کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

خستگی آدرنال: ۸ نشانه خستگی آدرنال که بیشتر آدم ها نادیده می گیرند

خستگی آدرنال چیست؟ آیا از نشانه های خستگی آدرنال خبر دارید؟ در این نوشتار مطالب جالب و مهمی از خستگی آدرنال و  ۸ نشانه بروز آن که بیشتر آدم ها نادیده می گیرند برای شما می گوییم.

خستگی آدرنال

گرچه غده‌های آدرنال شما کوچک هستند، اما در تولید و تنظیم هورمون‌هایی که همه‌چیز، از کنترل فشار خون گرفته تا سوخت‌وساز، توانایی سیستم ایمنی و کاهش عملکرد تولیدمثلی، نقشی حیاتی دارد.

غدد آدرنال که درست روی کلیه‌های‌تان قرار گرفته‌اند، عموما وظایف چندگانه‌شان را به خوبی انجام می‌دهند – با این حال در برابر انواع خاصی از سرطان آسیب‌پذیر هستند و ممکن است گاهی در تولید هورمون‌های استروئیدی کافی شکست بخورند (به عنوان مثال در مورد بیماری آدیسون).

هم‌چنین شواهدی وجود دارد که استرس مزمن می‌تواند منجر شود غده‌ی آدرنال هورمون‌های خاصی را کم‌تر از میزان مورد نیاز تولید کند.

فرض بر آن است که آن‌قدر از غدد آدرنال کار کشیده می‌شود که کارایی‌شان کاهش می‌یابد – این حالت را ” خستگی آدرنال “ می‌نامند.

در ادامه نگاهی می‌اندازیم به ۸ نشانه‌ی هشداردهنده که بسیاری از آدم‌ها نادیده می‌گیرند، اما نشان می‌دهند شاید خستگی آدرنال (یا در واقع مسئله‌ی دیگری در رابطه با غده‌ی آدرنال) داشته باشید.

۱. خستگی

اگر با احساس کسالت از خواب بیدار می‌شوید یا متوجه شدید که بلافاصله خواب‌تان می‌برد، از خستگی رنج می‌برید.

البته، خستگی یک علامت غیراختصاصی است که می‌تواند به اختلالات درد مزمن ( برای مثال لوپوس و فیبرومیالژیا) و هم‌چنین مسائل سلامتی روان (از جمله افسردگی) ارتباط داده شود. با این وجود، اگر پزشک‌تان شرایط قابل تشخیص راحت‌تر را رد کرد، دلیل آن می‌تواند خستگی آدرنال باشد که شایسته است در نظر گرفته شود.

مطلب مرتبط: ۵ خوراکی عالی برای کاهش خستگی و افزایش انرژی

۲. هوس نمک و قند

در غیاب توضیحات مشخص دیگر (برای مثال تنش پیش از عادت ماهیانه)، هوس کردن شکر یا نمک می‌تواند نشان دهنده‌ی خستگی آدرنال باشد، زیرا غدد آدرنال به تنظیم میزان سوخت‌وساز و سطح املاح‌تان کمک می‌کنند.

اگر تعادل این سطوح بر هم بخورد، ممکن است دل‌تان برای آبنبات‌های شیرین یا بیسکویت‌های شور غنج برود، بنابراین بدن‌تان می‌تواند بار دیگر ذخایر کاهش‌یافته اش را تجدید کند.

۳. فشار خون پایین و احساس ضعف

فشار خون شما را غدد آدرنال‌تان تنظیم می‌کنند، پس اگر بدن‌تان کمبود مینرالوکورتیکوئیدها داشته باشد ناگهان احساس ضعف می‌کنید.

این حالت ممکن است به شکل منگی ، سرگیجه موقع بلند شدن، یا حتی ضعف خود را نشان دهد. هم‌چنین ممکن است این علائم را احساس نکنید اما متوجه شوید که فشار خون‌تان پاین‌تر از حد نرمال است.

۴. کاهش وزن بی‌دلیل

آدم‌های زیادی هر روز برای کاهش وزن به زحمت می‌افتند، اما اگر طی یک سال بیش از ۵٪ وزن بدن‌تان به طرز مرموزی ناپدید شود، باید با پزشک‌تان صحبت کنید.

ممکن است دلیل آن خستگی آدرنال (و سایر مسائل غدد آدرنال، مانند بیماری آدیسون) باشد، و فقط یک آزمایش خون کامل می‌تواند اطلاعات بیش‌تری به شما بدهد.

مطلب مرتبط: انواع درد :۱۰ نوع درد و چگونگی تسکین آن ها را بشناسیم

۵. درد شکم

برای درد شکم دلایل نسبتا بی‌خطری وجود دارد، مانند نفخ شکم، یک ویروس شکمی گذرا، و درد عادت عادت ماهیانه. با این حال، اگر بیش از یک روز در ناحیه‌ی شکم‌تان درد تجربه کردید ( یا ساعت‌ها درد شدیدی احساس کردید)، نیاز به بررسی کامل دارد.

وقتی درد شکم با علائم دیگری که در این فهرست هستند همراه شود، قطعا می تواند به نارسایی آدرنال مربوط باشد – اگر غدد آدرنال گلوکوکورتیکوئیدهای ناکافی تولید کنند، ممکن است به سوءهاضمه‌ی جدی منجر شود.

۶. دردهای عمومی

تمام بدن‌تان درد می‌کند؟ اگر وضعیت از پیش تشخص داده شده‌ای ندارید که این مشکل را توضیح دهد (و اگر آنفلوآنزای بدی نگرفته‌اید) مطمئنا باید مشکلات غدد آدرنال در نظر گرفته شود.

غدد آدرنال شما نقش مهمی در عملکرد سیستم ایمنی و فرآیندهای التهابی بازی می‌کنند، پس ممکن است در نهایت دچار التهاب بیش‌تر بدن شوید که باعث درد مفاصل و بافت‌های هم‌بند می‌شود.

۷. اسهال، تهوع و استفراغ بی‌دلیل

اگر اسهال، تهوع، یا استفراغ شما توسط خستگی آدرنال یا نارسایی آدرنال ایجاد شده باشد، چنین علائمی احتمالا با درد شکمی که پیش‌تر ذکر شد همراه خواهد بود. گلوکوکورتیکوئیدها کمک می‌کنند چگونگی و زمان تبدیل غذا به انرژی کنترل شود، پس اگر مقدار کافی این هورمون‌ها را در جریان خون‌تان نداشته باشید، فرآیندهای گوارشی عادی‌تان می‌تواند مختل شوند.

مطلب مرتبط: ۲۴ درمان خانگی حالت تهوع را بشناسید

۸. نوسانات خلقی

کج‌خلقی و افسردگی رایج‌ترین تغییرات خلقی ایجاد شده توسط مشکلات غدد آدرنال هستند.

این علائم ممکن است نتیجه‌ی مستقیم عدم تعادل هورمونی باشد، یا ممکن است علائم ثانویه‌ای باشند که بر اثر طبیعت خسته‌کننده‌ی درد کشیدن مداوم و محرومیت از خواب باکیفیت ایجاد می‌شوند.

تمام مشکلات سلامتی بالا به پدیده‌ی خستگی آدرنال مرتبط هستند، و بسیاری از آدم‌ها کاملا آن‌ها را نادیده می‌گیرند. با این حال، این علائم به سایر مشکلات غدد آدرنال (مانند بیماری آدیسون) و بسیاری از بیماری‌های خودایمنی نیز مربوط هستند.

به این ترتیب، هوشمندانه است که یک بررسی کامل انجام دهید تا بیماری‌های جدی را که ممکن است با دارو قابل درمان باشند، تشخیص دهید. خود خستگی آدرنال هنوز توسط بسیاری از پزشکان تشخیص داده نمی‌شود (علیرغم وفور شواهد شفاهی)، اما اگر قادر به حذف هر وضعیت مرتبط دیگری باشید، کاهش استرس بهترین کار ممکن است.

خوشبختانه، سطح هورمون آدرنال در پاسخ به حالت عادی بازخواهد گشت!


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – اسما حسنی

منبع: ‌د لا آو اترکشن

۸ نشانه خستگی آدرنال که بیشتر آدم ها نادیده می گیرند


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی