کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۸ عادت افراد خوش شانس

آیا هم‌زمان با یک ستاره‌ی شانس به دنیا آمده‌اید؟ خوش‌شانسی همه جا همراه‌تان است؟ دیگران شما را در زمره افراد خوش شانس می‌دانند؟ در فیلم داستان یک شوالیه، پسر کوچکی از پدر فقیرش می‌پرسد آدم واقعا می‌تواند ستاره‌هایش را تغییر دهد؟ پدر تایید می‌کند و سال‌ها بعد آن پسر (که حالا نقش‌اش را هیث لجر بازی می‌کند) یک جنگجو و شوالیه‌ی موفق شده است.

۸ عادت افراد خوش شانس

پس کدام درست است: آیا افراد خوش شانس با آن به دنیا می‌آیند، و به نوعی از پیش مقدر شده است، یا خودشان ‌شانس‌شان را می‌سازند؟ فرهنگ‌های مختلف به طلسم‌ها و نمادهای شانس متفاوتی ایمان دارند:

– ملوان‌ها: مرغ دریایی

– چینی‌ها: بامبو

– تایلندی‌ها: فیل سفید

– ژاپنی‌ها: مانکی‌نکو

– ایرلندی‌ها: شبدر چهاربرگ

– انگلیسی‌ها: نعل اسب

– آمریکایی‌های بومی: کابوس‌گیر

– آلمانی‌ها، ایتالیایی‌ها، روس‌ها، ترک‌ها: کفشدوزک

– آمریکایی‌ها: پای خرگوش

آیا این نمادها یک فرد را خوش‌شانس می‌کنند یا ماجرا چیزی بیش از این‌ها است؟ در طول سال‌ها، آدم‌های زیادی من را خوش‌شانس در نظر گرفته‌اند. من قضیه را این طور نمی‌بینم. در حالی‌که در ابعاد بسیاری موفق بوده‌ام، معتقدم بیش‌تر پای انگیزه، برنامه‌ریزی، اقدام الهام گرفته، و عرق ریخت زیاد در میان است.

به جای مالیدن آن پای خرگوش (که برای خود خرگوش شانسی به دنبال نداشته)، در ادامه به هشت شیوه‌ی عملی برای تغییر شانس‌تان اشاره می‌کنیم:

۱. متوجه باشید

متوجه بودن یعنی بدون قضاوت از آن‌چه در اطراف و درون‌تان می‌گذرد آگاه و هشیار باشید – چگونه فکر و احساس می‌کنید. متوجه بودن بر مبنایی لحظه به لحظه رخ می‌دهد. وقتی بدون توجه، و به صورت خودکار عمل می‌کنید، احتمال ندارد فرصت‌ها را ببینید یا از یک موقعیت استفاده کنید. پرورش یک ذهنیت متوجه، نکته‌ای مهم برای خوشبختی و عاملی کلیدی برای خوش‌شانس شدن است. اگر حس تیز آگاهی وضعی را نداشته باشید، چطور آن اسکناس ۱۰ دلاری را که لای درپوش فاضلاب گیر کرده است پیدا خواهید کرد؟ یا وقتی رقیب‌تان علاقه‌ی واضحی به آوردن قیچی دارد شما سنگ بیاورید؟

مطلب مرتبط: ۷ استراتژی عالی که شانس موفقیت شما را ۷ برابر می‌کند

۲. پیش‌کنشگر باشید

افراد خوش شانس باعث رخ دادن اتفاقات می‌شوند. به جای آن‌که واکنش گر باشند پیش‌کنشگر هستند. آن‌ها آینده‌شان را می‌سازند. و وقتی بتوانید مسئولیت حرف‌ها، کارها، و رفتارتان را قبول کنید، کنترل بیش‌تری بر سرنوشت‌تان دارید. آدم‌ها سه دسته‌اند: کسانی‌که باعث می‌شوند اتفاقات رخ دهند، کسانی‌که رخ دادن اتفاقات را تماشا می‌کنند، و کسانی‌که از آن‌چه رخ داد متعجب می‌شوند. بله، شاید خوش‌شانس باشید و وقتی‌که روی مبل نشسته‌اید، و یک اسکناس صد دلاری همراه باد از پنجره اتاق‌تان داخل شود، اما اگر در خیابان قدم می‌زدید شانس‌تان در پیدا کردن مبلغی پول بیش‌تر می‌شد. ممکن است همکاری به شما بگوید امروز هشت مشتری داشته است و به نظر خوش شانس برسد؛ بعد متوجه می‌شوید دو ساعت زودتر از شما کارش را آغاز کرده و از وقت ناهارش هم صرف‌نظر کرده است. هم‌چنین آن دوره‌ی برخط تکمیل فروش را که فکر می‌کردید ارزش ندارد، گذرانده است.

۳. فرصت‌طلب باشید

افراد خوش شانس فرصت‌طلب هستند. آن‌ها قادرند از فرصت‌های تازه و اغلب ناپیدا استفاده کنند. افراد زیادی نسبت به فرصت‌ها نابینا هستند زیرا به ان‌ها توجه نمی‌کنند یا غیرقابل انعطاف هستند و به روش‌های خودشان چسبیده‌اند. آدم‌هایی که از فرصت‌طلبی استفاده می‌کنند، همه‌جا فرصت می‌بینند و قادرند از آن‌ها به سود خودشان استفاده کنند. فرصت‌طلب بودن شامل متوجه بودن نیز می‌شود؛ به قدر کافی منعطف باشید که نقشه‌ها‌ی اصلی‌تان را تغییر دهید؛ و فکرتان به اندازه‌ی کافی باز باشد تا از این فرصت‌های جدید استفاده کنید.

اغلب فکر می‌کنیم آدم‌هایی که خیلی به نقاط مختلف دنیا سفر می‌کنند خوش‌شانس هستند. حقیقت آن است که  بیش‌تر مردم در برهه‌های متفاوتی از زندگی‌شان فرصت‌های بسیاری برای مسافرت داشته‌اند اما از آن‌ها استفاده نکرده‌اند. شاید احساس کرده‌اند پول نداشته‌اند، کار نیاز داشته‌اند، قصد شروع حرفه‌شان را داشته‌اند، یا نخواسته‌اند خانواده و دوستان‌شان را رها کنند. در حالی‌که دلایل احتمالی زیادی برای مسافرت نرفتن وجود دارد، سال‌ها خودشان را به صورت بهانه‌های صرف برای استفاده نکردن از فرصت‌ها نشان می‌دهند.

۴. بصیر باشید

دو نوع دانش وجود دارد ـ صریح و ضمنی (یا ضمنی). دانش صریح نوعی است که آدم‌ها از طریق کتاب خواندن و مدرسه رفتن کسب می‌کنندـ چیزهای حقیقی. دانش ضمنی چیزی است که از طریق مشاهده و تجربه کسب می‌کنیم. چیزهایی که واقعا نمی‌توانید یاد بدهید. هردو نوع دانش در کمک به تصمیم‌گیری و انتخاب مسیرهای خاص اهمیت دارند. ظن می‌تواند یک حدس بدون اطلاعات باشد ـ و به اندازه‌ی سکه انداختن ارزش دارد ـ یا می‌تواند براساس دانش صریح و ضمنی عمیق باشد ـ بصیرت! همه‌ی ما تا حدودی بصیرت داریم، اما برخی در شنیدن آن صداهای درونی از بقیه بهتر هستند.

استفاده از این دانش به توانایی شما در دسترسی به این اطلاعات و اعتماد یه خود بستگی دارد. بصیرت داشتن، شامل تلفیق دانش ضمنی و صریح با درک هیجانات و موقعیت‌های اجتماعی خود و دیگران است. آدم‌های بصیر هوش اجتماعی و هیجانی بالاتری دارند ـ و قادرند ذهن آدم‌ها را بخوانند و مسائل ناگفته در یک موقعیت اجتماعی را درک کنند. افراد خوش شانس به دنبال کسب دانش و تجربه هستند  و از بصیرت‌شان بهترین استفاده می‌کنند.

مطلب مرتبط: عدد شانس شما چند است؟ خودتان محاسبه کنید

۵. منعطف باشید.

زندگی پویا است ـ همیشه در حال تغییر است. هراکلیتوس گفته است: نمی‌توانید دوبار وارد یک رودخانه شوید. حقیقت آن است که حتی نمی‌توانید یک بار به همان رودخانه وارد شوید، زیرا به محض قدم گذاشتن در آن، دچار تغییر می‌شود. تحسین پویایی‌های زندگی و توانایی حرکت با جریان، برای یافتن راه‌های جدید انجام کارها یا تصاحب موقعیت‌ها یا خلق فرصت‌ها، فواید بی‌شماری دارد. افراد خوش شانس منعطف هستند و از فرصت‌های جدید استفاده می‌کنند. من از طریق شیکاگو، از میلواکی به هاوایی پرواز می‌کنم. در میلواکی طوفان‌های عظیمی رخ می‌دهد که موقتا فرودگاه را تعطیل می‌کند.

حتی اگر کیف‌هایمان بازرسی شده باشد، شرکت هواپیمایی به جایی پرواز ، پیشنهاد می‌کند ما را با اتوبوس به شیکاگو بفرستد. تصمیم گرفتیم با اتوبوس برویم. بعضی از دوستان‌مان ترجیح دادن شانس‌شان را با خط هوایی امتحان کنند چرا که راحت در فرودگاه جا گرفته بودند. ما به شیکاگو رسیدیم و بعد به پروازی به سمت هاوایی رفتیم.  دوستان مان در میلواکی گیر افتادند و و تا روز بعد به هاوایی نرسیدند ـ که ناگهان داد زدند: پسر، خیلی خوش‌شانس بودی که دیروز رسیدی!

۶. خوش‌بین باشید

خوش‌بین‌ها معتقد هستند اینجا بهترین دنیای ممکن است. بدبین‌ها می‌ترسند که واقعیت داشته باشد! با دوستم به یک رستوران رفتیم. دوستم اعتراض کرد: این فنجان قهوه رو ببین، نصفش خالیه! جواب دادم: اوه خیلی بده، اونی که نیمه‌پره به من بده. به هردوی ما یک مقدار قهوه رسید. اما مطمئنا من بودم که خوش‌شانس به نظر می‌رسیدم. شانس به یافته‌های فیزیکی محدود نمی‌شود؛ چیزی که برای یک نفر است برای دیگری درمان است. به عبارت دیگر، فقط فرد خوش‌بین است که خوش‌شانس به نظر می رسد. خوش‌بینی کمک می‌کند امتیازهای هر موقعیتی را ببینید. آدم‌های خوش‌شانس با یک دورنمای خوش‌بینانه بهتر می‌توانند نیمه‌ی مثبت هر موقعیتی را تشخیص دهند.

۷. خارج از چارچوب فکر کنید

انعطاف‌پذیری و پذیرش تغییراتی که اتفاق می‌افتد کافی نیست. برای آن‌که توانایی خوش‌شانس بودن‌تان را بهبود دهید، از اصلاحات زمان‌بندی و تغییرات در برنامه‌تان سود بجویید. افراد خوش شانس خارج از چارچوب فکر می‌کنند. کوهنوردی با دستی که لای صخره‌ها گیر کرده در بیابان تنها مانده بود. با گذشت یک روز دیگر بدون آب و غذا، می‌میرد. او با بریدن دستش خود را رها کرده و جان سالم به در می‌برد. آیا خوش‌شانس بود؟ یک منفی‌نگر ممکن است بگوید او خوش‌شانس نبوده است – دستش را از دست داد.

یک مثبت‌نگر می‌گوید او خوش‌شانس بود – بیش‌تر آدم‌ها در چنین موقعیت‌هایی می‌میرند. او چطور خوش‌شانس شد؟ تفکر خارج از چارچوب. همیشه دردناک نیست؛ اغلب شامل جستجوی نقاط ضعف و نگاه کردن به موقعیت‌ها از زوایای مختلف می‌شود. دو شرکت با محصولات مشابه رقابت می‌کنند. شرکتی که با یک بازطراحی خلاقانه یا یک استراتژی بازاریابی نوین، خارج از چارچوب فکر می‌کند شرکتی است که خوش‌شانس به نظر می‌رسد.

مطلب مرتبط: ۶ راه منحصر به فرد برای خوشبختی‌ و موفقیت

۸. قابلیت ارتجاع داشته باشید

مشکلات محدودکننده را به چالش‌های انگیزه‌بخش تبدیل کنید. از موقعیت‌های جدید سود ببرید. تعدادی از معروف‌ترین مخترعان تاریخ پیش از آن‌که در نهایت آن‌چه کار می‌کرد را بیابند، هزاران راه برای انجام ندادن آن کار پیدا کردند.  آن‌ها خوش‌شانس بودند؟ بیش‌تر آدم‌ها این‌طور فکر می‌کنند. واضح است، این اشخاص بسیار باهوش بودند – اما آدم‌های باهوش زیادی در دنیا وجود دارند. آن‌چه این آدم‌ها را متفاوت می‌کرد قابلیت ارتجاع‌شان بود – شکیبایی برای ادامه دادن به دنبال کردن رویاها، اهداف، و آرزوهای‌شان در مواجه با سختی‌ها.

همان‌طور که توماس ادیسون گفت ” من شکست نخورده‌ام. فقط ۱۰،۰۰۰ راه پیدا کردم که عمل نمی‌کنند.“ وقتی پای شکست خوردن به میان می‌آید دو نوع آدم وجود دارد بازنده‌های چسبنده و بازنده‌های جهشی. بازنده‌های چسبنده وقتی بیفتند می‌شکنند، در حالیکه بازنده‌های جهشی، ارتجاعی هستند. یک بازنده‌ی جهشی باشید!


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – اسما حسنی

منبع: سایکولوژی تودی

۸ عادت افراد خوش شانس


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی