کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۶ مانع یادگیری زبان جدید و راهکارهایی برای آنها

اگر می خواهید از چندین مانع یادگیری زبان جدید و راهکارهایی برای آنها باخبر شوید در این مطلب با ما همراه شوید. یادگیری زبان هم مانند همه‌ی چیزهایی که دوست داریم به‌دست بیاوریم، شبیه یک سفر طولانی است. بسیاری از نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد علت این‌که هرگز نمی‌توانیم یک زبان خارجی را روان صحبت کنیم سن، استعداد، یا مهارت نیست. به خاطر این است که خیلی زود از ادامه یادگیری منصرف می‌شویم. هرچند پژوهش‌های زیادی درمورد فواید مهم یادگیری زبان جدید، از جمله بهبود حافظه و به تعویق انداختن فراموشی، انجام شده‌است، اما به هر حال همه‌ی ما بشر هستیم.

۶ مانع یادگیری زبان جدید و راهکارهایی برای آنها

شما و همه‌ی کسانی‌که در حال یادگیری زبانی جدید هستند، در طول این سفر با چند مانع اجتناب‌ناپذیر روبه‌رو خواهیدشد، و بهتر است قبل از رویارویی با آنها خودتان را آماده کنید.

در ادامه ۶ مانع یادگیری زبان جدید و راهکارهایی برای آنها آمده است:

۱. ناامیدی

ناامیدی نخستین مانع یادگیری زبان جدید و نخستین مرحله‌ای است در فرآیند یادگیری تجربه خواهیدکرد و کاملا طبیعی است. این حالت ناامیدی فقط نشانه‌ی این است که دارید منطقه‌ی امن خود را وسعت می‌دهید و بیش‌تر از قبل به خودتان فشار می‌آورید. با این حال، بسیاری از ما در این مرحله، از یادگیری زبان منصرف می‌شویم، چون فورا “نمی‌گیریم”.

بالاخره پی‌می‌بریم با گذشتن از مرحله‌ی ناامیدی فرآیند یادگیری لذت‌بخش و جالب خواهدشد. ناامیدی فقط یک حالت موقتی و‌گذار است که تجربه می‌کنیم، و چیزی افراد موفق را از افراد ناموفق متمایز می‌کند توانایی پشت سر گذاشتن این مرحله است.

راه‌کار برطرف کردن‌اش این است که به جای این‌که با یک چالش عظیم دست به گریبان شوید، قدم به قدم پیش بروید. اگر هدف اصلی‌تان این است که زبان اسپانیایی را روان صحبت کنید(و هیچ دانشی ندارید)، هدف اول‌تان باید به کوچکی حفظ کردن ۱۰ تا از رایج‌ترین واژه‌ها باشد. از همین نقطه پیروزی‌های کوچک را جشن بگیرید یا هدیه‌ای به خودتان بدهید، این باعث تحریک مغزتان می‌شود تا بیش‌تر مایل به چنین پیش‌رفت‌هایی باشید. سپس ۲۰ واژه را یاد بگیرید و همین‌طور ادامه بدهید.

مطلب مرتبط: ۵ زبان که یادگیری و تسلط بر آنها دشوار ، اما همیشه سودمند است

۲. بی‌علاقگی یا بی‌هدفی

هرچند بیشتر موانع را می‌توان از طریق راه‌حل‌های ساده برطرف کرد، اما بی‌هدفی یا بی‌علاقگی فقط از دورن شما نشأت می‌گیرد. بدون تمایل درونی به یادگیری چیزی، پول، مهارت، یا هیچ راه‌بردی نمی‌تواند کمک‌تان کند به مرحله‌ی بعد بروید.

شاید بخواهید یک دوره‌ی رایگان زبان را امتحان کنید. مثلا، در این دوره(language course)، زبان‌آموزان راه‌بردی به نام “تعیین هدف نهایی” را به کار می‌گیرند. آنها در این راه‌برد پاسخ سوال‌های زیر را پیدا می‌کنند:

  • اگر روان صحبت کنم چه فرصت‌هایی برای‌ام فراهم می‌شود؟
  • اگر همین حالا بتوانم روان صحبت کنم چه می‌شود؟
  • بعد از این‌که بتوانم روان صحبت کنم چه احساسی خواهم‌داشت؟

شاید بتوانید با استفاده از زبان جدیدی که آموخته‌اید با همسرتان یا اعضای خانواده‌تان که آن زبان را می‌دانند، ارتباط عمیق‌تری برقرار کنید. می‌توانید در شغل فعلی‌تان ترفیع بگیرید یا فرصت‌های شغلی جدید و فوق‌العاده‌ای برای خودتان ایجاد کنید. بالاخره می‌توانید به اسپانیا نقل مکان کنید یا با آرامش و راحتی به سراسر امریکای جنوبی سفر کنید، و با آدم‌های جدیدی که می‌بینید ارتباط‌های عمیقی برقرار کنید.

هدف‌تان هرچه هست، اطمینان حاصل کنید شما را به هیجان می‌آورد.

۳. هزینه

هرچند پول شادی نمی‌آورد، اما قطعا برای بسیاری از آدم‌ها که می‌خواهند زبان بیاموزند، یک مانع یادگیری زبان جدید و یک مشکل است.

در عین حال، برای به‌دست آوردن هرچیزی در زندگی باید بهای آن را بپردازید. معنی‌اش این نیست که راه‌های بی‌هزینه موثر نیستند، اما اگر به دنبال نتایج مهم و بلندمدت می‌شد، سریع‌ترین راه این است که با کمک فردی(ترجیحا حرفه‌ای) که زبان مادری‌اش است خودتان را در آن زبان غوطه‌ور کنید.

بهترین بخش آن این است که معنی‌اش خریدن یک بلیت ۱۰۰۰ دلاری و پرواز به امریکای جنوبی یا اسپانیا نیست. با ظهور فناوری برخط، می‌توانید به راحتی در خانه‌تان، روی صفحه‌ی دستگاه‌تان، امکان یادگیری از طریق غوطه‌ور شدن در زبان را فراهم کنید. بسترهای برخط مثل رایپ(Rype)، تنها با ۱ دلار در روز شما را برای یادگیری زبان تمرین می‌دهد. و در عین حال برای شما یک مربی شخصی زبان در نظر می‌گیرد که با شما به صورت انفرادی کار می‌کند تا تا سرعت یادگیری‌تان را بالا ببرد.

مطلب مرتبط: ۱۰ برنامه رایگان آموزش زبان خارجی

۴. کمبود وقت

وقت مانع یادگیری زبان جدید و باارزش‌ترین چیزی است که انگار هیچ‌وقت به‌اندازه‌ی کافی نداریم. بسیاری از ما با وجود داشتن شغل‌های عادی، زندگی اجتماعی، و خانواده‌ای که باید اداره باشیم، تقلا می‌کنیم وقت بیش‌تر برای یادگیری زبان بگذاریم. اما هنگام‌که موفق می‌شویم در طول روز چند ساعت وقت آزاد پیدا کنیم، سوار ماشین شدن و رفتن به موسسه‌ی زبان یا دیدار با معلم خصوصی، آخرین کاری است که می‌خواهیم بکنیم، درست است؟

در حقیقت، برای یادگیری زبان، فقط روزی ۳۰ دقیقه(یا کم‌تر) وقت لازم داریم، و ساده‌ترین راه برای فراهم کردن این زمان از طریق حذف رفت‌وآمدها است.

اکثر ما هنوز به صورت حضوری در حال یادگیری زبان هستیم، که به‌طور متوسط هر جا باشیم ۴۵-۶۰ دقیقه فقط صرف رفت‌وآمدمان می‌شود!

به جای این‌که با اتوبوس به نزدیک‌ترین فروشگاه استارباکس در شهر محل سکونت‌تان بروید، چرا یک معلم برخط پیدا نمی‌کنید که قبل از هر چیز بتوانید از رفت‌وآمد خودداری کنید؟

۵. عدم رشد

اگر رشد نکنیم، راکد می‌شویم. این یعنی باید دائم ارتقا پیدا کنیم، دائم خودمان را بهبود ببخشیم، و همیشه دانش‌مان را رشد دهیم. آخرین بار را به یاد بیاورید که به یک پیاده‌روی طولانی رفتید. هرچند در لحظات پایانی شاید به نظرتان برسد هنوز نزدیک جای اول‌تان هستید، اما وقتی به پشت سر نگاه می‌کنید، می‌فهمید مسافتی طولانی را طی کرده‌اید.

این همان چیزی است که هنگام یادگیری زبان باید انجام دهیم. سریع‌ترین روش برای این‌که به خودمان انگیزه بدهیم و از ناامیدی، سرخوردگی، یا هر حالت دیگری که باعث می‌شود زود جا بزنیم، دور شویم، این است که ببینیم با تمام مهارت‌های‌مان تا چه حد پیش‌رفت کرده‌ایم.

اگر با یک معلم یا مربی حرفه‌ای کار می‌کنید، از او گزارش ماهانه‌ی پیش‌رفت‌تان را بخواهید، یا حتی هر ماه خودتان را ارزیابی کنید و ببینید چه‌قدر پیش‌رفت کرده‌اید. اگر متوجه شوید لهجه‌تان بهتر شده‌است یا هنگام صحبت کردن به آن، زبان اعتماد به‌نفس بیش‌تری دارید، به مرور زمان انرژی و هیجان‌تان برای تداوم بخشیدن به رشد‌تان بیش‌تر می‌شود.

مطلب مرتبط: ۱۰ توصیه برای یادگیری زبان جدید

۶. حساب‌ناپذیری

این فقط در یادگیری زبان کاربرد ندارد، بلکه در هر چیزی از سلامتی و تناسب اندام، تغذیه، کسب‌وکار گرفته تا چیزهای دیگر، باید حساب‌پذیر باشیم. برترین ورزش‌کاران و رهبران کسب‌وکار هر سال میلیون‌ها دلار به مربی‌ها می‌پردازند، گاهی فقط به خاطر قدرت ذهنی که به آنها می‌دهد، می‌دانند کسی هست که باید به او حساب پس بدهند.

به این فکر کنید که وقتی برای رفتن به باشگاه کسی را با خود همراه می‌کنیم، در مقایسه با زمان‌هایی که به تنهایی می‌رویم، چه‌قدر بیش‌تر انگیزه داریم. ذهن انسان هم دقیقا همین‌طور عمل می‌کند. بعد از نظرسنجی از تعدادی زیادی از زبان‌آموزان، به این نتیجه رسیدم چرا ابزارک‌های رایگان تلفن همراه مثل دولینگو، نتایج ماندگاری به همراه ندارند، چون محرک یا انگیزه‌ای برای ادامه وجود ندارد.

زبان را باید با انسان‌های دیگر تجربه کرد و آموخت، هیچ دلیل مهم دیگری برای یادگیری آن وجود ندارد. البته به این نیز بستگی دارد که تا چه حد حساب‌پذیر هستیم. اگر این سفر را تازه آغاز کرده‌اید یا تا سطح متوسط پیش رفته‌اید، کسی را با خود همراه کنید تا حساب‌پذیرتر باشید و در رسیدن به هدف نهایی‌تان کمک‌تان کند. این همراه می‌تواند یک دوست، عضوی از خانواده، یا یک مربی برخط باشد. اگر هنوز دنبال یک مربی زبان می‌شد، به رایپ(Rype) بروید و بدون هیچ هزینه‌ای شروع کنید!


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده- مینا بنادکوکی

نویسنده: شان کیم

منبع: فوربس

۶ مانع یادگیری زبان جدید و راهکارهایی برای آنها


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی