کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۷ عادت قدرتمندترین آدم‌های جهان

قدرتمندترین آدم‌‌ها تصادفی و شانسی قدرتمند نمی‌شوند. قدرتمندترین آدم‌ها رهبر به دنیا نمی‌آیند، آنها تصادفاً انتخاب نمی‌شوند، و آنها قدرت جادویی ندارند. بلکه، قدرت ماحصل رفتارشان، کارهای‌شان، و عادت‌های‌شان است. به همین دلیل هر آدمی چه در عرصه‌ی سیاست رسمی باشد یا فقط در محیط کار می‌تواند به مقامی قدرتمند برسد – تنها کاری که لازم است انجام شود داشتن ترکیبی از عادت درست و ذهنیتی درست است.

قدرتمندها

اگر به دنبال قدرت یا نفوذ بیش‌تر در کار و زندگی‌تان هستید یا می‌خواهید شیوه‌ی زندگی‌تان را از قدرتمندترین رهبران الگو برداری کنید می‌توانید از این ۷ عادت الهام بگیرید.

۱.آن‌ها هرگز زیاد حرف نمی‌زنند.

آبراهام لینکلن روزی چنین گفته است “بهتر است ساکت باشید و فکر کنند احمق هستید تا این‌که حرف بزنید و همه‌ی شک‌ها برطرف شوند”. یقیناً، بعضی از قدرتمندترین آدم‌های جهان شهرتشان را با صحبت کردن روان و فصیح ساخته‌اند، و اغلب، می‌بینید آن سخنوران قهار همواره تا حد ممکن کوتاه سخن می‌گوید. تأثیر آن دوگانه است: نخست، براساس گفت‌آورد حکیمانه‌ی آب لینکلن، هر قدر سخن بگویی، کم‌تر خودت را فاش می‌کنی یا به خودت خیانت می‌کنی. آدم‌های ساکت اغلب باهوش‌تر و با نفوذتر دیده می‌شوند، فقط به این دلیل که فرصت کم‌تری دارند تا چیزی را بگویند که بعداً تأسف بخورند. دوم، هر قدر شما فشرده‌تر صحبت کنید، اقتدار و اعتبار بیش‌تر را به نمایش خواهید گذاشت. برای مکالمات مینیمالیسم یا کمینه گرا کوشش و تلاش کنید.

۲.آن‌ها انعطاف‌پذیر هستند.

آدم‌های قدرتمند به جای این‌که فقط یک ایده و راهبرد را ارائه کنند و خشک و انعطاف‌ناپذیر آن را رعایت کنند، گرایش به سازگاری و انطباق‌پذیری دارند. این حقیقت به این معنی نیست که وقتی با ایده‌ی شما مخالفت یا تعارض می‌شود مصالحه کنید یا کوتاه بیایید، بلکه به معنی تمایل و اشتیاق برای یافتن راهی دیگر در اطراف‌مان برای غلبه بر موانع و مشکلات است. شاید اگر نتوانستید رییس‌تان را متقاعد کنید بتوانید به دنبال تصویب و تأیید ایده یا راهبردتان در جای دیگری از شرکت باشید.

جهان مملو از چالش‌های غیرقابل پیش‌بینی و غیر‌منتظره است، پس آدم‌های سازگارتر تمایل دارند افرادی باشند که مشکلات بیش‌تری را حل و فصل می‌کنند، و به همین خاطر به عنوان قدرتمندترین آدم‌ها دیده می‌شوند.

۳.آن‌ها جدل نمی‌کنند.

جدل می‌تواند نقش و اهمیت داشته باشد، ولی در بیش‌تر موارد انرژی را که می‌توان با انجام کار برای چیزی دیگر صرف کرد تلف می‌کند. اگر می‌خواهید فقط نظرتان را برای اختلاف عقیده بگویید، بیهوده وقت‌تان را با جدل بیش‌تر درباره‌ی نکات مورد نظرتان یا تلاش برای قانع کردن شخصی که احتمالاً قبلاً ذهنیت‌اش شکل گرفته است یا مقاومت می‌کند به هدر ندهید. به جای آن‌، روی طرح خود کار کنید و با فعالیت خود ثابت کنید که جدل شما درست و صحیح است. به آسانی می‌توان در برابر یک ایده مجادله کرد و استدلال آورد ولی تقریباً استدلال در برابر نتایج یا دست‌آوردها ناممکن است. آدم‌های قدرتمند نگران هستند که با جدل  پیروز نشوند، آنها فقط بهترین نتایج ممکن را می‌خواهند و وقت‌شان را با مجادله در این‌جا و آن‌جا تلف نمی‌کنند.

۴.آن‌ها عضو فعال جامعه هستند.

این عادت در چند سطح سودمند است؛ آدم‌های قدرتمند برای خانواده وقت و انرژی می‌گذارند، با همکاران حشر و نشر دارند، و با دوستان و اعضای جوامع و انجمن‌ها نشست و برخاست و مجالست دارند. آنها هرگز خودشان را منزوی نمی‌کنند یا نمی‌کوشند فقط به قدرت برسند. در انزوا، فقط می‌توان مشکلات فکری و خیالی را پرورش داد ولی بسیار سخت است نسبت به آن چه در اطرافتان می‌گذرد به روز و مطلع باقی بمانید.

آدم‌های قدرتمند مورد تقدیر هستند چون به لحاظ اجتماعی با مردم اطرافشان حشر و نشر و دیدار دارند، و به این دلیل از احترام دیگران برخوردارند که به‌روز هستند. اگر از آدم‌های جوامع خود فاصله بگیرید یا عزلت‌نشین بشوید نمی‌توانید این کارها را انجام دهید.

۵.آن‌ها چند حرکت بعد را می‌خوانند.

در شطرنج، و زندگی و کار، آدم‌هایی که چند حرکت بعد را بهتر می‌خوانند سرانجام برنده می‌شوند و روی سکوی اول می‌ایستند. آدم‌های قدرتمند گرایش دارند از جوایز لحظه‌ای و آنی به ازای جوایز بزرگ‌تر آینده چشم‌پوشی کنند، و دوست دارند هرقدر هم که طول بکشد برای رسیدن به پیروزی و ظفر جوایز و منافع موقتی را قربانی و فدا کنند. مثلا، موفق‌ترین کارافرینان ابتدا باید دوره‌ای از نااطمینانی و وخامت مالی، و کار روان‌فرسا را بگذرانند – این فداکاری و قربانی را بیشتر آدم‌ها به راحتی نمی‌پذیرند. آنها می‌دانند که باید چند ماه ریسکی و مشقت‌بار را تحمل کنند، ولی اگر به دقت برنامه‌ریزی کنند و سخت کار کنند، در نهایت به پاداش و پرداخت کلانی خواهند رسید.

۶. آن ها کارها را به دقت زمان بندی می کنند.

در بیش‌تر موارد، شما اهمیت نمی‌دهید که یک کار را چه وقت باید انجام دهید.به یک سناریوی ساده فکر کنید که در آن شما باید خبری بد را به رییس‌تان بگویید؛ آیا بهتر است این کار را زمانی انجام دهید که رییس‌تان آشفته و عصبانی در وسط یک جلسه است، یا بهتر است آن را زمانی بگویید که خونسرد است و در مود یا حوصله‌ی نسبتا خوبی قرار دارد؟ قبل از این که مبادرت به هر کاری کنید فکر کنید، فرقی نمی‌کند که این یک خوش و بش اجتماعی سریع باشد، یا لحظه‌ای باشکوه برای معرفی یک محصول یا خط تولید جدید شرکت.

۷.آن‌ها خودشان را متمایز می‌کنند.

رهبران قدرتمند، در جمع ظاهر نمی‌شوند مگر آن که یک جوری و به هر روشی که شده است خودشان را متمایز از گروه کنند. اگر شما زندگی‌تان را با جریان باد، پیروی از کارهای اطراف‌تان، و رعایت هنجارهای اجتماعی می‌گذرانید، تقریبا برای شما ساختن شخصیتی قدرتمند و بانفوذ امکان‌ناپذیر است. به جای آن، بکوشید سخت‌تر از دیگران کار کنید، صدای‌تان رساتر از دیگران باشد، یا متفاوت از دیگران فکر کنید. این تنها راهی است که می‌توانید متمایز و برجسته باشید.

قدرت عمدتا محصول محیط است. اگر شما با ذهنیت قدرتمند کار و فعالیت کنید و عادات قدرتمندان را با آن درآمیزید، نهایتا آدم‌ها به شما در مقام یک شخص قدرتمند احترام خواهند گذاشت، و نفوذ شما گسترش خواهد یافت. فقط به خاطر بسپارید، عادت‌ها فقط در صورتی عادت هستند که دائما به آن بچسبید. بنابراین اگر می‌خواهید حداکثر و کامل‌ترین ظرفیت قدرت قدرتمندترین آدم‌ها را در خود ببینید این عادات را بپذیرید و قویا و موکدا رعایت کنید.

ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده- امیر پوریانسب

نویسنده: جیسون دیمرز

منبع:  فوربس

موضوع محوری:

عادت های قدرتمندترین آدم‌های جهان

 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی