هر آنچه باید درباره برند زارا (ZARA) بدانید!

تاریخچه زارا

زارا یک برند پوشاک و زیور آلات اسپانیایی است و برند شاخص گروه Inditex  نیز به حساب می آید . این برند به دلیل به روز بودن و در عین حال مقرون به صرفه بودن ، انتخابی مناسب برای تمامی افراد است .

برند زارا در اسپانیا در یک فروشگاه کوچک شروع به کار کرد ، اما امروزه بزرگترین خرده فروش در جهان است و آمانسیو اورتگا ، موسس این شرکت ، چهارمین فرد ثروتمند دنیا است .

داستان زارا از زمانی آغاز شد که اورتگا ، موسس این شرکت ، در سال 1963 کارخانه ای برای تولید پوشاک به نام Inditex  را افتتاح کرد . سپس در سال 1973 یک فروشگاه لباس در اسپانیا به نام زوربا با سرمایه بسیار کمی ، حدود 30  یورو ، تاسیس کرد .

چند سال بعد او نام فروشگاه خود را به زارا تغییر داد .

زارا فروشگاه های خود را به خارج از کشور و در نهایت به پرتغال گسترش داد ، این برند تا سال 1990  تقریبا در سراسر اروپا ، فرانسه ، ایالات متحده ، حضور داشت  اما امروزه در بیش از 88  کشور جهان با 6500   فروشگاه به فعالیت خود ادامه می دهد .

کیفیت خدمات زارا

ارائه جذاب ترین مد روز ، مسئولیت پذیری و همچنین بهبود بخشیدن تجربه مشتری از خرید ، از اولویت های برند زارا است .

طراحان برند زارا با ایجاد رابطه صمیمی با مشتریان خود ، به نیاز های متغیر آنها پاسخ می دهند و به بازخورد هایی که از کالکشن های لباس زنانه، مردانه ، بچگانه و …. دریافت میکنند توجه می کنند و تلاش میکنند تا ایده های جدید را در زمان و مکان مناسب ارائه دهند .

علاوه بر افزایش کیفیت خدمات به مشتریان ، فروشگاه های زارا شامل فناوری شناسایی فرکانس رادیویی (RFID) می شوند ، که از سیستم های پیشرفته برای ردیابی فوری محل لباس ها استفاده می کند و آنهایی را که بیشترین تقاضا را دارند در اختیار مشترین قرار می دهند.

برند زارا

مجموعه Join Life زارا و فروشگاه های زیست محیطی این برند دو نمونه ای هستند که بر تمرکز این برند به پایداری و بهبود تجربه خرید مشتری تاکید میکنند .

زارا در بازار بین المللی به موقعیت مطلوبی دست یافته است. این شرکت در رتبه 58 در میان با ارزش ترین برندهای جهان قرار دارد. عملکرد موفق این شرکت را می توان به اتخاذ  استراتژی  ، محصول محور نسبت داد. این شرکت سالانه بیش از 840 میلیون لباس تولید می کند.

روند تولید و توزیع برند زارا

جالب است بدانید برند زارا تمام محصولات خود را از طراحی، تولید و توزیع به صورت مستقیم زیرنظر دارد و حتی سایر شعبات تولیدی خود در اروپا و کشورهای آفریقایی و آسیایی تماما زیر نظر شرکت اصلی زارا فعالیت می کنند.

زارا با توجه به سیستم JIT  یا(Just In Time)   عمل می کند. به این معنی که روند طراحی تا تولید و توزیع تمامی محصولات آن، زمان زیادی  نمیبرد . زارا حدود 58 درصد از تولیدات خود را در اسپانیا و بعد اروپا و بعد از آن به کشورهای آفریقایی به آسیا سپرده است و این موجب می شود که زارا بتواند در اروپا نیز به یک صنعت و برند مهم تبدیل شود  که محصولات خود را با کیفیت بالا و قیمت مناسب به دست مصرف کننده می رساند.

رازموفقیت برند زارا

برند زارا

بزرگ ترین راز موفقیت زارا این است که با جدید ترین مد های روز دنیا تغییر میکند . این برند با مشاهده این تغییرات هر دوهفته یک بار روند جدیدی در تولید محصولات را پیش میگیرد .در حالی که در سایر شرکت ها شش ماه زمان میبرد تا محصولات جدید را در فروشگاه های خود در دسترس قرار دهند .


دیگر نوشته ها

1 of 484

کسب و کار

1 of 5