استاندارد Food Grade در دستگاه تصفیه آب

تولید قطعات دستگاه تصفیه آب با مواد فود گرید، یکی از مهم‌ترین عواملی می‌باشد که در افزایش کیفیت و ایمنی آب شرب تأثیرگذار است. دستگاه‌های تصفیه آب به منظور حذف آلودگی‌های موجود در آب شرب مصرفی، از فرآیند‌های مختلفی مانند فیلتراسیون، تصفیه میکروبی و فرآیند‌های شیمیایی استفاده می‌کنند.

در تولید قطعات دستگاه تصفیه آب، استفاده از مواد با استاندارد Food Grade بسیار حائز اهمیت است. مواد فود گرید، موادی هستند که از لحاظ بهداشتی و ایمنی برای استفاده در صنایع غذایی مجاز هستند. استفاده از این نوع مواد در تولید قطعات دستگاه تصفیه آب، تأثیر بسیار مثبتی بر ایمنی آب تولیدی خواهد داشت. در این مطلب، بصورت کامل و دقیق به اهمیت وجود استاندارد فود گرید در دستگاه تصفیه آب و تاثیر آن بر قیمت آب تصفیه کن خانگی اشاره شده است.

فود گرید چیست؟

فود گرید به معنای رعایت استانداردهای خاص بین المللی در تولید مواد و ترکیبات مرتبط با انواع خوراکی‌ها در صنعت بسته بندی می‌باشد. فود گرید یکی از مفاهیم مهم در صنعت غذایی بوده و به کیفیت و ایمنی موادی که به صورت مستقیم با ماده غذایی یا نوشیدنی در ارتباط هستند اشاره دارد. این مفهوم بعنوان یک استاندارد جهانی در جهت تولید و استفاده از مواد باکیفیت و ایمن در صنعت بسته بندی‌ مواد غذایی و آشامیدنی شناخته شده است.

استاندارد فود گرید چیست؟

در واقع استاندارد فود گرید به مجموعه‌ای از قوانین، مقررات و استانداردهایی اطلاق می‌شود که برای تولید، فرآوری و توزیع مواد مرتبط با غذا، دارو یا نوشیدنی‌ها باید رعایت شوند. این استاندارد به منظور حفظ سلامت و ایمنی در مصرف‌کنندگان و همچنین حفظ کیفیت و ماندگاری بیشتر محصولات غذایی و دارویی تدوین شده ‌است.

مواد فود گرید چه موادی هستند؟

مواد فود گرید، موادی هستند که برای استفاده در صنایع غذایی، دارویی، آب و نوشیدنی‌ها تولید شده و به دلیل خصوصیات خاص خود، برای سلامت انسان‌ها بی‌خطر هستند. با توجه به ویژگی‌های مواد فود گرید در صنایع غذایی، تلاش برای ارتقاء کیفیت و ایمنی مواد دارای ارتباط مستقیم با غذا و رعایت این استاندارد، بسیار حائز اهمیت است. همچنین، برای افزایش آگاهی عمومی درباره این مفهوم، ترویج فود گرید و اطلاع‌رسانی درباره خصوصیات مواد فود‌گرید نیز امری بسیار مهم تلقی می‌شود.

استاندارد Food Grade در دستگاه تصفیه آب

خرید دستگاه تصفیه آب با استاندارد Food Grade

هنگام خرید دستگاه‌ تصفیه آب، توجه به مواردی چون کیفیت قطعات، نوع فیلتراسیون، تعداد فیلترها، برند دستگاه و رعایت استاندارد‌های بین‌المللی توسط تولید کننده، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. دستگاه تصفیه آب از اجزای مختلفی تشکیل شده که هر‌یک از روش‌های خاصی جهت تصفیه استفاده می‌کنند.

این اجزا می‌توانند شامل فیلترها، ممبران‌ها، سنسورها، هوزینگ‌ها، شیرها و اتصالات و فیتینگ‌ها باشند که برای ساخت آنها، از مواد فودگرید استفاده می‌شود. با خرید دستگاه تصفیه آب دارای استاندارد فود گرید اطمینان خواهید یافت که مواد تشکیل دهنده قطعات آن در تماس با آب، هیچ‌گونه تاثیر مخربی ایجاد ننموده و مواد مضری را به آب اضافه نمی‌کنند.

خرید دستگاه تصفیه آب غیر استاندارد و فیک که در تولید قطعات آن از مواد غیر ایمن و فاقد استاندارد استفاده شده، موجب افزایش ریسک ابتلا به انواع بیماری‌های مضمن و تهدید سلامت مصرف کنندگان خواهد شد. بنابراین توصیه می‌کنیم در هنگام خرید دستگاه تصفیه آب، نسبت به رعایت کلیه استانداردها توسط تولید کننده، ازجمله استاندارد فود گرید اطمینان حاصل نمایید.

تولید دستگاه تصفیه آب با مواد فود گرید

استفاده از مواد با استاندارد فود گرید، در تولید قطعات دستگاه تصفیه آب بسیار حائز اهمیت است. مواد فود گرید، موادی هستند که از لحاظ بهداشتی و ایمنی برای استفاده در صنایع مواد خوراکی مجاز هستند. استفاده از این نوع مواد در تولید قطعات دستگاه تصفیه آب، تأثیر بسزایی در ایمنی آب تصفیه شده خواهد داشت.

با کاهش تدریجی کیفیت آب لوله کشی و افزایش استقبال عموم خانواده‌های ایرانی نسبت به خرید دستگاه تصفیه آب، میزان تولید این تجهیزات نیز افزایش محسوسی داشته است. اما اکثر تولید کنندگان داخلی با توجه بیشتر به سود حاصل از فروش، نسبت به رعایت استانداردهای ضروری در تولید محصولات خود غافل هستند. این موضوع باعث آن گردیده که اکثر خریداران حتی با توجه به کاهش قدرت خرید، بدنبال خرید محصولات وارداتی و با کیفیت باشند.

این موضوع مهم باعث افزایش تولید انواع دستگاه تصفیه آب تقلبی و غیر‌استاندارد در کشور گردیده که بعلت عدم نظارت نهادهای مسئول، با الصاق لیبل‌های رنگارنگ برندهای معتبر تایوانی و سوء استفاده از اعتبار آنها، راهی بازار می‌شوند. پایین تر بودن قیمت آب تصفیه کن خانگی تقلبی نسبت به انواع استاندارد، موجب تحریک خریداران و رونق فروش این محصولات فیک گردیده است.

استاندارد Food Grade در دستگاه تصفیه آب

رپورتاژ

فرایند تولید مواد فود گرید چگونه است؟

در تولید انواع پلاستیک از پلیمر استفاده شده و این پلیمرها با به هم پیوستن مونومرها تشکیل می‌گردند. معروفترین نوع پلاستیک نایلون است که ماده اصلی تشکیل دهنده آن پلی اتیلن می‌باشد. در واقع این مواد پلی اتیلن هستند که در صورت تماس با مواد غذایی، باید دارای استاندارد‌های خاص باشند. رعایت این استانداردها موجب آن می‌شود که پلی اتیلن در ارتباط مستقیم و طولانی مدت با مواد غذایی، دارویی یا نوشیدنی‌ها، هیچ گونه تاثیر منفی در کیفیت آنها ایجاد ننموده و در حفظ سلامت و ماندگاری بیشتر مواد غذایی تاثیر گذار باشد.

از آنجایی‌که مواد فود گرید برای تولید قطعات دستگاه تصفیه آب خانگی نیز استفاده می‌شوند، اهمیت استفاده از این مواد در صنعت تصفیه و افزایش ایمنی آب شرب بیشتر مشخص می‌شود. با توجه به این مسئله، تولید‌کنندگان دستگاه‌های تصفیه آب باید از موادی با استاندارد مذکور در تولید قطعات مرتبط استفاده نمایند.

خصوصیات مواد فود گرید چیست؟

خصوصیات مواد فود گرید از اهمیت بالایی برخوردار هستند، زیرا برای استفاده در صنایع غذایی، باید تضمین شود که این مواد برای انسان‌ها ایمن بوده و خطری ندارند. برخی از خصوصیات مهم که در جهت تولید این مواد الزامی هستند عبارتند از:

1- مقاومت در برابر اکسیداسیون: مواد فود گرید باید در مقابل اکسیداسیون مقاومت داشته باشند. یعنی قادر باشند برای مدت زمانی طولانی با اکسیژن در تماس بوده و تغییرات خاصی را تجربه نکنند.

2- عدم تاثیرگذاری بر روی طعم و بوی مواد غذایی: مواد فود گرید نباید هیچ‌گونه تاثیری بر روی طعم، رنگ و بوی مواد غذایی داشته باشند تا باعث تغییر در ویژگی‌های مواد غذایی نشوند.

3- قابلیت مقاومت در برابر حرارت: مواد فود گرید باید در مقابل تغییرات ناگهانی دما مقاوم بوده و به طور کلی دارای پایداری دمایی باشند.

4- ایمنی در برابر باکتری‌ها و ویروس‌ها: مواد فود گرید باید خصوصیات آنتی باکتریالی و ضد ویروسی داشته باشند تا در صورت تماس با مواد غذایی در صنایع مختلف، بهداشت و سلامت مصرف کنندگان را تامین نمایند.

5- قابلیت تمیز شدن: مواد فود گرید باید دارای قابلیت تمیز شدن باشند تا امکان حذف آلاینده‌های گوناگون از سطوح آنها وجود داشته و از لحاظ بهداشتی قابل اطمینان باشند.

خرید دستگاه تصفیه آب تولید شده مطابق با این استاندارد، به مصرف کنندگان این اطمینان را خواهد داد که آبی که در اختیار آنها قرار می‌گیرد ایمن و سالم است. قطعات دستگاه تصفیه آب تولید شده با مواد فود گرید، توانایی تمیز شدن، پایداری دمایی، مقاومت در برابر باکتری‌ها و ویروس‌ها و عدم تاثیرگذاری بر روی طعم و بوی آب را دارا هستند. همچنین قیمت آب تصفیه کن دارای استاندارد از محصولات مشابه فیک و تقلبی بالاتر است.

استاندارد Food Grade در دستگاه تصفیه آب

تاریخچه استاندارد فود گرید

استاندارد فود گرید برای بررسی و ارزیابی ایمنی مواد مرتبط با غذا، خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها، ابتدا توسط اداره غذا و دارو (FDA) در ایالات متحده آمریکا تدوین شد. این گواهینامه در سال 1958 معرفی شده و بعنوان یکی از نخستین استانداردهایی بود که ایمنی مواد بکار رفته و مرتبط با غذا را در صنایع خوراکی تعریف می‌کرد. به دنبال آن، سازمان‌های مختلف دیگری نیز این استاندارد را تأیید و مورد استفاده قرار دادند. در حال حاضر، استفاده از مواد فود گرید در صنایع مختلف از جمله صنایع غذایی، دارویی، آرایشی و بهداشتی، پزشکی و دیگر صنایع بسیار رایج است.

قیمت آب تصفیه کن دارای استاندارد فود گرید 

باید گفت که قیمت آب تصفیه کن با استاندارد فود گرید، نسبت به وسعت بازار و نوع دستگاه متفاوت است. در حالی که قیمت آب تصفیه کن خانگی غیر‌استاندارد در بازار بین 3 تا 4 میلیون تومان است، مدلهای استاندارد آن با قیمتی بیش از 5 میلیون ارائه می‌شوند. توصیه می‌کنیم در هنگام انتخاب و خرید این محصولات، غیر از توجه به قیمت آب تصفیه کن مورد نظر، موارد زیر را در نظر داشته باشید:

  • میزان سختی آب منطقه
  • نوع آلاینده‌های موجود در آب
  • تعداد فیلترهای دستگاه
  • رعایت استانداردها در تولید دستگاه
  • اعتبار شرکت فروشنده
  • گارانتی و خدمات پس از فروش

 

در انتها با‌توجه به این موضوع که اکثر تولید‌کنندگان دستگاه‌ تصفیه آب، برای اطمینان از سلامت مصرف‌کنندگان، از مواد فود گرید جهت تولید قطعات محصول خود استفاده می‌نمایند، خرید دستگاه تصفیه آب خانگی با مواد فود گرید، بهترین گزینه برای خریداران محسوب می‌شود.

مهمترین شاخص‌های بین المللی در صنعت تصفیه، استانداردهای NSF، Water Quality، CE، FDA، Food Grade و SGS می‌باشند که در کنار توجه به قیمت آب تصفیه کن خانگی در هنگام خرید، باید از وجود آنها اطمینان حاصل نمایید. جهت خرید دستگاه تصفیه آب خانگی استاندارد و اطلاع از قیمت آب تصفیه کن های موجود، به وبسایت شرکت آبگونه پالایش گستر نوین مراجعه فرمایید.

نوشته‌های مرتبط