18 درمان خانگی موثر برای عفونت ادراری کودکان

عفونت ادراری در میان کودکان شایع است. این عفونت معمولا توسط باکتری و در موارد نادر به دلیل عفونت ویروسی مثانه یا عفونت قارچی به وجود می‌آید. معمولا مصرف یک دوره آنتی بیوتیک برای درمان عفونت تجویز می‌شود. به هرحال، امروزه بسیاری از والدین به دنبال درمان های خانگی برای عفونت ادراری کودکان هستند.

درمان‌های خانگی برای عفونت‌ ادراری کودکان

امروزه، اکثر مردم به دنبال درمان‌های خانگی هستند. فهرستی از درمان‌های خانگی برای عفونت ادراری در کودکان که می‌توانند این عفونت را بدون مراجعه به پزشک درمان می‌کنند را در این‌جا آورده‌ایم.

۱. آب

تا جایی که ممکن است به کودک خود آب بدهید. این کار به دفع باکتری از طریق ادرار کودک کمک می‌کند. به هرحال، او را مجبور به خوردن آب نکنید. اگر سن نوزاد شما کمتر از ۶ ماه است، می‌توانید به جای آب به او شیر مادر بدهید.

۲. آبمیوه

در صورتی که سن نوزاد شما از شش ماه بیشتر باشد، تا جایی که امکان دارد به او آبمیوه بدهید. آب زغال اخته، بلوبری و آناناس، بهترین آبمیوه‌ها هستند. آب این میوه‌ها، رشد و تکثیر باکتری موجود در مجاری ادراری را محدود می‌کند. به هرحال، به یاد داشته باشید که قبل از دادن هر نوع آبمیوه به نوزاد خود، با پزشک مشورت کنید. آبمیوه‌ها را باید قبل از دادن به نوزاد، رقیق کرد زیرا برخی آبمیوه‌ها می‌توانند اسیدیته ادرار را افزایش دهند.

۳. پروبیوتیک

فلور باکتریایی خوشخیم، مهم بوده و برای سرکوب رشد بیش از اندازه باکتری که می‌تواند به عفونت ادراری منجر شود، لازم است. پروبیوتیک‌ها با برگرداندن فلور طبیعی روده، این کار را انجام می‌دهند و به مقاومت در برابر باکتری کمک می‌کنند.

۴. آبلیمو

لیمو به دفع باکتری و سموم از بدن کمک می‌کند. آبلیمو باعث می‌شود سطح pH خون و مجاری ادراری از اسیدی به بازی تغییر کند که رشد باکتری را متوقف می‌کند. لیمو با عمل کردن به عنوان یک عامل مدر باعث افزایش ادرار و دفع سموم از بدن می‌شود. نوشیدن روزانه آبلیمو از بروز عفونت ادراری در آینده جلوگیری می‌کند.

۵. پرهیز از غذاها و نوشیدنی‌های اسیدی

اگر کودک شما در کنار شیر مادر، غذاهای نیمه جامد و جامد و مایعات دیگر می‌خورد، از دادن غذاها و نوشیدنی‌های اسیدی به او بپرهیزید. غذا باید تا جایی که ممکن است ملایم باشد و بیشتر آبمیوه رقیق شده، شیر مادر، سبزیجات و شیرینی‌ها به کودک بدهید و میزان میوه‌های اسیدی را کمتر کنید.

۶. تمیز نگه داشتن قسمت‌های خصوصی نوزاد

پوشک نوزاد خود را به طور مرتب عوض کنید. مراقب باشید که نوزادتان، یک پوشک کثیف را به مدت طولانی نپوشد. پس از درآوردن پوشک کثیف و قبل از پوشاندن پوشک تمیز، اندام‌های خصوصی اورا با یک پاک کننده ضد میکروبی تمیز کنید. به هرحال، قبل از پاک کردن آن قسمت، دست‌های خود را خوب بشویید. این کار از آلودگی‌های بیشتر آن قسمت جلوگیری می‌کند.

۷. حمام آب گرم

به یاد داشته باشید که یک بار در روز با صابون‌ هیپوآلرژیک، کودک را حمام آب گرم بدهید. آب گرم، درد را تا حدی کاهش می‌دهد و همچنین قسمت‌های خصوصی بدن کودک خود را پاک کنید تا از رشد باکتریایی جلوگیری کند.

۸. استفاده از پوشک‌های پارچه‌ای

پوشک‌های پارچه‌ای باید به محض کثیف شدن، عوض شوند. بنابراین، پوشک‌های پارچه‌ای برعکس پوشک‌های یک بار مصرف، باعث رشد باکتری نمی‌شوند

۹. ادرار کردن مکرر

رپورتاژ

در مورد کودکان بزرگ‌تر، باید مدام از کودک بخواهید ادرار کند. ممکن است کودک به راحتی قبول نکند چون ادرار کردن در زمان داشتن عفونت ادراری، دردناک است. به هرحال، تشویق در این دوران خیلی مهم است. می‌توانید با گفتن این حرف که درد با ادرار از بین می‌رود، این کار را انجام دهید.

۱۰. ویتامین C

ویتامین C ادرار را اسیدی کرده و سلامت مثانه را حفظ می‌کند. این ویتامین، باکتری‌های مضر را مهار می‌کند. بنابراین، دادن میوه‌های سرشار از ویتامین C یا مکمل‌های ویتامین C – پس از مشورت با پزشک – راه خوبی برای درمان عفونت ادراری کودکان است.

۱۱. روغن نارگیل

استفاده از یک قاشق فذاخوری روغن نارگیل برای پختن غذای کودک، راهی برای درمان عفونت ادراری است. این کار، ادرار کردن را آسان‌تر می‌کند. می‌توانید قبل از ادرار کردن کودک، کمی روغن نارگیل را به میزراه (مجرای ادرار کودک) بمالید.

۱۲. گذاشتن پد گرم

می‌توانید یک فانوس را روشن کرده یا کمی آب گرم کنید. یک حوله را تا کرده و آن را دور فانوس یا لوله آب گرم بپیچید. سپس حوله گرم را روی شکم کودک بگذارید. این کار را چند بار تکرار کنید. این کار، درد او را تسکین می‌دهد. به هرحال، زمان انجام این کار، مراقب باشید. قبل از گذاشتن حوله گرم روی شکم کودک، دمای آن را چک کنید.

۱۳. سرکه سیب

سرکه سیب، یکی از بهترین درمان‌های خانگی برای درمان عفونت ادراری در کودکان است. سرکه سیب دارای پتاسیم است که از رشد و انتشار باکتری ای.کولای در مجرای ادرار جلوگیری می‌کند. اسید استیک موجود در سرکه سیب، دارای عناصر ضد باکتری است که باکتری‌های موجود در مجرای ادراری را می‌کشند.

سرکه سیب را باید به طور خوراکی مصرف کرد. چون ممکن است کودکان طعم سرکه سیب را دوست نداشته باشند، می‌توانید آن را با عسل و آب ترکیب کرده و صبح‌ها به مدت یک هفته به کودک بدهید.

۱۴. خیار

خیار روشی عالی و آسان برای مبارزه با عفونت ادراری است. می‌توانید پوست آن را بگیرید، آن را به صورت نواری برش داده و به عنوان فینگر فود به کودک بدهید. خیار حاوی آب مقطر طبیعی است. خیار حاوی مواد معدنی قلیاساز است که مانع از ورود باکتری به مجاری ادراری می‌شود. همچنین، خواص ضد التهابی نیز دارد که به کاهش التهاب و درد ناشی از باکتری در مجاری ادراری کمک می‌کند.

۱۵. آناناس

آناناس حاوی آنزیمی به نام بروملین است که پروتئین عامل التهاب را می‌شکند. این آنزیم زمانی که با آنزیمی دیگر به نام تریپسین ترکیب می‌شود، به راهی موثر برای درمان عفونت ادراری تبدیل می‌شود. دادن برش‌های آناناس به کودک به عنوان فینگر فود، روش خوب و آسانی برای درمان عفونت است.

۱۶. روغن جگر ماهی

استفاده از روغن جگر ماهی با کیفیت، روش خوبی برای درمان عفونت ادراری است زیرا سرشار از ویتامین A و D است. ویتامین D موجود در این روغن، کتلیسیدین پپتیدی غیر میکروبی را در مثانه تولید می‌کند که به جلوگیری از عفونت ادراری کمک می‌کند و به ویژه برای درمان عفونت ادراری تکرار شونده مفید است. همچنین، به بهبود سریع‌تر بدن بعد از عفونت ادراری کمک می‌کند.

۱۷. آب نارگیل

نوشیدن آب نارگیل به مدت چند روز می‌تواند به رفع هر نوع عفونت در عرض چند روز کمک کند. خاصیت خنک کنندگی آب نارگیل می‌تواند التهاب ناشی از باکتری را کاهش دهد.

۱۸. لباس‌های آزاد و لباس زیرهای پنبه‌ای

پوشاندن لباس‌های آزاد و لباس زیرهای پنبه‌ای به تن کودک به عبور هوا و خشک ماندن قسمت ادراری کمک می‌کند. باکتری‌ها نمی‌توانند در مکان‌های خشک رشد کنند و بنابراین احتمال بروز عفونت ادراری کاهش می‌یابد.

عفونت ادراری، مشکل خیلی مهمی نیست. به هرحال، اگر مدت زیادی بماند ممکن است بر کلیه‌ها تاثیر گذاشته و مشکلات جدی ایجاد کند. بنابراین درمان‌های خانگی بالا را برای درمان عفونت ادراری کودکان خود امتحان کنید. البته بهترین کار این است که نظر یک پزشک را نیز جویا شوید

نوشته‌های مرتبط