کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۷ تاثیر مخرب مصرف الکل بر تمرکز و تصمیم گیری

در این نوشتار چندین تاثیر مخرب مصرف الکل بر تمرکز و تصمیم گیری را می بینید. الکل به کوته‌بینی منجر می‌شود. مصرف الکل – مست شدن –توجه و افکار را به آشکارترین اطلاعات یا نشانه‌ها در محیط مجاورتان محدود می‌کند. در نتیجه، رفتار بیش از حد تحت تاثیر نشانه‌های قابل توجهی قرار می‌گیرد که دربرگیرنده‌ی محرک‌ها یا پیامدهای دورتر نیست. مثلا فردی که افکار منفی دارد احتمالا بعد از مست شدن احساس غم می‌کند.

تاثیر مخرب مصرف الکل بر تمرکز و تصمیم گیری

۷ نکته‌ای که در ادامه آمده‌است تاثیر مخرب مصرف الکل بر تمرکز و تصمیم گیری شما را نشان می دهد:

۱. نقصان توجه.

کوته‌بینی ناشی از مصرف الکل میزان اطلاعاتی را که افراد مست می‌توانند پردازش کنند محدود می‌کند. در نتیجه منابع توجه باقی‌مانده فقط به محیط مجاور فرد تخصیص می‌یابد. این کاهش موجودی منابع تاثیری قوی به‌خصوص در اوضاع کشمکش دارد – وقتی با ۲ انگیزه متقابل مواجه هستید، یکی در مجاورت‌تان کاملا آشکار است، و دیگری دور به نظر می‌رسد. این اشتباه‌های مربوط به توجه را که آدم‌ها هنگام مستی مرتکب می‌شوند توضیح می‌دهد، اشتباهاتی از قبیل اختلال در رانندگی.

مطلب مرتبط: مصرف الکل و سرطان :نوشیدن الکل سبب ۷ نوع سرطان می‌شود

۲. رفتار آنی.

وقتی آدم‌ها مست هستند “نه” واژه‌ای فوق‌العاده پیچیده است. الکل، حداقل در دوزهای بالا، ممکن است توانایی آدم‌ها را در مهار رفتار آنی دچار اختلال کند. افراد مست تمایل دارند به محرکی که لحظه‌ای به آنها لذت می‌دهد پاسخ دهند (مثلا رابطه‌ی جنسی محافظت‌نشده)، حتی به قیمت پذیرفتن ریسک آینده (مثلا احتمال ابتلا به بیماری مقاربتی یا بارداری ناخواسته).

مطلب مرتبط: مصرف همزمان قهوه و مشروبات الکلی چه تاثیری بر کبد دارد

۳. تهاجم.

الکل به خودی خود سبب تهاجم نمی‌شود. بلکه فقط میزان تهاجم را در واکنش به فتنه‌انگیزی افزایش می‌دهد. در اوضاع دشمنی، الکل به واسطه‌ی محدود کردن توجه به نشانه‌های فتنه‌انگیزی، به جای نشانه‌های غیرفتنه‌انگیزی یا نشانه‌های خویشتن‌داری، رفتار تهاجمی را تقویت می‌کند.

۴. پرخوری.

نوشیدن بیش از حد پرخوری را تحریک می‌کند. الکل توانایی آدم‌ها را در تنظیم یا کنترل میزان مصرف خوراکی دچار اختلال می‌کند. به همین دلیل، کسانی که مرتب در رژیم هستند و مصرف کالری‌شان را به دقت بررسی می‌کنند، خودشان و اهداف رژیمی‌شام را به‌طور ویژه در معرض خطر پیامدهای منفی مصرف الکل می‌یابند. کاهش مصرف الکل توصیه‌ای رایج به کسانی است که برنامه‌های کاهش وزن را پیگیری می‌کنند.

مطلب مرتبط: بیشترین مصرف مشروبات الکلی در کدام کشور است؟

۵. خودآگاهی.

افراد مست معمولا نمی‌توانند رفتارشان را بررسی کنند. همان‌طور که شاید متوجه شده‌باشید، آغاز میهمانی‌ای که در آن نوشیدنی الکلی سرو می‌شود عموما آرام است، و مهمانان اکثرا از خودآگاهی برخوردار هستند. اما حدود یک ساعت بعد معمولا ولوم بالا می‌رود. وقتی آگاهی کسانی که الکل مصرف کرده‌اند پایین می‌آید، نگرش‌شان به این سو تغییر می‌کند که “واقعا چه کسی اهمیت می‌دهد؟”

۶. تسکین اضطراب.

گفته می‌شود الکل استرس و اضطراب را تسکین می‌دهد. ممکن است این تفکر بر پایه‌ی این باور عامه حفظ شده‌باشد که “الکل تاثیر همه‌چیز را کاهش می‌دهد”. الکل توجه را از محرک اضطراب‌آور دور می‌کند. اثرات دارویی اتانول (مشابه بنزودیازپین‌ها و مواد مخدر) می‌تواند موقتا اضطراب را کاهش دهد. اما الکل لزوما اضطراب و ترس را برای درازمدت از بین نمی‌برد، و ممکن است در واقع آن را تشدید کند، در نتیجه ممکن است انگیزه‌تان را برای مصرف بیش‌تر تقویت کند. برای همین اضطراب و الکل برای یک‌دیگر عوامل ریسک هستند.

مطلب مرتبط: این ۳۷ سلبریتی هرگز الکل نمی نوشند

۷. وعده‌های پوچ.

میزان و قدرت تعهد آدم‌ها به چیزی به بزرگی ارزش آن چیز برایشان و احتمال وقوع آن ارزش بستگی دارد. عموما مطلوبیت یک هدف برای آدم‌ها آشکارتر از امکان‌پذیری آن است. مصرف الکل آدم‌ها را وادار می‌کند به جای تمرکز روی امکان‌پذیری اهداف مهم، روی مطلوبیت آنها تمرکز کنند و از این روی به وعده‌های پوچ متعهد شوند. اما وقتی هوشیار می‌شوند، نمی‌توانند به وعده‌هایشان عمل کنند.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده _ مینا بنادکوکی

منبع: سایکولوژی تودی

۷ تاثیر مخرب مصرف الکل بر تمرکز و تصمیم گیری


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی