کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۹ انواع هوش آدم ها که شما هم دارید

۹ انواع هوش آدم ها که شما هم دارید

در این نوشتار در باره انواع هوش آدم ها بحث می شود که همه با سطوح متفاوت از آن ها برخوردارند.

وقتی در مورد هوش فکر می‌کنید، به این نکته پی‌ می‌برید که واقعا چه اصطلاح گسترده‌ای است. اغلب ما در برخی حوزه‌ها کاملا با استعداد و در برخی حوزه‌ها کند و بی‌استعداد هستیم. به گفته‌ی روان‌شناسی به نام هاوارد گاردنر در حقیقت همه‌ی انسان‌ها دارای “‌هوش‌های چندگانه‌“‌ هستند، و داده‌نمای (اینفوگرافی) زیر به صورت مختصر به آنها اشاره می‌کند. گاردنر در کتابش با عنوان قاب‌های ذهنی: نظریه‌ی هوش‌ چندگانه، این‌گونه توضیح می‌دهد که از نگاه سنتی، هوش “‌موجودیتی واحد بود که به ارث برده می‌شد‌”‌ و با آموزش شکوفا می‌شد. وی دیدگاهی متفاوت را مطرح می‌کند:

امروزه شمار فزاینده‌‌ای از پژوهش‌گران هستند که دقیقا نظری مخالف دارند؛ نظر آنها این است که هوش‌هایی چندگانه وجود دارند، که کاملا مستقل از یکدیگر هستند؛ که هریک از این هوش‌ها نقاط قوت و محدودیت‌های خاص خودش را دارد؛ که ذهن به هیچ وجه در زمان تولد، خالی و تهی نبوده است؛ که برخلاف انتظار، آموزش مسائلی که مخالف نظریه‌های “‌خام و ابتدایی‌”‌ اولیه باشد و خطوط طبیعی را در نیروی درون هوش و حوزه‌های هماهنگ با آن به چالش بکشد، کاری بسیار دشوار است.

البته همه‌ی روان‌شناسان با برداشت گاردنر در مورد هوش‌های چندگانه موافق نبودند، ولی بسیاری از متخصصان و کارشناسان آن را مفید و کارآمد دانستند. برای مثال، وب‌گاه infed.org در مورد استفاده‌ی معلم‌ها و استادهای دانشگاه از این چارچوب می‌نویسد:

… این نظریه مصداق آن چیزی است که همه روزه معلم‌ها در حال تجربه‌اش هستند: دانش‌آموزان به شیوه‌های مختلف فکر می‌کنند و می‌آموزند. هم‌چنین این نظریه چارچوبی مفهومی را برای سازماندهی و تعمق در ارزیابی برنامه‌ی درسی و شیوه‌ی آموزشی به معلم‌ها ارائه می‌دهد. در نتیجه، این تعمق سبب شده است بسیاری از معلم‌ها بتوانند روش‌هایی جدید به وجود بیاورند که بتوانند به نحوی بهتر نیازهای سطح وسیعی از دانش‌آموزان را در کلاس‌های درس برطرف کنند.

این نظریه برای شناسایی نقاط قوت و ضعف‌تان مفید و کارآمد است؛ و بر اساس همین نقاط قوت و ضعف است که می‌توانید مطالب مختلف را فرا بگیرید. در داده‌نمای زیر ۹ نوع هوش که همه‌ی آدم‌ها دارند، عنوان شده است:

هوش چندگانه

ترجمه:تحریریه سایت کسب و کار بازده_امیررضا مصطفایی

منبع: لایف‌هک

نویسنده: کریستین وانگ

۹ انواع هوش آدم ها که شما هم دارید


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی