کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۹ واکنش دفاعی که با آدم های دغلکار کنار بیاییم

ما انسان‌ها به عنوان یک گونه‌ی اجتماعی دوست داریم با آدم‌های بی‌نظیری دوست ‌شویم؛ ولی به مرور با آدم های دغلکار روبه‌رو می‌شویم که دوست داریم با جمله‌ای مثلِ “تو چت شده؟” در برابر آنها ایستادگی کنیم. ندای درونی‌مان به ما می‌گوید که حرف‌ها و احساسی که از آدم های دغلکار می‌گیریم، حقیقت محض نیست و بنابراین دوست داریم از آنها دوری کنیم.comebacks-for-dealing-with-fake-people-1000x600

هر چه‌قدر آدم های دغلکار منفی‌ و به لحاظ عاطفی خسته‌کننده، را بیش‌تر از زندگی‌تان حذف کنید، احساس بسیار بهتری را تجربه خواهیدکرد. بودن در میان آدم‌های مثبت و اصیل احتمالا حمایتی را که برای رسیدن به اهداف‌تان نیاز دارید، برای‌تان فراهم خواهدکرد.

خلاص شدن از شر آدم های دغلکار در زندگی دوستانه‌ترین کاری نیست که بتوان انجام داد و حتی شاید غیرممکن باشد (در مورد بستگان نزدیک).

اگر نمی‌توانید از یک آدم دغلکار دوری کنید، دو گزینه پیش رو دارید:

۱. می‌توانید در برابر رفتار مصنوعی آنها مقاومت کنید، یا

۲. می‌توانید کاری در مورد آن انجام دهید.

به جای دوری از ارتباط، می‌توانید رفتار مصنوعی او را تغییر دهید و به این شخص کمک کنید تبدیل به یک آدم قابل اعتماد شود. بیایید نگاهی داشته باشیم به ۹ واکنش دفاعی که می‌توانید در گفتار خود به کار ببرید زمانی که با یک آدم دغلکار سر و کار دارید.

آدم های دغلکار

۹ واکنش دفاعی برای کنار آمدن با آدم های دغلکار

تشخیص آدم‌های قابل اعتماد یکی از مهم‌ترین مهارت‌هایی است که ما می‌توانیم یاد بگیریم. اگر در شناختن آدم‌های قابل اعتماد ماهر باشیم، می‌فهمیم که برای سرمایه‌گذاری وقت و انرژی‌مان چه کسی بهترین است و چه کسی را باید رد کنیم.

پژوهشگران دانشگاه میامی به بررسی این موضوع پرداختند که آدم‌ها چگونه متوجه مصنوعی بودن یا نبودن لبخند می‌شوند. آنها به نتایج بسیار جالبی دست یافتند: آدم‌هایی که قبلا به لحاظ اجتماعی مورد بی‌وفایی قرار گرفته‌اند بهتر می‌توانند لبخند حقیقی را از لبخندهای شاد مصنوعی تشخیص دهند.

انگیزه‌ی تعلق داشتن به یک گروه انگیزه‌ای قوی در آدم‌ها است، زیرا در دوران کهن و در زمان تکامل، با هم کار کردن می‌توانست به معنی یک روز بیش‌تر زنده ماندن یا نماندن باشد! اما توانایی به‌دست آوردن خواسته‌های‌تان با تقلب، یک ویژگی منفی و تاسف‌بار آدم های دغلکار در گروه‌های اجتماعی است.

دانشمندان می‌گویند “درون آدم‌هایی که مورد بی‌وفایی قرار گرفته‌اند، یک میل شدید برای پذیرفته شدن شکل می‌گیرد؛ این میل آنها را به سمت همدمی می‌کشاند که بتوانند به او وابسته شوند.” بعد از این‌که مورد طرد دیگران قرار بگیریم، برای برگشتن به یک گروه و برخورداری از لطف و موهبت اعضای آن باانگیزه‌تر می‌شویم، بنابراین حالات زیرکانه‌ی یک لبخند مصنوعی را یاد می‌گیریم و برای به‌دست آوردن آدم واقعی زندگی‌مان سخت‌تر تلاش می‌کنیم.

۱. “احساس می‌کنم با من راحت نیستی.”

