کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۸ ویژگی مشترک افراد سمی

۸ ویژگی مشترک افراد سمی

آیا تا به حال با افراد سمی برخورد داشته‌اید؟ می دانید ویژگی مشترک افراد سمی چیست؟ حتی اگر درحال‌حاضر چنین فردی را در اطرافیان‌تان ندارید، در برهه‌ای از زندگی‌تان مجبور خواهید بود به طور اتفاقی با آدمی برخورد کنید که این توصیف برازنده‌اش است. کنار آمدن با چنین فردی بدون اغراق می‌تواند دشوار و طاقت‌فرسا باشد. در واقع، ممکن است آن‌چه شما در مورد خودتان می‌دانید ‌به چالش بکشد و به شما لطمه وارد کند. در این نوشتار با برخی از ویژگی مشترک افراد سمی آشنا خواهید شد، و خواهید آموخت که چه‌طور این روابط آزاردهنده را هدایت کنید:

ویژگی مشترک افراد سمی

مطالب مرتبط: ۱۲ کار که افراد سمی انجام می‌دهند و نحوه برخورد با آن‌ها

۱. حیله گری اولین ویژگی مشترک افراد سمی است.

افراد سمی حیله‌گر هستند. شیوه‌ی کار آنها این است که آدم‌ها را به انجام آن‌چه خودشان می‌خواهند وادار می‌کنند. همه چیز حول محور آنها می‌چرخد. آنها از افراد دیگر برای به انجام رسانیدن هدف‌شان استفاده می‌کنند. فراموش کنید که خودتان چه می‌خواهید؛ مسئله‌ی برابری در یک رابطه معنا ندارد – مسئله فراتر از این‌هاست.

 ۲. آنها مدام در حال قضاوت کردن دیگران هستند.

چشم و گوش خود را برای دریافت انتقادات باز نگه دارید – اما انتقاد فقط در مورد شماست، و آن‌چه انجام داده‌اید، یا انجام نداده‌اید. خودشان را هرگز مورد انتقاد قرار نمی‌دهند، و اگر قرار باشد این کار را بکنند، دروغ خواهند گفت.

۳. آنها هیچ مسئولیتی در قبال احساسات خود قبول نمی‌کنند.

در عوض، احساسات‌شان در شما نمود پیدا می‌کند. اگر شما سعی کنید این را به آنها خاطرنشان کنید، به احتمال زیاد به شدت از دیدگاه‌شان دفاع خواهند کرد، و هیچ مسئولیتی در قبال تقریباً همه‌ی کارهایی که انجام می‌دهند، نمی‌پذیرند.

 ۴. یکی دیگر از ویژگی مشترک افراد سمی این است که آنها عذرخواهی نمی‌کنند.

آنها هیچ دلیلی برای عذرخواهی نمی‌بینند، چرا که همیشه تقصیرها بر گردن شخص دیگری است. در بسیاری از موارد، هرچند آنها روابط را به نفع اهداف خودشان تنظیم می‌کنند، اما سعی می‌کنند با قرار گرفتن در موضع “قربانی” همدردی و توجه دیگران را به‌دست بیاورند.

مطالب مرتبط: ۶ روش جادویی کنار آمدن با آدم سمی

۵. آنها تناقضات شخصیتی بسیاری دارند.

همیشه برای‌تان دشوار است که بفهمید با چه کسی در ارتباط هستید، چرا که آنها غالب مواقع یک جور نیستند. آنها ممکن است دیدگاه‌، نگرش و رفتارشان را با توجه به آن‌چه که باید به انجام برسانند یا آن‌چه که باید رخ بدهد، تغییر بدهند. (و می‌دانند که چگونه مهربان باشند وقتی که چیزی از شما می‌خواهند.)

۶. آنها مجبورتان می‌کنند که خودتان را به آنها ثابت کنید.

آدم‌های سمی کاری می‌کنند که شما آنها را به شخص دیگری، یا چیزی که آنها می‌‌خواهند را به چیزی که خودتان می‌خواهید ترجیح بدهید. اغلب، این روند تبدیل می‌شود به پویش “تفرقه بنداز و حکومت کن”، که در آن تنها گزینه‌ی موجود آنها هستند، حتی تا نقطه‌ای که ملزم می‌شوید سایر روابط هدفمندتان را برای راضی کردن آنها کنار بگذارید.

۷. آنها مجبورتان می‌کنند از خودتان دفاع کنید.

آنها در داشتن توافق نظر در مورد مسائل خاص مشکل دارند، احتمالاً به این دلیل که علاقه‌ای به دیدگاه شما یا تلاش برای رسیدن به یک نتیجه‌ی دوستانه ندارند. به یاد داشته باشید که آنها بی‌نهایت اهل دوز و کلک هستند: تاکتیک‌های آنها ممکن است شامل مبهم و مستبد بودن، و همچنین منحرف کردن موضوع اصلی بحث به شیوه‌ی بحث کردن شما در مورد یک موضوع- تن صدای‌تان، واژه‌هایتان و غیره- باشد. آنها به جای تمرکز بر راه‌حل‌ها، روی مشکلات تمرکز می‌کنند.

مطالب مرتبط: ۹ نشانه که وقتش رسیده آدم سمی را از زندگی‌تان بیرون کنید

۸. آنها مهربان و حمایت‌گر نیستند، و علاقه‌ای به آن‌چه برای شما مهم است، ندارند.

در واقع، چیزهای خوبی که برای شما اتفاق می‌افتد، توجه را از آنها دور می‌کند و مانع از این می‌شود که روی اهداف‌شان تمرکز کنند. حواستان به افرادی که قصور و اشتباهات را فقط در شما می‌یابند و شما را مقصر جلوه می‌دهند، باشد. صداقت برای این دسته از آدم‌ها واژه‌ای بیگانه است.

آدم‌های سمی اغلب از شما می‌خواهند آنها را رو به راه کنید و مشکلات‌شان را حل کنید. آنها دوست دارند که شما برای‌شان احساس تأسف کنید، و مسئولیت هر چیزی را که برای‌شان اتفاق می‌افتد بر عهده بگیرید. با این حال، مشکلات آنها هرگز واقعاً حل نمی‌شوند، زیرا وقتی به حل یکی از بحران‌های آنها کمک کنید، قطعاً بحران دیگری خواهند داشت. آن‌چه آنها واقعاً چه می‌خواهند همدردی و پشتیبانی مداوم شماست و برای به‌دست آوردن آن داستان دیگری پس از هر داستان خلق می‌کنند‌. “رو به راه کردن” و “نجات دادن” آنها هرگز تاثیری ندارد، به ویژه از آن‌جایی که شما احتمالاً بیش از خودشان نسبت به آن‌چه انجام می‌دهند، توجه دارید.

آدم‌های سمی طاقت‌فرسا هستند؛ برخورد با آن‌ها، شما را به لحاظ عاطفی نابود می‌کند. زمانی که با آنها سپری می‌کنید برای مراقبت از کسب و کار آن‌هاست، و این کار اگر شما را عصبانی نکند، حتما باعث نومیدی و ناخشنودی شما می‌شود. به خودتان اجازه ندهید که با دادن هر چه دارید و گرفتن هیچ در ازای آن، تحلیل بروید. در ابتدا، ممکن است با آنها به خاطر گرفتاری‌های‌شان همدردی کنید، اما همین که شما متوجه شوید هر تعاملی بار منفی روی شما دارد ممکن است بخواهید ارتباط‌تان را با آنها محدود کنید، و یا حتی قطع رابطه کنید. زمان و انرژی شما برای زندگی خودتان ضروری است. بیش از اندازه آنها را به دیگران هدیه ندهید.

به خصوص حواس‌تان به آدم‌ها سمی خودشیفته باشد. شیوه‌ی کار آنها شامل به‌دست آوردن کنترل کامل یک موقعیت است، و این به معنای کنترل شما نیز هست. آنها توجه کامل شما را می‌خواهند و می‌کوشند متقاعدتان کنند که به گروه آنها بپیوندید. به شیوه‌ی تفکری که آنها بهتر از شما می‌دانند. آنها حق دارند؛ شما اشتباه می‌کنید. و شما باید آن‌چه را که آنها می‌گویند، انجام بدهید. این نوع از آدم‌های سمی اصلاً به فکر وارد شدن به حریم شخصی‌تان نیستند، بلکه تلاش می‌کنند شما را از کسانی که به شما نزدیک هستند دور کنند.

این مطلب به عنوان یک دیدگاه کلی عرضه شد: روابط پیچیده هستند و کنار آمدن با آدم‌های سمی ممکن است آسان نباشد تا زمانی که شما از تعاملات قبلی‌تان درس بگیرید. من درک می‌کنم که بسیاری از روابط، به ویژه روابط خانوادگی، دشوارتر هستند چرا که نمی‌توانیم به راحتی در را ببندیم و بگوییم خداحافظ! اما حرف آخر این است که اگر شما به دلیل رابطه‌تان با شخص دیگری احساس بدی در مورد خودتان دارید، زمان آن فرا رسیده که بنشینید و موضوع را ارزیابی کنید. شاید تغییر کردن آنها بعید به نظر برسد، اما خودتان که می‌توانید تغییر کنید. جوانب مثبت (اگر وجود دارد هر) و منفی مسئله را ارزیابی کنید، و تصمیم بگیرید زمانی را که با این شخص سپری می‌کنید، محدود کنید یا به رابطه پایان بدهید – و پشت سرتان را نگاه نکنید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده _ سارا فیضی

منبع: سایکولوژی تودی

نویسنده: ابی‌گِیل برنِر

۸ ویژگی مشترک افراد سمی

آدم سمی


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی