تعیین رنگ چشم نوزاد: رنگ چشم کودک شما چه رنگی می‌شود؟

اگر یک بچه داشته باشید یا در انتظار به دنیا آمدن فرزندتان هستید، دست کم برای یک بار به تعیین رنگ چشم نوزاد و این موضوع که چشمان کودک‌تان چه رنگی خواهند بود فکر کرده اید. رنگ چشم چه کسی را به ارث می‌برد – مادر یا پدر؟ در این نوشتار مطلب بسیار جالبی درباره اینکه رنگ چشم کودک شما چه رنگی می‌شود برایتان آماده کرده ایم. با ما همراه باشید.

خوب، دیگر لازم نیست خیلی در مورد آن فکر کنید. حسابگر رنگ چشم نوزاد ما کمی به شما در مورد رنگ چشم نوزاد تان که به زودی به شما خیره خواهد شد، ‌اطلاعاتی می‌دهد. همین حالا آن را امتحان کنید!

کودک شما کدام ژن ها را به ارث می‌برد؟

رنگ چشم یک ویژگی فیزیکی است که توسط جفت شدن ژن‌های هر دو والد مشخص می‌شود. کودک از هر یک از والدین‌اش ۵۰ درصد مواد ژنتیکی رنگ چشم را به ارث می‌برد. ژن‌ها به منظور ایجاد فرم‌های جایگزین به نام الل دستخوش جهش می‌شوند و هر الل کمی متفاوت از دیگری است. سه زوج الل مسئول رنگ چشم هستند به این ترتیب که هر الل رنگ قهوه‌ای، سبز یا آبی را می‌دهد. الل قهوه‌ای بر الل سبز و آبی غالب است؛ سبز بر آبی غالب است و آبی نهفته است.

رنگ چشم نوزاد ، به رنگ چشم هر دو والدین بستگی دارد و این که آیا الل‌ها غالب هستند یا نهفته. کودک ممکن است دو الل غالب از والدین داشته باشد، یکی غالب و یکی نهفته یا دو الل نهفته.

* اگر یک الل نهفته (آبی) از یک والد و یک الل غالب (قهوه‌ای) از والد دیگر دریافت کند، چشم او قهوه‌ای خواهد بود.

مطلب مرتبط: ۲۸ تست خانگی برای تعیین جنسیت جنین در چند هفته اول بارداری: پسر یا دختر ؟!

* آبی شدن رنگ چشم بستگی دارد به این‌که الل‌های آبی را از هر دو والد دریافت کند. از آن‌جایی که آبی نهفته است و هیچ الل غالبی وجود ندارد، کودک چشم‌های آبی خواهد داشت.

* رنگ چشم کودک سبز خواهد بود اگر الل‌های سبز را از هر دو بگیرد یا یک الل آبی و یک الل سبز دریافت کند.

اکثر نوزادان با چشم‌های آبی متولد می‌شوند به این دلیل که کمی زمان برای تولید ملانین رنگدانه لازم است. شما نمی‌توانید دقیق رنگ چشم‌های کودک را تا زمانی که سه ساله می‌شود تعیین کنید.

مطلب مرتبط: ۲۱ روش که برای تعیین جنسیت جنین استفاده می شود

چه چیزی رنگ چشم را تعیین می‌کند؟

۱. جورتخم و ناجورتخم

انسان‌ها دارای دو نسخه از هر ژن هستند. یکی از مادر و دیگری از پدر به ارث برده می‌شود. جورتخم به این معنا است که دو نسخه مطابقت دارند یا غالب هستند (با دو حروف بزرگ مانند BB نامگذاری شده‌اند) و ناجورتخم به این معنی است که دو نسخه از ژن متفاوت یا نهفته هستند (و با دو حرف کوچک، bb مشخص می‌شوند).

۲. رنگ غالب چشم

قهوه‌ای و سبز رنگ‌های غالب هستند. اگر چشم هر دوی والدین به یک رنگ باشد، ۷۵ تا ۹۵٪ احتمال وجود دارد که نوزاد همان رنگ چشم را داشته باشد.

۳. رنگ چشم نهفته

آبی یک رنگ چشم نهفته است. اگر والدین چشم‌هایی قهوه‌ای داشته باشند، احتمال این‌که نوزاد چشم آبی داشته باشد، بسیار کم است.

مطلب مرتبط: علایم دختر بودن جنین: ۱۷ علامت بارداری که جنسیت جنین دختر است

رپورتاژ

۴. ژنوتیپ

ژنوتیپ ترکیبی از ژن برای یک خصیصه‌ی خاص (در این مورد رنگ چشم) است. ژنوتیپ مادر و پدر رنگ چشم بچه‌ها را تعیین می‌کند.

۵. فنوتیپ

فنوتیپ ظاهر فیزیکی ژنوتیپ (در این مورد رنگ چشم) است.

آیا رنگ چشم کودک‌تان آبی باقی خواهد ماند؟

اکثر نوزادان متولد شده دارای چشم آبی هستند که ممکن است در طول زمان تغییر رنگ بدهد. چشم‌ها آبی می‌مانند اگر هر دو والدین ژن‌های آبی نهفته‌ی خود را به کودک بدهند. در صورتی که این‌طور نباشد، رنگ چشم کودک در حین این‌که بزرگ می‌شود به رنگ دائمی (رنگ قهوه ای، سبز یا هر رنگ دیگر) خود تبدیل می‌شود. در زمان تولد، کمبود رنگدانه‌ی ملانین وجود دارد، اما با گذشت زمان، عنبیه تولید ملانین را آغاز می‌کند تا رنگ واقعی چشم مشخص شود. حدود شش ماه تا یک سال طول می‌کشد تا رنگ واقعی چشم نوزاد پدیدار شود.

اغلب نوزادان قفقازی هنگام تولد، چشم‌های آبی تیره دارند. با این حال، رنگ اصلی، خواه قهوه‌ای و سبز و خواه آبی و فندقی، در طول زمان تعیین می‌شود. رنگ چشم واقعی کودک با قرار گرفتن در معرض نور معلوم می‌شود و به مقدار و پراکندگی نور هم بستگی دارد.

مطلب مرتبط: ۲۰ بهترین خوراکی برای تغذیه دوران بارداری که علم توصیه می‌کند

به همین ترتیب، نوزادان آسیایی و آفریقایی در زمان تولد رنگ چشم قهوه‌ای یا خاکستری تیره دارند. آن‌ها در طول زمان چشم‌هایی سیاه یا قهوه‌ای خواهند داشت.

* در زمان تولد، رنگ چشم نوزادان روشن است، چرا که نوزادان تازه متولد شده ملانین فعال که سلول‌های را تیره می‌کند، ندارند.

* هنگامی که کودک شما ۶ ماهه است، رنگ چشم او شروع به تغییر می‌کند.

* به تدریج، رنگ چشم بر اساس ژنتیکی که به ارث برده، سایه‌های مختلفی می‌گیرد. چنین تغییراتی در سن شش ماهگی شروع می‌شود.

* در سه سالگی، بچه‌ها رنگ چشم مشخصی دارند که دیگر تغییر نمی‌کند.

مطلب مرتبط: مونث یا مذکر ؟ چرا مهم است؟

تفسیر رنگ چشم نوزاد

* اگر پدر و مادر هر دو چشم آبی داشته باشند، ۹۹٪ احتمال وجود دارد که کودک چشم آبی داشته باشد.

* اگر هر دو والدین چشم‌های قهوه‌ای داشته باشند، ۷۵٪ احتمال وجود دارد که نوزاد چشم‌های قهوه‌ای داشته باشد.

* اگر هر دو والدین چشم‌های سبز داشته باشند، ۹۹٪ احتمال وجود دارد که کودک نیز دارای چشم سبز باشد.

* اگر هر دو والدین چشم‌های فندقی رنگ داشته باشند، ۹۹٪ احتمال وجود دارد که کودک نیز چشم‌های فندقی داشته باشد.

* چشم‌های فندقی هنوز هم به صورت رمز و راز باقی مانده‌اند. ماشین حساب رنگ چشم کودک نمی‌تواند به طور دقیق احتمال فندقی شدن رنگ چشم کودک را پیش‌بینی کند، زیرا این رنگ چشم اغلب ترکیبی از رنگ‌های قهوه‌ای، سبز و کهربایی است.

نوشته‌های مرتبط