سردرد جنسی: 4 نکته درباره علت، پیشگیری و درمان سردرد پس از رابطه جنسی

سال‌ها است که بسیاری از زوج‌ها سردرد جنسی را به عنوان عذر و بهانه‌ای برای پرهیز از انجام رابطه جنسی استفاده می‌کنند. برای برخی از آدم‌ها، رابطه‌ جنسی علت بروز سردرد است.

جک چهل ساله مشغول رابطه با همسرش بود، که ناگهان سردرد شدیدی را احساس کرد. او به پزشک‌اش این‌طور گزارش داد: “احساس کردم که انگار یک نفر تکه‌ای یخ را پشت جمجمه‌ام فرو کرد. ” درد به مدت حدود یک ساعت با هیچ علامت دیگری ادامه یافت، بنابراین جک کلا بی‌خیال ادامه‌ی رابطه شد! و دفعه‌ی بعد که سردردش درست زمانی که به اوج لذت رسید عود کرد، دیگر نتوانست آن را نادیده بگیرد. آیا او داشت در اثر آنوریسم می‌مرد؟ آیا زندگی جنسی او نیز در معرض خطر مرگ بود؟ دردی که او تجربه کرد، هر چند کوتاه مدت بود، اما به اندازه‌ای بود که دیگر جرات فکر کردن به رابطه‌ی جنسی را هم نداشت.

گرچه او تمایلی نداشت که زندگی جنسی خود با پزشک مطرح کند، اما در نهایت وقت گرفت و علائم خود را برای پزشک توضیح داد. پزشک برای تسکین او قادر بود تا احتمال وجود خونریزی و سایر اختلالات تهدید کننده‌ی زندگی را بررسی و سپس رد کند. او درد جک را به عنوان سردرد خوش‌خیم جنسی تشخیص داده بود، نوعی سردرد ناشی از ارگاسم که کم‌تر شناخته شده‌است.

این سردردها نادر هستند و در مردان شیوع بیش‌تری دارند. آن‌ها می‌توانند در 20 سالگی و پس از آن در اواسط دهه‌ی 30 پدیدار شوند. اگر از این نوع سردرد رنج می‌برید، مهم است که به پزشک‌تان مراجعه کنید تا مطمئن شوید که اختلال جدی‌تری را در شما وجود ندارد. اگر مستعد ابتلا به سردرد، به خصوص میگرن هستید، اطلاعات قید شده در این نوشتار قطعا به دردتان خواهد خورد. بنابراین با ما همراه باشید!

اثرات فیزیکی و روانی

سردرد خوش‌خیم جنسی (که به عنوان سردرد ارگاسم نیز شناخته می‌شود) دقیقا چیست؟ این نوع سردرد در واقع دردی ناگهانی و شدید در نزدیکی ارگاسم یا درست در لحظه‌ی ارگاسم است. درد به مدت 5 تا 15 دقيقه شديد است، هرچند بعضي از افراد گزارش مي‌كنند که دردشان به مدت چند ساعت تا 2 روز ادامه دارد. درد با مقاربت یا استمناء هم می‌تواند ایجاد شود و ممکن است به ندرت یا هر بار که شخص به ارگاسم می‌رسد، اتفاق بیفتد.

انواع مختلف سردرد جنسی

انواع مختلف سردرد جنسی وجود دارد، بسته به این‌که چگونه و چه زمانی اتفاق می‌افتد:

* خفیف – این نوع سردرد به صورت یک درد ملایم شروع می‌شود که با افزایش هیجان جنسی شدیدتر می‌شود و به تدریج پس از پایان فعالیت جنسی کاهش می‌یابد. افراد مبتلا به این نوع سردرد ممکن است حتی متوجه ارتباطی بین درد و رابطه‌ی جنسی‌شان نشوند و احتمال این‌که به دنبال کمک پزشکی باشند بسیار کم است.

* انفجاری – نوع انفجاری سردرد خوش‌خیم جنسی معمولا درد ناگهانی و شدیدی است که قبل از ارگاسم یا درست در لحظه‌ی ارگاسم رخ می‌دهد. این نوع سردرد اغلب توسط پزشکان تشخیص داده می‌شود.

* پستورال – این نوع سردرد جنسی نادر است. مانند سردرد انفجاری جنسی، سردردهای پوستورال با درد شدید در ارگاسم آغاز می‌شوند. درد پس از آن کاهش می‌یابد، اما هنگامی ‌که فرد بلند می‌شود و می‌ایستد، مجددا شروع می‌شود.

اجتناب از فعالیت جنسی می‌تواند در زندگی زناشویی‌تان مشکلات زیادی ایجاد کند. به یاد داشته باشید که با همسرتان رو راست باشید تا بتواند درک کند که چه اتفاقی در حال رخ دادن است.

علت بروز سردردهای جنسی

دلیل اصلی بروز سردردهای خوش‌خیم جنسی دقیقا مشخص نیست، هرچند که با سردردهای دیگری که به وسیله‌ی انجام فعالیت بدنی ایجاد می‌شوند، دسته‌بندی شده‌است، مثل سردردی که معمولا دونده‌ها و وزنه‌بردارها تجربه می‌کنند. نوع خفیف سردرد معمولا به دلیل انقباض ماهیچه‌ای در سر و گردن در اثر هیجان رخ می‌دهد، دردی شبیه به سردرد تنشی. به نظر می‌رسد سردردهای انفجاری در اثر تغییرات رخ داده در رگ‌های خونی که به فراخ‌شدگی آن‌ها منجر می‌شود، (شبیه به سردرد میگرنی) اتفاق می‌افتند.

تحقیقات حاکی از آن است که آدم‌های دارای سابقه‌ی میگرن و سردردهای تنشی، در مقایسه با کسانی که این تجربه را ندارند بیش‌تر در معرض سردردهای جنسی خوش‌خیم قرار می‌گیرند.

پیشگیری از سردرد جنسی

داروهای ضد درد، مانند ایبوپروفن یا استامینوفن، پس از شروع سردرد اثر کمی دارند. خوشبختانه روش جلوگیری از عود سردردهای جنسی خوش‌خیم هم ساده و هم موثر است.

مجددا پزشک‌تان تلاش خواهد کرد که دیگر علل جدی سردرد مانند پارگی رگ‌های خونی مغز (سکته‌ی مغزی) یا آنوریسم را بررسی و رد کند. با معاینه‌ی فیزیکی می‌توان علائم خونریزی را تشخیص داد، علائمی مانند سفت شدن گردن، تغییر حجم مردمک چشم، استفراغ یا دردی که بیش از 24 ساعت طول می‌کشد. اگر مشکلات مکرر یا علائم دیگری دارید، ممکن است پزشک‌تان MRI یا سی‌تی اسکن تجویز کند.

گزینه‌های پیشگیری از سردردهای جنسی عبارتند از:

* نقش کم‌تر فعال را شما داشته باشید – هنگامی ‌که پزشک‌تان سردرد جنسی خوش‌خیم را در شما تشخیص داد، ممکن است مجبور باشید که در هنگام رابطه‌ی جنسی فعالیت کم‌تری داشته باشید. اگر علائم شروع شدند، باید به طور کلی فعالیت را متوقف کنید. در غالب مواقع سردرد بلافاصله متوقف می‌شود، اگر چه ممکن است در آینده بازگردد.

– داروهای تجویزی ممکن است در صورت عدم تاثیر سایر درمان‌ها موثر باشند. مصرف پروپرانولول به طور مرتب یا ایندومتاسین قبل از رابطه‌ی جنسی نیز می‌تواند به جلوگیری از بروز سردرد کمک کند.

سردرد خوش‌خیم جنسی اگرچه عذاب‌آور و گاهی اوقات ترسناک است، اما به معنای پایان یک زندگی جنسی رضایت‌بخش نیست. انتخاب یک درمان مناسب معمولا برای همیشه این مشکل را در شما حل می‌کند.