کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۸ نشانه افراد خودشیفته را بشناسید

طبق نظر کارشناسان کلینیک مایو بهترین تعریف برای افراد خودشیفته این است؛ “کسی که احساس اغراق آمیزی نسبت به اهمیت خودش دارد، شدیدا نیازمند تمجید و تحسین است و نسبت به دیگران هیچ حس همدلی ندارد.”

۸ نشانه افراد خودشیفته را بشناسید

اختلال شخصیت خودشیفته(NPD) باعث بروز مشکلاتی در تمام جنبه‌های زندگی یک شخص می‌شود. این اختلال بر کار، تحصیل، روابط و موضوعات دیگر تاثیر می‌گذارد. افسردگی و اعتیاد می‌توانند آن را بدتر کنند. کسی که خودشیفته است معمولا ناراحت است و به خاطر عدم دریافت برخوردی که معتقد است شایستگی‌اش را دارد، به راحتی از دیگران ناامید می‌شود.

افراد خودشیفته روابطشان معمولا پوچ و نگران کننده است. واقعیت آن‌ها با اعتقادات‌شان و آنچه در خودشان می‌بینند قابل مقایسه نیست. برای یک خودشیفته قبول این که جهان بر حول محور آن‌ها نمی‌چرخد سخت است. شما میتوانید به سرعت یک خودشیفته را شناسایی کنید در صورتی که متوجه پرچم‌های قرمز(نشانه‌های) این بیماری بشوید.

و در اینجا ۸ نشانه‌ افراد خودشیفته آمده است:

آن‌ها درباره‌ی دستاوردها و استعدادهای‌شان بزرگنمایی می‌کنند.

افراد خودشیفته به شما خواهد گفت که در دبیرستان یک ورزشکار مطرح بوده اند اما حقیقت این است که آنها حتی به ندرت داخل میدان بوده اند. او در هر رویدادی از زندگی خود اغراق می‌کند تا طوری به نظر برسد که انگار ستاره‌ی میدان بوده است و وقتی دستاوردهایش را بارها و بارها به اشتراک می‌گذارد، در حقیقت آن تصورات برای آن شخص به واقعیت تبدیل می‌شوند. آن‌ها معتقدند که تمام چیزهایی را که با دیگران در میان می‌گذارند با موفقیت انجام داده‌اند.

مطلب مرتبط: ۱۰ نشانه زندگی با فرد خودشیفته (بخش اول)

۲. آن‌ها متقلب‌های ماهری هستند.

افراد خودشیفته از ضعف شما استفاده میکنند تا از رسیدن به آنچه میخواهد اطمینان حاصل کنند. آن‌ها، با استفاده از نقاط ضعف‌تان برای قدرتمندتر کردن شخصیت‌شان، شما را تحقیر خواهند کرد‌. اگر به شما لطفی کردند، مطمئن باشید که روح‌تان را به شیطان فروخته‌اید چون آن‌ها باز خواهند گشت و شما را له تسخیر خود در خواهند آورد.

۳. آن‌ها احساسات شما را درک یا قبول نمی‌کنند.

تنها چیزی که به حساب آورده میشود این است که آنها چه احساسی دارند. آدم‌ خودشیفته می‌خواهد با تخریب احساسات شما مطمئن شود که خودش احساس ارزش بیشتری می‌کند. شخصی که از  NPD رنج می‌برد فقط به احساسی که خودش دارد اهمیت می‌دهد. و عواطف بشری طبق نیازها و خواسته‌های او شکل می‌گیرند.

۴. افراد خودشیفته مغرور هستند.

آدم خودشیفته هیچ وقت اشتباه نمیکند! آن‌ها معتقدند که مستحق هر چیزی هستند. آن‌ها برای رسیدن به چیزی که می‌خواهند هر چیز و هر کسی که در مسیرشان قرار بگیرد را مغرورانه زیر پا خواهند گذاشت. این اختلال به شخص مبتلا اجازه نمی‌دهد هیچ حدود اخلاقی و منطقی داشته باشد. آن‌ها نسبت به احساسات کسی حساسیت به خرج نمی‌دهند. آن‌ها هیچ همدلی یا بی‌تفاوتی از خود نشان نمی‌دهند.

مطلب مرتبط: ۸ نشانه واقعی که با یک خودشیفته هستید (بخش دوم)

۵. آن‌ها نیازمند تمجید و تحسین بی‌وقفه هستند.

شخص خودشیفته نیازمند آن است که کانون توجهات باشد. وقتی دیگر به آن‌ها توجهی نشود، به سراغ شخص دیگری می‌روند. آن‌ها نمی‌توانند به مدت زیادی روابط‌شان را حفظ کنند چون هیچ کس قادر نیست مدام آن‌ها را در اولویت و برتر از دیگران قرار دهد. آن‌ها در حفظ شغل و تمرکز بر تحصیل نیز مشکل دارند چون خیلی سریع علاقه‌شان را از دست می‌دهند.

۶. افراد خودشیفته از دیگران سوء استفاده می‌کنند.

شخص خودشیفته از هر چیزی و هر کسی در راستای برآورده کردن نیازهایش سوء استفاده میکند. این یعنی برای رسیدن به سطح اهداف پیچیده‌شان به روی هر چیزی پا می‌گذارند. به نظر می‌رسد که آدم خودشیفته اعتماد به نفس و عزت نفس بالایی دارد، اما این ظاهر ماجرا است. آن‌ها کمبود احساس خودارزشی دارند اما آن را، با سود بردن از دیگران به نفع خودشان، جبران می‌کنند.

۷. آن‌ها به دیگران حسادت می‌کنند.

آدم خودشیفته نمیتواند بپذیرد که کسی از او بهتر باشد، بنابراین، وقتی توجهات معطوف به کس دیگری است، عصبانی میشود. خودشیفته‌ها از افسردگی و ناامیدی شدید رنج می‌برند. آن‌ها خشمگین می‌شوند. آن‌ها نسبت به هرچیزی که ندارند یا مورد توجه‌شان قرار نمی‌گیرد حسادت می‌کنند.

۸. افراد خودشیفته معتقدند که از همه برتر هستند.

اختلال شخصیت خودشیفته یک مشکل سلامت ذهنی است. آن‌ها خودشان آن را به وجود نمی‌آورند. خودشیفته‌ها به لحاظ ذهنی قادر نیستند جهان را مانند کس دیگری ببینند. آن‌ها معتقدند که از هر کسی برتر هستند. نگرش بزرگ‌نمایانه‌ی آن‌ها منکوب کننده است. آن‌ها هیچ اشتباهی نمی‌کنند. وقتی چیزی مطابق خواسته‌ی‌شان پیش نمی‌رود، دلیل‌اش گند زدن یک نفر دیگر است، نه خود آن‌ها. هیچ راهی برای توجیه عقلی رفتارشان وجود ندارد.

مطلب مرتبط: اگر شما هم با یک خودشیفته رابطه دارید چه باید بکنید؟ (بخش سوم)

به طور کامل نمیتوان درک کرد که چگونه یک نفر خودشیفته میشود، اما آنها همه‌ تاثیرات پس زمینهای مشترکی دارند. این اختلال شخصیتی را می‌توان به محض بلوغ و در دوازده سیزده سالگی تشخیص داد. معمولا یکی از والدین در سال های کودکی آن‌ها را بیش از حد در ناز و نعمت بزرگ کرده یا بیش از حد از آن‌ها انتقاد کرده است. ممکن است در خانواده‌ی از هم پاشیده‌ای بزرگ شده باشند با مشکلاتی مثل ترک شدن که آن‌ها را مجبور کرده است روی پای خودشان بایستند و به خودشان تکیه کنند.

این آدمها کمبود عشق و حمایت والدین را با تاکید بیش از حد بر ارزش خودشان جایگزین کردهاند. به نظر می‌رسد اختلال شخصیت خودشیفته بر مردان بیش از زنان تاثیر می‌گذارد. مهم است که مرزهای بین یک خویشتن ناسالم و اختلال شخصیت خودشیفته را تشخیص بدهیم. بعضی وقت‌ها به نظر می‌رسد که این دو با هم همپوشانی داشته باشند. نشانه‌های فوق‌الذکر فقط بعضی از نشانه‌های متعددی هستند که یک خودشیفته را از کسی که اطمینان و اعتماد به نفس دارد متمایز می‌کنند.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – کامروا ابراهیمی

منبع: پاور آو پازیتیویتی

۸ نشانه افراد خودشیفته را بشناسید


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی