کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۵ روش برای تغییر طرز فکر تان درباره‌ی رویدادهای منفی زندگی

از بی‌کاری رنج می‌برید؟ مشکلات مالی دارید؟ مرز باریکی بین توجیه رویدادهای منفی یا فریفتن خود وجود دارد. تفاوت را بدانید.

negative.jpg

وقتی نوبت انعطاف‌پذیری می‌رسد، توانایی قالب‌گیری دوباره یک مهارت ضروری‌است. توانایی قالب‌گیری دوباره (قرارگیری در یک قالب جدید یا متفاوت) یعنی وضعیت و شرایط را به شیوه‌ای جدید دیدن، که حرکتی مثبت‌تر و عمیق‌‌تر به آن می‌دهد.

لی جی بولمن، یک بروکلینی، پژوهشگر، مشاور و نویسنده کتاب اخیرا منتشره شده‌ی “رهبران بزرگ چگونه می‌اندیشند: هنر قالب‌گیری دوباره” می‌گوید: “در ساده‌ترین سطح، قالب‌گیری دوباره چشم‌انداز شما را تغییر می‌دهد_ تغییر دیدتان به چیزها یا تلاش‌تان در فهمیدن آن‌ها، یا هرچه می‌بینید یا درگیرش هستید. من این راه را رفته‌ام، بگذارید طرز فکر متفاوتی را امتحان کنم.”

چطور می‌دانید چه زمانی درگیر یک قالب‌گیری دوباره منطقی و درست در مقابل فریفتن خود یا توجیه یک رفتار ناشایست هستید؟ با این پنج گام در مسیر درست پیش بروید و نگاهی متفاوت به رویدادهای منفی زندگی داشته باشید:

۱-گزینه‌های خود را بررسی کنید

جنیفر هاوارد، روان درمانگر نیویورکی و نویسنده‌ی “برنامه‌ی نهایی زندگی شما: چگونه عمیقا زندگی روزمره‌تان را دگرگون و تغییرات نهایی را ایجاد کنید” می‌گوید: “اگر شرایطی در زندگی‌تان پیش می‌آید که شما را به عقب می‌راند، پس مهم است که به عقب بروید و چشم انداز بزرگ‌تری را ببینید.”

آیا چیزی از این وضعیت هست که به وضوح نمی‌توانید ببینید؟ از چه زوایای دیگری می‌توانید به آن نگاه کنید؟

شما می‌توانید با خودتان به این فکر کنید که چقدر اخراج از کار، سهمگین است، از سوی دیگر می‌توانید قدرش را به عنوان کاتالیزوری برای کسب یک شغل یا حرفه‌ی بهتر، یا خاتمه دادن به وضعیتی که باعث ناخشنودی‌تان می‌شد، بدانید. شما می‌توانید بگذارید مشکلات مالی شکست‌تان بدهد، یا به عنوان دلیلی برای مهار کردن هزینه‌ها و یافتن منابع جدید درآمد به آن نگاه کنید.

هاوارد می‌گوید: “شما باید روی خودآگاهی‌تان کار کنید، آیا وضع به این صورت است که رئیس‌تان واقعا از شما خوشش نمی‌آید یا شما نمی‌خواهید که پا پیش بگذارید؟ قالب‌گیری دوباره وقتی که به جای صادقانه دیدن وضعیت، موجب سرزنش دیگران شود خطرناک است.”

مطلب مرتبط : افکار منفی: ببینید افکار منفی چه بلایی سر مغزتان می‌آورد

۲-حقیقت‌تان را در آغوش بگیرید

ما گاهی اوقات در افکار منفی یا مخرب‌مان گیر می‌کنیم چرا که معتقدیم منفتی‌ترین تعبیر از رخدادها‌، می‌تواند حقیقت داشته باشد. بولمن می‌گوید در دنیایی پر از نوسان‌ها، نااطمینانی‌ها، پیچیدگی‌ها، و ابهام‌ها زندگی می‌کنیم.

او می‌گوید: معمولا، می‌توانیم داستان‌های مختلفی را برای دنیا روایت‌کنیم، و همه‌ی آن‌ها جنبه‌هایی از حقیقت را دارند، ولی به ندرت یک حقیقت مطلق برای همه وجود دارد. او می‌پرسد: “پرسش این است که آیا داستان قالب‌گیری دوباره برای من جواب می‌دهد؟ آیا این داستان برای انتخاب کنندگان و آدم‌هایی که با من در ارتباطند جواب می‌دهد؟”

۳-به احساسات‌تان توجه کنید

نکته‌ی قبلی به این معنی نیست که ما می‌توانیم یک داستان کلی بسازیم و آن را حقیقت بنامیم. اینجاست که احساسات و بینش در فرایند قالب‌گیری ایفای نقش می‌کنند.

بولمن، افراد را به جست‌و‌جوی حقیقتی تشویق می‌کند که به آن‌ها احساسی درست می‌دهد و می‌گذارد حرکتی رو به جلو داشته باشند. شما از ‌این‌که هر رویداد و شرایطی را آنقدر وحشتناک بپندارید که زندگی‌تان را خراب می‌کند، و هیچ سودی برایتان ندارد و شما را به سمت خودتخریبی می‌برد به حالتی تغییر می‌کنید که بتوانید از این شرایط چیزی یاد بگیرید یا آن را خراب کنید و از نو بسازید و چیز تازه‌ای خلق کنید.

وقتی در راه درست قالب‌گیری دوباره قدم برمی‌دارید دلتان می‌گوید کارتان درست است چرا که این کار کمک می‌کند وضعیت کنونی‌تان را به سرعت پشت سر بگذارید و نوید چیزهای بهتری را می‌دهد.

هاوارد با بولمن موافق است. او می‌گوید اگر سعی کنید احساسات‌تان را نادیده بگیرید احتمالا دارید چیزی را توجیه می‌کنید که می‌دانید وضعیت بدی دارد. اگر به خاطر این‌که آدم مثبت‌اندیشی نیستید با باور کردن قالب‌گیری دوباره مشکل دارید، یک چیز دیگر است. ولی اگر مشکل‌تان سر این است که دل‌تان می‌گوید این داستان حقیقت ندارد، زمان آن است که داستان را بازخوانی کنید و ببینید واقعا چه اتفاقی افتاده است.

۴-کمک بخواهید

بولمن می‌گوید صحبت با دیگران درباره‌ی چگونگی قالب‌گیری دوباره‌ی شرایط ممکن است ایده‌ی خوبی باشد. برخی افراد ذاتا مثبت‌اندیش هستند یا در هر شرایطی به دنبال ارزش‌ها هستند. آنان کسانی هستند که می‌توانند به شما در قالب‌گیری دوباره به گونه‌ای کارامد کمک کنند. یا به دنبال مربیان حرفه‌ای یا درمان‌گرانی باشید که می‌توانند شما را از چارچوب افکاری که کاری برای‌تان نمی‌کنند رهایی بخشند.

۵-یک داستان خوب بیابید

بولمن می‌گوید یک قالب‌گیری دوباره موفق به داستان‌های خوبی با معیارهای چندگانه‌ی زیر نیاز دارد:

*باید به شما در چگونه اثربخش کردن زندگی‌تان و احساس خوب داشتن نسبت به خودتان کمک کند.

*هم‌چنین باید شما را در دستیابی به اهدافی که می‌خواستید انجام دهید کمک کند.

*باید برای شما و اطرافیان‌تان جواب دهد.

داستان‌های خوب، خودتخریبگر، خودشکننده یا مغایر با حس و شعور مشترک اجتماعی نیستند.


تحریریه سایت کسب و کار بازده

منبع : لایف هک

۵ روش برای تغییر طرز فکر تان درباره‌ی رویدادهای منفی زندگی

رویدادهای منفی


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جامانا

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی