کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۵ نکته درباره EMDR یا حساسیت زدایی با حرکت چشم و پردازش مجدد

شیوه درمان EMDR یا حساسیت زدایی با حرکت چشم و پردازش مجدد یک تکنیک روان‌درمانی تعاملی است که توسط روانشناسان برای تسکین و رفع استرس استفاده می‌شود. این یک شیوه‌ی درمانی کارآمد برای تروما (ضایعه روانی) و اختلال استرس پس از ضایعه روانی (PTSD) است. در طول EMDR درمانی، در حالی‌که درمانگر حرکات چشم‌تان را کنترل و هدایت می‌کند، شما تجربه‌های تروماتیک یا محرک را در بخش‌های کوتاه دوباره مجسم می‌کنید.

EMDR یا حساسیت زدایی با حرکت چشم و پردازش مجدد

گمان می‌رود EMDR کارآمد و ثمربخش باشد چون به یاد آوردن رویدادهای مشوش‌کننده اغلب وقتی توجه‌تان پرت/منحرف می‌شود به لحاظ عاطفی اندوه کمتری به همراه خواهد داشت. این امر به شما اجازه می‌دهد در معرض خاطره‌ها یا فکر‌ها قرار بگیرید بدون آنکه واکنش روانشناختی قدرتمندی نشان بدهید.

باور بر این است که در گذر زمان، این تکنیک حساسیت‌زدایی از طریق حرکت چشم و پردازش مجدد تاثیری را که خاطره‌ها یا فکر‌های مشوش کننده بر شما می‌گذارند کاهش می‌دهد.

۱. فایده های درمان EMDR چیست؟

چنین گمان می‌شود کسانی که با خاطره‌های روان‌زخمی دست و پنجه نرم می‌کنند و کسانی که با PTSD درگیر هستند بیشترین فایده را از EMDR درمانی به دست می‌آورند.

باور بر این است این روش درمانی بیشترین تاثیر را برای کسانی دارد که در صحبت کردن درباره‌ی تجربه‌های گذشته‌شان دچار سختی و مشکل هستند.

هرچند پژوهش‌های کافی برای اثبات کارآمدی‌ آن در این حوزه‌ها وجود ندارد، اما EMDR برای درمان موارد زیر نیز استفاده می‌شود:

افسردگی

اضطراب

– حمله‌ّهای هراسی

– اختلالات خوردن

– اعتیادها

۳. EMDR چگونه کار می‌کند؟

EMDR درمانی به هشت مرحله‌ی مختلف تقسیم می‌شود، پس لازم است در جلسه‌های متعددی شرکت کنید. درمان معمولا حدود ۱۲ جلسه‌ی جداگانه می‌طلبد.

مرحله ۱: سابقه و برنامه‌ی درمان

درمانگرتان ابتدا سابقه‌ی بیماری‌تان را بررسی می‌کند و بعد تصمیم می‌گیرد در چه مرحله‌ای از درمان قرار می‌گیرید. این مرحله‌ی ارزیابی همچنین شامل صحبت کردن درباره‌ی تروما و شناسایی خاطره‌های روان‌زخمی جهت درمان ویژه می‌شود.

مرحله ۲: آماده سازی

درمانگرتان سپس به شما کمک خواهد کرد چند راه مختلف برای کنترل استرس عاطفی یا روانی که تجربه‌ می‌کنید بیاموزید.

تکنیک‌های مدیریت استرس مانند تنفس عمیق و ذهن‌آگاهی ممکن است استفاده شوند.

مرحله‌ی ۳: ارزیابی (تشخیص)

در طول مرحله‌ی سوم EMDR درمانی، درمانگرتان خاطره‌های بخصوصی را شناسایی می‌کند که هدف قرار خواهند گرفت و تمام مولفه‌های مربوطه برای هر خاطره‌ی هدفی را لحاظ خواهد کرد (مانند احساسات فیزیکی که وقتی بر روی رویدادی تمرکز می‌کنید تحریک می‌شوند).

مرحله‌های ۴-۷ : درمان

درمانگرتان سپس شروع به استفاده از تکنیک‌های  EMDR درمانی خواهد کرد تا خاطره‌های هدف‌تان را درمان کند. در طول این جلسه‌ها ، از شما می‌خواهد بر فکر، خاطره، یا تصویری منفی تمرکز کنید.

درمانگرتان به طور همزمان از شما خواهد خواست حرکات چشم خاصی را نجام بدهید. تحریک دوسویه‌ ممکن است شامل ضربات یا سایر حرکت‌های آمیخته با آن باشد که به مورد درمانی شما بستگی دارد.

پس از تحریک دوسویه، درمانگر از شما می‌خواهد ذهن‌تان را خالی بگذارید و به فکرها و احساس‌هایی که در آن لحظه دارید تمرکز و توجه کنید. بعد از شناسایی این فکر‌ها، درمانگر ممکن است بخواهد دوباره روی خاطره‌ی تروماتیک تمرکز یا به سمت خاطره‌ی دیگری حرکت کنید.

اگر مشوش بشوید، درمانگر کمک می‌کند پیش از رفتن به سوی خاطره‌ی روان‌زخمی دیگر با حال برگردید. در گذر زمان، آشفتگی به خاطر فکرها، تصویرها، یا خاطره‌های ویژه باید کم کم شروع به محو شدن کند.

مرحله ۸: سنجش

در مرحله‌ی پایانی، از شما خواسته می‌شود پس از انجام این جلسه‌ها پیشرفت‌تان را بسنجید. درمانگر نیز همین کار را خواهد کرد.

