کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۷ راهکار کاربردی برای افزایش تمرکز ذهن و فکر

تمرکز ذهن موضوعی است که در اغلب مواقع ذهن ما را به خود مشغول میکند. چسبیدن به یک کارِ بخصوص ممکن است راحت نباشد. برخی مواقع هم چیزهایی اطراف‌تان هست که دائم حواس‌تان را پرت می‌کند. در دنیای به‌ هم پیوسته‌ی کنونی، بر هم خوردن تمرکزتان فقط به اندازه‌ی فشردن دکمه‌ای با شما فاصله دارد. باورش سخت است اما حتی در لحظات آرام و بی‌ سروصدا، پرت شدن حواس‌تان به سرانگشتان‌تان بستگی دارد؛ به خودتان می‌آیید و می‌بینید در حال چک کردن فیسبوک‌تان هستید یا می‌خواهید در آخرین موج از بازی نبرد کهکشانی‌تان پیروز شوید.

۷ راهکار کاربردی برای افزایش تمرکز ذهن و فکر

اما وقتی پایِ موضوع فرا گرفتن چیزی جدید یا رسیدن به اهداف‌تان یا داشتن عملکردی عالی در جمیعِ شرایط به میان می‌آید، توانایی شما برای تمرکز کردن روی چیزی خاص در محیط پیرامون‌تان و معطوف کردنِ تلاش ذهنی‌تان به سمت‌ِ آن چیزِ خاص، بسیار حائز اهمیت می‌شود.

فرقی نمی‌کند که می‌خواهید گزارش‌ کارتان را تمام کنید یا قصدتان رقابت در مسابقات دوی ماراتن است؛ مهارت تمرکزتان است که مرز بین موفقیت و شکست شما را معنا می‌دهد.

خوشبختانه تمرکز چیزی شبیه به یک ماهیچه‌ی ذهنی است. هر چه بیشتر روی ساختنش کار کنید، قوی‌تر می‌شود.

تقویت تمرکز ذهن دست‌یافتنی است اما معنایش این نیست که سریع و راحت می‌توان به آن دست یافت. اگر آسان بود، همه‌ی ما به اندازه‌ی یک قهرمان ورزشی شدیداً متمرکز بودیم.

بالا بردن تمرکز تلاش و پشتکار فراوان شما را می‌طلبد. شاید مجبور شوید تغییراتی اساسی در عادت‌های روزانه‌تان ایجاد کنید. در این مقاله ترفندهایی برای بالا بردن قوای ذهنی و نیروی تمرکز به شما یاد می‌دهیم. با ما همراه باشید.

۱.ارزیابی سطح تمرکز ذهن در گام اول

قبل از اینکه روی تقویت تمرکز ذهن خودتان کار کنید، شاید بخواهید بدانید اصلا در حال حاضر از چه میزان تمرکز ذهن برخوردارید یا قدرت تمرکزتان چقدر قوی است. شما از تمرکز خوبی برخوردارید اگر:

  • هوشیار ماندن برایتان راحت است.
  • برای خودتان هدف‌گذاری می‌کنید و کارهای بزرگ‌تر را به اجزاء کوچک‌تری تقسیم می‌کنید.
  • استراحت کوتاهی به خودتان می‌دهید و بعد دوباره مشغول کارتان می‌شوید.

تمرکزتان را باید تقویت کنید اگر:

  • دائم در حال خیال‌بافی هستید.
  • نمی‌توانید از شر افکار مزاحم خلاص شوید.
  • از مسیر پیشرفت خارج می‌شوید یا آن را گم می‌کنید.

اگر شما در گروه اول قرار می‌گیرید، شاید از مهارت تمرکز خوبی برخوردار هستید اما می‌توانید با کمی تمرین آن را تقویت کنید.

اما اگر در گروه دوم قرار گرفته‌اید، شاید باید کمی بیشتر روی تمرکز ذهنی‌تان کار کنید. ممکن است قدری بیشتر طول بکشد اما تمرین کردن عادت‌های خوب و خودآگاه بودن از حواس‌پرتی‌ها و اغتشاشات فکر‌ی‌تان می‌تواند در این مسیر به کمک شما بیاید.

مطلب مرتبط: ۱۰ روش طبیعی برای افزایش تمرکز و دقت و حافظه

۲. حذف هر چیزی که تمرکزتان را بر هم می‌زند

واقع‌بین باشید. هر چیزی که تمرکز ذهنی‌تان را بر هم می‌زند ببینید و آن را بپذیرید. عده‌ی بسیاری هستند که قبول نمی‌کنند وقتی روی کاری متمرکز می‌شوند، چیزهای زیادی هست که تمرکزشان را بر هم می‌زند. مثلا صدای بلند رادیویی که در فضا پخش می‌شود یا همکار مزاحمی که دائم در اتاق‌تان سرک می‌کشد تا با شما حرف بزند، برخی از این نیروهای مزاحم هستند.

معمولا به حداقل رساندن این نیروهای مزاحم آسان‌تر به نظر می‌رسد اما در واقعیت این‌طور نیست. شاید با خودتان بگویید خاموش کردن یک تلویزیون یا رادیو که کاری ندارد؛ اما سروکله زدن با همکار یا همسر یا بچه یا هم‌اتاقی را باید چه کار کنید؟

یک راهش این است که زمان و مکان مشخصی را در نظر بگیرید. از دیگران بخواهید که شما را در آن ساعت‌ها در آن مکان تنها بگذارند و مزاحم‌تان نشوند.

راه دیگرش این است: گوشه‌ی دنج و آرامی را پیدا کنید؛ مطمئن باشید که می‌توانید بدون مزاحمت دیگران در آرامش در آن‌جا به کارتان بپردازید. کتابخانه، اتاق شخصی در خانه‌تان یا حتی کافه‌ای ساکت و خلوت می‌تواند گزینه‌های خوبی برای این کار باشد.

یادتان باشد فقط عوامل بیرونی نیستند که تمرکزتان را بر هم می‌زنند. خستگی، نگرانی، اضطراب، بی‌انگیزگی و دیگر عوامل مخرب درونی هم می‌توانند مانع از تمرکز شما شوند. اگرچه مدیریت این موانع درونی هم کار چندان راحتی نیست اما شدنی است.

شاید لازم باشد برای به حداقل رساندن یا حذف این نیروهای مزاحم درونی راه‌کارهایی پیدا کنید. باید قبل از شروع به کارتان مطمئن شوید که خوب استراحت کرده‌اید. از افکار و تصویرسازی مثبت برای جنگیدن با اضطراب و نگرانی‌هایتان استفاده کنید. اگر می‌بینید ذهن‌تان به سمت افکار مزاحم پرسه می‌زند، آگاهانه تمرکزتان را به کاری که در دست دارید معطوف کنید.

مطلب مرتبط: ۷ مهمترین عوامل عدم تمرکز در محیط کار +راهکار افزایش تمرکز

۳. هر بار روی یک کار مشخص تمرکز کنید

مولتی‌تسکینگ یا انجام همزمان چند کار اگرچه ظاهراً روشی موثر برای انجام کارهای زیادی به نظر می‌آید اما دیده شده است که افراد در این بخش عملکرد خوبی از خود نشان نمی‌دهند. انجام همزمان چند کار، بازدهی و بهره‌وری را به شدت کاهش می‌دهد. حتی ممکن است در این صورت از پرداختن به جزئیات غافل شوید؛ جزئیاتی که گاهاً از اهمیت بسیار بالایی برخوردارند.

منابع توجه محدود هستند پس باید عاقلانه آن‌ها را خرج کنید.

توجه‌تان را مثل یک چراغ نورافکن در نظر بگیرید. اگر این چراغ را روی یک بخش خاص بتابانید، می‌توانید هر چیزی که در آن‌جا هست را به وضوح ببینید. اما اگر قرار بود همین مقدار نور را در تمام یک اتاق تاریک پخش کنید، فقط قادر به دیدن خطوطی تیره و تار و سایه‌های اسباب موجود در اتاق بودید.

بخشی از تقویت تمرکز ذهن این است: از منابع موجود حداکثر استفاده را ببرید. انجام چند کار همزمان را کنار بگذارید و توجه کامل خودتان را در زمان مشخص به کاری مشخص معطوف کنید.

۴. زندگی کردن در لحظه‌ی حال

وقتی در گذشته به سر می‌برید، حسرت گذشته را می‌خورید، نگران آینده هستید یا به هر دلیلی در لحظه‌ی حال زندگی نمی‌کنید، حفظ تمرکز ذهن برایتان سخت می‌شود.

احتمالاً شنیده‌اید که بعضی‌ها درباره‌ی ” اهمیت در لحظه بودن” می‌گویند. در لحظه بودن یعنی تمام افکار مزاحم و نگرانی‌های فیزیکی( مثلا تلفن همراه) یا روانی( اضطراب‌هایتان) را کنار بگذارید و ذهن خود را کاملاً به لحظه‌ی حال بیاورید.

در لحظه بودن برای دوباره به دست آوردن تمرکزتان هم لازم و ضروری است. وقتی خودتان را در اینجا و اکنون قرار می‌دهید، توجه‌ شما بُرّنده می‌شوند و منابع ذهنی‌تان جزئیاتی که برایتان در برحه‌ای از زمان اهمیت دارد را آشکار می‌کنند.

ممکن است کمی به طول بینجامد. بهتر است زندگی کردن در لحظه‌ی اکنون را به درستی یاد بگیرید. شما قادر نیستید گذشته  را تغییر بدهید، آینده هم که هنوز اتفاق نیفتاده است. تنها چیزی که امروز به شما کمک می‌کند این است که از تکرار اشتباهات گذشته‌تان بپرهیزید و مسیر ساختن آینده‌ای موفق را فراهم کنید.

۵. تمرین خودآگاهی

خودآگاهی یکی از موضوعات پرطرفدار در دنیای امروز است. هزاران سال است که انسان‌ها انواع گوناگون مراقبه‌های خودآگاهی را تمرین کرده‌اند. با وجود این، شمار زیادی از فواید این تمرین در سلامت انسان به تازگی درک و شناخته شده است.

در یک مطالعه، متخصصان منابع انسانی توسط محققان در یک موقعیت شبیه‌سازی‌شده قرار گرفتند. محققان آن‌ها را به انجام چند کار پیچیده‌ی همزمان وادار کردند؛ کارهایی که هر روز در محیط کار انجام می‌دادند.

آن‌ها موظف بودند این کارها را ظرف ۲۰ دقیقه انجام بدهند. این کارها عبارت بود از: پاسخ‌گویی به تلفن‌ها، زمان‌بندی جلسات، یادداشت اطلاعات مربوط به شماره‌تلفن‌ها، ایمیل‌ها و پیام‌های متنی.

برخی از شرکت‌کنندگان در مدت ۸ هفته استفاده از مراقبه‌ی خودآگاهی را فرا گرفتند. نتایج نشان داد تنها کسانی که این آموزش‌ها را دریافت کرده بودند قادر بودند تمرکز و توجه خود را ارتقاء بدهند.

افرادی که مراقبه را تمرین می‌کردند قادر بودند زمان طولانی‌تری به کارهایشان ادامه بدهند، کمتر از کاری به سراغ کار دیگری می‌رفتند و راندمان کاری بالاتری داشتند.

به این ترتیب می‌توان گفت در نتیجه‌ی تمرین کردن خودآگاهی می‌توانید یاد بگیرید چطور مراقبه کنید‌. مراقبه‌ی خودآگاهی کار پیچیده‌ای نیست. تمرین ساده و سریع دم و بازدم عمیق نوعی مراقبه‌ی خودآگاهی است.

یک راه‌حل فوری برای بازیابی تمرکز

چند نفس عمیق بکشید. تمرکز واقعی‌تان را روی هر کدام از نفس‌هایتان قرار بدهید. وقتی احساس می‌کنید ذهن‌تان بطور طبیعی به پرسه درآمده است، آن را سرزنش نکنید؛ به آرامی تمرکزتان را به نفس‌های عمیق‌تان معطوف کنید.

این روش ظاهراً ساده و شاید بی‌اثر به نظر بیاید. اما خواهید دید که در عمل سخت‌تر از آن چیزی است که به نظر می‌رسیده. تمرین دم و بازدم عمیق را می‌توانید هر جا و هر زمان که می‌خواهید به کار ببرید. در نهایت خواهید دید که راحت‌تر می‌توانید افکار مزاحم را از سرتان دور کنید و تمرکزتان را روی موضوع موردنظرتان قرار بدهید.

6. یک وقفه‌ی کوچک

سعی کنید هر چیزی که دائم فکر و تمرکزتان را به هم می‌ریزد را نادیده بگیرید.

پژوهشگران دریافته‌اند وقتی مسیر توجه‌تان را برای مدتی کوتاه تغییر می‌دهید و توجه خود را برای چند لحظه به چیزی دیگر معطوف می‌کنید، به خودتان استراحت کوتاهی داده‌اید و با این کار تمرکز ذهن شما به شدت ارتقاء می‌یابد.

پس بار دیگر که قرار است روی پروژه‌ای درازمدت کار کنید- مثلا وقتی قرار است مالیات‌ها را آماده یا خودتان را برای امتحانی آماده کنید- یادتان باشد که هر از گاهی به خودتان استراحت ذهنی کوچکی بدهید.

توجه خود را- حتی برای چند دقیقه- به چیزی نامرتبط به کاری که در دست دارید معطوف کنید. این لحظات کوتاه به این معناست که شما قادر هستید در مواقع لزوم تمرکز ذهنی قوی و عملکرد بالایی داشته باشید.

۷. تمرین کردن؛ گامی موثر در تقویت تمرکز

به دست آوردن تمرکز ذهنی یک شبه اتفاق نمی‌افتد. حتی ورزشکاران حرفه‌ای هم برای تقویت مهارت تمرکزشان به زمان و تمرین فراوانی نیاز دارند.

برای درک تاثیر بر هم خوردن تمرکزتان، به عنوان یکی از اولین قدم‌ها، باید زندگی فعال و پویایی داشته باشید. اگر برای رسیدن به اهداف‌تان می‌جنگید و می‌بینید که مسائل کم‌ارزش و بی‌اهمیت شما را از مسیرتان خارج می‌کنند، وقتش رسیده که ارزش بیشتری برای وقت و زمان‌تان قائل شوید.

وقتی تمرکز ذهنی‌تان را به دست بیاورید می‌بینید که قادر هستید به اهداف بیشتری دست یابید و روی چیزهایی در زندگی تمرکز می‌کنید که موفقیت، شادی و رضایت واقعی را برایتان به ارمغان می‌آورند.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – فاطمه یحیی

منبع: verywellmind

۷ راهکار کاربردی برای افزایش تمرکز ذهن و فکر


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی