کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۸ عادت ذهنی ویرانگر و چگونگی تغییر دادن آن‌ها

همه‌ی ما عادت‌هایی داریم که زندگی روزمره‌مان را شکل می‌دهند. اما همانند عادت‌های رفتاری، عادت‌های ذهنی هم می‌توانند مخرب باشند. وقتی این عادت‌های ذهنی از هم می‌پاشند و از نو شکل می‌گیرند، خطوط فکری جدیدی شکل می‌گیرند و کمک‌تان می‌کنند واقعا از زندگی‌تان لذت ببرید.

ذهنی

در ادامه ۸ عادت ذهنی ویران‌گر و فوت و فن‌هایی برای تغییر دادن آنها آورده‌شده‌اند تا بتوانید زندگی شادتر و رضایت‌بخش‌تری داشته‌باشید:

۱. وقتی مشکلی نیست دنبال مشکل می‌گردید

شما همه‌جا مشکل می‌بینید. جایی که بقیه چیز خوبی می‌بینند، شما یأس و ناامیدی می‌بینید. ذهن‌تان شرطی شده‌است و فقط مشکلات را می‌بیند. گاهی اوقات ممکن است متوجه‌شوید وقتی فکر می‌کنید، در حقیقت به‌دنبال پیدا کردن مشکل در جایی هستید که عاری از مشکل است.

چگونه می‌توان با این طرز فکر مقابله‌کرد؟ وقتی درباره‌ی مشکلات بالقوه صحبت می‌کنید، فقط از خودتان بپرسید که چرا باید چنین چیزی برایتان مهم باشد. بیشتر وقت‌ّها خواهید دید در نهایت شما صرفا با یک مانع کوچک مواجه هستید، نه مشکلی که ذهن‌تان را چند روز درگیر خودش کند. حتی اگر عادت‌تان است دنبال راه‌حل مشکلات بشد، لازم نیست دنبال مشکلات بشد تا حل‌شان کنید. بیشتر مشکلات جزئی خودشان با گذر زمان حل می‌شوند.

کاترین پولسیفر- نویسنده‌ی انگیزشی – می‌گوید: “یک مشکل تنها زمانی یک مشکل است که نخواهید دنبال راه‌حل آن بشد. اگر برای حل مشکل، چاره‌ای نیاندیشید، آن وقت است که مشکل‌تان مشکل باقی می‌ماند. ”

مطلب مرتبط: ۱۰ عادت بد و مضر در زندگی که از آن‌ بی‌اطلاع هستیم

۲. بدون داشتن اطلاعات کافی نتیجه‌گیری می‌کنید

این مسئله در ظاهر چندان مشکل‌ساز نیست، اما می‌تواند به عادت ذهنی بسیار مخربی تبدیل شود که می‌تواند از واقعیت جدایتان کند. اگر بیشتر اوقات بدون شاهدی بر مدعایتان نتیجه‌گیری می‌کنید، چشم‌اندازتان از جهان بسیار محدود خواهد بود.

طرز فکر محدود هیچ‌وقت شما را در زندگی پیش نخواهد برد؛ داشتن چنین طرز فکری در حقیقت باعث می‌شود ذهن‌تان را چندان به‌کار نگیرید و باور کنید جهان را تمام و کمال درک‌کنید. از آن‌جایی‌که با این کار درهای پیشرفت را به روی خود می‌بندید، بهتر است همیشه آماده‌ی زیر سوال بردن نتیجه‌گیری‌های خود و جست‌وجوی شواهد مستدل‌تر برای آنها باشید.

۳. کمی بیش از حد منطقه‌ی امن خود را دوست‌دارید

اگر دودستی به طرز فکرتان بچسبید و نخواهید در آن تغییری ایجاد کنید، بعید است تغییر مثبتی حاصل‌شود. زندگی، مواجهه با ناشناخته‌ها به دفعات بسیار و درس گرفتن از این مواجهه‌ها است. اگر خودتان را از مواجهه با چیزهای ترسناک و رنج‌آور کنار بکشید، به‌شدت به رشد فردی‌تان لطمه خواهید زد.

در این‌جور مواقع چه‌کار می‌توان کرد؟ منطقه‌ی امن‌تان را بررسی‌کنید و سپس سعی‌کنید قدمی خارج از آن بردارید. در این صورت، رفته رفته ترس‌تان از تغییر کمتر می‌شود و راحت‌تر خواهید بود. برای گسترش منطقه‌ی امن‌تان باید به همان روزهایی برشد که از منطقه‌ی امن‌تان خارج شده‌بودید – آن موقع شما از شانس‌تان استفاده‌کرده‌بودید، کاری دیوانه‌وار انجام داده‌بودید و اوقات خوبی را در زندگی‌تان رقم زده‌بودید. چیزهای جدید همیشه جالب و هیجان‌انگیز هستند و تا زمانی‌که در منطقه‌ی امن‌تان جا خوش کرده‌اید، با آنها مواجه نخواهید شد.

کاترین پولسیفر می‌گوید: “منطقه‌ی امن شما جایی نیست که بخواهید همیشه آنجا بمانید. شهامت به خرج دهید، جست‌وجو کنید و همان چیزی باشید که می‌توانید.”

۴. دنیا را سیاه و سفید می‌بینید

زندگی پر هرج و مرج است و هیچ‌گاه از قاعده‌ی خاصی پیروی نمی‌کند. با این حال، خیلی از آدم‌ها همه چیز را سیاه و سفید می‌بینند. اگر حرف شما درست است، پس حتما حرف آدم‌دیگری اشتباه است. همه چیز یا این‌جور است یا آن جور، و هیچ استثنائی هم در کار نیست. در واقعیت، چنین نگرشی با آشفته‌کردن تفکر و انعطاف‌ناپذیر کردن شما، باعث می‌شود دید بسته‌تری نسبت به جهان داشته‌باشید.

برای گذشتن از این سد فکری، باید با تغییر طرز تفکرتان تلاش‌کنید دیگران را بفهمید. به عادت‌های ذهنی خودتان توجه‌کنید و شجاعانه با مشاهده‌ی این عادت خودتان را زیر سوال ببرید. به‌جای این‌که روی تفکرات منفی تمرکز کنید، سعی‌کنید موردی استثناء پیدا کنید؛ درآن صورت می‌فهمید که تاکنون به همه‌چیز توجه نمی‌کرده‌اید.

مطلب مرتبط: ۵ عادت بد که عامل عدم موفقیت و شکست شما است

۵. وقت‌تان را به عذرخواهی کردن از دیگران می‌گذرانید

شما می‌‌دانید برای تفییر دادن زندگی‌تان چه‌کار باید بکنید، می‌دانید به این تغییر نیاز دارید و می‌توانید آن را به‌وجود بیاورید. با این حال، به همان عذر و بهانه‌های جواب‌پس‌داده‌ی قدیمی برمی‌شد که کمک‌تان می‌کنند دقیقا به همان جایی بروید که نباید، و در نتیجه پیشرفت نکنید. عذر و بهانه آوردن را کنار بگذارید و با حقیقت مواجه‌شوید؛ اگر چیزی می‌خواهید، تنها کافی است به دنبالش بروید. ما تنها یک بار زندگی می‌کنیم، پس چرا وقت‌مان را تلف‌کنیم؟

۶. باور دارید احساس کنونی‌تان نسبت به موضوعی خاص، همیشگی است

این عادت ذهنی بسیار مخربی است که همه‌ی ما گهگاه دچار آن می‌شویم. اگر متوجه شدید حس بدی دارید و فکر می‌کنید حس‌تان همیشگی است، وقش است عادت‌تان را تغییر هید.

اول از همه، باید بدانید هیچ‌کس نمی‌تواند آینده را پیش‌بینی کند (حتی پیشگوی محبوب خاله‌تان). شما نمی‌دانید نیم ساعت بعد چه فکری خواهید کرد، پس سعی کنید درک‌کنید ذهن‌تان به هنگام مواجهه با مشکلات، همیشه بهترین منبع پیدا کردن راهکار نیست.

۷. به موفقیت دیگران حسودی می‌کنید

حسادت می‌تواند مانند هیولایی باشد که زندگی‌تان را تیره و تار کند و آن را تا بیشترین حد ممکن با انرژی منفی و رنج پر کند. به‌جای این‌که خودتان را با دیگران مقایسه‌کنید، روی خودتان تمرکز کنید تا ببینید چطور رشد کرده‌اید و چه به‌دست آورده‌اید. شکر‌گزار چیزهایی که دارید باشید و به زندگی‌تان برسید. وقت‌تان را به زندگی‌کردن و کشف چیزهای جدید بگذرانید، نه تحلیل‌کردن کارهایی که دیگران انجام‌داده‌اند و شما انجام‌نداده‌اید.

مطلب مرتبط: ۳ عادت روزانه که پیشرفت شما در زندگی را ۳ برابر می‌کنند

۸. بیش از حد فکر می‌کنید

اگر بیش از حد به مسائل فکر کنید، اغلب خودتان را در پیش‌بردن کارها ناتوان خواهید دید و فکر و خیال‌های شما اغلب معادلات را به هم خواهند ریخت. بیش از حد فکر کردن، نخستین قدم برای پیدا کردن انرژی منفی در دیگران است. به‌جای این همه فکر کردن، زندگی کنید. در حال زندگی‌کنید و با تبادل نظرات با دیگران، تا حد ممکن از مشغله‌ی فکری‌تان بکاهید. اجازه ندهید تفکرات‌تان شما را کنترل کنند – مالک تفکرات‌تان باشید.

خودتان را از نو با زمان حال تطبیق دهید و از شر افکار اضافی خلاص‌شوید. نفس عمیقی بکشید و به تغییر دادن عادت‌ّهای ذهنی که موجب تیره‌روزی شما شده‌اند فکر کنید. به‌دست آوردن کنترل زندگی غیرممکن نیست، اما انتظار نداشته‌باشید چنین چیزی یکشبه اتفاق بیفتد. تغییر دادن طرز تفکرتان، نقطه‌ی شروعی بسیار خوب است.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده

نویسنده: کارول ویلیامز

منبع: ادیکتد تو ساکسس

۸ عادت ذهنی ویرانگر و چگونگی تغییر دادن آن‌ها


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی