنعت از نوع نامرغوب الماس استفاده می شود.

ارزش بالای الماس دلایل متفاوتی دارد که از جمله اصلی ترین آنها درخشندگی بی نظیر، کمیاب بودن نوع مرغوب آن و دشواری برش الماس است. البته همه ی انواع این سنگ زینتی، قیمت های بسیار بالایی ندارند و ارزش و قیمت نهایی الماس بسته به عواملی چون قیراط یا وزن، رنگ، وضوح و برش آن متفاوت خواهد بود؛ در نتیجه شما می توانید با توجه به بودجه ی خودتان صاحب الماس شوید.

بسیاری از افراد نمی دانند که قیراط واحد اندازه گیری وزن الماس است و هرچه قیراط بالاتر باشد قیمت الماس بالاتر خواهد بود. افزایش قیمت الماس با توجه به افزایش قیراط آن تصاعدی اتفاق می افتد. به عنوان مثال یک الماس 3 قیراطی به مراتب قیمتی بالاتر از 3 برابر یک الماس یک قیراطی خواهد داشت (این موضوع در شرایطی است که سه فاکتور دیگر یعنی رنگ و وضوح و برش این دو سنگ یکسان باشد).

انواع برش الماس

یکی از اصلی ترین فاکتورهای ارزیابی ارزش و زیبایی الماس، نوع برش یا تراش آن است. نوع برش الماس بر روی انعکاس نور و در نتیجه زیبایی آن تاثیر بسیار زیادی می گذارد تا جایی که کارشناسان ارزیابی الماس، برش الماس را اولین فاکتور تاثیرگذار در ارزش گذاری آن می دانند.

برای آنکه بتوان تناسبات و تقارن های درستی در برش الماس ایجاد کرد و جلوه ی حقیقی الماس را به نمایش گذاشت، به مهارت تخصصی و چندین سال تجربه نیاز است.

الماس در اشکال متنوعی برش داده می شود اما 10 مورد از برش ها معروف تر و مرسوم تر از سایرین هستند. این 10 برش عبارت اند از:

1. برش گرد یا برلیان (BRILLIANT)

این برش تا کنون به عنوان محبوب ترین برش در جهان شناخته می شود و با 57 وجه متقارن در این نوع برش، قطعا درخشندگی بیشتری نسبت به سایر مدل ها دارد. این نوع برش محبوب ترین مدل برای استفاده در انگشتر تک نگین نامزدی و عروسی است که این روزها طرفداران زیادی دارد.

ایجاد تناسب و تقارن در این برش بسیار دشوار است و نیازمند تخصص و تجربه ی زیادی است. جواهری زمردی با بیش از 150 سال تجربه در صنعت جواهر و با کمک گرفتن از دستان پرتوان متخصصین برش سنگ های قیمتی، بهترین و زیباترین برش های برلیان را در جواهرات خود به کار می برد. علاوه بر آن، الماس های این جواهری دارای شناسنامه معتبر GIA هستند و شما می توانید با اطمینان خاطر از آنها خرید کنید.

2. برش کوسن (CUSHION)

در چند سال گذشته ما شاهد افزایش گسترده محبوبیت الماس برش کوسن بوده ایم. این برش توانست از برش پرنسس پیشی بگیرد و مقام دوم را در لیست پرطرفدارترین ها به خود اختصاص دهد. برش کوسن به شکل مربع با گوشه های گرد است و از نظر ظاهری بین برش برلیان و پرنسس است.

نام این برش به علت شباهت آن با کوسن انتخاب شده است.

3. برش پرنسس (PRINCESS)

طرح مربع با گوشه های تیز این برش به آن شکلی مدرن و معاصر می دهد. طرفداران طرح های مدرن می توانند از این برش در جواهرات خود استفاده کنند.

رنگ منعکس شده از این مدل بسیار منحصر به فرد است و به دلیل نوع برش آن درخشندگی فوق العاده ای دارد. سایر برش ها، رنگ ها را در مرکز خود نشان می دهند اما شاهد جلوه گری رنگ ها در 4 گوشه ی برش پرنسس هستیم.

4. برش زمرد (EMERALD)

تراش زمرد یا برش پله ای یکی از جاودانه ترین تراش های الماس است. این برش بسیار ظریف و زیبا است و فرم مستطیلی با گوشه های پخ دارد. این مدل به دلیل سطح مستطیلی گسترده ای که دارد شفافیت اصلی الماس را به زیبایی در معرض نمایش قرار می دهد.

5. برش بیضی (OVAL SHAPE)

یکی دیگر از اشکال زیبا برای طرفداران فرم های نرم. این مدل از برش برلیان کشیده تر است اما همان درخشندگی را دارد. طرفداران طرح برلیان که میخواهند ظاهری مدرن تر به جواهرات خود بدهند می توانند این مدل را جایگزین کنند. این طرح انگشت های دست را کشیده تر نشان می دهد. بیضی‌ها معمولاً از الماس‌های کم عمق تر برش داده می‌شوند.

این برش نیز یکی دیگر از مدل های پرطرفدار در حلقه های نامزدی و ازدواج است.

6. برش مارکیز (MARQUISE)

اگر به دنبال الماسی با فرم کشیده تر هستید برش مارکیز را انتخاب کنید. این مدل زیبا بیشترین سطح مسطح و بالاترین قیراط را با توجه به حجم و اندازه ی آن دارد. فرم بیضی مانند و کشیده ی این طرح باعث بلندتر دیده شدن انگشتان شما می شود.

7. برش اشکی (PEAR SHAPE)

در سال 2016 شاهد افزایش محبوبیت الماس برش اشکی بوده ایم. این نوع برش بسیار زیبا است و درجه ای از زرق و برق قدیمی را به جواهرات شما وارد می کند.

8. برش اسچر (ASSCHER)

برش اسچر مربع شده ی برش زمرد است و اغلب با تراش زمرد اشتباه گرفته می شوند. این برش بازتاب های فوق العاده و منحصر به فردی دارد. این مدل اخیرا در بین سلبریتی ها و افراد مشهور طرفداران زیادی پیدا کرده است.

9. برش تابشی (RADIANT)

آخرین مدل از شکل های زاویه دار است که طرحی بین برش برلیان و برش زمرد دارد. این برش کمتر در طراحی ها دیده می شود و معمولا الماس های رنگی با این برش جلوه ی بیشتری پیدا می کنند.

10. برش قلبی (HEART)

این طرح یکی از زیباترین و خاص ترین برش های الماس است که طرفداران خاص خود را دارد.

گران ترین برش الماس کدام است؟

تراش برلیان یا گرد، بهترین و گرانترین شکل الماس است. این گرانی به علت تناسب و تقارن در برش های این مدل است که انعکاس نور را تشدید کرده است و درخشندگی را چندین برابر می کند. هر چه درخشندگی بیشتر باشد زیبایی الماس نیز بیشتر است و در نتیجه قیمت بالاتری دارد.


دیگر نوشته ها

1 of 512

کسب و کار

1 of 5

پست های اخیر