۴. EMDR چه اندازه کارآمد است؟

مطالعه‌های مستقل و کنترل شده‌ی متعدد نشان داده‌اند EMDR درمانی در درمان PTSD کارآمد عمل می‌کند. حتی یکی از گزینه‌های به شدت توصیه شده‌ی وزارت امور کهنه‌سربازان ایالات متحده آمریکا برای درمان PTSD است.

در مطالعه‌ای به سال ۲۰۱۲ بر روی ۲۲ تن، دریافتند EMDR درمانی به ۷۷٪ از افرادی که اختلال روانپریشی و PTSD دارند کمک می‌کند. متوجه شدند که اوهام، خیال‌ها، اضطراب، و علائم افسردگی‌شان به طرز چشمگیری پس از درمان بهبود پیدا می‌کند. در این مطالعه همچنین پی بردند آن علائم در طول درمان بدتر نمی‌شوند.

در مطالعه‌ی قدیمی‌تری که EMDR درمانی را با «مواجهه درمانی طولانی مرسوم» مقایسه می‌کرد، دریافتند EMDR درمانی در درمان علائم بسیار کارآمدتر است. این مطالعه همچنین نشان داد EMDR درمانی نرخ انصراف شرکت کنندگان کمتری دارد. با وجود این، هر دوی آن‌ها کاهش در علائم استرس روان‌زخمی را نشان می‌دهند، من جمله هم اضطراب و هم افسردگی.

چند مطالعه‌ی کوچک نیز شواهدی یافتند مبنی بر این که EMDR درمانی نه تنها در کوتاه مدت کارآمد است، بلکه آثار آن را می‌توان در بلند مدت نیز حفظ کرد. یک مطالعه به سال ۲۰۰۴ یک سری افراد را در دوره‌ای چند ماهه بعد از انجام درمان «مراقبت استاندارد» جهت PTSD یا EMDR درمانی مورد ارزیابی قرار داد.

در طول و بلافاصله پس از درمان، آن‌ها متوجه شدند که  EMDR در کاهش علائم PTSD به طرز چشمگیری کارآمدتر است. در طول پیگیری‌های ۳ و ۶ ماهه آن‌ها همچنین متوجه شدند شرکت‌ کنندگان از این فایده‌ها مدت‌ها پس از پایان درمان‌شان نیز بهره‌مند می‌مانند. در کل، در این مطالعه دریافتند EMDR درمانی باعث کاهش طولانی مدت‌تر علائم می‌شود تا مواجهه درمانی (SC)‌.

در رابطه با افسردگی، مطالعه‌ای بر روی ۳۲ نفر از افراد بستری شده به این نتیجه رسید EMDR درمانی در درمان این اختلال نتایج نوید بخشی نشان می‌دهد. در این مطالعه دریافتند ۶۸ درصد از آدم‌هایی که در گروه EMDR قرار دارند پس از درمان بهبودی کامل نشان می‌دهند. گروه EMDR همچنین کاهش قدرتمندتری در علائم افسردگی در کل نشان می‌دهد. به خاطر کوچک بودن اندازه‌ی نمونه‌ی مطالعاتی، به پژوهش‌های بیشتری نیاز است.

۵. آنچه باید پیش از امتحان کردن EMDR بدانیم

EMDR درمانی بی‌خطر به نظر می‌رسد، و عوارض جانبی بسیار کمتری نسبت به داروهای تجویزی دارد. با ذکر این نکته، باید گفت چند عارضه جانبی وجود دارد که ممکن است آن‌ها را تجربه کنید.

EMDR درمانی باعث افزایش آگاهی تفکر می شود که فقط با انجام یک جلسه درمانی بلافاصله پایان نمی‌پذیرد. این می‌تواند باعث سبک‌سری بشود. همچنین موجب دیدن رویاهای روشن و واقعی گونه می‌شود.

اغلب درمان PTSD با استفاده از EMDR  درمانی چند جلسه طول می‌کشد. این یعنی درمانی به صورت یک‌شبه اتفاق نمی‌افتد.

شروع درمان ممکن است برای کسانی که مقابله با رویدادهای روان‌زخمی را آغاز کرده‌اند، به ویژه به خاطر افزایش تمرکز، به طور ویژه‌ای محرک و برانگیزاننده باشد. در حالی‌که درمان احتمالا در بلند مدت موثر خواهد بود، ممکن است پیمودن مسیر درمانی به لحاظ احساسی استرس‌آفرین باشد.

وقتی درمان شروع می‌شود درباره‌ی این موضوع با پزشک صحبت کنید تا بدانید اگر این علائم را تجربه کردید چگونه با آن ها مقابله کنید.

مخلص کلام

اثبات شده است EMDR درمانی در درمان تروما و PTSD موثر است. همچنین ممکن است بتواند به درمان سایر ناراحتی‌های ذهنی مانند اضطراب، افسردگی و اختلال‌های هراسی نیز کمک کند.

بعضی آدم‌ها ممکن است این درمان را به داروهای تجویزی ترجیح بدهند، که می‌تواند عوارض جانبی غیرمنتظره‌ای داشته باشد. سایرین ممکن است متوجه شوند EMDR درمانی اثربخشی داروهای‌شان را تقویت می‌کند.

اگر فکر می‌کنید EMDR درمانی برای‌تان موثر است، به یک درمانگر مجاز و معتبر مراجعه کنید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده –  کامروا ابراهیمی

منبع: healthline

۵ نکته درباره EMDR یا حساسیت زدایی با حرکت چشم و پردازش مجدد


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی