برای کوهنوردی ایمن چه تجهیزاتی نیاز است؟

کوهنوردی به عنوان یک ورزش سخت شناخته می‌شود که برای انجام آن نیاز به آمادگی جسمانی بالا احساس می‌شود. علاوه بر آمادگی جسمانی داشتن تجهیزات کوهنوردی برای ایجاد امنیت در این ورزش حائز اهمیت است. تجهیزات این ورزش هیجان‌انگیز بسیار متنوع است و باید با توجه به نوع سفر خود تجهیزات خود را تکمیل کنید. از جمله تجهیزات این ورزش هیجان انگیز می‌توان به کفش کوهنوردی اشاره کرد. زمانی که بخواهید در این ورزش به موفقیت برسید و علاوه بر افزایش شادابی، سلامت خود را حفظ کنید باید بتوانید تجهیزات کوهنوردی را تهیه کنید. این تجهیزات باعث می‌شود تا امنیت و راحتی کوهنورد تأمین شود. اگر بخواهید در مورد سایر تجهیزات مناسب کوهنوردی ایمن بیشتر بدانید بهتر است تا پایان همراه ما باشید.

کوهنوردی به عنوان یک ورزش خطرناک و حساس شناخته می‌شود که به دلیل شرایط خاصی که دارد نیاز به تجهیزات مختلف داشته که باید قبل از هر کاری تهیه شود. اگر از جمله افرادی هستید که تصمیم گرفتید تا این ورزش مهیج را شروع کنید بهتر است تجهیزات کوهنوردی را تهیه کنید. از جمله مهم‌ترین مواردی که در شروع این ورزش به آن نیاز خواهید داشت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کوله پشتی

یکی از وسایل مهم ورزش کوهنوردی، کوله پشتی است که به عنوان یک عنصر مهم در این ورزش محسوب می‌شود. کوله پشتی به دلیل داشتن سایزبندی مختلف به گونه‌ای است که تمام سلایق افراد را پوشش می‌دهد. اگر بخواهید برای مدت کوتاه به کوهنوردی بپردازید بهتر است از کوله‌های 30 تا 50 لیتری استفاده کنید اما اگر می‌خواهید کوهنوردی را به مدت یک هفته ادامه دهید بهتر است از کوله‌های بالا 50 لیتر استفاده کنید.

انتخاب جنس کوله پشتی دارای اهمیت زیادی در خرید تجهیزات کوهنوردی است. کوله پشتی مناسب باعث می‌شود تا گردش هوای مناسب در پشت کوهنورد ایجاد شود که این امر به نوبه‌ی خود برای جلوگیری از خستگی مهم است. وجود بخش نگه‌دارنده کیسه خواب و همچنین سبک بودن کوله پشتی از جمله مواردی است که در هنگام خرید باید به آن توجه کنید.

به نقل از https://parkbag.com مهم ترین موارد در خرید کوله پشتی عبارتند از:

  • وزن کوله پشتی باید به اندازه ای باشد که برای حمل آن کمترین فشار به کمر وارد شود.
  • پهنای کوله پشتی نباید از عرض بدن شما بیشتر باشد. بنابراین سایز کوله پشتی را متناسب با اندام خود انتخاب کنید.
  • طراحی کوله پشتی باید به گونه ای باشد که وزن وسایل را به گونه ای مساوی تقسیم کرده و از فشار مضاعف به بدن شما جلوگیری کند. این موضوع در خرید کوله پشتی کوهنوردی، لپ تاب و کوله های مدارس برای فرزندانتان که وزن سنگین تری را به بدن تحمیل می کند اهمیت بیشتری دارد.

پتو و زیر انداز

یکی دیگر از تجهیزات کوهنوردی که مورد استفاده بسیاری از کوهنوردان قرار می‌گیرد پتو و زیرانداز است که باید در هنگام خرید به آن توجه شود. بسیاری از ورزشکاران برای کوهنوردی طولانی مدت ترجیح می‌دهند تا از وسایل کامل استفاده کنند. پتو و زیرانداز به عنوان وسیله گرمایشی محسوب شده که در محیط‌‌های بسیار سرد مورد استفاده کوهنوردارن قرار می‌گیرد.

رپورتاژ

کرامپون

کرامپون یا یخ شکن به عنوان یک ابزار تیغه‌ای شناخته می‌شود که برای جلوگیری از لغزش کوهنورد حائز اهمیت است. اگر بخواهید در مسیرهای برفی به کوهنوردی بپردازید بهتر است کرامپون مناسب خریداری کرده و قبل از سفر آن را امتحان کنید. مدل‌های مختلفی از کرامپون در بازار وجود دارد که با توجه به نیاز خود می‌توانید یک انتخاب مناسب داشته باشید.

پانچو

پانجو از دیگر تجهیزات کوهنوردی است که برای طبیعت گردی مورد استفاده کوهنوردان قرار می‌گیرد. از اهداف استفاده از پانچو می‌توان به حفاظت در مقابل باد و طوفان و همچنین جلوگیری از خیس شدن اشاره کرد. کوهنوردانی که قصد دارند تا به شکل ویژه به ارتفاعات بالا بروند نیاز به پانچو خواهند داشت. در ارتفاعات بالا به دلیل برودت هوا استفاده از پانچو ضروری به نظر می‌رسد. با توجه به این که لباس‌های کوهنوردان همواره باید در حالت خشک قرار داشته باشد بهتر است در ارتفاعات بالا از پانچو استفاده کنید.

کفش کوهنوردی

شاید به جرات بتوان گفت که یکی از حیاتی‌ترین تجهیزات کوهنوردی استفاده از کفش کوهنوردی مناسب است. بهره‌گیری از یک کفش کوهنوردی مناسب باعث می‌شود تا فرد بتواند به خوبی از خود مراقبت کرده و از لغزش‌های احتمالی جلوگیری کند. قبل از کوهنوردی باید بتوانید یک کفش مناسب انتخاب کنید تا در هنگام صعود به ارتفاعات احساس مناسبی داشته باشید. جهت صعود به ارتفاعات مختلف باید کفش مورد نیاز خود را از یک مکان معتبر تهیه کنید. کفش‌های انتخابی شما باید با برنامه کوهنوردی شما متناسب باشد. در هنگام انتخاب کفش کوهنوردی که به عنوان یکی از مهم‌ترین تجهیزات کوهنوردی محسوب می‌شود باید به وزن کفش توجه کنید. هر چه کفش سنگین‌تر باشد روند حرکتی شما را کندتر خواهد کرد. بهتر است در هنگام خرید کفش کوهنوردی به دنبال کفش‌های محکم و ضد آب باشید.

کفش‌های تولید شده از عایق حرارتی باعث می‌شود تا از یخ زدگی پاهای شما جلوگیری کند. همچنین این نوع کفش‌ها در روزهای گرم سال باعث می‌شود تا دمای پاهایتان بیش از اندازه بالا نرود.

تبر یخ

یکی دیگر از ابزارهای مهم کوهنوردی تبر یخ است که برای عبور کوهنورد از مکان‌های برف و یخ مورد استفاده قرار می‌گیرد. تبر یخ به شکل کلی از دو قسمت دسته و تیشه تشکیل شده است که کوهنورد با شکافتن برف و یخ می‌تواند به مسیر خود ادامه دهد. تبر یخ که به عنوان یکی از تجهیزات کوهنوردی محسوب می‌شود از جنس آلومینیوم یا استیل ضدزنگ بوده که دوام زیادی دارد.


گروه خبری سایت کسب و کار بازده


 

نوشته‌های مرتبط