کسی که فریب‌کار باشد احتمالا فقط تلاش (ناشیانه) می‌کند شایسته باشد و مورد علاقه‌ی شما قرار بگیرد. وقتی این جمله را بر زبان بیاورید، به این آدم های دغلکار فرصتی می‌دهید تا درباره‌ی سطح راحتی خودش با شما و دیگران صحبت کند.

اگر واکنش فرد دغلکار این باشد که همچنان خود را آن کسی که نیست وانمود کند، می‌فهمید که او در حال طرح‌ریزی تصویری است که با آن راحت است. تلاش برای این‌که آنها را ترغیب کنید سپردفاعی‌شان را کنار بگذارند، می‌تواند چالش‌برانگیز باشد.

۲. حالات دغلکارانه و کلام آنها را تقلید کنید.

زمانی که لبخندی مصنوعی را که در صورت آدم های دغلکار می‌بینید، عینا تقلید کنید و همان زبان مصنوعی را به خودش برگردانید، فرد دغلکار اغلب شگفت‌زده می‌شود. تلاش برای بازی کردن نقش آنها چیزی نیست که انتظارش را داشته باشند. به این ترتیب، به فرد دغلکار نشان می‌دهید که شما هم می‌توانید یک بازیگر خوب باشید.

۳. چیزی که دوست دارید یا لازم دارید را از آدم های دغلکار درخواست کنید.

یک آدم دغلکار معمولا تلاش می‌کند شما را کنترل کند. حتی اگر مطمئن نباشید که آنها با فریب‌‌کاری به چه چیزی می‌خواهند دست بیابند، چیزی از آنها درخواست کنید. درخواست کمک نیز یک شیوه‌ی اجتماعی برای برقراری ارتباط صادقانه با دیگران است.

۴. باید با من صادق باشی!

به زبان آوردن لزوم صادق بودن شخص مقابل، ساده‌ترین و رک و راست‌ترین شیوه‌ای است که می‌توانید به کار ببرید. این‌که از کسی بخواهید به جای تحویل دادن یک مشت رفتار مصنوعی، احساسات صادقانه و واقعی خود را بیان کند، درخواستی است برای این‌که با شما محترمانه رفتار شود.

۵. قدردانی خود را نسبت به آدم‌های قابل اعتماد نشان دهید.

درباره‌ی این‌که بودن در میان آدم‌هایی که با خودشان صادق هستند، چه‌قدر برای شما مهم است، صحبت کنید. آن‌قدر در این باره صحبت کنید تا شخص دغلکار ماسک خود را کنار بگذارد و به سراغ فرد دیگری برود.

۶. به یکی از حرف‌های غیرواقعی که گفته‌است اشاره کنید.

یک مورد مشخص در گفتار آنها که غیرواقعی، مصنوعی یا دروغ است را پیدا کنید و آنها را متوجه آن مورد خاص بکنید. مثلا می‌توانید بگویید “دیروز پای تلفن چیز دیگری گفتی! ” آمادگی واکنشی عصبی را از سوی شخص دغلکار داشته باشید و خونسرد باشید.

۷. دوست دارم بیش‌تر صحبت کنم، اما درحال‌حاضر انگار که خود واقعی‌ات نیستی!

دوباره، این “گفتار” هم جلوی فریب‌کاری آدم‌ها را می‌گیرد و هم شامل فرصتی است برای برقراری ارتباط با آنها در زمانی که صداقت دارند.

۸. “بیا بعدا صحبت کنیم، زمانی که احساس می‌کنی راحت‌تر هستی.”

به خودتان و فرد دغلکار فضا و زمان مجزایی اختصاص بدهید. به این شیوه شما نشان می‌دهید که تناقض‌های عاطفی را حس می‌کنید و روی گفته‌های آنها تاکید می‌کنید و در عین حال فاصله‌ای ایجاد می‌کنید که بعداز سر و کار داشتن با فرد دغلکار آرامش بیابید و نگرش‌ خود را بررسی کنید.

۹. از آنها بخواهید با شما صادق باشند.

مثلا می‌توانید بگویید “می‌دانم می‌خواهی عضوی از گروه ما باشی، و ما از ورود تو استقبال می‌کنیم. اما ترجیح می‌دهم که آرام باشی و در آینده و در کنار ما خودت باشی.”

ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده_سارا فیضی

منبع: پاور آو پازیتیویتی
//بازده//

 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی