گردش خون ضعیف بدن: 38 نکته درباره علائم،علت ها، و درمان ها

به فرایندی که در آن خون در سراسر بدن به جریان در می‌آید، گردش خون می‌گویند. گردش خون نامناسب یکی از مشکلات شایعی است که بسیاری از آدم‌ها دچار آن هستند. در حقیقت، گردش خون ضعیف بدن ممکن است در نتیجه‌ی بسیاری از سایر مشکلات سلامتی ایجاد ‌شود. هم‌چنین، گردش خون ضعیف ممکن است به دلیل سبک زندگی نامناسب و نشستن‌های طولانی مدت در یک جا نیز به وجود بیاید. به علاوه، بسیاری از دلایل دیگر نیز می‌توانند سبب ضعیف شدن گردش خون در دست‌ها و پاها شوند.

علت‌های گردش خون ضعیف کدام‌اند؟ آیا راهی برای درمان این وضعیت وجود دارد؟ روش‌های درمانی برای گردش خون ضعیف بدن کدام‌اند؟

در این مقاله، به بیان مطالبی در خصوص گردش خون ضعیف بدن، علت‌ها، و علائم آن می‌پردازیم. هم‌چنین، با مطالعه‌ی این مقاله از روش‌های درمان این وضعیت آگاه خواهید شد. به منظور درمان مناسب مشکل گردش خون ضعیف، کشف علت‌های اصلی بروز این وضعیت از اهمیت بالایی برخوردار است.

علائم گردش خون ضعیف

شایع‌ترین علائم گردش خون ضعیف عبارت هستند از سردی دست‌ها و پاها، کمبود انرژی، کرختی اندام‌های بدن، احتباس آب، گزگز بدن و هم‌چنین سر درد. اگر دچار ضعف گردش خون در دست‌ها و پاهای‌تان هستید، ممکن است دچار ریزش مو و گرفتگی ماهیچه نیز بشوید.

در این بخش، به مطالبی در مورد علائم و نحوه‌ی تشخیص آن‌ها اشاره می‌کنیم.

۱. سردی اندام‌های بدن

نشانه‌های گردش خون ضعیف عمدتا در دست‌ها و پاها قابل مشاهده‌اند. دست‌ها و پاهای‌تان نخستین بخش‌هایی از بدن هستند که می‌توان بروز مشکل در گردش خون را در آن‌ها مشاهده کرد. سردی دست‌ها و پاها یکی از آشکارترین نشانه‌های گردش خون ضعیف به شمار می‌رود. اگر گردش خون در بدن‌تان بسیار آهسته باشد، دست‌ها و پاهای‌تان در مقایسه‌ با سایر بخش‌های بدن‌ سردتر خواهند بود.

۲. مشکلات پوستی

گاهی اوقات در اثر ضعف گردش خون ممکن است دچار برخی مشکلات پوستی از قبیل بروز لک روی پوست یا خشکی بیش از اندازه‌ی پوست بشوید. هم‌چنین، احتمالا دارد در اثر این وضعیت رنگ دست‌ها و پاهای‌تان آبی یا ارغوانی شود؛ بنابراین، در چنین شرایطی باید اقدامات لازم را برای کنترل گردش خون‌تان انجام دهید.

۳. کاهش توانایی روانی

برخی مطالعات نشان داده‌اند، حافظه نیز ممکن است تحت تاثیر ضعف گردش خون در مغز قرار بگیرد. همه می‌دانیم مغز برای کارکرد مناسب نیازمند خون است. اگر به اندازه‌ی کافی خون در مغز وجود نداشته باشد، توانایی‌هایی روانی‌مان کاهش خواهند یافت. بنابراین، اگر متوجه‌ی ضعف حافظه‌تان شده‌اید، علت این مسئله ممکن است ضعف گردش خون در بدن‌تان باشد.

۴. کاهش اشتها

کاهش اشتها یکی دیگر از علائم گردش خون ضعیف است. اگر جریان خون در بدن کاهش یابد، دستگاه گوارش‌تان قادر نخواهد بود مواد غذایی را به طور مناسب گوارش بدهد. در این صورت، ممکن است اشتهای‌تان را از دست بدهید؛ این وضعیت برای سلامتی‌تان مضر خواهد بود. بنابراین، اگر به طور ناگهانی اشتهای‌تان را از دست داده‌اید، ممکن است دچار ضعف گردش خون شده‌ باشید.

۵. خستگی مفرط

اگر جریان خون در بدن کاهش یابد، در طول روز به راحتی دچار خستگی مفرط خواهید شد. در این وضعیت، برای انجام فعالیت‌های روزانه انرژی کافی را در اختیار نخواهید داشت، و متابولیسم (سوخت و ساز) بدن‌تان را آهسته‌تر خواهد شد.

۶. ضعف دستگاه ایمنی بدن

ضعیف شدن دستگاه ایمنی بدن نیز یکی دیگر از نشانه‌های احتمالی ابتلا به گردش خون ضعیف به شمار می‌رود. با کاهش جریان خون، بدن‌تان نمی‌تواند تمام ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیازش را دریافت کند.

۷. احساس فشار در قفسه‌ی سینه

اگر گردش خون ضعیف بدنتان ضعیف باشد، خون به اندازه‌ی کافی به قلب نمی‌رسد. به همین خاطر، ممکن است در قفسه‌ی سینه‌تان احساس فشار کنید. این وضعیت نیز یکی از علائم عدم کارکرد مناسب دستگاه گردش خون‌تان به شمار می‌رود.

۸. دایره‌ی سیاه زیر چشم

اگر زیر چشم‌های‌تان سیاه شده است، ممکن است دچار ضعف گردش خون شده باشید.

تا این بخش از مقاله، به برخی از شایع‌ترین علائم گردش خون ضعیف اشاره کردیم. تشخیص علائم اولیه‌ی گردش خون ضعیف از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا در این شرایط درمان این وضعیت آسان‌تر خواهد بود. علائم قابل مشاهده‌ی این وضعیت، به علت اصلی گردش خون بستگی دارد. در ادامه‌ی این مقاله، به برخی علت‌های احتمالی گردش خون ضعیف در دست‌ها و پاها اشاره می‌کنیم.

علت های گردش خون ضعیف

۹. بیماری سرخرگ محیطی (PAD)

یکی از شایع‌ترین علت‌های گردش خون ضعیف در پاها مسلما ابتلا به بیماری سرخرگ محیطی (PAD) است. بیماری سرخرگ محیطی نوعی بیماری دستگاه گردش خون است که باعث تنگ شدن عروق خونی و سرخرگ‌ها می‌شود. به این ترتیب، بیماری سرخرگ محیطی جریان خون را در بدن کاهش می‌دهد؛ بنابراین، در اثر این بیماری ممکن است در دست‌ها و پاهای‌تان احساس درد کنید. این وضعیت یکی از نخستین علائم گردش خون ضعیف است که در اثر ابتلا به بیماری سرخرگ محیطی ایجاد می‌شود. از جمله سایر علائمی که ممکن است در اثر این بیماری ایجاد شوند می‌توان به آسیب بافت و اعصاب، گزگز و هم‌چنین کرختی بدن اشاره کرد.

اگر این وضعیت را درمان نکنید، ممکن است بعدها دچار مشکلات جدی‌تری بشوید. در واقع، اگر جریان خون‌تان کاهش یابد، و اگر سرخرگ‌های‌تان دچار پلاک و رسوب شوند، ممکن است در معرض خطر سکته‌ی مغزی و هم‌چنین حمله‌ی قلبی قرار بگیرید. آدم‌های بالای ۵۰ سال بیش‌تر از دیگران در معرض خطر این بیماری قرار دارند. با وجود این، گاهی اوقات آدم‌های جوان نیز ممکن است دچار بیماری سرخرگ محیطی شوند. برخی از مطالعات نشان داده‌اند، سیگار کشیدن می‌تواند خطر ابتلا به بیماری سرخرگ محیطی را افزایش دهد.

۱۰. تصلب شرایین

تصلب شرایین وضعیتی است که با بیماری سرخرگ محیطی در ارتباط است و می‌تواند باعث ایجاد ضعف گردش خون در بدن بشود. در این وضعیت، در سرخرگ‌ها و عروق خونی پلاک‌ها و رسوباتی ایجاد می‌شوند که باعث سفتی سرخرگ‌های خواهند شد. به این ترتیب، سرخرگ‌ها مسدود می‌شوند و گردش خون در بدن ضعیف خواهد شد. گاهی اوقات، شناسایی علائم تصلب شرایین ممکن است کمی دشوار باشد، ولی اگر این وضعیت به موقع درمان نشود، می‌تواند به وضعیت‌های خطرناک‌تری منجر شود.

۱۱. لخته های خونی

بروز لخته‌های خونی در پاها یا بازوها از جمله علت‌های بسیار شایع ضعیف شدن گردش خون به شمار می‌رود. لخته‌های خونی باعث انسداد جریان خون در بدن می‌شوند؛ بنابراین، آن‌ها بسیار خطرناک هستند. لخته‌های خونی ممکن است به سکته‌ی قلبی و مغزی منجر شوند، بنابراین، این وضعیت باید به موقع درمان شود.

۱۲. رگ های واریسی

رگ‌های واریسی نیز ممکن است یکی دیگر از علت‌های بروز ضعف در گردش خون در پاها باشند. رگ‌های واریسی معمولا پشت پاها ایجاد می‌شوند، و جریان خون را در بدن آهسته می‌کنند. رگ‌های واریسی، نه تنها باعث ضعف گردش خون می‌شوند، بلکه می‌توانند به تشکیل لخته‌های خونی نیز منجر شوند.

برخی مطالعات نشان داده‌اند، رگ‌های واریسی معمولا در زنان ایجاد می‌شوند. به علاوه، عوامل ژنتیکی نیز نقش بسیار مهمی در ایجاد رگ‌های واریسی ایفا می‌کنند.

۱۳. دیابت

دیابت نیز یکی دیگر از علت‌های ضعف گردش خون در پاها، بازوها، و دست‌ها به شمار می‌رود. علائم ناشی از این وضعیت شامل گرفتگی‌های مکرر در ماهیچه‌های پاها و بروز درد در ران‌ها و باسن هستند. در این شرایط، بعد از انجام فعالیت‌های بدنی، گرفتگی‌های ماهیچه‌ای تشدید خواهند شد. هم‌چنین، دیابت متابولیسم (سوخت و ساز) باعث افزایش فشار خون، بروز مشکلات قلبی و تصلب شرایین نیز می‌شود.

۱۴. چاقی مفرط

چاقی مفرط نیز ممکن است باعث بروز مشکلاتی برای سلامتی بشود. یکی از این مشکلات ضعیف شدن گردش خون در بدن هستند. در واقع، مشکلات دستگاه گردش خون در آدم‌های مبتلا به چاقی مفرط ممکن است به دلیل نشستن‌ها یا ایستادن‌های طولانی مدت ایجاد شوند.

۱۵. سندرم رینود

این بیماری نیز یکی دیگر از علت‌های احتمالی ضعیف شدن گردش خون در بدن به شمار می‌رود. در واقع، آدم‌های مبتلا به سندرم رینود به طور مزمن دچار احساس سردی در دست‌ها و پاهای‌شان هستند. وقتی سرخرگ‌های کوچک موجود در پاها یا دست‌ها باریک می‌شوند، جریان خون در این نواحی از بدن کاهش می‌یابد.

در صورت ابتلا به سندرم رینود، دست‌ها و پاهای‌تان سرد می‌شوند؛ به خصوص وقتی در معرض استرس یا هوای سرد قرار بگیرید. در اثر سندرم رینود گوش‌ها، لب‌ها، و بینی نیز ممکن است به شدت سرد شوند.

مطالعات نشان داده‌اند، این بیماری معمولا ممکن است در زنان و هم‌چنین در آدم‌هایی که در نواحی سردسیر زندگی می‌کنند، ایجاد شود. در صورت استعمال سیگار، علائم این بیماری وخیم‌تر خواهند شد.

۱۶. بیماری بورگر

بیماری دیگری نیز به نام بیماری بورگر یا ترومبوآنژئیت انسدادی وجود دارد که بر سرخرگ‌ها و سیاهرگ‌ها اثر منفی می‌گذارد. در صورت ابتلا به این بیماری، لخته‌هایی در عروق خونی به وجود می‌آیند که باعث متورم شدن آن‌ها خواهند شد. شایع‌ترین علائم بیماری بورگر شامل ضعف، تورم، و درد نواحی دست و پا می‌شوند. مطالعات نشان داده‌اند، علت اصلی بروز این بیماری استفاده از محصولات حاوی تنباکو است. به همین خاطر، پزشکان توصیه می‌کنند در صورت ابتلا به بیماری بورگر باید فورا مصرف سیگار را متوقف کنید.

۱۷. سندرم دی‌جرج

این سندرم نیز می‌تواند یکی از علت‌های گردش خون ضعیف بدن باشد. در بیش‌تر موارد، این بیماری را می‌توان به سرعت تشخیص داد. شایع‌ترین علائم سندرم دی‌جرج عبارت هستند از ضعف دستگاه ایمنی بدن، اختلالات رفتاری، و مشکلات قلبی. در صورت ابتلا به این سندرم، رنگ پوست تقریبا متمایل به آبی می‌شود و هم‌چنین در دست‌ها و پاها دائما سردی احساس می‌شود.

۱۸. سندرم تونل کارپال

این سندرم به عنوان یکی از شایع‌ترین علت‌های ضعف گردش خون در دست‌ها شناخته می‌شود. علائم اصلی سندرم تونل کارپال شامل درد و کرختی دست‌ها هستند.

۱۹. ایستادن یا نشستن طولانی مدت

اگر به طور طولانی مدت می‌ایستید یا می‌نشینید، ممکن است در معرض ضعف گردش خون در پاهای‌تان قرار بگیرید. در اثر ایستادن یا نشستن طولانی مدت جریان خون در بدن‌تان کاهش می‌یابد و در دست‌ها و پاهای‌تان احساس سردی خواهید کرد.

۲۰. مصرف سیگار

همه می‌دانیم مصرف سیگار برای سلامتی‌تان مضر است، ولی آیا می‌دانستید این کار ممکن است باعث ضعیف شدن گردش خون‌تان نیز بشود؟ دانشمندان تایید کرده‌اند، سیگار یکی از علت‌های گردش خون ضعیف بدن است.

۲۱. کمبود فعالیت بدنی

مطالعات نشان داده‌اند، کمبود فعالیت بدنی نیز یکی دیگر از علت‌های گردش خون ضعیف بدن است. اگر ماه‌ها یا حتی سال‌ها بدون فعالیت بدنی قابل توجهی باشید، قطعا گردش خون در بدن‌تان دچار ضعف خواهد شد.

تا این جا، به برخی از شایع‌ترین علائم و علت‌های ضعف گردش خون در دست‌ها، بازوها، و پاها پی بردید. هنگام مراجعه به پزشک، در صورتی که یکی از اعضای خانواده‌تان دچار مشکلات گردش خون باشد، باید آن را به پزشک اطلاع دهید، زیرا عوامل ژنتیکی نقش بسیار مهمی در ضعیف بودن گردش خون در بدن ایفا می‌کنند. جهت شناسایی علت اصلی گردش خون ضعیف بدن باید فشار خون، قند خون، آنتی‌بادی، و بسیاری دیگر از عوامل داخل خون‌تان باید تحت آزمایش قرار بگیرند.

درمان های گردش خون ضعیف

همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، کشف علت اصلی بروز ضعف در گردش خون در پاها و دست‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است. وقتی علت اصلی بروز این وضعیت کشف شد، درمان آن کار دشواری نخواهد بود. روش‌های مختلفی وجود دارند که می‌توانند به درمان گردش خون ضعیف کمک کنند. اگر ضعف گردش خون را درمان نکنید، این وضعیت می‌تواند به مشکلات جدی‌تری منجر شود.

در ادامه‌ی آن مقاله، به برخی از رایج‌ترین روش‌های درمان خانگی که ممکن است به درمان گردش خون ضعیف بدن کمک کنند، اشاره می‌کنیم.

۲۲. پیروی از رژیم غذایی سالم

پیروی از یک رژیم غذایی سالم و متعادل یکی از مهم‌ترین اقدامات برای درمان ضعف گردش خون به شمار می‌رود. در واقع، باید مصرف روزانه‌ی مواد غذایی غنی از آنتی‌اکسیدان‌ها از قبیل لیمو، بلوبری، انار و بسیاری دیگر از میوه‌های پر خاصیت را در رژیم غذایی‌تان افزایش دهید. این مواد غذایی می‌توانند جریان خون را در بدن افزایش دهند. هم‌چنین، اگر دچار گردش خون ضعیف بدن هستید، توصیه می‌شود شکلات مصرف کنید. شکلات منبعی غنی از فلاونوئیدهایی است که برای بهبود جریان خون در بدن بسیار مهم هستند.

به علاوه، گردش خون را می‌توان با مصرف آجیل و تخمه آفتابگردان نیز بهبود بخشید. هم‌چنین، باید روغن ماهی حاوی امگا-۳ را نیز به رژیم غذایی‌تان بیفزایید، زیرا این ماده مکمل فوق‌العاده‌ای است که می‌تواند گردش خون را بهبود ببخشد. علاوه بر این‌ها، توصیه می‌شود مصرف روزانه‌ی قهوه و چای را کاهش دهید. بسیاری باور دارند این دو نوشیدنی محرک به سرعت می‌توانند بر خون‌تان تاثیر بگذارند. بنابراین، توصیه می‌شود مصرف این نوشیدنی‌ها را محدود کنید – مثلا می‌توانید روزانه فقط ۲ الی ۳ فنجان چای یا قهوه بنوشید.

۲۳. اجتناب از مصرف الکل

اگر می‌خواهید گردش خون‌تان بهبود بیابد، باید به این توصیه عمل کنید و از مصرف الکل اجتناب کنید. مصرف الکل نه فقط باعث ضعف گردش خون می‌شود، بلکه ممکن است به بروز بیماری قلبی نیز منجر شود. بدترین نوع این گونه نوشیدنی‌ها، آن‌هایی هستند که حاوی الکل‌های قندی‌اند، زیرا می‌توانند بر مجاری گوارشی نیز تاثیر بگذارند و باعث ضعف گردش خون در بدن بشوند.

۲۴. مصرف مقدار زیادی آب

یکی از راه‌های بهبود گردش خون نوشیدن روزانه مقدار زیادی آب است. آب عملکرد دستگاه گوارش را بهبود می‌بخشد و محصولات زائد را از بدن خارج می‌کند. هم‌چنین، اگر روزانه مقدار زیادی آب بنوشید، بدن‌تان به اندازه‌‌ی کافی آب رسانی می‌شود و جریان خون در آن بهبود می‌یابد.

۲۵. چای سبز

همه می‌دانیم چای سبز فواید بسیاری برای سلامتی به همراه دارد. این نوشیدنی گزینه‌ی فوق‌العاده‌ای برای درمان گردش خون ضعیف بدن به شمار می‌رود.

۲۶. فلفل هندی

آیا می‌دانستید فلفل هندی نیز یکی از مواد غذایی فوق‌العاده مفید برای بهبود گردش خون ضعیف بدن است؟ هم‌چنین، فلفل هندی عملکرد دستگاه گوارش را بهبود می‌بخشد و سینوس‌های‌تان را نیز پاکسازی می‌کند. اگر فلفل هندی را در رژیم غذایی روزانه‌تان قرار دهید، سلامتی عمومی بدن‌تان بهبود خواهد یافت.

۲۷. زنجبیل

مصرف زنجبیل نیز یکی دیگر از درمان‌های خانگی عالی برای گردش خون ضعیف بدن است. زنجبیل دارای خواص ضد میکروبی و ضد التهابی است و جریان خون را در بدن بهبود می‌بخشد.

۲۸. سالاد سبزیجات

هم‌چنین، می‌توانید انواع مختلفی از سبزی‌ها را با هم ترکیب کنید و سالاد فوق‌العاده‌ای برای درمان ضعف گردش خون تهیه کنید. توصیه می‌کنیم در سالاد سبزیجات‌تان از این مواد غذایی استفاده کنید: کلم کالی، اسفناج، خردل، فلفل دلمه‌ای شیرین، خیار، کرفس، پیاز، و روغن زیتون. تهیه‌ی این سالاد بسیار آسان است و مصرف آن باید افزایش جریان خون در بدن می‌شود.

۲۹. فعالیت بدنی

همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، کمبود فعالیت بدنی یکی از شایع‌ترین علت‌های ضعف گردش خون به شمار می‌رود. به همین خاطر، باید فعالیت بدنی‌تان را افزایش دهید. برای افزایش فعالیت بدنی به راحتی می‌توانید قدم بزنید، شنا کنید یا به باشگاه بروید. با وجود این، باید اعتدال را نیز رعایت کنید، زیرا فعالیت بدنی بیش از اندازه نیز ممکن است عوارض جانبی به همراه داشته باشد. توصیه می‌کنیم دست‌کم روز نیم ساعت پیاده‌روی کنید. هم‌چنین،‌ به جای آسانسور می‌توانید از پله‌ها استفاده کنید. این کار می‌تواند شروع خوبی برای افزایش فعالیت بدنی باشد، و بعد از آن، به سرعت مشاهده خواهید کرد که گردش خون‌تان چه میزان بهبود یافته است.

۳۰. ماساژ با روغن‌های معطر

اگر گردش خون در پاها و دست‌های‌تان ضعیف است، باید آن‌ها را با روغن‌های معطر ماساژ دهید. فقط کافی است ۳۰ قطره روغن رزماری را با حدود ۶۰ میلی‌لیتر روغن زیتون ترکیب کنید. گزینه‌ی دیگر این‌که، ۳۰ قطره روغن اسطوخودوس را با ۶۰ میلی‌لیتر از یک روغن حامل ترکیب کنید. ماساژ با روغن معطر می‌تواند جریان خون را در بدن تسریع کند و باعث بهبود گردش خون بشود.

۳۱. طب سوزنی

طب سوزنی نیز یکی دیگر از روش‌هایی است که معمولا برای درمان گردش خون ضعیف از آن استفاده می‌شود. در واقع، این روش از دوران باستان تاکنون رواج داشته است.

۳۲. بطری آب داغ

اگر پاهای‌تان معمولا سرد می‌شوند، توصیه می‌کنیم از بطری آب داغ استفاده کنید. اگر بطری بیش از اندازه داغ است، می‌توانید پارچه‌ای روی پوست‌تان بگذارید تا احساس سوزش نکنید.

۳۳. استفاده از روش گرما و سرما

اگر از ضعف گردش خون در بدن‌تان رنج می‌برید، توصیه می‌کنیم از روش درمانی گرما و سرما استفاده کنید. به این معنی که ابتدا باید پاهای‌تان را گرم کنید – مثلا یک مقداری آب داغ داخل یک کاسه‌ی بزرگ بریزید و پاهای‌تان را به مدت ۳۰ ثانیه در آن قرار دهید. سپس، باید پاهای‌تان را وارد یک کاسه‌ی حاوی آب سرد کنید. ولی باید به خاطر بسپارید که از آب بیش از اندازه داغ یا سرد استفاده نکنید، زیرا این کار می‌تواند اثربخشی این روش درمان را کاهش دهد. هم‌چنین، از این روش برای درمان ضعف گردش خون در دست‌ها یا سایر بخش‌های بدن نیز استفاده کنید.

۳۴. پوشیدن یک جوراب اضافه

یکی دیگر از توصیه‌های درمانی برای رفع مشکل ضعف گردش خون در پاها استفاده از یک جوراب اضافه است. ولی نباید جوراب‌هایی بپوشید که بیش از اندازه تنگ باشند، زیرا آن‌ها باید می‌شوند جریان در خون در پاهای‌تان کاهش یابد و مشکل‌تان وخیم‌تر شود.

۳۵. جوراب واریس

آیا تا به حال نام جوراب واریس به گوش‌تان خورده است؟ اگر می‌خواهید گردش خون در پاهای‌تان بهبود بیابد، باید این جوراب‌ها را امتحان کنید. این جوراب‌های جریان خون را در پاهای‌تان افزایش می‌دهند و باعث بهبود گردش خون می‌شوند. این جوراب‌ها به طور اختصاصی برای آن‌هایی طراحی شده‌اند که از گردش خون ضعیف بدن رنج می‌برند.

۳۶. استراحت (تغییر حالت بدن)

راه‌های دیگری نیز برای بهبود گردش خون در بدن وجود دارند. همیشه توصیه می‌کنیم از نشستن‌های طولانی مدت در یک جا خودداری کنید. باید مرتبا، ساعتی یک مرتبه، از سر جای‌تان بلند شوید و کمی حرکات کششی انجام بدهید. هم‌چنین، می‌توانید چند قدم راه بروید و کمی پاها و بازوهای‌تان را به فعالیت در بیاورید. این کار جریان خون را در سراسر بدن افزایش می‌دهد و مشکل گردش خون را برطرف خواهد کرد.

۳۷. اجتناب از پوشیدن لباس‌های تنگ

یکی دیگر از توصیه‌هایی که باید به آدم‌های مبتلا به ضعف گردش خون ارائه داد، اجتناب از پوشیدن لباس‌هایی است که بیش از اندازه تنگ هستند؛ زیرا پوشیدن این لباس‌ها باعث محدود کردن جریان خون در بدن می‌شوند. همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، باید از پوشیدن جوراب‌های تنگ خودداری کنید، ولی کمربند و لباس‌های زیر تنگ نیز باعث وخیم‌تر شدن وضعیت‌تان می‌شوند. توصیه می‌کنیم همیشه از لباس‌های راحت استفاده کنید.

۳۸. پوشیدن کفش مناسب

اگر در پاهای‌تان دچار ضعف گردش خون هستید، توصیه می‌کنید از کفش‌های راحت و مناسب استفاده کنید – به خصوص اگر مدت زیادی در طول روز روی پاهای‌تان می‌ایستید.

جمع‌بندی

در این مقاله،‌ متوجه شدید که گردش خون ضعیف ممکن است در اثر بروز انواع مختلفی از بیماری‌ها ایجاد شود، ولی غالبا این وضعیت به علت سبک زندگی ناسالم آدم‌ها به وجود می‌آید. شایع‌ترین علت‌های گردش خون ضعیف در دست‌ها و پاها عبارت هستند از بیماری سرخرگ محیطی، تصلب شرایین، دیابت، سندرم رینود، لخته‌های خونی، رگ‌های واریسی و بسیاری دیگر از وضعیت‌های نامناسب جسمی.

هم‌چنین، اگر مرتبا فعالیت بدنی نداشته باشید و اگر مواد غذایی ناسالم مصرف کنید نیز ممکن است بیش از پیش در معرض ابتلا به ضعف گردش خون قرار بگیرید.

علائم متعددی وجود دارند که ممکن است نشان‌دهنده‌ی وجود ضعف و مشکل در گردش خون بدن‌تان باشند. این علائم عبارت هستند از سردی دست‌ها و پاها، کاهش توانایی‌های روانی، ضعف دستگاه ایمنی بدن، احساس خستگی مفرط و مکرر، و هم‌چنین بسیاری از مشکلات پوستی. اگر برخی از این علائم را در بدن‌تان مشاهده کردید، احتمال دارد به ضعف گردش خون مبتلا شده باشید.

گردش خون ضعیف باید شکل مناسب درمان شود. در صورت عدم درمان این وضعیت، ممکن است به بیماری‌ها و مشکلات متعددی مبتلا شوید. توصیه می‌کنیم، نخست رژیم غذایی‌تان سالم و متعادل کنید و مصرف مواد غذایی سالم را در طول روز افزایش دهید.

هم‌چنین، باید به طور مرتب ورزش کنید و در طول روز مقدار زیادی آب بنوشید. به علاوه، توصیه می‌کنیم بخش‌هایی از بدن را که دچار ضعف گردش خون هستند با روغن‌های معطر ماساژ دهید و دائما گرم نگه دارید.

امیدوار هستید این مقاله برای‌تان مفید بوده باشد. گردش خون ضعیف مطمئنا مشکل غیر قابل حلی نخواهد بود. همان‌طور که در این مقاله مشاهده کردید، روش‌های درمانی بسیاری وجود دارند که می‌توانند در حل این مشکل به شما کمک کنند. فقط کافی است از چند مورد از آن‌ها استفاده کنید؛ مطمئن گردش خون در بدن‌تان بهبود خواهد یافت.