کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۷ روش آسان که محبوب رئیس مان شویم

چه چیزی باعث می شود در نظر رئیس تان محبوب به نظر بیایید؟ باید چه کار کرد تا محبوب رئیس شد؟ همه‌ی ما می‌دانیم که مدیران و روسا، تاثیر به‌سزایی روی کیفیت زندگی شغلی ما دارند. اگر مدیر یا رئیسی داشته باشید که به شما اطمینان و علاقه داشته باشد، امکان اینکه زندگی شغلی شما جذاب‌تر و رضایت‌بخش‌تر شود، زیاد است و قطعا سریع‌تر مسیر پیشرفت را طی خواهید کرد. در نقطه مقابل، اگر رئیس‌ تان از شما خوشش نیاید، تبعات این مسئله از تنش‌های روزانه گرفته تا عملکرد منفی و حتی ترک اجباری شغل، متغیر خواهد بود.

رئیس

کارمندان متعهد و خوش‌قول، همیشه مورد اعتماد رئیس خود هستند؛ اما لازمه‌ی اینکه اعتماد رئیس خود را جلب کنید این است که خود را به او اثبات کنید و او و اهدافش را بشناسید تا بتوانید به بهترین شکل او را در نیل به اهدافش کمک کنید.

مدیران و روسا، تاثیر به‌سزایی روی کیفیت زندگی شغلی ما دارند. اگر مدیر یا رئیسی داشته باشید که به شما اطمینان و علاقه داشته باشد، امکان اینکه زندگی شغلی شما جذاب‌تر و رضایت‌بخش‌تر شود، زیاد است و قطعا سریع‌تر مسیر پیشرفت را طی خواهید کرد. در نقطه مقابل، اگررئیس‌تان از شما خوشش نیاید، تبعات این مسئله از تنش‌های روزانه گرفته تا عملکرد منفی و حتی ترک اجباری شغل، متغیر خواهد بود.

اما لازمه‌ی اینکه به کارمند محبوب رئیس تان تبدیل شوید این است که خودتان را به او اثبات کنید و رابطه‌ی خود را با او بهبود دهید که در این گزارش به نقل از پایگاه اینترنتی میوز، به برخی از مهارت‌هایی که به افزایش محبوبیت شما در نزد رئیس تان انجامیده و در مقابل زندگی کاری رئیس تان را نیز راحت‌تر می‌کند، اشاره می‌کنیم.

۱. رئیس خود را بشناسید

شما هرگز نمی‌توانید زندگی رئیس تان را راحت کنید، مگر آنکه او را خوب بشناسید. بنابراین، نخستین گام شما این است که بفهمید او دقیقا از شما چه می‌خواهد و شما چه کاری باید برای او انجام دهید؟

سعی در شناخت مدیر و رفتارهایش، به شما کمک می‌کند تا اطلاعات کاری مورد نیاز او را به شکلی که واقعا می‌خواهد، برای او فراهم کنید. به‌نظر شما کدام رئیس از چنین کارمندی بدش می‌آید؟

مطلب مرتبط: وقتی رئیس تان از شما کار غیراخلاقی یا غیرقانونی می‌خواهد چه باید کنید؟

۲. اهداف رئیس تان را بشناسید

شما به‌عنوان یک کارمند، ممکن است آن‌قدر در اهداف خودتان غرق شوید که فراموش کنید دلیل حضور شما در این اداره/شرکت کمک به رئیس تان است تا به اهدافش دست یابد. بنابراین، شناخت اهداف رئیس تان را به‌عنوان یکی از مهم‌ترین وظایف و اولویت‌های کاری خود قرار دهید. به‌راحتی می‌توانید در یک جلسه دونفره با رئیس تان به او بگویید: «اگر از اهداف و اولویت‌های شما مطلع باشم، خیلی راحت‌تر می‌توانم شما را در دستیابی به آنها کمک کنم»؛ با گفتن این جمله از او بخواهید تا اهداف و اولویت‌هایش را با شما در میان بگذارد و شما نیز به‌خوبی می‌توانید برای موفقیت او در رسیدن به این اهداف گام بردارید.

۳. اجازه ندهید رئیس تان غافلگیر شود

یکی از مهم‌ترین قوانین برای کارمندان این است که اجازه ندهند رئیس آنها ناگهان از مطلبی غافلگیر شود. به عبارت ساده‌تر، سورپرایز بی‌سورپرایز! بنابراین، اگر زمانی متوجه شدید یکی از کارمندان زیرآبی می‌رود و قصد خالی کردن زیر پای شما یا رئیس تان را دارد، باید فورا رئیس تان را در جریان بگذارید. در غیر این‌صورت، اتفاقاتی خواهد افتاد که او را غافلگیر می‌کند؛ در چنین مواردی شاید مدیرتان آمادگی جمع و جور کردن قضایا را نداشته باشد و اینجاست که ممکن است از دست شما هم ناراحت شود. سعی کنید به رئیس تان اعتماد کنید و موارد این‌چنینی را با او درمیان بگذارید.

۴. انتظار نداشته باشید مدیرتان لقمه را بجود و در دهانتان بگذارد

شاید کمی ناملایم به‌نظر بیاید اما واقعا هیچ رئیسی تمایل ندارد با کارمند خود مانند یک پرستار کودک رفتار کند. بنابراین اگر سوالی درباره بیمه درمانی، مرخصی، یافتن یک فایل و سوالات پیش پا افتاده‌ای از این دست را دارید، یک راست به اتاق رئیس تان نروید؛ بهتر است برای یافتن پاسخ این سوالات از همکارانتان کمک بگیرید و زمان مذاکره مستقیم با رئیس تان را نگه دارید برای وقتی که برای انجام مسائل مهم کاری نیاز به هم‌فکری دارید.

مطلب مرتبط: ۹ روش برای جلب توجه رئیس تان که بسیار موثر هستند

۵. از ضرب‌الاجل‌های خود عدول نکنید؛ وفای به‌عهد کنید

وقتی حمایت رئیس تان را جلب کردید، سعی نکنید که از این حمایت و اعتماد سوءاستفاده کنید بلکه تلاش کنید تا وظایف خود را در سر موعد مقرر انجام دهید. این یعنی: «حتما تلاش می‌کنم انجامش دهم.» نه اینکه «حالا ببینم چه می‌شود! » همیشه سعی کنید پروژه‌های خود را حتی اگر شده یک‌روز زودتر تحویل دهید. این کار شما باعث می‌شود تا رئیس شما هم زمان کافی برای انجام کارهای خود و روبه‌رو شدن با اتفاقات پیش‌رو را داشته باشد.

۶. به‌جای طرح مسئله، راهکار ارائه دهید

کار شما تنها یافتن مسائل و مشکلات نیست بلکه درعوض باید به شکل فعالانه‌ای به دنبال یافتن راه‌حل باشید. به‌عنوان مثال، نباید ناگهان سرتان را پایین انداخته و به اتاق رئیس تان بروید و از دست سایر بخش‌ها شکایت کنید که چرا سر موعد مقرر وظایف خود را انجام نمی‌دهند. درعوض، سعی کنید اول به بخشی که با آن مشکل دارید رفته و با مذاکره مسائل خود را با آنها درمیان گذاشته و حل کنید. بنابراین، اگر مجبور شدید نزد مدیرتان بروید، آن‌وقت می‌توانید به او توضیح دهید که برای حل این مشکل قبلا چه‌کارهایی کرده‌اید که جواب نداده و حالا برای حل مشکل از او کمک می‌خواهید.

۷. به گفته‌هایتان عمل کنید و کارهایی را که می‌کنید، بگویید

اگر قول دهید که مثلا تا فردا گزارش کاری خود را ارائه می‌دهید و فردا سر کار بیایید و این گزارش آماده نباشد، باید منتظر عواقب آن باشید. نخستین اتفاق این است که دیگران از نحوه مدیریت شما انتقاد می‌کنند. البته ماجرا به همین‌جا ختم نمی‌شود؛ اگر مدیرتان روی شما و گزارشی که قرار بود بدهید، حساب باز کرده باشد تا گام بعدی را در پروژه خود بردارد، آن‌وقت است که این اهمال‌کاری شما بیشتر به چشم می‌آید.

افرادی که می‌شود روی قول‌هایشان حساب کرد و به تعهدات خود پای‌بند هستند، کارمندانی رویایی هستند و رئیس  آنها نیز می‌داند که می‌تواند روی آنها حساب کند. کارمندانی که تلاش می‌کنند تا مدیران خود را به سمت اهدافشان سوق دهند، از جنس طلا هستند. باید بدانید که مدیرتان کار سختی دارد و باید به او کمک کنید و درعین حال مهارت خود را افزایش دهید. بدین ترتیب هم کار رئیس تان را راحت می‌کنید و هم اینکه او نیز قدردان شما خواهد شد.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده

۷ روش آسان که محبوب رئیس مان شویم

اقتصاد نیوز


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی