کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۸ مزیت شوک فرهنگی که زندگی‌تان را اساسا تغییر خواهد داد

شوک فرهنگی با خود ۸ مزیت قوی به همراه دارد. ما شوک فرهنگی را به روش‌ها و انواع بسیاری تجربه می‌کنیم. چه در یک حوزه‌ی جدید استخدام شویم، بچه‌دار شویم، طلاق بگیریم یا به سرزمین‌های دور سفر کنیم، همه‌ی ما تا حدی شوک فرهنگی را تجربه می‌کنیم. این یک گام گیج کننده( یا یادآوری) خارج از حریم یا منطقه‌ی امن‌مان است.

شوک فرهنگی

از طریق درب‌های شیشه‌ای می‌توانستم نورهایی را در دوردست‌ها ببینم که از نور سرخ رنگ غروب آفتاب به شب‌هنگام پراکنده می‌شد. بازشدن خودکار درب‌ها، واکنش حرکتی خودکار مشابهی در من بر انگیخت، و طولی نکشید که پاهایم‌ گذاری میان کاشی و بتن را احساس کردند. همان‌طور که به پردازش محیط اطراف‌ام مشغول بودم، غلظت بوی پلاستیک سوخته و دود اگزوز به ریه‌هایم حمله‌ور شد. حصاری با سیم‌های مارپیچ در بالای آن مرا در در یک مربع ۶۰ فوتی (۲۰ متری) احاطه کرد. می‌توانستم گاوی را برگذرگاه پیش‌رو و جمعیتی ۱۰ نفره از مردهایی را ببینم که به حصار فشار می‌آوردند .

تنها راه خروج از طریق درگاهی بود که با دستکش آهنیِ تعداد زیادی مرد وحشت‌زده با لباس‌هایی عجیب و غریب محافظت می‌شد که تا به آنها نزدیک می‌شدیم به شدت فریاد می‌زدند و دست‌های‌شان را در برابر ما بالا می‌بردند. ترسیده بودم. می‌خواستم به درون آن پایانه برگردم و با نخستین پرواز به خانه برگردم.

سالی که صرفِ آماده شدن برای این سفر کرده‌بودم درآن لحظه به خطر افتاده بود. من برای عبور از کنار محافظانِ آستانه‌ی ورودی حصار و ورود به هند آماده نبودم. انبوهی از مردان جلوی من ایستاده بودند و تمام آن‌چه تصور کرده‌بودم و برای‌اش برنامه‌ریزی کرده بودم را به مخاطره می‌انداختند. گرچه من خارج از منطقه‌ی امن‌ام‌ بودم، به هر صورت به جلو رفتن ادامه می‌دادم.

اگر چه این اتفاق ممکن است بسیار آزاردهنده باشد، شوک فرهنگی با خود ۸ مزیت قوی به همراه دارد. ما شوک فرهنگی را به روش‌ها و انواع بسیاری تجربه می‌کنیم. چه در یک حوزه‌ی جدید استخدام شویم، بچه‌دار شویم، طلاق بگیریم یا چه به سرزمین‌های دور سفر کنیم، همه‌ی ما تا حدی شوک فرهنگی را تجربه می‌کنیم. این یک گام گیج کننده( یا یادآوری) خارج از منطقه‌ی امن‌مان است.

۱. شوک فرهنگی حس‌تان را تقویت می‌کند

همان‌طور که ما توسط توده‌ای از مردم در صحنه‌ی فوق تحت فشار قرار گرفتیم، من حس گم شدن در سوپر مارکت را زمانی که بچه بودم، پیدا کرده بودم. با ۴ برابر جمعیت در فضایی یک سومی، در مقایسه با آن‌چه که در خانه به آن عادت کرده‌بودم هند فاکتور نسبیِ جمعیت ۱۲ برابری داشت. قبل از آن لحظه، هیچ وقت حس بیداری نکرده بودم. این درست مانند لحظه‌ای قبل از سوت آغاز یکی از مسابقات کشتی دبیرستان‌ام بود. در آن زمان، من حس کردم بقایم به آن شفافیت بستگی دارد.

گاهی حاصل یافته از شوک فرهنگی می‌تواند ما را در چارچوب ذهن قرار دهد بیش‌تر مانند آن‌چه که یک جنگجو یا ورزش‌کار در اوج یک مسابقه تجربه می‌کند. این یک هوشیاری مطلق است درجایی‌که به نظر می‌رسد زمان دیر می‌گذرد، درجایی که قضاوت‌های‌مان سریع وارد عمل می‌شوند و در جایی که ما آماده‌ایم قبل از این‌که با شناخت و آگاهی با آن تهدید مقابله کنیم، واکنش نشان دهیم.

من بعدها فهمیدم مردمی که به حصار فشار وارد می‌کردند تنها منتظر اقوام‌شان بودند و دربانان بسیار متعصب فقط رانندگان تاکسی گرسنه بودند. به هر صورت چه تجربه‌ای در بدو ورود داشتم.

۲. سحر و جادو درست بیرون آن‌جا اتفاق میفتد

با وجود آگاهی افزایش‌یافته که به دلیل قرار گرفتن در محیط جدید حاصل می‌شود، یک بیگانه متوجه معماری‌های مجلل، خطوط عمیق در صورت پیرمردی که زمینی را شخم می‌زند یا رنگ‌های دیدنی و جذاب لباس بچه‌هایی که بازی می‌کنند، خواهد شد که یک محلی به آن توجهی نمی‌کند. مسئله در جزییات نهفته‌است، و ما از چارچوبِ شوکِ ناشی از غرقه‌شدن در یک محیط بدیع، خیلی بیش‌تر نسبت به جزییات هوشیار هستیم. در هنگام سفر به یک مکان عجیب و غریب، خیلی الهام گرفته می‌شود. به نظر می‌رسد فضای داستانی ( نمایشی) این الهام بخشی را تحریک کند.

۳. شوک فرهنگی بینش را می‌سازد

هنگام سفر، قضاوت سریع در مورد نیت مردمی که در اطراف‌ام هستند، خیلی طول نکشید. در طول چند هفته، من یادگرفتم سریع تشخیص دهم که آیا یک محلی علاقه‌مند به صحبت کردن با من است یا نه زیرا او می‌خواست از من نهایت استفاده را ببرد، یا او واقعاً به گفت‌وگو با من علاقه‌مند است. این بینش در حالی‌که در سفر بودم بیدار شد و از آن سفر اول‌ام، سال‌ها در من باقی ماند.

۴‌. شوک فرهنگی باعث رشد می‌شود

رشد هنگامی صورت می‌گیرد که ما از منطقه‌ی امن‌مان بیرون بیاییم. مهم است بدانید استرس چیز بدی نیست. ما هر قت که در شرایط استرس زا هستیم، یاد می‌گیریم. کسانی‌که دائماً از استرس اجتناب می‌کنند رشد نمی‌کنند( تا زمانی‌که آنها مجبورشوند توسط یک معلم خوب یا تجربه زندگی از منطقه‌ی امن‌شان بیرون بیایند). کسانی که مدام در جست‌وجوی آسایش هستند، نسبت به کسانی که خودشان را مرتبا به سویِ ندانسته‌ها می‌کشانند، با سرعت خیلی کم‌تری رشد می‌کنند. برای این‌که مطابق با میل‌مان رشد کنیم، باید خودمان را به‌طور منطقی در شرایط استرس زا قرار دهیم، درسی را یاد بگیریم و سپس به آسایش برگردیم. شوک فرهنگی یک منبع این استرس است که باعث رشد می‌شود.

۵. شوک فرهنگی سفر اکتشافی را آغاز می‌کند

به محض این‌که خارج از منطقه‌ی امن‌مان قرار بگیریم، ما همه چیز را مانند یک کودک جدید می‌بینیم. هنگامی‌که در هند بودم، یکی از محبوب‌ترین مکان‌ها برای بازدید، بازارهای محلی بود. از رنگ‌های شاد پارچه‌ها و پودرهای رنگی گرفته تا میوه‌های عجیب و غریبی که می‌فروختند. سردخانه‌ای نبود که گوشت و لبنیات در آن نگهداری شود و این خیلی سخت بود. شوک فرهنگی چشم‌اندازهای تازه‌ای درباره‌ی زندگی و روش‌های متنوعی که می‌شود با آنها زندگی کرد، به‌دست می‌دهد. من فرصت داشتم خیلی ساده و بدون امکانات اولیه زندگی کنم و مهارت‌های جدیدی را یاد بگیرم که در هنگام کار درباره‌ی خودم به من می‌آموخت.

۶. سفر انفرادی برای مدت طولانی دیگر انفرادی نیست

در تجربه‌ی شوک فرهنگی آسیب‌پذیری وجود دارد. چیزی که من در هنگام سفر ( به خصوص سفر انفرادی) فهمیدم این بود که در هم‌نشینی با بیگانگانی که در اطراف‌ام بودند خیلی آزادتر بودم. سلامت را در جماعت می‌توان یافت به‌خصوص هنگامی‌که تعداد کسانی‌که احساس دلتنگی برای وطن دارند، به‌تدریج قابل توجه می‌شود. من با افرادی که در هتلها، رستوران‌ها، اتوبوس‌ها و قطارها آنها را می‌دیدم، دوست می‌‌شدم. در این سیاره‌، ما بیش‌تر از این‌که باهم فرق داشته باشیم، خیلی شبیه هم هستیم. این در سفر خودش را نشان می‌دهد. شوک فرهنگی به این امر کمک می‌کند.

۷.شوک فرهنگی موانع را از میان بر می‌دارد

ویلیام پولارد با گفتن این جمله معروف شد: “بدون تغییر هیچ نوآوری، خلاقیت یا انگیزه برای پیشرفت صورت نمی‌گیرد.” شوک فرهنگی روشی برای در معرض گذاشتن عمیق‌ترین ارزش‌ها، انگیزه‌ها، و تعصبات دارد. همه چیز پاکیزه و دوستانه نیست. مسافرت آرامش را برای‌مان می‌آورد حتی بیش‌تر از زمانی‌که روی مبل‌مان در خانه راحت و آسوده نشسته‌ایم.. در معرض محیط بیرون قرار گرفتن ما را در معرض محیط درونی‌مان نیز قرار می‌دهد. بهره بردن از این در معرض قرار گرفتن فرصتی برای رشد شخصی است.

۸. شوک فرهنگی برای کشف حدود شخصی کنونی‌مان جایگاهی تعیین می‌کند

در میزان استقامت‌مان به عنوان انسان حدودی وجود دارد، حدود ما بسیار بیش‌تر از آن چیزی است که تصور می‌کنیم. شوک فرهنگی فرصتی است که در کشف استقامت ذهنی و جسمی‌مان ( یا فقدان آن) برای ما جایگاهی تعیین می‌کند. رسیدن به شهر جدید در نیمه‌های شب بدون رزرو جا فرصتی است برای یادگیری چیزهایی جدید درباره‌ی خودمان. سر در آوردن از کوچه‌ای که جز شرورترین افراد و سگ‌های ولگرد در آن نیستند فرصتی است که از مرزهای چیزی که واقعاً به معنی “امن” است با موفقیت عبور کنید. همان‌طور که ما از تجربه‌هایی که به‌طور اجتناب‌تاپذیری از طریق شوک فرهنگی سفر حاصل می‌شود، جان سالم به در می‌بریم، در می‌یابیم که محدودیت‌های‌مان از آگاهی‌مان می‌گریزد.

رشد کردن، در حالی‌که خارج از منطقه‌ی امن‌مان سپری می‌کنیم، برای توسعه‌‌مان ضروری است. احساس آرامش در این منطقه‌ی امن باید مورد توجه قرار بگیرد. این مهارتی است که می‌تواند گسترش یابد. من راهی همه‌جانبه‌تر از تسلیم شدن در برابر احساسات اجتناب‌ناپذیر حاصل از شوک فرهنگی، که با اکتشافِ فرهنگی متفاوت از فرهنگِ خودِ ما برمی‌خیزد، نیافته‌ام.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده_سحر مهراجی

نویسنده:مارک استیل ول

منبع:لایف هک

۸ مزیت شوک فرهنگی که زندگی‌تان را اساسا تغییر خواهد داد


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی