کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۰ بهترین طرز تهیه غذا با کدو حلوایی مخصوص شب یلدا

همه‌ی ما از دوران کودکی شب یلدا را با هندوانه و انار می‌شناسیم. در این شب، اعضای خانواده دور هم جمع می‌شوند؛ پای صحبت بزرگ‌ترها می‌نشینند، و شعر می‌خوانند. سفره‌ی شب یلدا نیز پر است از خوراکی‌های دوست‌داشتنی از قبیل آجیل، شیرینی و میوه‌، به خصوص هندوانه. ولی برخی از متخصصان توصیه می‌کنند در فصل سرما از خوردن هندوانه خودداری کنید یا آن را در حد متعادل نوش جان کنید؛ حتی توصیه می‌شود، کدو حلوایی را جایگزین هندوانه کنید یا آن‌ها را در کنار یکدیگر مصرف کنید.  کدو حلوایی را می‌توان در ترکیب انواع مختلفی از غذاها و خوراکی‌ها از جمله سوپ‌ها، کاسرول‌ها، و حتی دسرها استفاده کرد. در این مقاله، به ۱۰ طرز تهیه غذا با کدو حلوایی مخصوص شب یلدا اشاره می‌کنیم.

طرز تهیه غذا با کدو حلوایی

۱. کلم بروکسل و کدو حلوایی کبابی به همراه کرنبری

طرز تهیه غذا با کدو حلوایی کلم بروکسل و کدو حلوایی کبابی به همراه کرنبری

ترکیب سبزیجات کباب شده در غذای کلم بروکسل و کدو حلوایی کبابی به همراه کرنبری حسی از پاییز و زمستان را در آدم ایجاد می‌کند؛ بنابراین، این غذا را می‌توانید در نخستین شب زمستان، شب یلدا، نوش جان کنید.

مجموع زمان مورد نیاز: ۴۰ دقیقه
زمان آماده‌سازی: ۲۰ دقیقه
زمان پخت: ۲۰ دقیقه
مناسب برای ۶ الی ۸ نفر

ارزش غذایی تخمینی به ازای هر وعده مصرف
کالری۱۸۴
چربی۱۴ گرم
کربوهیدرات۱۴ گرم
پروتئین۳ گرم

ترکیب مواد موجود در این غذا آدم را به یاد روزهای پاییز و زمستان می‌اندازد، ولی برای تهیه‌ آن لازم نیست به دنبال مناسبت خاصی باشید؛ هر لحظه بخواهید می‌توانید از خوردن این غذای لذیذ لذت ببرید. ترکیب کدو حلوایی، کلم بروکسل، کرنبری، و گردوی پیکن غذای بسیار خوشمزه‌ای را به وجود می‌آورد که برای دورهمی‌هایی نظیر شب یلدا بسیار مناسب است.

می‌توانید برخی از مواد مورد نیاز غذا را به دلخواه خود تغییر دهید؛ مثلا به جای کرنبری می‌توانید از کشمش، و به جای گردو پیکن نیز می‌توانید از گردو یا بادام بو داده شده استفاده کنید.

مواد مورد نیاز

الف. ۴۵۰ گرم کدو حلوایی
ب. ۳ الی ۴ فنجان کلم بروکسل
پ. ۱ عدد پیاز متوسط
ت. یک‌سوم فنجان روغن زیتون فرا بکر
ث. نمک کوشر و فلفل سیاه تازه‌ی آسیاب شده
ج. یک‌چهارم قاشق چای خوری پودر سیر (اختیاری)
چ. نصف فنجان گردوی پیکن نصف شده
ح. نصف فنجان کرنبری خشک شده

طرز تهیه غذا با کدو حلوایی

الف. تمام مواد بالا را آماده کنید.
ب. دمای فر را به ۲۲۰ درجه‌ی سانتی‌گراد برسانید. یک ظرف بزرگ لبه‌دار مخصوص فر یا دو سینی کوچک فر را انتخاب کنید و کف آن را روغن بزنید. هم‌چنین، می‌توانید کف ظرف مخصوص فر را با فویل نچسب بپوشانید و میزان کم‌تری روغن مصرف کنید.
پ. کدو حلوایی را از وسط ببرید و با استفاده از یک قاشق، تخم و سایر مواد زائد را از گوشت کدو جدا کند. کدو را به صورت مکعب‌های ۱ سانتی‌متری خرد کنید. حدود ۴ فنجان از این مکعب‌ها را داخل یک کاسه‌ی بزرگ بریزید (مابقی را برای غذاهای دیگر نگه دارید).
ت. ساقه و انتهای کلم بروکسل را جدا کنید، و هم‌چنین، برگ‌های نرم، آسیب دیده، و زرد را نیز دور بیندازید. کلم بروکسل‌ها را از طول به دو قسمت تقسیم کنید. آن‌ها را به کاسه‌ی حاوی کدوهای مکعبی اضافه کنید.
ث. پوست پیاز را جدا کنید و آن را به قطعات ۲.۵ سانتی‌متری یا برش‌های ضخیم تقسیم کنید. پیازها را نیز به کدو و کلم بروکسل اضافه کنید.
ج. روغن زیتون را نیز به سایر مواد بیفزایید و به آرامی مواد را به هم بزنید تا کاملا به روغن آغشته شوند.
چ. سپس، مواد را کف ظرف مخصوص فر بچینید و مقداری نمک کوشر، فلفل، و در صورت تمایل، پودر سیر را روی آن‌ها بپاشید.
ح. این مواد را به مدت ۱۰ دقیقه در فر بپزید و سپس آن‌ها را یک به یک برگردانید. بار دیگر آن‌ها را به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه در فر بگذارید تا اطراف آن‌ها کمی قهوه‌ای و داخل‌شان نرم شود.
خ. در این بین، گردوهای پیکن را بو بدهید: یک ماهیتابه‌ی بزرگ را روی حرارت متوسط بگذارید. گردوها را داخل ظرف بریزید و آن‌ها را مدام به هم بزنید تا به تدریج قهوه‌ای شوند و بوی عطر آن‌ها به مشام‌تان برسد.
د. مواد را از داخل فر در بیاورید و درون یک کاسه‌ی بزرگ بریزید. مقداری کرنبری خشک شده و گردوهای پیکن را به مواد اضافه کنید و همه را خوب به هم بزنید.
ذ. غذای‌تان آماده است، نوش جان!

نکته

الف. حداکثر سعی‌تان را به کار ببندید تا از روغن کم‌تری استفاده کنید، ولی باید مطمئن شوید تمام مواد به خوبی به روغن آغشته شده باشند.
ب. برای پختن یا کباب کردن کدو و کلم داخل فر، باید از ظرفی استفاده کنید که به اندازه‌ی کافی بزرگ باشد؛ یعنی نباید تکه‌های کدو و کلم و سایر مواد روی هم انباشته شوند، بلکه باید فقط یک لایه از آن‌ها روی ظرف قرار بگیرند؛ به علاوه، فاصله‌ی مناسبی نیز باید بین‌شان وجود داشته باشد.

موارد جایگزین

الف. به جای کدو حلوایی می‌توانید به میزان مساوی از کدو بلوطی، کدو تنبل، یا انواع دیگر کدو استفاده کنید.
ب. در صورت تمایل، می‌توانید پیاز را حذف کنید.
پ. حدود ۱ فنجان از کدو حلوایی را می‌توانید با برش‌هایی از شقاقل به اندازه‌ی حدودا ۱.۵ در ۵ سانتی‌متر جایگزین کنید.
ت. هنگامی که مواد را از داخل فر بیرون آوردید، می‌توانید ۱ الی ۲ قاشق غذاخوری شیره‌ی درخت افرا نیز روی آن‌ها بریزید؛ و سپس گردو و کرنبری را به آن‌ها بیفزایید و تمام مواد را به آرامی هم بزنید.

۲. کدو حلوای کبابی به همراه مریم گلی

کدو حلوای کبابی به همراه مریم گلی

یک غذای جانبی فوق‌العاده دلچسب؛ کدو حلوایی با پیاز و مریم گلی. این غذای جانبی آن‌قدر راحت‌تر است که می‌توانید هر روز آن را درست کنید، و آن‌قدر خاص است که برای مناسبت‌های خاص، نظیر شب یلدا نیز مناسب خواهد بود.

مجموع زمان مورد نیاز: ۴۰ دقیقه
زمان آماده‌سازی: ۱۰ دقیقه
زمان پخت: ۳۰ دقیقه
مناسب برای ۴ نفر

ارزش غذایی تخمینی به ازای هر وعده مصرف
کالری۹۳
چربی۷ گرم
کربوهیدرات۸ گرم
پروتئین۱ گرم

کدو حلوایی کباب شده را با مواد غذایی مختلفی می‌تواند ترکیب کرد و یک غذای دلپذیر به وجود آورد. مثلا فقط کافی است کدوهای مکعبی را با روغن زیتون، مریم گلی، و در صورت تمایل، پیاز، ترکیب کنید و سپس، داخل فر کباب کنید. پیاز طعم و رایحه‌ی خوبی به این غذا می‌بخشد، ولی می‌توانید از آن استفاده نکنید. همین دستورالعمل را نیز می‌توانید درباره‌ی غذای کلم بروکسل و کدو حلوایی با کرنبری و گردو پیکن انجام دهید.

کدو حلوایی کبابی خوراک لذیذی است که می‌توانید در مناسبت‌های خاص، نظیر شب یلدا، درست کنید یا به عنوان غذای جانبی در کنار غذاهای دلخواه‌تان قرار دهید. به جای کدو حلوایی می‌توانید از هر کدوی زمستانی دیگری نظیر کدو تنبل و غیره، و هم‌چنین کدو بلوطی استفاده کنید.

مواد مورد نیاز

الف. یک عدد کدو حلوایی متوسط (یا کدو زمستانی مشابه)
ب. ۲ عدد پیاز متوسط (خرد شده در قطعات ۲.۵ سانتی‌متری)
پ. ۲ قاشق غذاخوری روغن زیتون فرا بکر
ت. یک‌چهارم قاشق چای خوری فلفل سیاه آسیاب شده
ث. نمک کوشر (به میزان مناسب)
ج. ۲ قاشق چای خوری مریم گلی خشک شده

طرز تهیه غذا با کدو حلوایی

الف. روی یک ظرف مخصوص فر یا سینی فر را فویل بکشید. مقدار اندکی روغن را روی فویل بمالید یا اسپری کنید. دمای فر را به ۲۰۵ درجه سانتی‌گراد برسانید.
ب. به وسیله‌ی چاقو یا پوست‌کن، پوست کدو را جدا کنید. آن را نصف کنید و سپس، تخم‌‌ها و سایر مواد زائد درون آن را خارج کنید. کدو را به مکعب‌های ۲.۵ سانتی‌متری تقسیم کنید. تکه‌های کدو و پیاز را با روغن زیتون، فلفل، و مریم گلی مخلوط کنید. مواد را در یک لایه روی سینی فر پخش کنید. روی آن مقداری نمک و فلفل بپاشید.
پ. اجازه دهید مواد به مدت ۳۰ الی ۴۰ دقیقه داخل فر بمانند تا کباب شوند؛ در این مدت، آن‌ها را جا به جا کنید تا تمام بخش‌های مواد نرم و قهوه‌ای شوند.

نوع دیگری از این دستورالعمل

کدو حلوایی کبابی شیرین با ادویه: پیاز، مریم گلی، و فلفل را حذف کنید؛ در عوض، ۲ قاشق غذاخوری شیره‌ی درخت افرا، نصف قاشق چای خوری دارچین، و مقداری فلفل هندی را با کدو و روغن زیتون ترکیب کنید، و سپس روش بالا، داخل فر کباب کنید.

۳. کدو حلوایی به همراه پاستا و مریم گلی

دستور طرز تهیه غذا کدو حلوایی به همراه پاستا و مریم گلی

کره قهوه‌ای و مریم گلی طعم فوق‌العاده‌ای به کدو حلوایی و پاستا می‌بخشند (کره قهوه‌ای همان کره معمولی است که آن‌قدر حرارت دیده باشد که تغییر رنگ بدهد). این دستورالعمل روش بسیار دلپذیری است که به وسیله‌ی آن می‌توان از طعم لذیذ کدو حلوایی لذت برد. هم‌چنین، در این غذا، به جای کدو حلوایی می‌توانید از کدو بلوطی، کدو تنبل یا سایر انواع کدو نیز استفاده کنید. مواد به کار رفته در این غذا به اندازه‌ی کافی خوش‌طعم هستند، ولی برای بهبود طعم و افزایش پروتئین موجود در آن، می‌توانید مقداری لوبیا سفید پخته، یا لوبیا لیمای تازه نیز اضافه کنید.

مجموع زمان مورد نیاز: ۸۰ دقیقه
زمان آماده‌سازی: ۲۵ دقیقه
زمان پخت: ۵۵ دقیقه
مناسب برای ۴ الی ۶ نفر

ارزش غذایی تخمینی به ازای هر وعده مصرف
کالری۴۴۳
چربی۲۰ گرم
کربوهیدرات۵۹ گرم
پروتئین۱۲ گرم

کدو حلوایی، کره قهوه‌ای، و مریم گلی طعم دلپذیری به پاستا می‌بخشند و آن را به یک غذا خاص تبدیل می‌کنند. این روش بسیار خوبی برای لذت بردن از طعم کدو حلوایی است، ولی می‌توانید در این غذا، از انواع دیگری از کدوهای زمستانی نظیر کدو تنبل ژاپنی یا کدو تنبل معمولی نیز استفاده کنید. برای آن‌که کدو کاملا پخته و کباب شوند، باید آن را به بخش‌های کوچک و مساوی تقسیم کنید. طعم غنی کدو می‌تواند این پاستا را به یک غذای خاص برای مناسبت‌های خاصی نظیر شب یلدا تبدیل کند.

برخی نکات و مواد جایگزین

این دستورالعمل و مواد مورد نیاز برای درست کردن این غذا به خودی خود بسیار دلپذیر هستند، ولی در صورت تمایل می‌توانید به شکل دلخواه، نحوه‌ی پخت این غذا و برخی مواد اولیه‌ی آن را تغییر دهید.

الف. برای بهبود بافت، طعم، و میزان پروتئین موجود در غذا، می‌توانید از مقداری لوبیا سفید یا لوبیا لیمای پخته شده نیز استفاده کنید.
ب. در این غذا می‌توانید از پاستای لوزی، فارفاله یا پروانه‌ای، نوکی خانگی، یا هر شکل دلخواهی از پاستا استفاده کنید.
پ. در صورت تمایل، می‌توانید این غذا را در یک کاسرول یا ظرف مخصوص پاستا تهیه کنید. در این صورت، باید کاملا طبق دستورالعمل پیش بروید، ولی باید پاستا را قبل از رسیدن به وضعیت آل دنته (قبل از نرم شدن) از روی حرارت بردارید. سپس آن را به سایر مواد ترکیب کنید، داخل ظرف مورد نظر بریزید، و روی آن را به پنیر (یا پنیرهای) دلخواه بپوشانید؛ سپس ظرف را داخل فر بگذارید تا پنیر نرم و چسبناک شود. این غذا نسخه‌ی کامل‌تری از ماکارونی و پنیر است.

مواد مورد نیاز

الف. ۱ عدد کدو حلوایی متوسط، حدود ۹۰۰ گرم
ب. ۱ عدد پیاز شیرین بزرگ (خرد شده به صورت درشت)
پ. اندکی کم‌تر از ۱ قاشق چای خوری نمک کوشر (در صورت تمایل، می‌توانید از مقدار بیش‌تری نمک استفاده کنید)
ت. یک‌هشتم قاشق چای خوری فلفل سیاه تازه‌ی آسیاب شده (می‌توانید مقدار بیش‌تری نیز استفاده کنید)
ث. ۳ الی ۴ قاشق غذاخوری روغن زیتون فرا بکر
ج. ۲۳۰ گرم پاستای لوزی، پروانه‌ای، و غیره
چ. یک‌چهارم فنجان کره بدون نمک
ح. دو دسته‌ی ۱۲ تایی برگ مریم گلی
خ. ۲ حبه سیر متوسط (خرد شده)
د. نصف فنجان پنیر پارمسان رنده شده (یا بیش‌تر، برای تزیین)

طرز تهیه غذا با کدو حلوایی

الف. دمای فر را به حدود ۱۹۰ درجه‌ی سانتی‌گراد برسانید.
ب. با استفاده از پوست‌کن، پوست کدو را جدا کنید. تخم‌ها و مواد زائد کدو را خارج کنید، و گوشت آن را به مکعب‌های ۲ سانتی‌متری تقسیم کنید. کدو را با پیاز خرد شده، کم‌تر از ۱ قاشق چای خوری نمک کوشر، یک‌هشتم قاشق چای خوری فلفل، و روغن زیتون ترکیب کنید. مواد را به هم بزنید و آن را روی یک ظرف مخصوص فر پخش کنید.
پ. مواد را به مدت حدود ۳۰ الی ۳۵ دقیقه داخل فر بگذارید تا داخل‌شان نرم، و اطراف‌شان قهوه‌ای شود؛ در این بین، مواد را پشت و رو کنید تا همه‌ی اطراف آن‌ها کباب شود.
ت. هم‌زمان، پاستا را بر اساس دستورالعمل روی جعبه بپزید؛ آبکشی کنید و با آب داغ بشویید؛ و کنار بگذارید.
ث. یک ماهیتابه‌ی بزرگ را روی شعله‌ی متوسط بگذارید؛ سپس، کره و مریم گلی را داخل آن بریزید؛ صبر کنید تا کره شروع به قهوه‌ای شدن کند. سیر را اضافه کنید و حدود ۱ دقیقه دیگر نیز دست نگه دارید. البته، باید مواظب باشید کره نسوزد. ظرف را از روی حرارت بردارید و مریم گلی را به استفاده از کفگیر شیاردار از ظرف خارج کنید؛‌ مریم گلی را به پشت قاشق له کنید.
ج. پاستای پخته و آبکشی شده را به مخلوط کره و مریم گلی له شده، و هم‌چنین، کدو و پیاز کباب شده اضافه کنید. ظرف را مجددا روی حرارت بگذارید و هم‌زمان بزنید؛ تا زمانی که پاستا و کدو کاملا داغ شوند.
چ. مقداری نمک و فلفل را به میزان دلخواه به آن اضافه کنید.
ح. پیش از مصرف، نصف فنجان پنیر پارمسان رنده شده را روی غذا بپاشید؛ در صورت تمایل، برای تزیین غذا نیز می‌توانید از مقدار بیش‌تری پنیر پارمسان استفاده کنید.

دستورالعمل‌های اضافه

اگر شما نیز عاشق کدو هستید و دل‌تان می‌خواهد از دستورالعمل‌های بیش‌تری برای استفاده از کدو در غذا آگاه شوید، چند مورد نیز سراغ داریم که در این بخش به شما معرفی می‌کنیم. بیکن تخم مرغ و پنیرِ کدو، پنکیک کدوی لیمو-ریکوتا، و هم‌چنین نان ذرت کدویی دیگچه‌ای فقط ۳ مورد از ۵۰ دستور پخت غذا با کدو هستند که واقعا خوشمزه‌اند. به علاوه، ۱۰ دستور غذایی خوشمزه با کدو سبز که باورتان نمی‌شود نیز مقاله‌ی دیگری است که توصیه می‌کنیم، حتما مطالعه بفرمایید.

۴. سوپ کلم کالی و لوبیا سفید با همراه سوسیس تند

سوپ کلم کالی و لوبیا سفید با همراه سوسیس تند

این سوپ لوبیا سفید پاییزی و زمستانی به همراه سوسیس، گوشت ران گوساله، کدو، و اسفناج با طعم و رنگ فوق‌العاده‌اش برای شب یلدا بسیار دلپذیر است؛ این سوپ به همراه مقداری نان ذرت و بیسکوییت به یک شام باشکوه تبدیل می‌شود.

مجموع زمان مورد نیاز: ۴۵ دقیقه
زمان آماده‌سازی: ۱۵ دقیقه
زمان پخت: ۳۰ دقیقه
مناسب برای ۸ نفر

ارزش غذایی تخمینی به ازای هر وعده مصرف
کالری۳۸۱
چربی۱۲ گرم
کربوهیدرات۵۱ گرم
پروتئین۲۱ گرم

این سوپ دلپذیر با استفاده از سوسیس تند، کنسرو لوبیا سفید، کلم کالی خرد شده، گوجه فرنگی، و سایر سبزیجات تهیه می‌شود. این سوپ به همراه نان ذرت داغ یا نان کراستی گرم به یک غذای خوشمزه و کامل تبدیل می‌شود.

این سوپ را می‌توان با سوسیس لهستانی یا سایر انواع سوسیس‌های دودی و ادویه‌دار درست کرد.

مواد مورد نیاز

الف. ۲ قاشق غذاخوری روغن زیتون فرا بکر
ب. ۱ فنجان پیاز (خرد شده)
پ. ۱ فنجان فلفل دلمه‌ای قرمز (خرد شده)
ت. ۱ فنجان کرفس (خرد شده)
ث. نصف فنجان هویج (خرد شده)
ج. ۲۲۰ الی ۳۴۰ گرم سوسیس معمولی یا دودی (خرد شده یا با برش نازک)
چ. ۲ حبه سیر (ریز خرد شده)
ح. ۱ دسته کلم کالی( خرد شده، به اندازه‌ی ۸ لی ۱۰ فنجان)
خ. ۴ فنجان آب مرغ
د. حدود ۴۰۰ گرم گوجه فرنگی خرد شده (نیازی نیست آب آن گرفته شود)
ذ. حدود ۴۲۵ گرم لوبیا (لوبیا سفید، شسته شده و آبکشی شده)‌
ر. نصف قاشق چای خوری نمک (برای بهبود طعم سوپ)
ز. یک‌چهارم قاشق چای خوری فلفل سیاه آسیاب شده
ژ. یک فنجان کدو حلوایی خرد شده (مکعبی)
س. مقداری سس تاباسکو یا هر نوع سس فلفل دیگر (در صورت تمایل)

طرز تهیه غذا با کدو حلوایی

الف. روغن زیتون را داخل یک ماهیتابه بریزید و روی حرارت متوسط قرار دهید.
ب. پیاز، فلفل دلمه‌ای، کرفس، هویج، و سوسیس را به روغن اضافه کنید. مواد را به هم بزنید تا پیازها کاملا نرم شوند.
پ. شعله را کم کنید. کلم کالی و سیر را نیز اضافه کنید؛ درب ماهیتابه را بگذارید و حدود ۲ دقیقه صبر کنید.
ت. اکنون، سایر مواد را نیز اضافه کنید؛ درب ظرف را بگذارید و اجازه دهید مواد به مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه بپزند (تا وقتی که سبزیجات کاملا نرم شوند).
ث. سوپ را بچشید، نمک آن را تنظیم کنید، و داخل ظرف بریزید؛ نوش جان!

۵. خورش لوبیا با سوسیس، کدو حلوایی، و سیب

خورش لوبیا با سوسیس، کدو حلوایی، و سیب

برای تهیه‌ی این خورش فوق‌العاده خوشمزه، لوبیای پخته را با سوسیس ادویه‌دار و دودی، و هم‌چنین، تکه‌های کدو حلوایی کبابی، و سیب ترکیب می‌کنند. خورش لوبیا با سوسیس، کدو حلوایی، و سیب غذایی بسیار دلپذیر است، و می‌توانید آن را در مناسبت‌هایی نظیر شب یلدا به همراه نان ذرت نوش جان کنید.

مجموع زمان مورد نیاز: ۶۰ دقیقه
زمان آماده‌سازی: ۱۵ دقیقه
زمان پخت: ۴۵ دقیقه
مناسب برای ۶ نفر

ارزش غذایی تخمینی به ازای هر وعده مصرف
کالری۹۷۴
چربی۲۴ گرم
کربوهیدرات۱۵۱ گرم
پروتئین۴۶ گرم

این غذای آسان ترکیبی بسیار خوشمزه از طعم‌های پاییزی و زمستانی است. ترکیب کدو حلوایی و سیب که به خودی خود بسیار دلپذیر است؛ ولی ترکیب این دو با لوبیای پخته و سوسیس فوق‌العاده هیجان‌آور خواهد بود.

در این دستورالعمل از لوبیا پخته‌ی ادویه‌دار استفاده می‌کنیم، ولی در صورت تمایل اعضای خانواده‌تان، می‌توانید از باربیکیو برای پختن لوبیا استفاده کنید. به علاوه، اگر می‌خواهید کمی این دستورالعمل را تغییر دهید، می‌توانید سوسیس ادویه‌دار را نیز با ۶ الی ۸ ردیف گوشت پخته مکعبی پخته شده یا یک و نیم فنجان گوشت ران گوساله جایگزین کنید. پس از معرفی این دستورالعمل، به چند مورد جایگزین دیگر نیز اشاره می‌کنیم.

مواد مورد نیاز

الف. ۱ عدد کدو حلوایی متوسط، حدود ۹۰۰ گرم
ب. ۲ عدد سیب بزرگ
پ. ۲ عدد پیاز شیرین متوسط، به صورت درشت خرد شده
ت. یک‌چهارم قاشق چای خوری فلفل سیاه تازه‌ی آسیاب شده
ث. نصف قاشق چای خوری دارچین آسیاب شده
ج. ۱ قاشق چای خوری نمک کوشر
چ. ۴ قاشق غذاخوری روغن زیتون فرا بکر
ح. ۳۴۰ الی ۴۵۰ گرم سوسیس دود، با برش‌های نازک
خ. ۶۰۰ الی ۸۰۰ گرم لوبیای پخته‌ شده‌ی ادویه‌دار
د. یک‌چهارم فنجان شکر قهوه‌ای
ذ. ۴۲۰ الی ۴۵۰ گرم لوبیا لیما یا لوبیا چیتی، آبکشی شده
ر. ۴۲۰ الی ۴۵۰ گرم لوبیا سیاه، آبکشی شده
ز. یک‌سوم فنجان سس باربیکیو

طرز تهیه غذا با کدو حلوایی

الف. دمای فر را به ۱۹۰ درجه‌ی سانتی‌گراد برسانید. یک سینی فر بزرگ را با فویل بپوشانید.
ب. پوست کدو حلوایی را به وسیله‌ی پوست‌کن مخصوص سبزیجات جدا کنید؛ آن را از طول برش بزنید و تخم‌های کدو را نیز خارج کنید. کدو حلوایی را به مکعب‌های ۱.۵ سانتی‌متری تقسیم کنید.
پ. سیب را نیز پوست بکنید: هسته‌های‌اش را جدا کنید، و مکعبی خرد کنید.
ت. کدو حلوایی، سیب، و پیازهای خرد شده را در یک کیسه‌ی فریزر یا یک کاسه‌ی بزرگ مخلوط کنید. مقداری فلفل سیاه، دارچین، و نمک نیز اضافه کنید، و مواد را خوب به هم بزنید. ۳ قاشق غذاخوری روغن زیتون را نیز به مواد بیفزایید، و آن‌قدر به هم بزنید تا کل مواد به روغن آغشته شود.
ث. ترکیب کدو را در سطح سینی فر پخش کنید، و آن را حدود ۳۰ الی ۴۰ دقیقه داخل فر بگذارید تا کدوها کاملا نرم شوند.
ج. در این میان، یک قابلمه را روش حرارت بگذارید، ۱ قاشق غذاخوری روغن زیتون داخل قابلمه بریزید و سوسیس‌های خرد را نیز اضافه کنید؛ مواد را به مدت ۵ الی ۷ دقیقه هم بزنید تا سوسیس‌ها مقداری قهوه‌ای رنگ شوند.
چ. تمام لوبیاها را به سوسیس اضافه کنید و خوب به هم بزنید. شعله را کم کنید، درب قابلمه را بگذارید، و اجازه دهید مواد به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه حرارت ببینند. این مواد را بچشید، و سپس در صورت تمایل، سس باربیکیو را نیز به آن اضافه کنید.
ح. ترکیب کدو حلوایی کباب شده را به ترکیب لوبیا و سوسیس اضافه کنید و تمام مواد را به آرامی به هم بزنید. بار دیگر اجازه دهید کل مواد مقداری روی شعله‌ی کم حرارت ببینند.
خ. این غذا خوشمزه را به همراه نان ذرت تازه و داغ یا مافین ذرت نوش جان کنید.

موارد جایگزین

الف. یک فلفل دلمه‌ای سبز بزرگ را به قطعات ۲ سانتی‌متری یا به صورت نواری برش بزنید و به ترکیب کدو حلوایی اضافه کنید. فلفل دلمه‌ای را به همراه سایر سبزیجات کباب کنید و طبق دستورالعمل پیش بروید.
ب. به جای کدو حلوایی می‌توانید از کدو تنبل یا سایر انواع کدوهای زمستانی نیز استفاده کنید.

۶. نان ذرت و کدو حلوایی

نان ذرت و کدو حلوایی

نان ذرت و کدو حلوایی نان بسیار خوشمزه و نرمی است و تغییر مثبتی در نان ذرت باترمیلک سنتی ایجاد کرده است. اگر می‌‌خواهید نان ذرت‌تان شیرینی کم‌تری داشت باشد، می‌توانید میزان شکر را کم، یا آن را کلا حذف کنید. در صورت تمایل، می‌توانید کدو تنبل را جایگزین کدو حلوایی کنید.

مجموع زمان مورد نیاز: ۴۵ دقیقه
زمان آماده‌سازی: ۱۵ دقیقه
زمان پخت: ۳۰ دقیقه
مناسب برای ۸ نفر

ارزش غذایی تخمینی به ازای هر وعده مصرف
کالری۲۱۲
چربی۷ گرم
کربوهیدرات۳۰ گرم
پروتئین۷ گرم

ماده‌ی معجزه‌گر موجود در این دستورالعمل، بدون تردید، کدو حلوایی است. البته، کدو تنبل، کدو بلوطی، یا سایر انواع کدوهای زمستانی، به صورت پخته شده و پوره نیز می‌توانند جایگزین خوبی برای کدو حلوایی باشند.

کدو حلوایی می‌تواند طعم و نرمی خاصی به نان ذرت باترمیلک سنتی ببخشد. اگر نمی‌خواهید نان‌تان شیرین شود، می‌تواند شکر را حذف یا کم کنید. افزودن برخی سبزیجات و ادویه به صورت تازه یا خشک نیز می‌تواند طعم نان ذرت‌تان را فوق‌العاده بهتر کند.

مواد مورد نیاز

الف. ۱ فنجان آرد ذرت سفید
ب. ۱ فنجان آرد گندم
پ. ۱ قاشق چای خوری جوش شیرین
ت. یک و نیم قاشق چای خوری بیکینگ پودر
ث. نصف قاشق چای خوری نمک
ج. یک‌چهارم فنجان شکر قهوه‌ای
چ. ۱ عدد تخم مرغ بزرگ
ح. نصف یا سه‌چهارم فنجان باترمیلک (دوغ مخصوص پخت‌وپز)
خ. ۱ فنجان کدو حلوایی پخته شده و پوره
د. ۱ قاشق غذاخوری روغن سبزیجات

طرز تهیه غذا با کدو حلوایی

الف.  سطح یک سینی فر یا ظرف عمیق مخصوص پخت پای را به وسیله‌ی برس یا اسپری با روغن آغشته کنید. دمای فر را بر روی ۱۹۰ درجه‌ی سانتی‌گراد تنظیم کنید.
ب. آرد ذرت، آرد گندم، جوش شیرین، بیکینگ پودر، نمک، و شکر قهوه‌ای را داخل یک کاسه به خوبی با هم ترکیب کنید.
پ. در یک کاسه‌ی دیگر، تخم مرغ، نصف فنجان باترمیلک، پوره‌ی کدو حلوایی، و روغن سبزیجات را نیز با یکدیگر ترکیب کنید.
ت. اکنون، مواد خشک و مواد تر را با یکدیگر مخلوط کنید؛ تمام مواد را به خوبی به هم بزنید – در صورت نیاز، باترمیلک بیش‌تری به مواد اضافه کنید. در نهایت، خمیر باید سفت باشد، ولی بتوان آن را با دست به راحتی ورز داد.
ث. خمیر را در کف سینی فر پخش کنید.
ج. این خمیر را به مدت ۲۵ الی ۳۰ دقیقه داخل فر قرار دهید تا سطح آن به خوبی قهوه‌ای شود.
چ. این نان ذرت بسیار لذیذ و خوشمزه، و مناسب شب‌های پاییز و زمستان، به خصوص، شب یلدا است. این نان را می‌توانید به همراه خوراک‌های لوبیا، سبزیجات، سوپ‌ها یا غذاهای تند نوش جان کنید.

نکات و روش‌های دیگر

الف. برای ترد و برشته‌تر شدن نان ذرت می‌توانید آن را داخل ماهیتابه‌ی فلزی بپزید. ابتدا باید به اندازه‌ی کافی کف ماهیتابه‌ی فلزی را به روغن آغشته کنید، و پیش از قرار دادن خمیر داخل آن، باید ظرف را به اندازه‌ی کافی داغ کنید.
ب. نان ذرت با کدو تنبل: به جای پوره‌ی کدو حلوایی می‌توانید از ۱ فنجان پوره‌ی کدو تنبل نیز استفاده کنید.

۷. سوپ کدو حلوایی با نارگیل و کاری

سوپ کدو حلوایی با نارگیل و کاری

سوپ کدو حلوایی با نارگیل و کاری دارای طعم فوق‌العاده لذیذی است. روی سوپ را با گشنیز یا جعفری تازه‌ی خرد شده تزیین کنید.

مجموع زمان مورد نیاز: ۴۵ دقیقه
زمان آماده‌سازی: ۱۵ دقیقه
زمان پخت: ۳۰ دقیقه
مناسب برای ۶ نفر

ارزش غذایی تخمینی به ازای هر وعده مصرف
کالری۴۴۳
چربی۳۲ گرم
کربوهیدرات۴۱ گرم
پروتئین۷ گرم

این سوپ کدو حلوایی به همراه شیر نارگیل، پودر کاری، و آب لیمو دارای طعم فوق‌العاده دلپذیری است. افزودن مقدار اندکی عسل، زنجبیل، و سیر می‌تواند طعم این سوپ بسیار لذیذتر کند. روی این سوپ را با مقداری گشنیز یا جعفری تازه‌ی خرد شده تزیین کنید. هم‌چنین، می‌توانید از مقداری تخم کدو حلوایی نیز برای تزیین این سوپ استفاده کنید.

در پایان این بخش، می‌توانید از برخی نکات و روش‌های جانبی، و برخی ایده‌های خوب برای تزیین این سوپ نیز آگاه شوید.

مواد مورد نیاز

الف. ۱ عدد کدو حلوایی (حدود ۹۰۰ الی ۱۳۰۰ گرم، آن را پوست بکنید، تخم‌های‌اش را خارج کنید، و به قطعات ۲ سانتی‌متری تقسیم کنید)
ب. حدود ۸۰۰ میلی‌لیتر شیر نارگیل کم چرب
پ. یک و نیم فنجان آب سبزیجات یا آب مرغ
ت. ۳ عدد پیازچه (خرد شده)
ث. ۲ حبه کوچک سیر (خرد شده)
ج. ۱ قاشق غذاخوری پوره‌ی زنجبیل یا یک تکه‌ی ۳ سانتی‌متری زنجبیل تازه (پوست کنده شده و خرد شده)
چ. ۲ قاشق چای خوری عسل
ح. ۳ قاشق چای خوری پودر کاری
خ. ۲ قاشق غذاخوری آب لیمو
د. نصف قاشق چای خوری نمک (برای بهبود طعم)
ذ. گشنیز تازه‌ی خرد شده (برای تزیین)

دستورالعمل

الف. تکه‌های کدو حلوایی، شیر نارگیل، آب مرغ، پیازچه، سیر، و زنجبیل را داخل یک ماهیتابه‌ی بزرگ بریزید و با یکدیگر مخلوط کنید. ظرف را روی حرارت بالا بگذارید تا مواد به جوش بیایند. شعله را کم کنید، درب ظرف را بگذارید، و اجازه دهید مواد به مدت ۲۵ دقیقه حرارت ببینند – تا وقتی که کدو حلوایی بسیار نرم شود.
ب. اکنون، عسل، پودر کاری، آب لیمو، و نمک را اضافه کنید. اجازه دهید مواد ۵ دقیقه دیگر نیز بپزند.
پ. تمام مواد را به وسیله‌ی گوشت‌کوب برقی یا دستگاه مخلوط‌کن، با احتیاط، به شکل پوره در بیاورید.
ت. در صورت تمایل، سوپ‌تان را با گشنیز خرد شده تزیین کنید.

هشدار در مورد پوره کردن مواد داغ با دستگاه

هنگام پوره کردن مواد غذایی داغ ممکن است بخار داغ به سرعت کل دستگاه مخلوط‌کن را فرا بگیرد، و باعث پخش شدن مواد داغ به اطراف و سوختگی پوست شود. برای پیشگیری از این وضعیت، فقط یک‌سوم دستگاه را با مواد غذایی پر کنید، جایی برای خروج بخار از بالای دستگاه در نظر بگیرید، و روی دستگاه را با حوله‌ی آشپزخانه بپوشانید.

نکته

الف. نحوه‌ی بو دادن تخم کدو زمستانی – تخم‌ها را از داخل کدو خارج کنید و داخل یک آبکش بریزید و زیر آب روان به خوبی بشویید. هر گونه مواد زائد را از تخم‌های کدو جدا کنید. تخم‌ها را با دستمال حوله‌ای به خوبی خشک کنید و داخل یک کاسه بریزید. به ازای هر ۱ فنجان تخم کدو، حدود ۱ قاشق غذاخوری روغن زیتون یا روغن سبزیجات به آن‌ها اضافه کنید. تخم‌ها را به خوبی به روغن آغشته کنید و یک لایه از آن‌ها را روی سینی فر لبه‌داری که با فویل پوشیده شده است، پخش کنید. در صورت تمایل، می‌توانید مقداری نمک روی آن‌ها بپاشید. دمای فر را به ۱۵۰ درجه‌ی سانتی‌گراد برسانید، سینی را به مدت ۲۰ دقیقه داخل فر قرار دهید؛ در طی این مدت، چند بار تخم‌ها را داخل سینی پشت و رو کنید تا همه جای آن‌ها به یک اندازه قهوه‌ای شوند. اگر می‌خواهید تخمه کدو شیرین باشد، پس از سرد شدن تخمه می‌توانید مقدار اندکی شکر دارچینی به آن اضافه کنید.
ب. نحوه‌ی پوره کردن سوپ در دستگاه مخلوط‌کن – هنگام مخلوط کردن مایعات داغ داخل هر دستگاهی باید نهایت احتیاط را رعایت کنید. فقط یک‌سوم از ظرف مخلوط‌کن را از مواد پر کنید. درب ظرف را محکم نبندید تا بخار توانید از آن خارج شود. برخی از دستگاه‌ها، یک منفذ مخصوص برای خروج بخار بر روی درب خود دارند. هم‌چنین، برای جلوگیری از پخش شدن مواد به اطراف، باید یک حوله‌ی آشپزخانه را روی دستگاه بیندازید.

ایده‌هایی برای تزیین سوپ

الف. به سادگی می‌توانید مقداری روغن زیتون یا چاشنی رایو روی سوپ بریزید.
ب. ماست یا خامه‌ی نارگیل را خوب بزنید و روی سوپ بریزید.
پ. پیاز کوهی با پیازچه را به خوبی خرد کنید و روی سوپ پخش کنید.
ت. با استفاده از گردوی معمولی یا گردوی پیکن بو داده نیز می‌توانید این سوپ را تزیین کنید.
ث. برای تزیین این سوپ می‌توانید از بادام زمینی بو داده نیز استفاده کنید. .
ج. مقداری پوره‌ی فلفل قرمز کباب شده را نیز می‌توانید روی سوپ بریزید.

۸. کاسرول کدو حلوایی و سیب به همراه آرد سوخاری (خرده نان)

کاسرول کدو حلوایی و سیب به همراه آرد سوخاری (خرده نان)

کاسرول کدو حلوایی و سیب به همراه آرد سوخاری کره‌ای و مقداری شکر قهوه‌ای غذای بسیار هوس‌انگیزی است. این غذای جانبی لذیذ را می‌توانید در کنار هر غذای اصلی، و در مناسبت‌های خاصی مانند شب یلدا نوش جان کنید.

مجموع زمان مورد نیاز: ۷۰ دقیقه
زمان آماده‌سازی: ۱۵ دقیقه
زمان پخت: ۵۵ دقیقه
مناسب برای ۶ نفر

ارزش غذایی تخمینی به ازای هر وعده مصرف

کالری

۳۳۲

چربی

۱۰ گرم

کربوهیدرات

۶۲ گرم

پروتئین

۴ گرم

کاسرول کدو حلوایی با پوششی از آرد سوخاری (یا خرده نان) از ترکیب برش‌هایی کدو حلوایی و سیب درست می‌شود. سیب می‌تواند طعم کدو حلوایی را کامل کند، و یک لایه‌ی آرد سوخاری – به همراه مقدار کمی دارچین و جوز هندی – بر روی آن، طعم این غذا را فوق‌العاده دلپذیر می‌کند.

این غذای جانبی را می‌توانید به همراه همه‌ی غذاها نوش جان کنید و شب‌های زمستانی، به خصوص شب یلدای‌تان را گرم و پرهیجان کنید.

روی این کاسرول را می‌توانید با گردوی پیکن و هم‌چنین، گردو معمولی بو داده و خرد شده بپوشانید. بنابراین، این کاسرول جایگزین کم کربوهیدراتی برای کاسرول سیب زمینی شیرین به همراه آرد سوخاری خواهد بود. البته، کاسرول کدو حلوایی را می‌توانید به همراه یک غذای حاوی سیب زمینی شیرین نیز نوش جان کنید.

هم‌چنین، این کاسرول را می‌توانید با استفاده از سایر کدوهای زمستانی نیز درست کنید. کدو تنبل، کدو بلوطی و غیره می‌توانند جایگزین‌های مناسبی برای کدو حلوایی در هر غذایی باشند.

مواد مورد نیاز 

الف. ۱ عدد کدو حلوایی کوچک (حدود ۹۰۰ الی ۱۳۰۰ گرم)
ب. ۲ عدد سیب ترش
پ. نصف فنجان شکر قهوه‌ای
ت. ۴ قاشق غذاخوری کره
ث. ۱ قاشق غذاخوری آرد گندم
ج. ۱ قاشق چای خوری نمک
چ. یک‌چهارم قاشق چای خوری دارچین
ح. یک‌چهارم قاشق چای خوری جوز هندی

دستورالعمل

الف. مواد مورد نیاز را آماده کنید.
ب. فر را به دمای ۱۸۰ درجه‌ی سانتی‌گراد برسانید.
پ. کف سینی فر را به کره آغشته کنید.
ت. کدو حلوایی را پوست بکنید، تخم‌های‌اش را خارج کنید، و به قطعات کوچک تقسیم کنید. پوست و هسته‌های سیب را نیز جدا کنید و آن را به برش‌های نازک تقسیم کنید. کدو و سیب را به یکدیگر مخلوط کنید. این ترکیب را بر سطح سینی فر پخش کنید.
ث. شکر قهوه‌ای، آرد، نمک، دارچین، و جوز هندی را با هم ترکیب کنید؛ کره را، بدون آن‌که آب شود، به قطعات ریز خرد کنید، و با سایر مواد ترکیب کنید. سپس، این مواد را به طور مساوی روی تکه‌های کدو و سیب پخش کنید. روی ظرف را با فویل کاملا بپوشانید، و آن را به مدت ۵۰ الی ۶۰ دقیقه داخل فر قرار دهید تا کدوها کاملا نرم شوند.
ث. غذا آماده است، نوش جان!

نکته

برای پوست کندن کدو حلوایی،‌ از یک چاقوی بزرگ تیز استفاده کنید؛ با استفاده از چاقو، دو طرف انتهایی کدو را جدا کنید. کدو را در یک دست بگیرید، و با استفاده از پوست‌کن مخصوص، پوست آن را جدا کنید. سپس، کدو را از انتهای صاف آن، روی تخته‌ی برش قرار دهید. از بالا، با استفاده از چاقوی تیز، کدو را با دقت به دو نصف تقسیم کنید. تخم‌ها و مواد زائد آن را جدا کنید. هر یک از بخش‌ها را به دو بخش دیگر تقسیم کنید؛ و در آخر، هر کدام را به طور جداگانه خرد کنید.

روش‌های دیگر

الف. گردوی پیکن یا گردوی معمولی خرد شده را نیز می‌توانید به ترکیب آرد اضافه کنید.
ب. به جای سیب در این دستورالعمل، از گلابی نیز می‌توانید استفاده کنید.

۹. سوپ لذیذ کدو حلوایی به همراه مریم گلی

سوپ لذیذ کدو حلوایی به همراه مریم گلی

این سوپ لذیذ، در اصل، باید با نوعی کدو به نام باترکاپ درست شود، ولی با استفاده از کدو حلوایی (باترنات) و سایر انواع کدوهای زمستانی نیز می‌تواند این سوپ را تهیه کرد. 

مجموع زمان مورد نیاز: ۷۰ دقیقه
زمان آماده‌سازی: ۲۰ دقیقه
زمان پخت: ۵۰ دقیقه
مناسب برای ۴ نفر

ارزش غذایی تخمینی به ازای هر وعده مصرف

کالری

۶۴۶

چربی

۲۰ گرم

کربوهیدرات

۱۰۴ گرم

پروتئین

۱۷ گرم

 

دستورالعمل سوپ کدو حلوایی روشی بسیار دلپذیر است تا به شب‌های زمستانی‌تان، به خصوص شب یلدا، گرما و هیجان ببخشید. برای تهیه‌ی این غذا، ابتدا باید کدو حلوایی را کباب کنید.

اگر به کدو حلوایی دسترسی ندارید، برای درست کردن این سوپ می‌توانید از سایر انواع کدوهای زمستانی نیز استفاده کنید.

این سوپ را با پنیر پارمسان رنده شده یا سبزیجاتی تازه‌ی خرد شده تزیین کنید. مریم گلی سرخ شده نیز برای تزیین این سوپ فوق‌العاده مناسب است.

مواد مورد نیاز 

الف. ۱ عدد کدو حلوایی کوچک (حدود ۹۰۰ گرم)
ب. ۱ عدد پیاز شیرین بزرگ (خرد شده به صورت درشت)
پ. کم‌تر از ۱ قاشق چای خوری نمک
ت. مقداری فلفل سیاه تازه‌ی آسیاب شده
ث. ۳ قاشق غذاخوری روغن زیتون
ج. ۱ قاشق غذاخوری کره
چ. ۲ ساقه کرفس (خرد شده)
ح. ۲ قاشق غذاخوری مریم گلی تازه‌ی خرد شده
خ. ۴ فنجان آب مرغ (ترجیحا با سدیم پایین یا بدون نمک)
د. نمک کوشر و فلفل به اندازه‌ی نیاز
ذ. پنیر پارمسان رنده شده، برای تزیین

دستورالعمل

الف. دمای فر را به ۱۹۰ درجه‌ی سانتی‌گراد برسانید.
ب. یک سینی فر لبه‌دار را به روغن آغشته کنید یا یک لایه‌ فویل روی سینی فر بکشید.
پ. پوست کدو را با استفاده از پوست‌کن y جدا کنید، تخم‌های آن را خارج کنید، و به قطعات ۱ الی ۲ سانتی‌متری خرد کنید.
ت. کدوهای مکعبی، پیازهای خرد شده، کم‌تر از ۱ قاشق چای خوری نمک، مقداری فلفل، و ۲ قاشق غذاخوری روغن زیتون را با یکدیگر مخلوط کنید. کدوها را کف سینی فر پخش کنید و به مدت ۳۰ دقیقه داخل فر بگذارید تا نرم و کمی قهوه‌ای شوند.
ث. ۱ قاشق غذاخوری کره را به همراه ۱ قاشق غذاخوری روغن زیتون داخل یک ماهیتابه‌ی متوسط روی شعله گرم کنید. کرفس و مریم گلی را داخل ماهیتابه بریزید؛ مواد را روی حرارت به هم بزنید تا کرفس‌ها نرم شوند.
ج. آب مرغ و ترکیب کدو و پیاز کباب شده را با کرفس و مریم گلی ترکیب کنید؛ اجازه دهید این مواد روی حرارت به جوش بیایند. شعله را کم کنید، درب ظرف را بپوشانید، و به مدت ۳۰ دقیقه اجازه دهید مواد به خوبی بپزند – تا وقتی که سبزیجات کاملا نرم شوند. کمی از سوپ بچشید، و در صورت نیاز مقداری نمک و فلفل به آن بیفزایید. سوپ را در پیاله‌های کوچک بریزید.
چ. مقداری پنیر پارمسان رنده شده یا سبزیجات تازه‌ی خرد شده را روی سوپ داغ بریزید و نوش جان کنید!

۱۰. کدو حلوایی سرخ شده در روغن داغ

کدو حلوایی سرخ شده در روغن داغ

سرخ کردن کدو حلوایی در روغن داغ یکی دیگر از روش‌هایی است که با استفاده از آن می‌توان از طعم دلپذیر کدو حلوایی لذت برد. کدو حلوایی را به صورت خلالی خرد کنید، سطح آن را با خمیر آبکی بپوشانید و در روغن داغ غوطه‌ور کنید.

مجموع زمان مورد نیاز: ۳۵ دقیقه
زمان آماده‌سازی: ۱۰ دقیقه
زمان پخت: ۲۵ دقیقه
مناسب برای ۴ نفر

ارزش غذایی تخمینی به ازای هر وعده مصرف

کالری

۳۱۹

چربی

۱۴ گرم

کربوهیدرات

۳۴ گرم

پروتئین

۱۴ گرم

 

به دنبال یک دستورالعمل جدید و جذاب برای کدو حلوایی هستید؟ این خوراکی هیجان‌آور و خوشمزه به همراه شیره‌ی درخت افرا یا یک سس خوشمزه برای دورهمی‌های‌تان در شب یلدا بسیار مناسب خواهد بود.

مواد مورد نیاز 

الف. یک و نیم فنجان آرد
ب. ۲ قاشق غذاخوری نشاسته‌ی ذرت
پ. سه‌چهارم قاشق چای خوری بیکینگ پودر
ت. نصف قاشق چای خوری نمک
ث. نصف قاشق چای خوری دارچین آسیاب شده
ج. مقداری فلفل جامائیکایی آسیاب شده
چ. ۱ قاشق غذاخوری شکر
ح. ۱ عدد تخم مرغ بزرگ
خ. ۱ فنجان شیر
د. ۱ عدد کدو حلوایی کوچک

دستورالعمل

الف. مواد مورد نیاز را آماده کنید.
ب. ۱ فنجان آرد، نشاسته‌ی ذرت، بیکینگ پودر، نمک، دارچین، فلفل، و شکر را داخل یک ظرف دردار با یکدیگر ترکیب کنید. تخم مرغ و شیر را با هم به خوبی ترکیب کنید و آن را به سایر مواد بیفزایید؛ تمام مواد را به خوبی به هم بزنید تا کاملا یکدست و نرم شوند. درب ظرف محکم ببندید و آن را دست‌کم به مدت نیم ساعت داخل یخچال بگذارید.
پ. مابقی آرد (نصف فنجان) را در یک کیسه بریزید و کنار بگذارید.
ت. داخل یک ماهیتابه‌ با دیوار بلند روغن بریزید و آن را به شدت داغ کنید – یا دمای دستگاه سرخ‌کن را روی ۱۸۵ درجه‌ی سانتی‌گراد تنظیم کنید.
ث. پوست کدو حلوایی را به وسیله‌ی پوست‌کن y جدا کنید؛ آن را نصف کنید و با استفاده از قاشق تخم‌های‌اش را خارج کنید؛ هم‌چنین‌، مواد زائد را نیز از سطح آن پاک کنید.
ج. کدو حلوایی را به خلال‌هایی با طول تقریبا ۵ سانتی‌متر تقسیم کنید.
چ. خلال‌های کدو حلوایی را به نصف فنجان آردی که در کیسه نگه داشته بودید، آغشته کنید.
ح. سپس، این خلال‌ها را به خمیر آبکی که در ابتدای این دستورالعمل توضیح داده شد، آغشته کنید و اجازه دهید اضافه‌های خمیر از سطح کدوها پاک شوند.
خ. سپس آن‌ها را به مدت ۳ الی ۴ دقیقه داخل روغن داغ بیندازید تا نرم شوند و به رنگ قهوه‌ای طلایی در بیایند. کدوهای سرخ شده را از داخل روغن در بیاورید و روی دستمال حوله‌ای بگذارید تا روغن اضافه‌ی آن گرفته شود.
د. کدوهای سرخ شده را به همراه شیره‌ی درخت افرا، سس مورد علاقه‌تان، یا سالسای میوه‌ای نوش جان کنید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیررضا مصطفایی

منبع:thespruceeats

۱۰ بهترین طرز تهیه غذا با کدو حلوایی مخصوص شب یلدا


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی