کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۷ نشانه شوک قند (‌انسولین) در بدن تان که باید بدانید

انجمن قلب امریکا توصیه می‌کند که هر انسان بالغی بیش از ۹.۵ قاشق چای خوری شکر (قند) در طول روز مصرف نکند. اما معمولا در جوامع امروزی چیزی حدود دو برابر این میزان شکر یا قند مصرف می شود. در این نوشتار ۷ نشانه شوک قند (‌انسولین) در بدن تان را بیان میکنیم که حتما باید بدانید.

شوک قند

شکر تبدیل شده‌است به عنصری که به طور فزاینده در برنامه‌ی غذایی یک فرد امریکایی معمولی همیشه حاضر است. این ماده‌ی خوراکی عملا به هر چیزی اضافه می‌شود- قهوه، نان شیرینی، چای، غلات، آب‌میوه – و حتی نان، گوشت و سس گوجه‌فرنگی. چرا این‌طور هست؟ خوب به هر حال شکر باعث می‌شود خوراکی‌ها طعم بهتری داشته باشند.

قند همچنین فوق‌العاده ناسالم و بسیار اعتیادآور است. در حقیقت، برخی از مطالعات گزارش داده‌اند که قند می‌تواند تا هشت برابر اعتیاد آورتر از کوکائین باشد. قبل از صنعتی شدن تهیه‌ی غذا، شکر یک طعم‌افزای بسیار محدود بود. به مدت هزاران سال، انسان و نیاکان او از راه شکار و ذبح حیوانات و غذاهای طبیعی روی زمین زندگی می‌کردند.

انقلاب صنعتی و متعاقب آن گسترش جمعیت، باعث ایجاد تقاضا برای روش‌های سریعتر، ارزان‌تر و موثرتر رساندن غذا به تعداد زیادی از آدم‌ها شد. این روند منجر به پردازش مواد غذایی، و در نتیجه ازدیاد مواد افزودنی از جمله شکر می‌شود.

و خیلی سریع به امروز رسیدیم که قند در همه جا وجود دارد. بزرگسالان و کودکان ولع خوردن شیرینی- نوشابه، آب نبات، بستنی، و غیره – دارند. با وجود هشدار مصرانه‌ی مقامات بهداشت عمومی، بسیاری از مردم همچنان مقدار بسیار زیادی قند مصرف می‌کنند.

نتیجه چه بوده است؟

خب، امریکایی‌ها در میان چاق‌ترین آدم‌های دنیا قرار دارند، و چاق‌ترین ملت در شمال امریکا هستند. درحال‌حاضر، ۳۵ درصد از امریکایی‌ها اضافه وزن دارند. ۷۸ میلیون بزرگسال و ۱۳ میلیون کودک با پیامدهای سلامتی ناشی از اضافه وزن دست به گریبان هستند. برآورد شده‌است که یک فرد بالغ امریکایی معمولی حدود ۱۲ کیلوگرم سنگین‌تر از یک فرد بالغ امریکایی معمولی در دهه‌ی ۱۹۵۰ است.

این اصلا خوب نیست.

البته، قند ۱۰۰ درصد تنها مسئول ارقام رو به افزایش چاقی نیست… اما قطعا نقش مهمی ایفا کرده‌است. در حقیقت، قند چنان نقش پررنگی دارد که بسیاری از نهادهای قانونگذاری در سراسر کشور دستگاه فروش خودکار نوشابه را در مدارس دولتی ممنوع کرده‌اند. در سال ۲۰۱۴، شهردار نیویورک مایکل بلومبرگ در اقدامی نوآورانه، فروش نوشابه را در مقادیر بیش از ۱۶ اونس در رستوران‌های فست فود ممنوع کرد.

مطلب مرتبط: ۷ اتفاق که با قطع مصرف شکر می‌افتد

به عبارت ساده، بدن انسان به گونه‌ای طراحی نشده‌است که مقدار زیادی قند مصرف کند. این انفجار نسبتا تازه در مقدار مصرف شکر یک بیماری همه‌گیر ایجاد کرده که روی میلیون‌ها آدم‌ تاثیر گذاشته‌است.

بسیاری از نشانه‌های شدید مشکلات سلامتی با مصرف قند تشدید شده اند. در حالی که علائم به طور قابل‌درکی از فردی به فرد دیگر متفاوت است، اما چند عوارض جانبی شایع در اثر خوردن بیش از حد قند وجود دارند. ما تعداد کمی از این عوارض را در این مقاله مورد بحث قرار خواهیم داد.

در ادامه ۷ نشانه یا عارضه آمده است که نشانه می دهند بدن شما در ” شوک قند ” است:

۱. افزایش وزن ناگهانی

همان‌طور که پیش‌تر راجع به آن صحبت کردیم، قند یک عامل موثر در افزایش وزن است. این ماده سطح قند خون را افزایش می‌دهد، و به این ترتیب باعث می‌شود بدن‌مان چربی بیش‌تری ذخیره کند. علاوه بر این، قند تاثیر بسیار ناچیزی در ایجاد سیری، یا احساس پُری دارد. نتیجه این است که ما مواد غذایی بیشتری مصرف می‌کنیم و چربی بیش‌تری ذخیره می‌کنیم.

۲. ولع دائم و همیشگی به خوردن

قند یک کربوهیدرات پیچیده است – نوعی ماده‌ی خوراکی که نه تنها چربی ذخیره می‌کند، بلکه باعث میل به خوردن ناگهانی میشود. این حالت برای کسانی شایع است که بر حسب عادت مقادیر زیادی خوراکی‌های قندی می‌خورند و مدت زمان کوتاهی پس از خوردن باز هم گرسنه می‌شوند. به عبارت ساده، اگر کسی بخواهد، به مدت طولانی سیر باشد، بهتر این است که از قند و مواد قندی پرهیز کند.

مطلب مرتبط: ۶ اخطار بدن‌تان که مصرف قند شما خیلی خطرناک است

۳. احساس بی‌حالی

قند مانند کافئین اما در مقیاس کوچک‌تر، می‌تواند سیستم عصبی ما را تحریک کند. این تحریک کوتاه مدت است و به “فروپاشی” که نشان دهنده‌ی تأثیر کاهش قند روی سیستم سوخت و ساز بدن‌مان است، منجر می‌شود. پایین افتادن ناگهانی قند که با عنوان “هیپوگلیسمی واکنشی” شناخته شده‌است، احساس خستگی ناگهانی را بعد از مصرف مقدار زیادی کربوهیدرات‌ پیچیده ایجاد می‌کند.

۴. مشکلات کبدی

قند مانند تاثیری که الکل دارد، می‌تواند مشکلات بزرگی برای کبدمان ایجاد کند. مصرف بیش از حد قند در مدت زمان طولانی، که با عنوان بیماری‌ کبدی غیرالکلی (NAFLD) شناخته شده‌است، می‌تواند به طور جبران‌ناپذیری به این ارگان حیاتی آسیب وارد کند. جالب توجه است، سوخت و ساز قند در کبد درست مانند سوخت و ساز الکل صورت می‌گیرد. به این ترتیب، این می‌تواند به کبد چرب، مقاومت به انسولین و سطح غیر طبیعی چربی در خون منجر شود. این نشانه شوک قند واقعا خطرناک است.

مطلب مرتبط: پاکسازی کبد با ۱۰ خوراکی بی نظیر

۵. ذهن مه آلود

این علامت می‌تواند به راحتی به عنوان قسمتی از عملکرد نه چندان مطلوب مغز یا “ذهن مه‌آلود” توصیف شود و نشانه شوک قند است. گاهی اوقات عملکرد قوای شناختی ما برای انجام وظایف روزانه در سطحی که باید باشد نیست. این موضوع می‌تواند چند مسبب داشته باشد، و قند یکی از آنها است. بسیاری از محصولات قندی به میزان بسیار زیادی فرآوری می‌شوند، و در نتیجه هنگامی که مصرف می‌شوند، باعث بروز احساس بی‌حالی کلی و دوره‌های “ذهن مه‌آلود” می‌شوند.

۶. التهاب

قند آزادسازی رادیکال‌های آزاد را که تعامل منفی با پروتئین در بدن دارند، تحریک می‌کند. این تعامل یک واکنش شیمیایی تولید می‌کند که منجر به التهاب مفاصل و مناطق دیگر بدن می‌شود. دیابت یک بازنمایی صحیح از این واکنش است، چرا که نشانه‌های بی‌شمار این اختلال شامل التهاب دردناک نیز می‌شود.

مطلب مرتبط: ۷ ادویه که قند خون شما را تنظیم می‌کنند

۷. دیگر مشکلات غیرقابل توصیف شوک قند

قبول داریم که این یکی بسیار گسترده است. اما حقیقت این است که مصرف بیش از حد قند، برای بدن مانند سم است. هر زمان که یک ماده‌ی سمی وارد این نهاد پیچیده که همان بدن انسان است می‌شود، مشکلات بی‌شماری پدیدار می‌شوند. این نتیجه‌ی تولید واکنش‌های سیستماتیک و مضر به صورت مستقیم و غیرمستقیم است.

بسیاری از آدم‌های مبتلا به دیابت به دکتر مراجعه می‌کنند در حالی که هیچ علامتی به جز احساس خستگی ندارند. قند می‌تواند علت ریشه‌ای هر چیزی باشد از چاقی گرفته تا نقص بینایی، از سردرد تا بی‌خوابی. تنها راه برای این‌که واقعا مطمئن شوید این است که میزان مصرف قند روزانه‌تان را حذف یا محدود کنید.

حداقل تاثیر حذف یا محدود کردن قند این است که بدن و ذهن‌مان بسیار بسیار سالم خواهد


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده _ سارا فیضی

منبع: پاور آو پازیتیویتی

۷ نشانه شوک قند (‌انسولین) در بدن تان که باید بدانید


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی