کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

همکاری ۹ بانک‌ بزرگ با بیت‌کوین

بیت‌کوین تحت حمایت ۹ بانک بزرگ قرار گرفت

بیت‌کوین سرانجام حمایت بانک ها را جلب کرد. ۹ بانک‌ بزرگ جهان، شامل بارکلیز، بی‌بی وی ای، کامانولت بانک استرالیا، کردیت سوئیس، جی پی مورگان، استیت استریت، رویال بانک اسکاتلند، و یو بی‌اس، همگی به منظور تنظیم استانداردها و موافقت نامه‌های صنعت برای استفاده از بلاکچین در بانک‌داری، فناوری پشتیبان بیت‌کوین ، نوعی همکاری متقابل را شکل دادند.

بانک بیت کوین

این همکاری‌ها به رهبری آرتری‌(R۳)‌، شرکتی نوبنیاد با دفترهایی در نیویورک و لندن، و سرپرستی دیوید راتر، مدیر‌عامل سابق ‌ای سی‌ای پی الکترونیک و کهنه کار ۳۲ ساله‌ی وال استریت، شکل گرفته است.

راتر می‌گوید که طرح‌شان ایجاد فناوری بلاکچین “یکپارچه”‌ای برای بانک‌داری، و هم‌چنین توسعه‌ی برنامه‌های کاربردی تجاری برای بانک‌ها و بنگاه‌های مالی است.

او می‌گوید بانک‌های دیگری در این همکاری مشارکت دارند، ولی فعلا نمی‌توان از آنها نام برد. به گزارش فایننشال تایمز، گلدمن ساکس هم در این همکاری شرکت دارد.

بلاکچین، نرم‌افزاری است که پشتیبان و تنظیم کننده‌ی رمزپول‌(crypto currency) بیت‌کوین است. به بیان ساده‌تر، مالکیت بیت‌کوین _ پول _ و تراکنش‌های پرداخت شده از یک شخص به شخص دیگر را ثبت می‌کند.

تراکنش‌ها از طرفین معامله آغاز می‌شود و سپس به پایگاه داده‌ی بلاکچین افزوده می‌شود، و رشته‌ی طولانی از کدها تمام فعالیت‌ها را ثبت می‌کنند.

اگر تراکنش‌های دیگری به یک حساب پولی افزوده شوند، این تراکنش در جای خودش وجود دارد و نمی‌تواند تغییر کند، همان‌طور که وقتی دیواری می‌سازید، نمی‌توانید آجرهایش را بردارید و تغییرشان دهید.

این نرم‌افزار، نیاز به “واسط مورد اعتماد” بین طرفین تراکنش را از بین می‌برد، چرا که خودش همین کار را انجام می‌دهد. این موجب می‌شود که تراکنش‌ها در مقایسه با سیستم‌های کنونی مورد استفاده‌ی بانک‌ها، سریع‌تر، ارزان‌تر، و آسان‌تر انجام شوند. از همین رو بانک‌ها مشتاق‌اند که ببینند به جز بیت‌کوین، می‌توان از آن در سیستم کنونی سنتی هم استفاده کرد.

بلاکچین از فناوری لایه ی باز استفاده می‌کند، بدین معنی که همه می‌توانند آزاد و رایگان این تراکنش‌ها را ببینند و پایگاه داده‌ی خصوصی و داده‌ی پنهانی وجود ندارد. همه می‌توانند ببینند که اگر کسی از یک بیت‌کوین دزدیده شده استفاده کند چه اتفاقی می‌افتد و این سطح شفافیت این سیستم را نشان می‌دهد.

برترین بانک‌ها از جمله بارکلیز، سیتی، سانتاندر و یو بی‌اس، همگی علاقه‌شان را نسبت به بلاکچین اظهار کرده بودند اما این نخستین بار است کهروی پروژه‌ای مشترک با هم کار می‌کنند.

راتر می‌گوید حدود ۱۵ ماه پیش پس از بازدید ۳۰ شرکت بلاکچین و بیت‌کوین‌، به بانک‌ها روی آورد و سرمایه‌گذاری در این زمینه را مدنظر قرار داد. او می‌گوید: “این فناوری همان‌قدر ارزش سرمایه‌گذاری را دارد، که اینترنت برای رسانه‌ها ارزش داشت.”

بیت‌کوین

راتر می‌گوید آرتری “فهرست مطلوبات” شرکای بانکی‌اش را درباره‌ی انتظارات‌شان از کاربرد فناوری بلاکچین طراحی کرده است، که “همه چیز از صدور، تا پاکسازی، حل اختلاف، و قراردادهای هوشمند” را پوشش می‌دهد.

بارکلیز اخیرا اعلام کرده است که ۴۵ کاربرد بالقوه را برای فناوری بلاکچین شناسایی کرده است، در حالی‌که سانتاندر ۲۵ کاربرد را در نظر دارد.

راتر می‌گوید: ” من فکر می‌کنم به طور کلی ما قادر خواهیم بود طی یکی دو سال این فناوری را متناسب با هدف‌مان هماهنگ کنیم. این‌که چقدر طول می‌کشد با سیستم‌های موجود هماهنگ و یکپارچه شود چیز واضحی نیست که بخواهم دیدگاهم را درباره‌اش بیان کنم.”

او می‌گوید: “ما هدف‌مان این است که نمونه‌های واقعی از نحوه‌ی کار این فناوری را تا سال آینده نشان دهیم.”

به عنوان بخشی از این همکاری، بانک‌ها هم در آرتری سرمایه‌گذاری می‌کنند. راتر می‌گوید: “من نمی‌توانم مبلغ دقیق را افشا کنم ولی بنابر گزارش‌ها چند میلیارد دلار است. دیدگاه من نسبت به مشارکت بانک‌ها این است که عنصر انسانی ارزشمندتر است.”

ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده

نویسنده: اسکار ویلیامز

منبع: بیزینس اینسایدر

 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی