کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۸ دلیل برنده شدن ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

نتیجه انتخابات امریکا جهان را در شگفتی فرو برد. قیمت طلا بالا رفت، نفت و دلار افت کردند و شاخص بسیاری از بورس‌ها شکست. اما دلیل برنده شدن ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا چیست؟ در این نوشتار با ما همراه باشید تا از ۸ دلیل این شگفتی بزرگ بگوییم.

۸ دلیل برنده شدن ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

تا پیش از این، در همه انتخابات معاصر امریکا، نظرسنجی‌ها دقیق بودند و از روی آنها می‌شد نتیجه را پیش‌بینی کرد اما این انتخابات، صحت علمی نظرسنجی‌ها زیر سؤال برد. حال پرسش اینجاست که چرا چنین شد و چرا ترامپ برنده انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شد شخصیتی که ابتدا در عرصه سیاسی “گمنام” بود، سپس “مورد تمسخر” قرار گرفت و بعد “منفور” شد، چگونه در مرحله آخر توانست “رییس جمهور” شود؟!

مطلب مرتبط: آشنایی با خانواده قدرتمند و بزرگ ترامپ و ۳ همسرش

در ادامه ۸ دلیل برنده شدن ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا آمده است:

۱ – شاید نخستین پاسخ، به کارنامه سفید سیاسی او در برابر کارنامه پر غلط سیاسی کلینتون مرتبط باشد.

ترامپ، قبل از کاندیداتوری به عنوان تاجری موفق و مجری یک برنامه تلویزیونی شناخته می‌شد و کتاب هایی هم در زمینه کارآفرینی و موفقیت داشت. اما هیلاری کلینتون کارنامه‌ای آکنده از فعالیت‌ها و مسؤولیت‌های سیاسی داشت. او سال‌ها سناتور بود و بعدها وزیر امور خارجه امریکا شد و البته ۸ سال نیز در دوران ریاست جمهوری همسرش بیل کلینتون، در کسوت بانوی اول امریکا در کاخ سفید اقامت داشت. به علاوه، او در شرایطی کاندیدا شد که یک دموکرات، رییس‌جمهوری امریکا بود.

این شرایط باعث شد دست ترامپ – که دیکته‌ای در سیاست ننوشته بود – در انتقاد از دموکرات ها، دولت مستقرشان و کاندیدای آنها باز تر باشد و هیلاری و تیمش نتوانند در این عرصه ضدحمله‌ای داشته باشند. نمونه بارز حملات بی‌پاسخ ترامپ علیه کلینتون را می‌توان در قضیه ایمیل دید که آثار مخرب فراوانی در آرای کاندیدای دموکرات‌ها داشت.

مطلب مرتبط: ملانیا ترامپ : ۱۲ نکته خواندنی از بانوی اول آمریکا

۲ – ترامپ با زیرکی تمام توانست خود را به یک “برند” خاص تبدیل کند.

در علم برندینگ گفته می‌شود که هر چقدر یک برند، بُرنده تر و تیز تر باشد، قدرتش بیشتر است و بیشتر در یادها می‌ماند. این نکته‌ای بود که ترامپ و تیم برندینگ او، به خوبی از عهده‌اش برآمدند.

وقتی ترامپ به عنوان یکی از کاندیداهای اولیه جمهوریخواهان وارد رقابت‌های درون حزبی شد، طبق روال از او پرسیدند که اگر جمهوریخواه دیگری کاندیدای نهایی شود، آیا ترامپ از او حمایت خواهد کرد؟ و ترامپ برخلاف عرف سیاسی گفت: نه! خودم به تنهایی ادامه خواهم داد.

اینجا بود که او بر متفاوت بودن خود با دیگران تأکید کرد و توجهات را به خود جلب کرد. سپس با اتخاذ مواضع تند و تیز، برند خود را بُرنده تر کرد؛ اظهاراتی مانند کشیدن دیوار حائل بین امریکا و مکزیک، ممنوع الوورد کردن مسلمانان به ایالات متحده، محدود کردن مهاجران، استفاده از بمب اتم، پاره کردن برجام و نظایر این ها.

او پس از آن که توجهات را به خود جلب کرد، با زیرکی مواضعش را تعدیل کرد.این برندسازی هدفمند، شاید مهم‌ترین دلیل برنده شدن ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا است.

مطلب مرتبط: ۲۵ عدد که دونالد ترامپ را تعریف می کند

۳ – ترامپ برغم همه غرور و سرسختی اش، توانست فضای به وجود آمده علیه خودش را به نحوی هوشمندانه مدیریت کند.

از اواسط رقابت‌های انتخاباتی به بعد، تقریبا همه نهادهای رسمی، رسانه ها، نخبگان و حتی بخش‌های مهمی از جمهوریخواهان، علیه ترامپ موضع گیری کردند. این شرایط سخت و شکننده می‌توانست ترامپ را فرو بریزد ولی او این فضا را به عرضه‌ای برای مظلوم نمایی تبدیل کرد و این گزاره را ترویج داد که او در میان هجمه‌های حکومت و رسانه‌ها، تنها مانده است و نیاز به کمک مردم دارد.

در واقع، رأی مردم به ترامپ به گونه‌ای اعتراض آنها به جریان غالب حاکمیت در امریکا (و نه نظام امریکا) بود و الّا فردی با سابقه سیاسی صفر، آن هم بعد از آن هم تخریب نمی‌توانست نظر مردم را به خود جلب کند.

۴ – حملات تیم هیلاری کلینتون علیه ترامپ و افشاگری‌ها علیه او که عمدتاً ناظر به مسائل اخلاقی بود، زودتر از موعدی که باید آغاز شد.

بعد از آن افشاگری ها، محبوبیت ترامپ بسیار کاهش یافت ولی در گذر زمان، این مسائل در جامعه‌ای مانند امریکا عادی شد و از ترامپ توانست ضد حمله‌های مؤثری را ترتیب دهد و مثلاً با یادآوری رسوایی کلینتون و مونیکا چنین استدلال کند که اگر خودش حرف خلاف اخلاق زده، بیل کلینتون (همسر هیلاری) عملاً مرتکب چنین کاری شده است یا با پیش کشیدن مسئله ایمیل ها، توانست جو را عوض کند.

شاید اگر حملات کمپین دموکرات‌ها دیرتر صورت می‌گرفت، تیم ترامپ نمی‌توانست فرصتی برای رهایی از غافلگیری پیدا کند.

مطلب مرتبط: چرا رنگ پوست دونالد ترامپ نارنجی است

۵ – تأکید بیش از حد کلینتون و حامیانش بر مباحث حقوق بشری با محوریت اقلیت‌ها (رنگین پوست ها، مهاجران، دگرباشان جنسی و…) هر چند در جلب آرای این افراد به دموکرات‌ها مؤثر بود اما این حس را به اکثریت سفید پوست و طبقه متوسط منتقل کرد که نادیده گرفته می‌شوند و لذا به سمت ترامپ متمایل شدند.

۶ – یکی از نکاتی که تیم ترامپ بر روی آن انگشت گذاشت و بزرگنمایی کرد، وضعیت سلامتی هیلاری کلینتون بود.

هیلاری چندین بار در مراسم مختلف، دچار ضعف بدنی شد، از حال رفت و تلو تلو خورد. جمهوریخواهان با بیان این که نمی‌توان سکان اداره امریکا را به‌دست زنی سالخوره و بیمار دارد، توانستند بر روی آرای مردد اثر‌گذار باشند و شاید بتوان گفت این ظریف ترین دلیل برنده شدن ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بوده است.

مطلب مرتبط : ۱۱ تاکتیک برنده‌شدن در مذاکرات از کتاب “هنر معامله‌گری” ترامپ

۷ – اوباما در طول ۸ سال ریاست جمهوری اش، به عنوان کسی که برنده جایزه صلح نوبل شده بود، کمتر از سایر رؤسای جمهور امریکا اقتدارگرایی کرد.

کاندیدای دموکرات‌ها نیز زنی بود که نمی‌توانست حس اقتدار را در امریکایی‌ها زنده کند.در واقع، نیاز جامعه امریکا به اقتدارگرایی – که ریشه تاریخی دارد – در ۸ سال گذشته، ارضا نشده بود و این، دقیقاً همان نقطه‌ای بود که ترامپ روی آن دست گذاشت و با عباراتی مانند امریکا بار دیگر قدرتمند خواهد شد، امریکا را از نو خواهیم ساخت و… حس اقتدارگرایی امریکایی‌ها را معطوف به خود کرد و امریکایی‌ها احساس کردند که “تغییر” با او محقق خواهد، همان گونه که ۸ سال پیش، اوباما را نماد “تغییر” دانستند.

۸ – در ۸ سال حاکمیت دموکرات ها، متوسط درآمد مردم امریکا در سال رو به کاهش بوده است (برخی منابع از کاهش ۲ الی ۳ هزار دلاری خبر می‌دهند) و این برای مردم کشوری که سرمایه داری در آن حرف اول را می‌زند، هرگز خوشایند نبود.

در چنین شرایطی، یک تاجر موفق که به ریزه کاری‌های تجارت و اقتصاد وارد است کاندیدای جمهوریخواهان شد تا بخشی از آرای مردد به سمت او مایل شوند تا بلکه بتواند گشایشی در معیشت شان ایجاد کند. و به این ۸ دلیل برنده شدن ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا رقم خورد.


سایت کسب و کار بازده

us_immigrant_services

۸ دلیل برنده شدن ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جامانا

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی