کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۶ نکته از کسب و کارهای هوشمند که باید بدانید

بازار کسب و کار این قرن به سمت و سوی بهره‌گیری بیشتر از کسب و کارهای هوشمند گرایش دارد و دروقاع همه‌ی سازمان‌ها و شرکت‌ها سعی می‌کنند خودشان را با الگوهای این کسب و کارهای هوشمند هم‌جهت کنند.

هوشمندی کسب و کار، کاربرد تجاری داده‌کاوی شامل تجزیه و تحلیل داده‌‌های آماری وضعیت کسب و کار سازمان است.درحالی‌که داده‌کاوی به جنبه فنی تحلیل و ارزیابی اشاره دارد، هوشمندی کسب و کار به جنبه‌های کاربردی مربوط به امور کسب و کار می‌پردازد.

کسب و کارهای هوشمند

۱. کسب و کارهای هوشمند، مجموعه مهارت‌ها، کاربردها، فناوری‌‌ها و عملکردهایی برای ذخیره، بازیابی، تجزیه و تحلیل داده، اطلاعات و دانش در سازمان و محیط کسب‌و‌کار در جهت کمک به فرآیند تصمیم‌سازی از طریق ارزیابی و تحلیل به منظور افزایش کارایی و اثربخشی برای گسترش توانایی رقابتی سازمان است.

۲.این مهارت‌ها، کاربردها، فناوری‌‌ها و عملکردها شامل مراکز داده سازمانی و فرا‌سازمانی، نرم‌افزارهای کاربردی، مدل‌های کسب‌و‌کار و الگوهایی است که به سازمان‌ها کمک می‌کند تا داده و اطلاعات پراکنده و به هم ریخته موجود در سازمان و فراگرد آن را به اطلاعاتی دسترس‌پذیر، قابل فهم، تبادل‌پذیر و کارگشا برای تصمیم‌سازی‌ در سطوح مختلف سازمان تبدیل کند. سازمان با استفاده از این مهارت‌ها، کاربردها، فناوری‌‌ها و عملکردها قادر خواهد بود وضعیت خود و رقیبان را بررسی و ارزیابی کند.

مطلب مرتبط: ۵ گام اساسی و عالی مو فقیت در کسب وکار

۳.سیستم‌های هوشمند کسب‌و‌کار، امکان استخراج الگوهای عملکردی و رفتاری از داده‌های موجود در مراکز داده را فراهم می‌کند. این الگوها در تهیه گزارش به منظور تصمیم‌سازی راهبردی و برنامه‌ریزی به مدیران کمک می‌کند. از جمله کاربردهای سیستم‌های مبتنی بر هوشمندی کسب‌و‌کار را می‌توان استخراج و تحلیل داده‌ها از منابع متعدد نظیر سیستم‌های برنامه‌ریزی منابع سازمان، مدیریت ارتباط مشتری، مدیریت زنجیره تأمین، چرخه اتوماسیون اداری و اطلاعات بازار کسب‌و‌کار به منظور شناسایی الگوها و تشخیص مسائل عنوان کرد.

۴.برای مثال می‌توان گفت موفقیت در برنامه‌ریزی منابع سازمان منوط به تشخیص روند کسب‌و‌کار و چرخه امور درون سازمان و استخراج تحلیل‌های آماری از اطلاعات جمع‌آوری شده است و همچنین می‌توان گفت در مدیریت زنجیره‌ تأمین حصول موفقیت، منوط به داشتن تحلیل‌های آماری از وضعیت تأمین‌کنندگان است. در ضمن می‌توان به بحث مدیریت ارتباط مشتریان اشاره کرد.

مطلب مرتبط: مو فقیت در کسب و کارها با ۶ توصیه‌ از نمایش های کمدی

۵.با داغ‌تر شدن موضوع هوشمندی کسب‌و‌کار ابزارهای مدیریت پایگاه داده و ابزارهای گزارش‌گیری آماری مطرح به سمت فناوری داده‌کاوی نوین گرایش پیدا کرده‌اند. آنها غالباً متکی بر نرم‌افزار مدیریت پایگاه داده بوده و به ابزار مکملی جهت تحلیل و الگویابی مجهز شده‌اند. این سیستم‌ها دسترسی به حجم عظیمی از داده‌ها به‌صورت متراکم، فیلتر شده و طبقه‌بندی شده را فراهم می‌سازند. این داده‌ها برخلاف محتویات پایگاه داده، پردازش شده و به اطلاعات تبدیل می‌شوند. به‌همین دلیل فرآیند تصمیم‌سازی براساس این اطلاعات آسان‌تر و امکانپذیر است.

۶.سیستم‌های مبتنی بر هوشمندی کسب‌و‌کار قادرند به‌صورت پویا داده‌ها را در قالب‌ها و صورت‌های اطلاعاتی متراکم و یکپارچه از قبیل جداول و نمودارهای متنوع گزارش کنند. از این رو تحلیلگران می‌توانند تفسیر روشنی از آنها ارائه کنند، تا مدیران در روند تصمیم‌سازی از اطلاعات و دانش حاصله بهره‌مند شوند.سازمان باید رفتارها و فعالیت‌های خویش را شناسایی کرده و رابطه‌ بین آنها و اهداف و برنامه‌های سازمان را در شرایط واقعی‌ یعنی در ارتباط با مشتریان، فرآیندهای درونی سازمان و فعالیت‌ شرکت‌های رقیب تعیین و تحلیل کند.


سایت کسب و کار بازده

کسب و کارهای هوشمند

منبع: فرصت امروز

منبع: بیزنس اینسایدر – businessinsider


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی