5 کاربرد جادویی جوش شیرین و سرکه برای تمیزکاری منزل و آشپزخانه

جوش شیرین و سرکه دو ماده طبیعی هستند که خواص ضدعفونی کنندگی خوبی دارند. جوش شیرین می‌تواند باعث از بین رفتن باکتری‌ها و ویروس‌های مختلف شود و سرکه نیز به عنوان یک ماده ضدعفونی کننده و ضد قارچ عمل می‌کند. همچنین، جوش شیرین و سرکه می‌توانند به عنوان مواد پاک کننده طبیعی استفاده شوند، به خصوص برای پاک کردن سطوحی که دارای چربی و روغن هستند. این دو ماده قابلیت حذف چربی، لکه‌های روغنی و آلودگی‌های دیگر را دارا هستند. به طور کلی، استفاده از جوش شیرین و سرکه به عنوان مواد پاک کننده طبیعی، امن، اقتصادی و بدون اثرات جانبی برای سطوح منزل و آشپزخانه می‌باشد. در ادامه ۵ کاربرد جادویی جوش شیرین و سرکه برای تمیزکاری منزل و آشپزخانه را می خوانیم.

کاربردهای ترکیب جوش شیرین و سرکه

۱. سینک آشپزخانه فولادی ضدزنگ را تمیزکنید

برای داشتن سینک‌ آشپزخانه درخشان و خوش‌بوتر، مراحل زیر را دنبال‌کنید: سینک را مرطوب‌کنید، جوش شیرین را بر سطح آن پاشیده و بسابید، سپس آبکشی کنید. همین خمیر را با یک مسواک نرم برای دیواره سینک نیز استفاده‌کنید و آن را کاملا با این خمیر بپوشانید. دستمال‌های کاغذی که در سرکه سفید خیسانده‌اید را بر روی سینک بگذارید. اجازه‌دهید ۲۰ دقیقه به همان شکل بمانند.

۲. یک پاک‌کننده حمام غیرسمی درست‌کنید

اینجا یک پاک‌کننده عمیق داریم که برای سطح هر حمامی موثر است. مانند هر محصول حمام تجاری، این پاک‌کننده هم از رد صابون و کپک عبورمی‌کند و قیمتش هم ارزان است. مواد تشکیل‌دهنده: ۱ فنجان جوش‌شیرین،  فنجان صابون مایع،  فنجان آب، ۲ قاشق غذاخوری سرکه سفید، یک بطری فشاری تمیز حدودا ۵۰۰ گرمی با سرپوش. ۱. جوش شیرین و صابون مایع را در یک ظرف ترکیب‌کنید. آن را با آب رقیق‌کرده و سرکه را اضافه‌کنید. مواد را خوب با چنگال هم‌بزنید تا زمانی که همه موادحل‌شوند. مایع را در ظرف بریزید. قبل از استفاده تکان‌دهید. ۲. بر روی محل موردنظر بریزید تا پاک‌شود. با یک اسفنج پشت نایلونی بسابید. با آب بشویید. مابین استفاده، درپوش را بگذارید.

رپورتاژ

۳. لکه‌های فرش را از بین ببرید

می‌توانید خیلی از لکه‌های فرش را با سرکه بردارید: لکه‌‌های روشن فرش را با ترکیبی از ۲ قاشق نمک حل‌شده در نصف فنجان سرکه سفید بسابید. اجازه‌دهید مخلوط خشک‌شود سپس جارو برقی بکشید. برای لکه‌های بزرگ‌تر یا تیره‌تر، ۲ قاشق غذاخوری بوره را به ترکیب اضافه‌کرده و به همان شیوه استفاده‌کنید.

۴. پودر رختشویی را قوی‌ترکنید

ممکن است خیلی کلیشه‌ای به‌نظربرسد، اما اضافه‌کردن نصف فنجان جوش شیرین به مقدار معمول ماده رختشویی مایع، لباس‌های سفید سفیدتر و رنگ‌های روشن‌تری به شما می‌دهد. جوش شیرین آب را نرم‌‌می‌کند، بنابراین شما می‌توانید از شوینده کمتری استفاده‌کنید. همچنین اضافه‌کردن نصف فنجان جوش شیرین به ماشین‌ لباسشویی‌های با حجم بالا (  فنجان برای ماشین‌های درب از جلو) باعث افزایش قدرت سفیدکنندگی می‌شود، بنابراین فقط به نصف مقدارمعمول سفیدکننده احتیاج‌دارید.

۵. یخچال را تازه‌کنید

آیا می‌دانستید سرکه ممکن است پاک‌کننده بی‌خطر موثرتری برای یخچال‌تان باشد تا جوش‌شیرین؟ برای شستن قسمت بیرونی و داخلی یخچال، مانند واشر درب و قسمت‌های جلوی محفظه‌های سبزی و میوه، از واحدهای مساوی سرکه و آب استفاده‌کنید. برای جلوگیری از رشد کپک، دیواره‌های داخلی و داخل محفظه را با پارچه آغشته به سرکه قوی بشویید. همچنین از سرکه رقیق‌شده برای از بین‌بردن غبار و دوده بالای یخچال استفاده‌کنید. البته شما بازهم می‌خواهید که بعد از اتمام کارتان، جعبه جوش شیرین را در یخچال بگذارید تا بوی تمیزی را حفظ‌کند.

نوشته‌های مرتبط