کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۹ دلیل که خلوت و تنهایی برای روح و روان تان مفید است

به نظر می‌رسد آن‌قدر روزمان را با مشغله‌های‌مان پر می‌کنیم که زمان آرامش و خلوت و تنهایی مان بسیار کوتاه و زودگذر است. اما همیشه یادتان باشد که تنها بودن گاهی واقعا برای سلامتی روح و روان تان مفید است. با ما در این نوشتار همراه باشید تا ۹ دلیل که خلوت و تنهایی برای روح و روان تان مفید است را بیان کنیم.

۹ دلیل که خلوت و تنهایی برای روح و روان تان مفید است

برخی آدم‌ها هنگام تنهایی احساس گناه می‌کنند، برخی دوست ندارند تنها بمانند و برخی دیگر فکر می‌کنند تنها ماندن همان تنها و بیکس شدن است. ولی تنها ماندن برای رشد و پیشرفت شخصیتی‌مان بسیار لازم است.

تنها ماندن و بی‌کس ماندن دو مقوله‌ی متفاوت هستند. تنها ماندن فرصتی است که برای تقویت روح و جان دادن به زندگی‌مان به آن نیاز داریم؛ ‌در حالی‌که بی‌کسی یعنی قطع کردن روابط با همه‌ی اطرافیان‌مان. یکی شخصیت را رشد و پرورش می‌دهد، و دیگری ما را در خود فرو می‌برد.

آن‌قدر مشغول برنامه‌ریزی‌های روزانه‌مان هستیم که یافتن زمانی مناسب برای تنهایی کار دشواری شده است. فقط افراد بزرگ‌سال نیاز به تنهایی ندارند، بلکه کودکان نیز باید لحظاتی تنها بمانند. پژوهشی به تالیف متخصصی به نام رید دبلیو.لارسن نشان می‌دهد: “بزرگ‌سالانی که… زمان متوسطی را در تنهایی می‌گذرانند دارای وضعیت بهتری نسبت به کسانی هستند که زمان اندک یا زیادی تنها می‌مانند”.

مطلب مرتبط: ۸ روش که هرگز احساس تنهایی نکنید

هر فعالیتی را که با دیگران انجام می‌دهید، می‌توانید به تنهایی نیز انجام دهید. در گردش‌های‌مان، آن‌قدر به دعوت دوستان و خانواده عادت کرده‌ایم که به ندرت به خودمان فرصت انجام کارها را به تنهایی می‌دهیم. به خودتان انگیزه دهید و دفعه‌ی بعدی که تصمیم گرفتید به سینما، رستوران یا خرید بروید، این کارها را به تنهایی انجام دهید.

شاید در آغاز برای‌تان کمی عجیب و غریب باشد، ولی همه چیز به سرعت درست می‌شود. اگر به خودمان این امکان را بدهیم اتفاقات اطراف‌مان را بدون قضاوت، مشاهده کنیم و با آن کنار بیاییم، به چشم‌انداز مهم و اطلاعات باارزشی دست می‌یابیم که به ما این امکان را می‌دهند نیازها و خواسته‌های‌مان را بهتر بشناسیم.

در این جهان روندی در جریان است که در آن به اهمیت زندگی کردن در لحظه و لذت بردن از آن تاکید می‌کند. برای زندگی کردن در لحظه و توجه به احوالات دنیای اطراف‌تان، هیچ راهی بهتر از صرف زمانی در تنهایی نیست.

هنوز باور نمی‌کنید؟ بسیار خوب، دلایل فراوانی وجود دارند که نشان می‌دهند لحظاتی تنها ماندن، برای‌مان سودمند است؛ نخستین دلیل آن است که تنها ماندن باعث می‌شود به لحظه‌های‌مان بیندیشیم و کمی بیش‌تر هوشیار باشیم. در ادامه به دلایل دیگری نیز اشاره می‌کنیم.

در ادامه ۹ دلیل که خلوت و تنهایی برای روح و روان تان مفید است آمده است:

 ۱. تنها ماندن ذهن را شفاف می‌کند

در زندگی‌مان مدام در حال گوش دادن و شنیدن هستیم. رسانه‌ها، همکاران، دوستان و خانواده‌مان؛ همه‌ی این صداها باعث می‌شوند نظرات‌مان راجع به دنیای اطراف‌مان شکل بگیرد. وقتی زمانی را صرف تنهایی کنیم، می‌توانیم ذهن‌مان را از تمام این حرف‌ها و سرو صداها خالی کنیم و به صدای درون‌مان امکان شنیده شدن بدهیم.

۲. خلوت و تنهایی باعث پرورش خلاقیت می‌شود

خلاقیت وقتی بروز می‌کند که ذهن‌مان برای کاوش و جنبش آزاد باشد. وقتی تنها هستیم، دیگر خبری از رقابت افکار و برنامه‌ها در ذهن‌مان وجود ندارد، و به همین دلیل ذهن‌مان می‌تواند آزادانه در مسیر الهاماتِ درست به پرواز درآید.

مطلب مرتبط: ۱۷ راه برای مراقبت بهتر از خودتان که همین امروز باید بدانید

۳. تنها ماندن باعث ایجاد اعتماد به نفس می‌شود

ایجاد اعتماد به نفس تحت تاثیر عوامل متعدد خارجی، کار دشواری است. تنها ماندن به صدای حقیقی درون‌مان این امکان را می‌دهد تا بر اساس ارزش‌های واقعی‌مان مسیر درست را به ما نشان دهد. وقتی بر اساس خواسته‌های واقعی‌مان قدم برداریم و از اطراف تاثیر نپذیریم، صدای درونی حقیقی‌مان قوی‌تر و ثابت‌قدم‌تر می‌شود.

۴. تنها ماندن حس استقلال‌ را تقویت می‌کند

اندیشه و انجام کار به صورت مستقل از تکیه‌گاه‌های همیشگی‌مان، کلید رسیدن به یک زندگی خوب و موفق است. وقتی لحظاتی را در تنهایی می‌گذرانیم، به خودمان این امکان را می‌دهیم تا به اهدافی بیندیشیم و جان دهیم که باعث می‌شوند بتوانیم مستقل از دیگران به تکامل برسیم.

۵. خلوت و تنهایی باعث روشن شدن برداشت‌مان از زندگی می‌شود

برداشت‌مان از زندگی بر اساس تجربه‌ها و هیجان‌های لحظه‌ای‌مان شکل می‌گیرد. وقتی لحظه‌ای تمامِ تجربه‌های پیشین را از درون‌مان خارج می‌کنیم و رها از تاثیرات و هیجان‌های اطراف، سبک بال در دنیای تنهایی‌مان پرواز می‌کنیم، می‌توانیم قضاوت‌های اولیه‌مان از زندگی را دوباره بررسی و تمام نقاط تاریک‌اش را برای‌ خودمان شفاف ‌کنیم.

۶. تنها ماندن استرس و اضطراب را کاهش می‌دهد

استرس و اضطراب به دلیل انتظارات تحمیلی از خارج به وجود می‌آید. وقتی لحظاتی را به تنهایی می‌گذرانیم، می‌توانیم این انتظارات را از زاویه‌ای متفاوت مشاهده کنیم، و اهمیت کاذب‌شان را درون‌مان کاهش دهیم.

۷. تنها ماندن باعث ایجاد اولویت‌بندی در زندگی می‌شود

ارزیابی دائم آن‌چه برای‌مان در زندگی اهمیت دارد، کار بسیار مهمی است. بهترین راه برای شناخت خودمان و خواسته‌های مهم زندگی‌مان این است که اندکی تنها بمانیم. بدون آن‌که رقابتِ اولویت‌های تحمیلی از جانب دیگران ذهن‌مان را پر کنند، در تنهایی می‌توانیم به احساسات و شور و علایق واقعی درون‌مان دست یابیم.

مطلب مرتبط: ۱۰ راه برای آن‌که خودتان را بیش‌تر دوست داشته باشید

۸. خلوت و تنهایی بهره‌وری را بالا می‌برد.

وقتی تنها هستیم و می‌توانیم به آرزوها و اهداف و اولویت‌های واقعی‌مان بیندیشیم، شور و هیجان واقعی‌مان فوران می‌کنند. این هیجان‌ها، انگیزه‌ای می‌شوند برای هدایت‌مان به سوی انجام اعمال خاصی که ما را به آن اهداف و اولویت‌ها می‌رسانند. برای انجام کار مشتاق‌مان می‌کنند و به ما انرژی انجام اموری را می‌دهند تا بتوانیم از طریق آنها به برنامه‌های بزرگ زندگی‌مان برسیم.

۹. خلوت و تنهایی باعث تقویت روابط‌مان می‌شود

می‌خواهید باور کنید یا خیر، ولی تنها ماندن روابط‌مان با آدم‌های مهم زندگی‌مان را مستحکم‌تر و قوی‌تر می‌کند. وقتی زمانی را برای درک و ارزش‌دهی به خواسته‌های درونی‌مان داشته باشیم، می‌توانیم دیگران را بهتر درک کنیم و به آنها ارزش دهیم.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده _ امیررضا مصطفایی

منبع: پاور آو پازیتیویتی

۹ دلیل که خلوت و تنهایی برای روح و روان تان مفید است


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی