کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۵ توصیه برای بهبود هوش تجاری یا هوش کسب و کار

در این نوشتار ۵ توصیه برای بهبود هوش تجاری مطرح می شود.

در یک شرکت و یا موسسه برای تولید یک محصول و یا سرویس جدید نظرات و پیشنهادات مختلفی ارائه می‌شود. افراد درون یک ارگان معمولا این پیشنهادات را با توجه به تولید کنونی و دیدی که از شرکت خود دارند ارائه می‌دهند.

بعد از آن بخش تحقیق و توسعه ارگان‌ها این پبشنهادات را از لحاظ عملی بودن بررسی می کنند. اما یک نکته مهم در این میان فراموش می‌شود و آن شنیدن نظر و تقاضای مشتری و افراد ذی‌نفع است.

بخش‌های تحقیق و توسعه باید مطمئن شوند که صدای مشتری را شنیده‌اند. درک این خواسته‌های ناگفته نکته بسیار مهم و اساسی در تولید یک محصول جدید است.

Business-Intelligence1.jpg

*آنالیز رقبا

هدف از این آنالیز بررسی نقاط قوت و ضعف رقبا در بازار، بررسی استراتژی‌های آن‌ها و موانعی که بر سر راه رقابت وجود دارد، است.

برای به دست آوردن یک برتری و به روز کردن هوش بازرگانی و هوش رقابتی، شرکت‌ها قبل از هر توسعه محصولی باید استراتژی‌ها، میزان فروش، امور مالی، توسعه و تحقیق، تولید، خرید، بازاریابی و غیره رقبا را بررسی کنند.

*اما این اطلاعات را باید از کجا یافت؟

این اطلاعات اغلب در روزنامه‌ها، مطالب منتشر شده توسط یک شرکت، گزارش سالیانه، مطالب و یافته‌های علمی، دستاوردهای جدید در تکنولوژی و غیره پیدا می‌شوند. این اطلاعات به دو نوع کیفی و حقیقی تقسیم می‌شوند.

اطلاعات کیفی آن دسته از اطلاعاتی هستند که بر اساس آنالیزها و یا اظهار نظرات دیگران استوار است. اطلاعات حقیقی آمار و ارقامی است که در منابع اطلاعاتی و به صورت موثق وجود دارند.

مطلب مرتبط : هوش  تجاری یا BI

*دغدغه حجم زیاد اطلاعات

در هر دقیقه ۲۰۰۰ صفحه مطلب علمی به حجم اطلاعات افزوده می‌شود. هر روز بیش از ۳۰۰ میلیون صفحه در اینترنت فرستاده می‌شود و حدودا ۵ سال طول می‌کشد که مقالات و مطالب به‌روز شده در ۲۴ ساعت را به تمامی خواند. تمام داده‌ها و اطلاعات نیز از این نرخ رشد برخوردارند. در بخش‌های توسعه و تحقیق اغلب یک گروه چند نفری شروع به جمع‌آوری اطلاعات مورد نیاز می‌کنند و شاید اطلاعاتی مشابه اما با نام‌های مختلف را بایگانی کنند و معمولا چندین و چند بار در این گروه‌ها دوباره و چند باره کاری اتفاق میافتد.

در عصری که زمان کلید اصلی در تجارت است، شرکت‌ها به استفاده از ابزارهای اطلاعاتی روی آورده‌اند که بتواند اطلاعات مورد نظر را به سرعت ازمنابع استخراج کند. علاوه بر این مزیت، این سیستم‌ها هزینه کمی دارند.

بنابراین دلایل روآوری شرکت‌ها به این سیستم‌ها را می‌توان به صورت زیر عنوان کرد:

ـ بازار به شدت رقابتی شده و نوآوری‌ها و ابتکارات هر روز افزایش می‌یابد.

ـ ارگان‌ها بر اساس اطلاعات با هم رقابت می‌کنند و زمان برای به دست‌آوری این اطلاعات محدود است.

ـ فشار رقابت سبب می‌شود که شرکت‌ها با کمبود نیروی بسیار ماهر و مجرب مواجه باشند.

ـ پیچیدگی مدیریت افزایش یافته است. امروزه حتی شرکت‌های کوچک نیز به صورت بین‌المللی کار می‌کنند.

* بهبود هوش تجاری

خوب چه باید کرد تا در هوش تجارتی کارآمدی مطلوب را ایجاد کرد؟ و چگونه تجارت با استفاده از داده‌ها ایجاد هوش قابل اطمینان برای کاربران می‌کند؟ پروسه ایجاد این هوش پویا و مکرر است. این پروسه با یک سوال آغاز می‌شود و با هر پاسخی سوالات دیگری ایجاد می‌شود که سبب می‌شود این پروسه مکررا تکرار شود. بنابراین آخرین قسمت این حلقه، اولین قسمت حلقه بعد می‌شود.

با ارائه سوالات و احتیاجات بخش‌های مختلف یک شرکت (مانند مسئولین اجرایی یا مسئولین بازاریابی)، فاز اولیه این پروسه با تنظیم و برنامه‌ریزی در جهت پاسخ به این احتیاجات شکل می‌گیرد.

۱.تنظیم و برنامه‌ریزی

این قسمت فاز ابتدایی و نهایی این پروسه است. در این فاز برنامه‌ای مدون و زماندار برای جمع‌آوری اطلاعات ایجاد می‌شود.

۲.جمع‌آوری اطلاعات

منابع زیادی برای کسب اطلاعات وجود دارند. باید توجه داشت که اینها فقط اطلاعات هستند و نه آگاهی و هوش. اطلاعات بعد از آنالیز و پردازش به هوش تبدیل می‌شوند. در این قسمت منابع مختلف مورد تحقیق و بررسی قرار می‌گیرند تا اطلاعات لازم و مناسب برای سوالات و خواسته‌ها به دست آید.

 

Business-Intelligence2.jpg

۳.پردازش داده‌ها

در این قسمت داده‌های خام به صورت‌های قابل آنالیز شدن تبدیل می‌شوند. این می‌تواند به صورت ایجاد Database  و یا افزودن داده‌ها به Databaseفعلی و موجود و یا نمودار و گراف باشد. این مرحله را به اصطلاح مرحله استخراج، دگرگونی و بارگذاری (Extract, Transform, Load) می‌نامند.

۴.آنالیز و تولید

تیم بررسی‌کننده از ابزارهای کاوش اطلاعات برای دسته‌بندی داده‌ها و آنالیز آنها استفاده کرده آگاهی و هوش ایجاد می‌کند. نتیجه این کار درواقع جواب سوالات است که گاهی اوقات به صورت یک گزارش معمولی و یا یک ارزیابی دقیق و موشکافانه باشد. در این قسمت سوالات جانبی دیگری نیز ممکن است ایجاد شود که برای حل و رسیدن به جواب، به فاز اولیه فرستاده می‌شود.

۵.انتشار

در این فاز هوش و آگاهی و در واقع جواب سوالات به درخواست کننده داده می‌شود که می‌تواند به صورت یک گزارش و یا سمینار باشد.

*اما چه باید کرد تا شاهد کارآمدی و بهبود هوش تجاری باشید؟

اولا شرکت‌ها باید در مسیر تجارت خود باقی بمانند و اطمینان حاصل کرد که نتایج و پیامدهای این هوش تجاری با اهداف شرکت در یک سمت و سو قرار داشته باشند.

دوم اینکه شرکت‌ها باید یک استراتژی مدیریت اطلاعات کلی داشته باشند که سبب کاهش وقت و هزینه در کسب اطلاعات و پردازش آنها می‌شود. همچنین بهتر است از کارایی نرم‌افزارهای تحلیل کننده و ابزارهای هوش تجاری بهترین استفاده را ببرند.

و در آخر شرکت‌ها ابتدا باید راه بروند قبل از آنکه بدوند. ابتدا باید نقشه‌ای کوتاه مدت ایجاد شود که با اهداف و تکنولوژی‌های موجود هم مسیر باشد و واقعی و قابل پذیرش باشد. این نقشه باید از ابزارها و تکنولوژی‌ها و داده ها موجود در شرکت حداکثر بهره را ببرند و بعنوان پایه ای برای قدم‌های بعدی استفاده شود. نکته مهم این است که برای جواب به سوالات احتیاجی به خرید تکنولوژی اضافی نیست و باید بهترین بهره از نیروی انسانی و تکنولوژی موجود گرفته شود.


مجله کسب و کار بازده

منبع : مجله اینترنتی ویستا

منبع: واندرلیست

۵ توصیه برای بهبود هوش تجاری

بهبود هوش تجاری


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی