کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

انواع افسردگی:۶ نوع افسردگی و نشانه های هشداردهنده آن ها

انواع افسردگی و نشانه های هشداردهنده‌ آن ها

انواع افسردگی و نشانه های هشداردهنده ی آن ها چیست ؟ در این نوشتار شما با انواع افسردگی رایج در میان انسان ها و نشانه هایی که آن ها را  به ما هشدار می دهند آشنا خواهید شد.

افسردگی یک مشکل رایج است، اما به خاطر شدت و گونه‌های مختلف آن، موضوع پیچیده‌ای است. درک افسردگی می‌تواند دشوار باشد چون مرز بین افسردگی حقیقی و ناراحتی‌های روزمره‌ای که در زندگی پیش می‌آید بسیار باریک است. با این حال افسردگی بالینی می‌تواند در اثر عوامل مختلف از قبیل سواستفاده، مسائل ژنتیکی، مصرف دارو، و اتفاقات تلخ زندگی به وجود بیاید، و در آدم‌های مختلف به شیوه‌های مختلف خودش را نشان دهد. در این نوشتار انواع افسردگی در ۶ مقوله خاص آمده‌است که باید آنها را بشناسید تا بهتر درمان‌شان کنید.

انواع افسردگی

۱. اختلال افسردگی اساسی

اختلال افسردگی اساسی هنگامی تشخیص داده می‌شود که بیمار در طول بیش‌تر ساعات بیداری‌اش احساس غمگینی می‌کند. این نوع افسردگی می‌تواند ارثی باشد یا خودش به وجود بیاید. این شناخته‌شده‌ترین نوع افسردگی‌ است، و هر سال می‌تواند تا ۷ درصد امریکایی‌ها را تحت تاثیر قرار دهد. اگر علائم این نوع افسردگی، شامل احساسات عمیق غمگینی، بی‌ارزشی، و گناه، درمان نشود می‌تواند مدام تشدید شود. همه‌ی آدم‌ها ممکن است به افسردگی ‌اساسی مبتلا شوند و شاید این بیماری باعث شود فرد چیزی نخورد، نخوابد، و حتی به خودکشی فکر کند.

مطلب مرتبط: ۱۰ راه درمان افسردگی بدون دارو

۲. افسردگی خویی یا افسرده خویی

این کمی شدیدتر از افسردگی‌ اساسی است، از این لحاظ که علائم آن مزمن است و هرگز کوتاه‌مدت نیست. ممکن است شدت علائم آن کم‌تر از علائم افسردگی‌ اساسی باشد، اما می‌تواند ۲ سال طول بکشد. این علائم در زندگی بیمار تثبت می‌شود، چون مجبور هستند یاد بگیرند با احساسات افسردگی‌ مدام زندگی کنند.

۳. اختلال دو قطبی

هرچند ممکن است اختلال دو قطبی در ابتدا مانند افسردگی‌ اساسی به نظر برسد، اما علائم بلندمدت بسیار متفاوتی دارد. اختلال دو قطبی با دست و پا زدن در افسردگی‌ اساسی آغاز می‌شود، اما بعد به یک دوره مانیا، انرژی بالا و ااحساسات سرخوشی تبدیل می‌شود. این نوسانات خلقی ممکن است تنها چند بار در سال یا بارها در یک هفته رخ بدهد. تشخیص اختلال دو قطبی کمی دشوارتر از افسردگی‌ اساسی است چون لازم است پزشک مانیای کامل و چرخه‌ی کامل افسردگی را مشاهده کند.

مطلب مرتبط: ۱۲ نشانه که شاید شما اختلال دو قطبی دارید

۴. افسردگی‌ سایکوتیک (افسردگی روانی)

افسردگی سایکوتیک (افسردگی‌ روانی)‌ همان افسردگی اساسی است که شامل نوعی روان‌پریشی است. ممکن است ارتباط با فرد با دنیای واقعی دچار وقفه شود و این وقفه‌ها شامل توهم، هذیان، یا پارانویا باشد. هرچند ممکن است روان‌پریشی بدون افسردگی رخ بدهد، اما افسردگی‌ سایکوتیک از این لحاظ متفاوت است که فرد روان‌پریشی‌اش را فقط با درون‌مایه‌ی افسردگی‌ و بی‌ارزشی تجربه می‌کند.

ممکن است آدم‌هایی که از افسردگی‌‌ سایکوتیک رنج می‌برند به خاطر احساسات‌شان خجالت بکشند یا تحقیر شوند، و از این رو سعی می‌کنند آن را پنهان کنند. این می‌تواند تشخیص افسردگی ‌سایکوتیک را دشوار کند، اما تشخیص بسیار مهم است، چون برای اختلالات متفاوت درمان‌های مختلفی وجود دارد.

۵. افسردگی پس از ‌زایمان

هرچند تولد یک نوزاد همیشه با برانگیختن عواطفی قدرتمند و تغییرات هورمونی همراه است، اما شاید بعضی‌ها بعد از زایمان انتظار افسردگی‌ را نداشته‌باشند. با این‌که شاید مراقبت از یک نوزاد به خودی خود سبب برخی علائم افسردگی‌ پس از زایمان شود، اما اگر احساس اضطراب، نوسانات خلقی، و بی‌خوابی برطرف نشود، احتمالا بیمار از افسردگی‌ پس از زایمان رنج می‌برد.

این افسردگی‌ پس از زایمان، که شدید و ماندگارتر است، می‌تواند کنار آمدن با نقش جدید مادری را برای یک مادر جدید حتی دشوارتر کند. این پیچیدگی ناشی از زایمان قابل درمان است و به وضوح نوعی بسیار خاص از افسردگی است.

مطلب مرتبط: ۱۲ عامل افزایش سروتونین(هورمون ضد افسردگی)

۶. اختلال عاطفی فصلی

اختلال عاطفی فصلی، نوعی افسردگی است که با تغییر فصل ارتباط مستقیم دارد. این اتفاق هر سال در یک زمان مشخص برای بیمار رخ می‌دهد و ممکن است این زمان برای بیماران مختلف متفاوت باشد، هرچند رایج‌ترین زمان آن در طول ماه‌های زمستان است. اختلال عاطفی فصلی انرژی بیمار را می‌گیرد و باعث ایجاد نوسانات خلقی می‌شود. حتی ممکن است سبب افسردگی‌ در بهار و تابستان شود. نبود نور در طول ماه‌های زمستان معمولا علت اصلی اختلال عاطفی فصلی است، که شاید با فتوتراپی درمان شود تا نور را به زندگی بیمار برگرداند.

هر شکل از افسردگی‌ نیازمند ترکیب متفاوتی از درمان و دارو است. مهم است که با هر یک از انواع افسردگی آشنا باشید تا بتوانید احساسات‌تان را تمیز دهید و درمان صحیح را بیابید.


ترجمه:تحریریه سایت کسب کار بازده_مینا بنادکوکی

منبع:positivemed

انواع افسردگی و نشانه های آن ها


تمامی محتویات پزشکی و سلامت در این وب‌گاه صرفا بر مبنای ارائه‌ی اطلاعات است و هرگز نباید به عنوان برنامه‌ی تشخیصی یا درمانی خاص برای هرگونه موقعیت فردی تلقی شود. استفاده از این وب‌گاه و اطلاعات موجود در آن هرگز به مثابه‌ی ایجاد رابطه‌ی پزشک و بیمار نیست. همواره در صورت بروز هرگونه پرسش یا مشکلی در زمینه‌ی سلامت شخصی خود یا دیگران حتما با پزشک متخصص مشورت کنید.


 

برچسب ها

بازده

  1. بیننده گفت:

    نباید سراغ درمان دارویی رفت چون مغز انسانها مشابه همدیگر نیست داروها ننیتونن برای همه درمان افسردگی ایجاد کنند چه بسا وضع بیمار رو هم داغون میکنن و با اختلال در عملکرد مغز به سایر بافتهای بدن آسیب میرسونن درمان افسردگی از طریق طبیعت و رفتن به منطقه ای که بیمار احساس امنیت و آرامش داشته باشد بهتر است

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی