کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۹ نشانه‌ی بیماری هاشیموتو و چگونگی درمان آن

این مقاله به بیماری هاشیموتو اختصاص دارد. اگر کار مرا دنبال می‌کنید، از پیش می‌دانید که هورمون‌هایتان دائما در حال اجرای رقصی ظریف در بدن‌تان هستند. در این رقص وقفه ایجاد کنید تا وزن، روحیه و سلامت‌تان را – به سرعت- به هم بریزید. بیماری هاشیموتو باید در بحث درباره‌ی تعادل هورمونی جایی داشته باشد زیرا یکی از رایج‌ترین شرایطی است که می‌تواند باعث فرسودگی هورمونی شود و میزبان علائم مبهمی باشد که ممکن است به چیزهای دیگر نسبت دهید.

هاشیموتو

بیماری هاشیموتو چیست؟

با این حال پیش از آن‌که به بررسی این علائم بپردازیم، نگاهی بیندازیم به ماهیت بیماری هاشیموتو: یک وضعیت خودایمنی که شامل اختلالات تیروئیدی می‌شود. همچنین تحت عنوان تیروئیدیت خودایمن یا “هاشی” نیز شناخته می‌شود. زمانی‌که به بیماری هاشیموتو مبتلا باشید بدن‌تان پاسخی ایمنی را فعال می‌کند که در آن پادتن‌هایی ساخته می‌شوند که به سلول‌های تیروئی آسیب می‌زنند، و منجر به عملکرد ضعیف تیروئید طی زمان می‌شوند. به عبارت دیگر، این یک مورد شناسایی اشتباه است که به وسیله‌ی ان تیروئیدتان توسط یک سیستم ایمنی بیش‌فعال مورد تهاجم قرار می‌گیرد.

انرژی کم، ضعف، عدم تمرکز، پوست خشک، احساس سرمای همیشگی، برخی از علائم آن هستند. از آن‌جایی که هاشیموتو می‌تواند به شدت کیفیت زندگی‌ و سلامت عمومی‌تان را تحت تاثیر قرار دهد، اجازه دهید نگاهی به سه سوال برتری بیندازیم که برای درک بهتر این موضوع مطرح می‌کنم:

چرا هاشیموتو را اغلب در زنان مسن می‌بینیم؟

هاشیموتو رایج‌ترین دلیل تیروئید کم‌کار برای زنان امریکای شمالی است. سیستم ایمنی بدن‌تان به غده‌ی تیروئید حمله می‌کند، ابتدا باعث تولید بیش از حد هورمون‌های تیروئیدی شده، و بعد عدم تولید آن هورمون‌ها را در پی خواهد داشت زیرا تیروئیدتان به مرحله‌ی “فرسودگی” رسیده است.

اغلب هاشیموتو را در زنان مسن می‌بینیم زیرا زمانی‌که به مراحل پیش‌یائسگی و یائسگی می‌رسید تیروئید کم‌کار بسیار شایع‌تر است. اما از آن‌جایی‌که این وضعیت به‌تدریج و طی زمان بروز می‌یابد، ممکن است در سنین پایین‌تر هاشیموتو داشته باشید ولی تا زمان تشدید علائم در سال-های بعد زندگی‌تان آن را تشخیص ندهید. و در حالی‌که مردان نیز می‌توانند به هاشیموتو مبتلا شوند، تعداد زنان تشخیص داده شده با این وضعیت ۲۰ درصد بیش‌تر است.

 برخی از علائم هاشیموتو چه هستند؟

همان‌طور که پیش‌تر ذکر کردم، علائم این بیماری اغلب می‌توانند مبهم باشند، اما ممکن است برخی از موارد زیر را تشخیص دهید:

۱. تورم جلوی گلو ( گواتر)

۲. افزایش وزن

۳. خستگی مزمن

۴. احساس سرمای همیشگی

۵. درد مفاصل

۶. خونریزی ماهیانه‌ی شدید یا عادت نامنظم

۷. افسردگی

۸. موهای نازک و شکننده

۹. یبوست

دقت کنید که علائم این بیماری با توجه به شدت عدم تعادل هورمونی، می‌تواند به شدت متفاوت باشند.

از کجا بدانیم به آن مبتلا هستیم؟

‌هاشیموتو با آزمایش خونی قابل تشخیص است که مقدار پادتن‌های ضد تیروئید را بررسی می‌کند: پادتن‌های تیروئید پروکسیداز و پائتن‌های آنتی‌تیروگلوبولین.

گلوتن و لبنیات

من همه‌ی افراد مبتلا به هاشیموتو را به ترک گلوتن و لبنیات ترغیب می‌کنم. گاهی اوقات ترک گلوتن به تنهایی هاشی را درمان کرده است، و نیمی از افراد دارای عدم تحمل گلوتن، عدم تحمل لبنیات نیز دارند.

 درمان بیماری هاشیموتو

درمان هاشیموتو ممکن است شامل داروی تیروئیدی شود، پس مهم است که با پزشک‌تان صحبت کرده و دستورالعمل‌ها را به خوبی رعایت کنید. تعدادی ریزمغذی و ویتامین هم برای عملکرد درست تیروئید اهمیت دارند، بنابراین ممکن است به صورت طبیعی نیز قادر به درمان این بیماری باشید. پروتکل من در درمان تیروئید کم‌کار معمولا شامل این موارد می‌شود: ویتامین دی، زیرا کمبود این ویتامین در افراد مبتلا به تیروئیدیت خودایمن رایج‌تر است؛ ید، که برای سوخت‌وساز وعملکرد عادی تیروئید مهم است؛ مس، زیرا تیروئید به این عنصر حساس است (گوشت‌ها، ماکیان و تخم‌مرغ منابع غنی از مس هستند)؛ هم‌چنین روی، سلنیوم، ویتامین آ و آهن، که همگی برای عملکرد مناسب تیروئید مهم هستند. به یاد داشته باشید استرس یکی از دلایل قابل توجه فرسودگی تیروئیدی است. درمان هاشیموتو و بازگردانی تعادل تیروئیدی احتمالا نیازمند تغییراتی در بخش سبک زندگی خواهد بود.

ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده- اسما حسنی

نویسنده: دکتر سارا گوتفرید
منبع: وایزمایندهلثی‌بادی

موضوع محوری:

نشانه های بیماری هاشیموتو

 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی