کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۲۰ حقیقت جالب در مورد عطسه کردن که نمی‌دانستید

دلیل عطسه کردن ما این است که بدن‌مان نسبت به حساسیت‌زاها و محرک‌ها، از جمله گرد و غبار، گرده، و تارهای ریز مو و پر حیوانات واکنش نشان می‌دهد. هنگامی که این محرک‌ها به بینی ما می‌رسد، مغز ما سیگنالی دریافت می‌کند تا از شر آنها خلاص شود و ما عطسه می‌کنیم. شما یک نفس عمیق می‌کشید و آن را نگه می‌دارید، این باعث می‌شود که عضلات سینه تنگ شوند. این فشار باعث می‌شود زبان شما به بالای دهان‌تان فشار وارد کند و زمانی که نفس‌تان را خارج می‌کنید، هوا به سرعت از بینی‌تان خارج شود.

عطسه کردن

در این نوشتار با حقایق جالبی در مورد عطسه کردن آشنا خواهید شد.

۱. عطسه تا ۱۶۰ کیلومتر در ساعت سرعت دارد.

دست کم به گفته‌ی برخی از آدم‌ها، این‌طور است. بچه‌های باحال برنامه‌ی تلویزیونی افسانه‌زدایان در واقع سرعت عطسه‌ی خودشان را اندازه گرفتند، عطسه‌ی آنها بین ۴۸ تا ۵۶ کیلومتر در ساعت سرعت داشت.

مطلب مرتبط:حساسیت فصلی :۵ روش خلاص شدن از حساسیت بهاری

۲. این اسپری پر از میکروب برد خوبی دارد!

برخی حدس می‌زنند که با عطه کردن تا شعاع یک متر و نیم میکروب پخش می‌شود، برخی دیگر به شدت اعتقاد دارند که میکروب تا شعاع ۹ متری نیز می‌رسد. در چنین شرایطی عملا هیچ راه فراری از آن وجود ندارد!

۳. ما عطسه می‌کنیم تا بینی‌مان دوباره راه‌اندازی شود.

در سال ۲۰۱۲، محققان متوجه شدند که دقیقا، چرا ما عطسه می‌کنیم، و چه اتفاقی می‌افتد وقتی که ما عطسه می‌کنیم. ساینس دیلی گزارش داد:

بینی‌ ما که خیلی شبیه به یک کامپیوتر حساس است، هنگامی که خسته می‌شود و از توان می‌افتد نیاز به “راه‌اندازی مجدد” دارد، و این راه‌اندازی مجدد بیولوژیکی توسط نیروی فشار عطسه صورت می‌گیرد. هنگامی که یک عطسه به درستی کار خود را انجام می‌دهد، محیط داخل حفره‌ی بینی را دوباره مرتب می‌کند، بدین معنی که ذرات “بد” که از طریق نفس کشیدن وارد بینی شده‌اند از بین می‌روند. عطسه با سیگنال‌های بیوشیمیایی همراه است که حرکت شلاقی مژک‌ها (موهای میکروسکوپی) را روی سلول‌هایی که حفره‌های بینی ما را پوشانده‌اند، تنظیم می‌کند.

۴. نور خورشید باعث می‌شود که بسیاری از مردم عطسه کنند.

پر، فلفل، سرماخوردگی و آلرژی‌زاهای مزاحم تنها دلیل عطسه کردن نیستند. تئوری‌ها دلایل فراوانی را برای عطسه کردن مطرح می‌کنند، اما یکی از آنها به لحاظ علمی مورد مطالعه قرار گرفته‌است: نور زیاد. لایوساینس گزارش داد که حدودا در هر چهار نفر یک نفر در نور خورشید عطسه می‌کند، این واکنش «عطسه‌ی واکنش به نور» نام دارد. دانشمندان به طور کامل نمی‌دانند که چرا چنین اتفاقی رخ می‌دهد، اما تصورشان بر این است که پیامی که مغز برای کوچک کردن سایز مردمک چشم در حضور نور زیاد دریافت می‌کند، ممکن است با پیامی که مغز برای عطسه کردن دریافت می‌کند تداخل پیدا کند.

۵. دو تا سه بار عطسه کردن کاملا عادی است.

این ذرات “بد” که در حفره‌های بینی قرار دارند و از طریق عطسه کردن خارج می‌شوند، به طور کامل خارج نمی‌شوند. اوریدی هلث گزارش می‌دهد که اغلب برای بیرون راندن این ذرات بیش از یک بار عطسه لازم است و همین سبب می‌شود که چند بار پشت هم عطسه کنید.

۶. چشم‌های شما به طور ناخودآگاه بسته می‌شوند.

احتمالا زمانی که در حال رانندگی هستید و ناگهان احساس می‌کنید که قرار است عطسه‌ای رخ بدهد، ترس و وحشت وجودتان را می‌گیرد اما فایده‌ای ندارد چون کاری از عهده‌تان برنمی‌آید و چشم‌های‌تان را به هیچ وجه نمی‌توانید باز نگه دارید.

بخشی از پیامی که مغز برای عطسه کردن دریافت می‌کند این است که باید چشم‌ها بسته شوند. ان‌بی‌سی نیوز گزارش داد که این یک واکنش غیر ارادی است شبیه به همان واکنشی که زانوی‌تان دارد هنگامی که پزشک با یک چکش کوچک به آن ضربه می‌زند. اما عطسه مانند آن‌چه در برخی از داستان‌های خیالی می‌خوانیم، نمی‌تواند سبب شود که چشم‌تان از حدقه بیرون بزند.

۷. وقتی عطسه می‌کنید، قلب شما متوقف نمی‌شود.

با وجود داستان‌هایی که این‌جا و آن‌جا نقل می‌کنند، قلب شما در هنگام عطسه نمی‌ایستد. طبق گفته‌ی نیویورک تایمز، آن‌چه ممکن است اتفاق بیافتد این است که ضربان قلب به طور طبیعی تسریع می‌شود. این اتفاق هم به خاطر نفس عمیقی است که بیشتر مردم قبل از عطسه کردن می‌کشند و هم به دلیل تحریک عصب واگ که در هنگام عطسه کردن رخ می‌دهد. تایمز گزارش داد که بیشتر مردم هیچ تغییری را متوجه نمی‌شوند و “این پیامد بسیار جزئی است.”

۸. بهتر است عطسه کنید تا این‌که مانع از خروج هوا از دهان‌ و بینی‌تان شوید.

ابتدا یک وجه تمایز مهم را باید بدانیم: نوعی فرو خوردن عطسه وجود دارد که وقتی احساس می‌کنید ممکن است نیاز به عطسه کردن داشته باشید، اتفاق می‌افتد، و نوع دیگری از فرو خوردن عطسه وجود دارد که در آن عطسه در نیمه‌ی راه خارج شدن است.

در مورد دوم، خواه در کلیسا باشید یا در سینما و حتی وسط سخنرانی، اصلا و ابدا تلاشی برای فروخوردن عطسه‌تان نکنید. چنین چیزی در موارد نادر، می‌تواند منجر به صدمات اساسی شود، از جمله پاره شدن رگ‌های خونی چشم، تضعیف عروق خونی مغز، پارگی پرده‌ی گوش که بسیار دردناک است یا بروز مشکلاتی در دیافراگم. آلن وایلد، جراح سر و گردن و استادیار پزشکی گوش و حلق و بینی در دانشکده‌ی پزشکی دانشگاه سنت لوئیس، گفت: “من فرو خوردن عطسه را به هیچ شیوه‌ای توصیه نمی‌کنم. ”

۹. اما شما می‌توانید میل به عطسه کردن را فرو بنشانید.

وایلد، به لایوساینس گفت، اگر شما فقط احساس عطسه کردن را داشته باشید، چند روش وجود دارد که به نظر می‌رسد می‌توان به کمک آنها از وقوع عطسه جلوگیری کرد. می‌توانید بینی‌تان را مالش بدهید، لب فوقانی یعنی قسمت زیرین بینی را فشار بدهید یا یک نفس عمیق از طریق بینی‌تان بکشید.

۱۰. عطسه کردن نوعی ورزش بدنی است.

یک عطسه گلو، قفسه‌ی سینه، دیافرگام و شکم‌تان را درگیر می‌کند.

۱۱. رنگ خلطی که از گلوی‌تان خارج می‌شود معنای خاصی دارد.

بینی شما روزانه ۴۸۰ تا ۹۰۰ میلی‌لیتر مخاط تولید می‌کند. به طور معمول، این مخاط باید روشن باشد. اگر مخاط شما به رنگ سبز، زرد یا قهوه‌ای باشد، ممکن است به این معنی باشد که عفونت دارید و باید به پزشک مراجعه کنید. گلبول‌های سفید که برای مبارزه با عفونت در مخاط فعالیت می‌کنند، باعث تغییر رنگ مخاط می‌شوند.

۱۲. یک بار عطسه کردن می‌تواند تا ۴۰۰۰۰ ذره‌ی آب تولید کند.

بدون دلیل نبود که مادرتان زمانی که سرفه و عطسه می‌کردید به شما یادآوری می‌کرد که جلوی دهان‌تان را بگیرید.

ای بابا! لطفا دستمالت را جلوی دهانت بگیر!

۱۳. زمانی که خواب هستید نمی‌توانید عطسه کنید.

زمانی که خواب هستید، عصب‌هایی که سبب می‌شوند شما عطسه کنید هم خواب هستند.

مطلب مرتبط: ۶ خوراکی عالی برای درمان حساسیت بینی

۱۴. رابطه جنسی می‌تواند باعث عطسه کردن شود.

بله، عطسه کردن بعد از رابطه جنسی بیش‌تر از آن‌چه فکر می‌کنید رخ می‌دهد. محققان کاملا مطمئن نیستند که چرا این اتفاق می‌افتد، اما آنها بر این باور هستند که عطسه کردن بعد از رابطه جنسی با سیستم عصبی پاراسمپاتیک ارتباط دارد که ضربان قلب، هضم و بافت‌ها و مایعات مربوط به انگیختگی را تنظیم می‌کند.

۱۵. برداشتن موی ابرو سبب می‌شود که عطسه کنید.

برداشتن موی ابرو روی عصبی که در مسیر حفره‌های بینی قرار دارد تاثیر می‌گذارد و در نتیجه شما عطسه می‌کنید.

۱۶. عطسه از اعصاب شروع می‌شود.

بنا به گفته‌ی نیل کائو متخصص آلرژی و آسم در مرکز آسم و آلرژی گرین ویل عطسه کردن از اعصاب شروع می‌شود.

کائو این‌طور توضیح می‌دهد که سیستم عصبی همه‌ی آدم‌ها به شیوه‌ی یکسان سیم‌کشی شده است اما پیام‌هایی که در طول عصب‌ها حرکت می‌کنند، راه‌های متفاوتی را برای رفت ‌و ‌آمد به مغز انتخاب می‌کنند و همین باعث می‌شود که سناریوی عطسه کردن در آدم‌های مختلف، متفاوت باشد.

کائو ادامه می‌دهد: “این یک انتقال عصبی است که به مغز شما می‌گوید چیزی در بینی شما است که باید از آن خارج شود.”

۱۷. عطسه کردن به سلامت بدن‌تان کمک می‌کند.

کائو می‌گوید، عطسه کردن بخش مهمی از فرآیند ایمنی بدن است که کمک‌تان می‌کند بدن‌تان سالم شود و از فن فن کردن مداوم بینی جلوگیری می‌کند.

کائو توضیح می‌دهد، عطسه کردن با بیرون کردن باکتری‌ها و ویروس‌ها از بدن شما محافظت می‌کند. زمانی که چیزی وارد بدن‌تان می‌شود یا با محرکی مواجه می‌شوید که مرکز عطسه را در مغز شما که در پایین ساقه‌ی مغز قرار دارد، فعال می‌کند، سیگنال‌هایی برای بستن گلو، چشم‌ها و دهان ارسال می‌شود. سپس عضلات سینه به شدت منقبض می‌شوند و بعد عضلات گلو سریعا شل می‌شوند. در نتیجه هوا همراه با بزاق و مخاط با شدت از بینی و دهان‌تان خارج می‌شود و عطسه می‌کنید.

۱۸. ورزش کردن ممکن است سبب عطسه شود.

کائو می‌گوید: “ورزش می‌تواند سبب عطسه کردن شما شود. هنگامی که شما بیش از حد فعالیت دارید، بینی و دهان شما خشک می‌شوند، بنابراین بینی شما با آبریزش واکنش نشان می‌دهد، و در نتیجه عطسه می‌کنید.”

۱۹. طولانی‌ترین عطسه

بنا به گزارش وب‌سایت کتابخانه‌ی کنگره، ‌طولانی‌ترین عطسه ۹۷۸ روز طول کشید، رکوردی که توسط دونا گریفیت از ووسترشایر در انگلستان ثبت شد.

۲۰. کدام حیوان بیش از همه عطسه می‌کنند.

۲۰ حقیقت جالب در مورد عطسه کردن

ایگوانا. بر اساس مرکز تحقیقاتی وودز ایگواناها بیش از باقی حیوانات عطسه می‌کنند. بنا به گزارش وودز این حیوان با عطسه کردن نمک‌های خاصی را از بدنش خارج می‌کند. این نمک‌ها محصول جانبی فرآیند هضم غذا توسط این حیوان هستند.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع: huffingtonpost

۲۰ حقیقت جالب در مورد عطسه کردن


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی