کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۷ اشتباه زمان تغییر شغل که نباید مرتکب شوید

می‌گویند مرغ همسایه همیشه‌ هم غاز نیست، و این حرف ممکن است در بسیاری از موارد صدق کند. همان‌طورکه ممکن است فکر کنیم شغل فعلی خودمان مزخرف است و شغل دیگر(که مدت‌ها رویای آن را در سر پرورانده‌ایم) دقیقا همان چیزی است که نیاز داریم. در این جا درباره ۷ اشتباه در زمان تغییر شغل بحث می شود که هرگز نباید مرتکب شوید.

شغل

بگذارید به عبارت مرغ غاز است برگردیم و به بعضی از معانی دیگری که آدم‌ها از آن برداشت کرده‌اند نگاهی بیندازیم:

اگر مرغ همسایه غاز باشد، آیا همسایه هم فکر می‌کند مرغ شما غاز است؟

شاید مرغ همسایه غاز باشد، ولی احتمالا مرغ شما غازتر باشد- اگر خوب به او غذا بدهید!

اگر مرغ همسایه غاز باشد، سروصدای خانه‌ی او بیش‌تر است.

به بینش جدیدی رسیدید؟ دقیقا!

قطعا اشتباهات بزرگی وجود دارند که هر کسی ممکن است مرتکب شود. وقتی سعی دارید سریعا تغییر شغل دهید انجام این اشتباهات به شما خواهد فهماند که قدم مهمی را اشتباه برداشته‌اید.

۱. نداشتن برنامه‌ای منسجم

اگر واقعا به فکر تغییر هستید، نمی‌توانید فقط به بخت و اقبال تکیه کنید. ببخشید قربان، ولی شما باید بیش‌تر از این‌ها برنامه‌ریزی کنید.

یک تغییر شغل موفق می‌تواند ماه‌ها طول بکشد. بدون برنامه، کارتان به سردرگمی می‌کشد و احساس می‌کنید مدت‌های مدیدی است که در میانه‌ی ناکجا آباد گیر افتاده اید.

شما باید بسیاری از جنبه‌های شغل جدید را درنظر بگیرید. حقوق‌‌اش چقدر است؟ آیا کفاف صورت‌حساب‌ها و قبض‌های‌تان را می‌دهد؟

آیا به آموزش و تمرین بیش‌تری نیاز دارید؟ چه موقع قادر خواهید بود آن‌را به‌دست آورید؟ چقدر طول خواهد کشید؟ آیا کسی را می‌شناسید که بتواند راهنمای بسیار خوبی باشد و شما را به جای درست هدایت کند؟

بدون این پرسش و پاسخ‌ها، کارتان به جایی می‌کشد که نخستین فرصتی را که داشته باشید می‌پذیرید حتی اگر برای‌تان بهترین گزینه نباشد.

مطلب مرتبط : ۴ راه که یک کار پردرآمد با سرمایه کم داشته باشیم

۲. از شغل‌تان متنفر هستید

شاید از شغل‌تان متنفر باشید، ولی این لزوما به آن معنی نیست که حتما باید تغییر شغل بدهید. ممکن است از رییس‌تان، فرهنگ سازمانی، یا وظایفی که انجام می‌دهید متنفر باشید.

به‌هرحال باید بتوانید تفاوت بین تغییر کار و تغییر شغل را تشخیص دهید. تغییر کار ممکن است پاسخ تمام مشکلات‌تان باشد حتی اگر این تغییر در همان شغل/پیشه رخ دهد.

مطلب مرتبط : ۲۰ پردرآمدترین شغل های دنیا از نظر لینکدین

۳. دنبال اسکناس بودن

شاید پول جذاب‌تر به‌نظر برسد ولی چنین جذابیتی می‌تواند فریبنده هم باشد. فقط به‌خاطر پول دنبالِ پول رفتن تقریبا همیشه ایده‌ی بدی است.

در چنین وضعیتی، ما می‌توانیم روی یکی از عبارت‌هایی که پیش‌تر ذکر شد تفکر کنیم: شاید مرغ همسایه غاز باشد، ولی شاید مرغ شما غازتر باشد اگر خوب به او غذا بدهید!

درمورد شغل می‌توان آن‌را این‌گونه تعبیر کرد: شاید از شغل دیگر پول بیش‌تری نصیب‌تان شود، ولی احتمالا شغل فعلی‌تان هم، اگر زمان/تلاش/فداکاری بیش‌تری صرف آن کنید، همان نتیجه را به بار خواهد آورد.

یا، اگر مرغ همسایه غاز باشد، سروصدای خانه‌ی او بیش‌تر است. همچنین این احتمال وجود دارد که از شغل جدیدتان هم، که مزایا و پول بیش‌تری برای‌تان دارد، متنفر باشید چون باید با مشکلاتی مثل عدم سلامت، استرس، و عوامل دیگری که جزو کارتان هست و شما به آن توجه نکرده‌اید، دست و پنجه نرم کنید.

مطلب مرتبط: ۱۰۱ ایده‌ی کسب و کار کوچک که آینده‌تان را می‌سازد

۴. شخصِ دیگری از شما می‌خواهد

اگر مادر، پدر یا یکی دیگر از عزیزان‌تان به شما گفت شغل‌تان را تغییر دهید چون برای‌تان مزیتی ندارد، احتمالا بهتر است در تصمیم‌تان تجدید نظر کنید.

گاهی، حتی عزیزان‌مان از ما می‌خواهند کاری را انجام بدهیم که صرفا به نفعِ آنها است، و تغیر شغل قطعا کاری نیست که بخواهید آن را صرفا برمبنای خواست آن‌ها(و نه خواست خودتان) پایه‌گذاری کنید.

نگذارید کسی بر انتخاب شغل‌تان تاثیر بگذارد، چون این کاری است که شما قرار است همیشه و در تمام مدت عمرتان انجام دهید. نه آن‌ها!

اگر موقعیت مضحک جدید، کاری باشد که از شغل قبلی‌تان بیش‌تر دوست‌اش ندارید، از شغل جدیدتان و کسی که به شما توصیه کرد سراغ آن بروید سرانجام متنفر خواهید شد.

مطلب مرتبط: ۳۳ ایده برای راه اندازی کسب و کار با سرمایه کم

اشتباه زمان تغییر شغل ۵:

عدم انجام تحقیقات دقیق و کامل

منظور من از تحقیق، تحقیق درمورد تمایلات خودتان نیست، منظورم زمانی است که برای تحقیق درمورد شغل جدید و سایر مشاغل صرف می‌کنید.

شاید شغل دیگری در انتظارتان باشد که هرگز فکرش را نمی‌کرده‌اید. با آدم‌هایی که در شبکه‌ی‌تان هستند صحبت کنید، با یک مشاور شغلی صحبت کنید یا با افراد حرفه‌ای دیگری که می‌خواهند شما را در تلاش‌های‌تان یاری کنند. ممکن است بفهمید به گزینه‌های شغلی دیگری که می‌تواتند به انتخاب‌های بهتر شما کمک کند توجه نکرده‌اید. با داشتن اطلاعات بیش‌تر قادر خواهید بود بینش گسترده‌تری از کارهای بالقوه به‌دست آورید. از این طریق می‌توانید اطمینان حاصل کنید روی تغییر شغل‌تان حسابی فکر کرده‌اید و نهایتا با موفقیت همراه خواهد شد.

مطلب مرتبط : ۸ شغل‌پردرآمد خانگی برای آنهایی که کار در منزل را دوست دارند

اشتباه زمان تغییر شغل ۶:

خسته هستید

اگر فقط به‌خطر خستگی به دنبال تغییر هستید، در شغل بعدی هم همین مشکل را خواهید داشت و بعد در شغل بعدی و الی آخر. این مشکل می‌تواند برای هرکسی در هر زمانی رخ دهد، ولی به معنی این نیست که شغل فعلی‌تان را ترک کنید.

راه‌حل بهتر این مشکل شاید آن باشد که از رییس‌تان بخواهید کارتان را چالشی‌تر کند. شاید واقعا به یک چالش نیاز داشته باشید.

یا می‌توانید با تقبل مشارکت در پروژه‌های چالشی‌تر زمان و تلاش بیش‌تری را در اداره صرف کنید. خودتان را درگیر کنید، با همکاران‌تان دوست شوید یا به بخش دیگری بروید که مجاز باشید کاری را که به آن علاقه دارید انجام دهید. خستگی به خودی خود از بین خواهد رفت.

مطلب مرتبط : مشاغل خانگی: فهرست ۳۴۰ مشاغل خانگی زودبازده در ایران

اشتباه زمان تغییر شغل ۷:

عدم برخورداری از شرایط درست

صرفا تصمیم به تغییر گرفتن کافی نیست. ممکن است پیش از عبور موفقیت آمیز به طرف دیگر، شکافی وجود داشته باشد که باید پر شود.

پیش از آن‌که بتوانید یک کار تمام‌وقت در سطحی بالاتر و در همان سلسله‌مراتب به‌دست آورید اغلب داشتن مهارت‌ها، شرایط، آموزش و تجارب اضافی امری ضروری است.

اگر شغل اول‌تان چیزی نیست که به دنبال‌اش بوده‌اید، احتمالا بهتر است به عنوان داوطلب و موقتی یا به‌صورت کارورزی کار کنید تا بلکه کمی تجربه کسب کنید. این کار همچنین شما را قادر خواهد ساخت پیش از آن‌که واقعا تصمیم بگیرید شغلی را اتخاذ کنید جوانب کار را سنجیده باشید.

قبل از آن که تصمیم بگیرید به حیاط همسایه بروید مطمئن شوید به همه‌پرسش‌ها از تمام زوایا پاسخ داده‌اید. بسیاری از آدم‌ها در زندگی به نقطه‌ای می‌رسند که به‌طور جدی به تغییر شغل فکر می‌کنند. بسیاری از آنها با موفقیت به نقش جدیدی که دوست دارند تغییر موقعیت می‌دهند. اگر از اشتباهاتی که در بالا ذکر شد اجتناب کنید، آن‌گاه امکان تغییر شغل‌تان فراهم است!
ترجمه:تحریریه سایت کسب و کار بازده_کامروا ابراهیمی

نویسنده:اشلی استنفورد

منبع: بیزنس اینسایدر

۷ اشتباه زمان تغییر شغل که نباید مرتکب شوید

 

زمان تغییر شغل


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی