۲۰ مرگبارترین و خطرناک ترین مارهای جهان را بشناسید

مار! خود این کلمه به تنهایی کافی است تا حس چندش به آدم بدهد. آن بدن بلند و باریک و لاغر، بدون دست و پا، چشمان مهره‌ای و مقدار فراوانی سم! به راحتی می‌توان درک کرد که چرا بسیاری از مردم از چنین موجودی وحشت دارند. در این نوشتار با فهرستی از خطرناک ترین مارهای جهان آشنا خواهید شد!

۱. شاه کبرا

شاه کبرا را می‌توان در سراسر آسیا و جنگل‌های هند یافت. این مار یکی از مشهورترین مارها است زیرا طولانی‌ترین مار سمی جهان است. در حالی که شاه کبرا برای انسان کشنده است، اما تمایل دارد مارهای دیگر، مارمولک‌ها و جوندگان را شکار کند. شاه كبرا به اندازه‌ای نوروتوكسین در زهر خود دارد تا یک فیل را طی چند ساعت فلج کند و بکشد. علاوه بر این، اگر نیش این مار درمان نشود، میزان بقا برای انسان حدود 40 درصد است.

۲. مرگ‌مار

با نامی مانند مرگ‌مار، جای تعجب نیست که این مار از استرالیا، گینه نو و چند جزیره دیگر در این فهرست قرار بگیرد. بسیار مهم است بدانید که آنها جزء سمی‌ترین و سریع ترین مارها در جهان هستند. آنها شکارچیان فعالی نیستند بلکه در انتظار می‌مانند و کمین می‌کنند. اگر یکی از این مارها شما را بگزد، احساس ناراحتی جزئی خواهید کرد که در طی شش ساعت به فلج و نارسایی تنفسی منجر می‌شود. و اگر درمان نشوید، مرگ یک نتیجه طبیعی است اما سم این مار پادزهر دارد.

۳. مامبای سیاه

خطرناک ترین مارهای جهان

تعداد زیادی از مردم به دلیل نیش ناشی از یک مامبای سیاه در سراسر آفریقا جان خود را از دست داده‌اند. این مارها قادرند تا 12 بار پشت سر هم حمله کنند و هر گزش با مقادیر عظیم نوروتوکسین همراه است. گزش مامباي سياه مي‌تواند به اندازه كافي سم را به شما وارد کند و از پا درتان بیاورد. اگر درمان نشوید، نیش تقریباً 100 درصد کشنده است، اما اغلب مرگ در 15 دقیقه اتفاق می‌افتد.

۴. مار دریایی حلقه‌دار

ماردریایی با حلقه‌های مشکی در اکثر آب‌های گرم اقیانوس آرام غربی وجود دارد. سم آنها نیز ده برابر قوی‌تر از کبرا است به این معنا که آنها بسیار بسیار خطرناک هستند. به علاوه، این مارها معمولا از انسان‌ها دور می‌شوند و فقط در صورتی که تحریک شوند، حمله خواهند کرد.

۵. کبرای هندی

کبرای هندی بخشی از “۴ مار بزرگ” هندی و یکی از کشنده‌ترین‌ها است. آنها اکثر حملات به انسان را در هند تشکیل می‌دهند. علاوه بر این، باید بدانید که کبرای هندی به دلیل قرار داشتن در اسطوره‌ها و فرهنگ هندی، از ارج و احترام بالایی برخوردار است، و اغلب توسط “ساحران مار” مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگر کبرای هندی شما را نیش بزند، به احتمال زیاد حرکات فلج کننده‌ای در اعصاب خود احساس خواهید کرد که منجر به نارسایی تنفسی یا حمله قلبی می‌شود.

۶. مار جعفری

خطرناک ترین مارهای جهان

مار جعفری را می‌توان در هند، چین و آسیا یافت. مهم است بدانید که این مارها فعال در شب ​​و فوق‌العاده سریع هستند. اگر یکی از این مارها شما را نیش بزند، فورا احساس درد خواهید کرد که به سرعت باعث تورم و خونریزی از دهان می‌شود. سپس فشار خون شما کاهش می‌یابد، ضربان قلب‌تان کم می‌شود و به مدت چهار تا پنج هفته درد شدیدی را تجربه خواهید کرد. اگر درمان نشوید، می‌توانید طی یک روز بمیرید، یا دو هفته رنج بکشید و بعد بمیرید.

۷. مار کریت معمولی

یکی از اعضای “۴ مار بزرگ” هند، کریت معمولی می‌تواند از یک تا یک و نیم متر رشد كند و سر بسیار مسطحی دارد. علاوه بر این، اگر در طول روز با یکی از این مارها روبرو شوید، مار پنهان می‌شود و اگر پیدا شود، به آرامی واکنش نشان می‌دهد. اما اگر شب با آن روبرو شوید، در اولین تحریک نیش می‌زند و بسیار سریع‌تر سراسیمه می‌شود. اگر نیش این مار درمان نشود، آسیب عصبی، فلج عضلات و آسیب مغزی را به دنبال خواهد داشت.

۸. تایپن اینلند

تایپن اینلد از نظر سم یک مار بسیار مهلک است زیرا مخلوط تایپوکسین و نوروتوکسین منجر به فلج، خونریزی، مشکل تنفس و آسیب شدید به ماهیچه‌ها می‌شود. این مار در واقع کاملاً گوشه‌گیر و خجالتی است. نکته مهم‌تر اینکه اگر یکی از این مارها به شما حمله کند، احتمالاً طی 30 تا 45 دقیقه خواهید مرد، مگر اینکه سریعاً تحت درمان قرار بگیرید.

۹. افعی راسل

خطرناک ترین مارهای جهان

در سراسر آسیا، می‌توانید افعی راسل را پیدا کنید. این مار که به عنوان دابویا نیز شناخته می‌شود، یکی از مارهای کشنده “۴ مار بزرگ” هند محسوب می‌شود. این مار به دلیل نیش زدن زیاد، رفتار پرخاشگرانه و پدیدار شدن مکرر در مناطق پرجمعیت، مسئول بیش‌ترین حوادث و مرگ و میر در میان مارهای سمی دیگر است.

رپورتاژ

۱۰. آتریس هیسپیدا

آتریس هیسپیدا یک مار واقعا بی‌نظیر است و در سراسر جنگل‌های بارانی آفریقای مرکزی یافت می‌شود. و بله، این مار با چشمهای بزرگ، فلس‌های برجسته و به شدت موذی، به شدت خطرناک و کشنده است. در حال حاضر، بزرگترین نکته در مورد این مار نبود هرگونه پادزهری برای سم آن است!

۱۱. مار مالایی

این مار که به عنوان “کریت آبی” نیز شناخته می‌شود، در سراسر آسیای جنوب شرقی و اندونزی یافت می‌شود. تقریباً نیمی از گزش‌ها حتی اگر پادتن مناسب آن را نیز دریافت کنید، کشنده است! مارهای مالایی دارای سمی 16 برابر کشنده‌تر از مارهای کبرا هستند، خبری که ابدا جذاب نیست!

۱۲. مار زنگی

مارهای زنگی به شدت خطرناک است. ذکر این نکته حائز اهمیت است که آنها بیشتر پرنده و مار شکار می‌کنند و قابلیت این را دارند که هر چیزی را در تیررس‌شان شکار کنند و بکشند به این دلیل که سم‌شان به شدت کشنده است. آنها همچنین مسئول بیشتری صدمات مارها را در آمریکای شمالی هستند، هرچند که به ندرت نیش می‌زنند مگر اینکه تحریک یا تهدید شوند. نیش مار زنگی اگر بلافاصله درمان شود، به ندرت کشنده است.

۱۳. کبرای فیلیپینی

خطرناک ترین مارهای جهان

اوه، این مار ظاهر چندش‌آوری دارد. کبرای فیلیپین سمی‌ترین و کشنده‌ترین مار در کل گونه‌های کبرا است، زیرا می‌تواند تا مسافت سه متری سم را روی قربانی‌اش بریزید! چقدر دوست داشتنی؟ بله، نه، این کلمه درست نیست. در واقع باید بگوییم چقدر وحشتناک! سم موجود در کبرای فیلیپینی بلافاصله عملکرد عصبی شما را تغییر می‌دهد، و طی چند دقیقه روی سیستم قلبی و تنفسی شما تأثیر می‌گذارد.

۱۴. مار الفانت ترانک

این مار خزنده و چاق را می‌توان در تمام آب‌های اندونزی یافت. این مار پوست پر چین و چروک و شل یک فیل را دارد و می‌تواند تا سه متر رشد کند، یعنی به اندازه کافی بزرگ است که دور یک مرد بپیچد و ناگهان او را زیر آب بکشد. به طور معمول به انسان حمله نمی‌کند اما این بدان معنی نیست که نمی‌تواند آدم بکشد. بله، ما هم طرفدار این مار نیستیم.

۱۵. آناکوندا

واقعیت جالب این است که آناکوندا به اندازه‌ای بزرگ است که بتواند یک انسان را ببلعد! بله این مار سم ندارد اما سایز بزرگی دارد. این مار دوست دارد دور قربانیان خود بپیچد و آنها را آن‌قدر فشار بدهد تا اینکه کاملاً خرد یا خفه شوند. در مرحله بعد نیز قربانی را می‌بلعد. نه، فقط نه!

۱۶. بومسلنگ

بومسلنگ عموماً در آفریقای جنوبی یافت می‌شود، این مارها سریع هستند، توانایی بالا رفتن از درختان را دارند و از همه مهم‌تر اینکه نیشی پر از سم دارند. آنها به لحاظ بینایی بدون عیب و نقص هستند و غالباً سر خود را از یک طرف به طرف دیگر حرکت می‌دهند تا دید بهتری از اشیائی که مستقیماً جلوی آنها قرار دارند به دست بیاورند.

۱۷. مار دریایی شاخ‌دار

خطرناک ترین مارهای جهان

مار دریایی شاخ‌دار را می‌توان در خلیج سیام، تنگه تایوان و سایر مناطق یاف. بله، این مار هم ماده سمی در نیش خود دارد.

۱۸. افعی شاخدار بیابانی

افعی شاخدار بیابانی مار نسبتاً بزرگ دارای لکه‌های تیره و قهوه‌ای روشن است‌، و شاخ بالای چشمانش دارد. مار دوست داشتني. این مار را می‌توان در خاورمیانه و مناطق شمالی آفریقا یافت. افعی شاخ‌دار بیابانی نیز دارای زهر بسیار قوی است، بنابراین توصیه می‌کنیم، بله، بدانید که نباید به این مار نزدیک شوید!

۱۹. مار قهوه‌ای شرقی

اگرچه مار قهوه‌ای شرقی مانند مار عادی به نظر می‌رسد، اما در واقع آنقدر زهر دارد که فوراً هر انسان بالغی را بکشد. محققان اکیداً توصیه می‌کنند که اگر با یکی از این مارها روبرو شدید، ساکت و بدون حرکت بمانید، انگار که چنین کاری خیلی هم ساده است!

۲۰. مار دریایی بلچر

این ماری است که ابدا نباید در نزدیکی‌اش شنا کنید. مار دریایی بلچر یکی از کشنده‌ترین موجوداتی است که می‌توان یافت. بله! سم این مار به حدی قدرتمند است که حتی فقط یک میلی‌گرم از آن می‌تواند هزاران انسان بالغ را از پا دربیاورد!

نوشته‌های مرتبط