کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۸ مدل دست دادن که شخصیت تان را فاش می کنند

دست دادن در ابتدا به عنوان راه مناسبی به کار می‌رفت برای بررسی این‌که آیا شخص مقابل اسلحه‌ای پنهان کرده‌است یا نه و از آن زمان تبدیل به یک روش فرهنگی معیار برای سلام و تعارف شده‌است. هرچند ما دیگر به دنبال این نیستیم که ببینیم طرف مقابل‌مان قاتل است یا نه، اما یک معارفه‌ی جدید، تعاملات مهم کاری یا مصاحبه‌های شغلی، بدون دست دادن به هیچ وجه کامل به نظر نمی‌رسند.

۸ مدل دست دادن که شخصیت تان را فاش می کنند

و متاسفانه مفاهیم اجتماعی زیادی وجود دارد نه فقط درباره‌ی عمل دست دادن بلکه درباره‌ی این که چگونه این کار را انجام می‌دهید.

گرفتن تصمیم در زمینه‌ی روابط کاریِ مهم فقط بر اساس چنین عمل بی‌اهمیتی، احمقانه به نظر می‌رسد. نوع کالا یا مهارتی که برای ارائه دارید، باید تنها موضوع قابل اهمیت باشد، نه؟

اما به نظر می‌رسد جهان به همین شیوه جلو می‌رود. نگران نباشید- در این مطلب به شما می‌گوییم بهتر است چه‌طور دست بدهید و از کدام نوع دست دادن باید اجتناب کنید.

موضوع کوچکی است، اما شگفت‌زده خواهید شد اگر بدانید که چه‌قدر می‌تواند در موفقیت شما موثر باشد.

۱. دست دادن اغراق‌آمیز

دست دادن

برداشت معمول از این شیوه این است که شما نمی‌خواهید شل و بی‌حال دست بدهید بنابراین گاهی به نظر می‌رسد که زیاده‌روی کرده‌اید. محکم فشار دادن دست شخص روبه‌رو یا بیش از حد بالا و پایین تکان دادن آن نشان‌دهنده‌ی یک شخصیت به شدت سلطه‌گر است. بنابراین این شیوه از دست دادن غالبا بی‌ادبی یا بی‌تجربگی شخص را نشان می‌دهد.

مطلب مرتبط: زبان بدن دست ها : ۱۳ حرکت معنی‌دار دست ها که باید بدانید

۲. دست دادن فراماسون

دست دادن

ظاهرا این مدل دست دادن یکی از روش‌های مرسوم در این سازمان است، اما عضو نبودن در این سازمان دلیل نمی‌شود که شما این مدلی دست ندهید. حدس می‌زنم این شیوه دست دادن برای ترساندن نظریه‌پردازان توطئه‌گر است، اگر برای‌تان جذاب به نظر می‌رسد.

۳. دست دادن شل و بی‌حال

دست دادن

این مدل که به “ماهی مرده” نیز معروف است، نامطلوب‌ترین مدل دست‌دادنی است که می‌توانید داشته باشید و معمولا با سستی و رفتار غیرمحترمانه همراه است، زیرا مانند حرکتی ناشی از عدم تعهد به نظر می‌رسد.

برای اجتناب از این مدل، باید مطمئن شوید که قسمت پرده‌ای دست‌تان، بین انگشت شست و سبابه، همین قسمت از دست طرف مقابل‌تان را لمس کند.

۴. دست دادن دودستی

دست دادن

این یکی به “دست دادن سیاست‌مدارها” معروف است و به عنوان خوش‌آمدگویی تصور نمی‌شود. این مدل دست دادن بیش از حد غیررسمی در نظر گرفته می‌شود و احتمالا باعث می‌شود دیگران نسبت به قصد و نیت شما مشکوک شوند.

۵. دست دادن در حالی که ساعد شخص مقابل را می‌گیرید

دست دادن

این مدل دست دادن که در دوران روم باستان رایج بود، شامل گرفتن ساعد شخص مقابل می‌شود. این یکی هم کمک می‌کرد تا مشخص شود که آیا دو طرف سلاحی پنهان کرده‌اند یا نه، بنابراین برخی از آدم‌ها ممکن است این مدل را دوست نداشته باشند و فکر کنند شما به آنها اعتماد ندارید.

با این وجود، این مدل هم طرفدارهای خودش را دارد. اگر این همان مدلی است که می‌خواهید و برای‌تان مهم نیست مانند یک مسافر زمان به نظر برسید، دست دادن به این شیوه بهداشتی است و می‌تواند نشان‌دهنده ی نوعی “عهد و پیمان جوان‌مردانه” باشد.

مطلب مرتبط: ۲۳ زبان بدن برای محبوبیت بیشتر

۶. دست دادن مدنی

دست دادن

در این مدل، دست را رو به بالا کمی شیب می‌دهید و انگشتان خود را دور مچ طرف مقابل قرار می‌دهید و معمولا بعد از این کار او را با دست دیگری که آزاد است در آغوش می‌گیرید. این مدل دست دادن معمولا در میان رپِرها دیده می‌شود.

من شخصا طرفدار این مدل هستم، اما اگر آن را در یک محیط غیررسمی یا خارج از بافتار هیپ‌هاپ انجام دهید، ممکن است به عنوان یک کار ناپسند تلقی شود.

اما چنان‌چه در تصویر می‌بینید، هوگو چاوز می‌خواهد به همین شیوه با رییس‌جمهوری اوباما دست بدهد.

۷. دست دادن ایده‌آل

دست دادن

این یکی گرفتن دست طرف مقابل را به طور کامل شامل می‌شود –قسمت پرده‌ای شکل بین شست و سبابه را فراموش نکنید- و به صورت محکم و استوار انجام می‌شود اما هیچ‌گونه فشاری حس نمی‌کنید. سعی کنید به مدت دو تا سه ثانیه دست طرف مقابل را در دست‌تان نگه دارید و اگر نگران عرق کف دست‌تان هستید، قبل از دست‌دادن آن را خشک کنید.

همچنین تماس چشمی را هنگام دست دادنِ این مدلی فراموش نکنید.

این یکی قابل قبول‌ترین مدل دست دادن‌ در نظر گرفته می‌شود، بنابراین مطمئن‌ترین نوع برای بعد از مصاحبه‌ی کاری یا یک معامله‌ی کسب‌وکاری، همین است. حتی در محیط‌های غیررسمی‌تر هم می‌توانید به این شکل دست بدهید، هرچند گاهی ممکن است کمی رسمی به نظر برسد.

اما شاید در آینده معنای آن عوض شود! صحبت هایی به گوش می‌رسد در رابطه با جایگزین کردن این مدل با…..!

مطلب مرتبط: شخصیت شناسی از روی نحوه رانندگی شما

۸. بزن قدش، ولی با مشت!

دست دادن

این یکی هم ریشه‌های مدنی دارد، اما کم‌کم یک ماهیت مستقل به خود می‌گیرد. یک جراح ساکن در غرب ویرجینیا و عضو بریتانیایی پارلمان، استفاده از زدن مشت‌ها به هم را به جای دست‌دادن‌ پیشنهاد می‌کند، زیرا به عقیده‌ی او این کار بهداشتی‌تر است.

رییس‌جمهور اوباما یکی از طرفداران مطرح این روش است و قبلا یکی از همین مشت‌ها را با بانوی منتخب سال ۲۰۰۸ تبادل کرده‌بود.


 ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده _ سارا فیضی

نویسنده:میسون زیمر

منبع: دیپلی

۸ مدل دست دادن که شخصیت‌تان را فاش می‌کنند


برچسب ها

بازده

  1. hooman گفت:

    yek ravesheh jadid ham az noeh dast zadan hast keh, ma ba kaleh ba ham das midahim yani kaleh hayeh khodemoono beh ham mizanim bejayeh dast dadat !!!!!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی