کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۶ علائم کبد سمی و خطرناک

علائم کبد سمی و خطرناک

علائم کبد سمی و خطرناک کمک می کنند به موقع به داد کبدمان برسیم. در این نوشتار به ۶ نشانه یا علائم کبد سمی و خطرناک پرداخته می شود. بعد از پوست‌تان، کبد دومین عضو وسیع بدن‌تان است. این اندام حیاتی مواد خطرناک را از خون‌تان فیلتر می کند و کمک می‌کند غذا را به انرژی تبدیل کنید. این یک عملکرد بسیار مهم است. بنابراین اطمینان از داشتن یک کبد سالم برای سلامتی ضروری است.

علائم کبد سمی

انواع بسیار متفاوتی بیماری‌های کبدی وجود دارد. سیروز، هپاتیت، کیست‌ها، سرطان و بیماری‌های مرتبط با مصرف الکل فقط تعدادی از مشکلات کبدی ممکن است.

حتی اگر از الکل، که برای کبدتان سمی است بپرهیزید، ممکن است مستعد بیماری کبد چرب غیرالکلی (NAFLD) باشید. این بیماری کبدی خاص یکی از رایج‌ترین دلایل بیماری کبد سمی در امریکا است.

طبق گفته‌ی بنیاد کبد امریکا، درحال‌حاضر ۷۹،۰۰۰ الی ۹۰،۰۰۰ امریکایی  با بیماری کبد چرب غیرالکلی زندگی می‌کنند. بیماری کبد چرب غیرالکلی می‌تواند به سیروز کبد منجر شود و تا جایی پیشرفت کند که نیاز به پیوند باشد.

مطلب مرتبط : کبد چرب:علائم، نشانه ها و روش های پیشگیری

چاقی، دیابت نوع ۲ و کلسترول بالا همه عوامل خطر برای بیماری کبد چرب غیرالکلی هستند. با این وجود یک کبد سمی از بیماری کبد چرب غیرالکلی قابل پیش‌گیری و درمان‌پذیر است.

به گفته‌ی بنیاد کبد امریکا برای پیش‌گیری از بیماری کبد چرب غیرالکلی باید موارد زیر را انجام دهیم:

  • پیروی از رژیمی سرشار از میوه‌ها، سبزی‌ها، دانه‌ها و پروتئین‌های سالم
  • محدود کردن مصرف غذاهای دارای قند، چربی‌های اشباع و نمک زیاد
  • گنجاندن ورزش در برنامه ی روزانه‌ی خود
  • نگه داشتن وزن در سطوح سالم
  • مدیریت دیابت
  • پایین آوردن سطح کلسترول
  • پرهیز از الکل

متاسفانه، بیماری کبد چرب غیرالکلی هیچ علائم یا دردی برای کسانی که به آن مبتلا هستند ندارد اما بیماری به استئاتوهپاتیت غیرالکلی (NASH) پیشرفت می‌کند که علائمی بروز می‌دهد. اگر نشانه‌های کبدسمی را که در زیر آمده است تجربه می‌کنید، سریعا با پزشک‌تان مشورت کنید.

استئاتوهپاتیت غیرالکلی که درمان نشده باشد می‌تواند منجر به زخمی شدن کبد شود و شما را در معرض خطر از کار افتادگی کبد، سرطان کبد، و نیاز به پیوند کبدی قرار دهد.

مطلب مرتبط : پاکسازی کبد با ۱۰ خوراکی بی نظیر

در اینجا نگاهی به ۶ نشانه یا علائم کبد سمی و ناسالم می‌اندازیم :

۱. زردی

زردی شاید از مهم ترین علائم کبد سمی باشد. زردی پوست، ناخن‌ها و/یا سفیدی چشم‌ها یکی از دلایل نگرانی از بیماری کبد سمی است. زردی نشانه‌‌ی آن است که بیماری کبدی به سیروز پیشرفت کرده و باید سریعا به دنبال کمک پزشکی باشید.

۲. کمبود انرژی و اغتشاش ذهنی

خستگی، ضعف، و کمبود انرژی همه با پیشرفت بیماری کبدسمی در ارتباط هستند. خستگی همراه با حالت تهوع، اسهال، و از دست دادن اشتها نخستین نشانه‌های از کار افتادن کبد هستند. از کارافتادگی کبد مستلزم توجه پزشکی سریع است.

بنیاد کبد امریکا می‌گوید سموم می‌توانند در مغزتان انباشته شوند. این امر می‌تواند مشکلات حافظه، تمرکز و خواب ایجاد کند. اغتشاش ذهنی یکی از علائم پیشرفت بیماری کبدی است.

مطلب مرتبط : پاکسازی روده از تمام سموم با یک معجون خانگی

۳. کم‌اشتهایی

تهوع، استفراغ، و/یا کم‌اشتهایی با بیماری کبدسمی در ارتباط هستند. در نتیجه‌ی تهوع، بیماران دارای کبدسمی ممکن است کاهش وزن را نیز تجربه کنند.

لپتین هورمونی است که توسط بدن ترشح می‌شود تا باعث شود پس از خوردن احساس سیری کنید. بیماران دارای کبد چرب سطوح افزایش‌یافته‌ای از لپتین داشتند که می‌تواند کم‌اشتهایی‌شان را نیز توضیح دهد.

مطالعه‌ای نشان داد این علائم به علاوه‌ی آزمایش خون برای ای‌اس‌تی (آسپارتات‌آمینوتراسنفراز، یک آنزیم خونی ویژه)، باید به عنوان ابزار تشخیص استئاتوهپاتیت غیرالکلی و متاسفانه، بیماری کبد چرب غیرالکلی استفاده شوند.

مطلب مرتبط : ۶ غذای مفید برای کبد

۴. کلسترول بالا و لخته شدن خون

فشارخون و کلسترول بالا می‌توانند توسط چاقی ایجاد شوند و هردو علائم بیماری کبدی زیربنایی نیز هستند. بیشتر احتمال دارد دکترتان به طور منظم کلسترول‌تان را بررسی کند بنابراین اگر بالا رفته باشند از او بخواهید آنزیم‌های خون‌تان را هم برای نشانه‌های بیماری کبدی بررسی کند.

لخته‌شدن خون خیلی سریع‌تر از حالت عادی نیز می‌تواند به بیماری کبد مربوط باشد. مشاهده شده است که خون برخی بیماران دارای سیروز کبد یا فیبروز کبد به راحتی لخته شده است.

۵. حساسیت پوستی و مشکلات پوستی

پوست خارش‌دار یا رگ‌های عنکبوتی در سطح پوست می‌تواند نتیجه‌ی اِدِم یا تورم زیر پوست باشد. هم‌چنین پوست ممکن است سرخ یا گلگون به نظر برسد. در بیمارانی که دیابتی نیز هستند پوست ممکن است برنزه به نظر برسد وقتی از کارافتادگی کبد حتمی است.

مطلب مرتبط : ۱۱ کارهای مضر برای کبد شما

۶. تورم در شکم یا پاها

تورم شک یا پاها یکی دیگر از علائم کبد سمی است. دیدن تورم در قسمت پایین پاها یا بادکردگی شکم می‌تواند نشانه‌ی کبدسمی پیشرفته باشد و باعث نگرانی شود. کبد ملتهب سبب تجمع مایعاتی می‌شود که کبدتان قادر نیست مانند زمانی که سالم بود، پردازش‌شان کند. این تورم به خاطر فشاری که به پوست و بافت‌های اطراف وارد می‌کند می‌تواند دردناک باشد.

برای بیماران دارای اضافه وزن یا چاق، تورم می‌تواند توسط چربی شکم، پنهان شود و کبد سمی ممکن است از دید دکترها پنهان بماند. مطالعه‌ای نشان داد کودکان چاق توسط متخصصان اطفال به درستی برای بیماری کبدی معاینه نشده بودند، اگرچه عامل خطر اضافه وزن را داشتند.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده _ اسما حسنی

منبع: پاور آو پازتیویتی

۶ علائم کبد سمی و خطرناک

 


 تمامی محتویات پزشکی و سلامت در این وب‌گاه صرفا بر مبنای ارائه‌ی اطلاعات است و هرگز نباید به عنوان برنامه‌ی تشخیصی یا درمانی خاص برای هرگونه موقعیت فردی تلقی شود. استفاده از این وب‌گاه و اطلاعات موجود در آن هرگز به مثابه‌ی ایجاد رابطه‌ی پزشک و بیمار نیست. همواره در صورت بروز هرگونه پرسش یا مشکلی در زمینه‌ی سلامت شخصی خود یا دیگران حتما با پزشک متخصص مشورت کنید.

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جامانا

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی