کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

چطور بیل گیتس شویم: ۱۶ راه که مثل بیل گیتس موفق شویم

بیل گیتس اگر در مقطعی از زندگی‌اش هم ثروتمندترین ساکن کره زمین نبوده است باز هم در ایران و بسیاری از کشورهای جهان به عنوان ثروتمندترین معرفی شده است. چون او را جز این نمی شناسند. در این نوشتار با ۶ روش آشنا خواهید شد که تشان می هدهد چطور بیل گیتس شویم .

بیل گیتس

بیل گیتس متولد ۲۸ اکتبر (۵ آبان به تاریخ خورشیدی ما) سال ۱۹۵۵ در سیاتل، شخصی است که در سال ۱۹۷۴ از هاروارد اخراج شد. در ۱۹۷۵ به صورت مشترک شرکت مایکروسافت را تأسیس کرد. مایکروسافت یک شرکت نرم افزاری است که بیل گیتس را ثروتمندترین مرد دنیا کرد. برای این‌که بدانیم چطور بیل گیتس شویم باید به این نکته توجه کنیم که او از طریق هدایت استادانه‌ی جهان به سوی دنیای ارتباطات و کامپیوترهای شخصی به این ثروت و موفقیت دست پیدا کرد.

بیل گیتس در حال حاضر ثروتمندترین مرد جهان نیست، ولی همچنان ثروت بسیار زیادی دارد.

بیل گیتس در حال حاضر از سمت خود به‌عنوان مدیر عامل اجرایی مایکروسافت کناره گرفته است و به فعالیت‌های بشردوستانه تحت بنیاد بیل و ملیندا گیتس می‌پردازد.

۱. خوش شانسی

یکی از راه‌های این‌که بدانیم چطور بیل گیتس شویم این است که بدانیم هرچند گیتس انسان بسیار باهوشی است، ولی از شانس زیادی هم برخوردار بوده است.

در ۱۹۶۸، او در پایه‌ی هشتم در یک مدرسه‌ی غیرانتفاعی مشغول به تحصیل بود. در همان سال، این مدرسه ۳ هزار دلار در کامپیوترهای پیشرفته سرمایه‌گذاری کرد

بیل گیتس که در آن زمان ۱۳ سال سن داشت به باشگاه کامپیوتر پیوست و بلافاصله علاقمند شد. او و بسیاری از دانش آموزان مشتاق ساعت‌ها صرف این دستگاه‌ها می‌کردند تا نحوه‌ی برنامه‌نویسی را از طریق آزمون و خطا بیاموزند.

در همین‌جا بود که خوش شانسی بیل گیتس به کمک او آمد. در دهه ۱۹۶۰، تعداد اندکی از کالج‌ها دارای آزمایشگاه کامپیوتر بودند و هیچ کس تا آن زمان نشنیده بود که یک مدرسه، کامپیوتر داشته باشد. شانس این که یک نوجوان ۱۳ ساله به کامپیوتر دسترسی داشته باشد یک در میلیون بود.

۲. نهایت استفاده از شانس

بیل گیتس به طرز مسخره‌ای خوش شانس بود، ولی اگر تمام توجه، انگیزه و تلاشش را صرف مهارت‌اندوزی در این زمینه نمی‌کرد هرگز دنیای کامپیوتر به این‌جا نمی‌رسید.

این هزاران ساعت تلاش بی‌وقفه و تمرکز بود که از او یک نابغه‌ی کامپیوتر ساخت که توانست یک شرکت موفق نرم‌افزاری راه اندازی کند.

همیشه متوجه موقعیت‌هایی که برای‌مان پیش می‌آیند نیستیم، ولی باید بدانیم که هر یک از ما به‌طور منحصر به‌فردی خوش شانس هستیم. خواه به‌واسطه‌ی استعداد ذاتی‌مان باشد یا شرایط یا ارتباطات‌مان با دیگران، همه‌ی ما مسیرهای زیادی به سوی موفقیت پیش روی‌مان داریم.

برای دانستن این‌که چطور بیل گیتس شویم باید از موقعیت‌های‌مان نهایت استفاده را ببریم و آن‌ها را به بهترین شکل به‌ثمر برسانیم.

۳. لقمه گنده‌تر از دهان

بزرگترین موفقیت مایکروسافت از یک دروغ بیل گیتس نشأت می‌گیرد.

بیل گیتس با یک شرکت کامپیوتری به نام MITS تماس گرفت و و به آن‌ها گفت که یک زبان برنامه‌نویسی بیسیک برای میکروکامپیوتر این شرکت به نام آلتیر ۸۸۰۰ طراحی کرده است. در ۱۹۷۵ بیل گیتس و رفیق برنامه‌نویسی دوران کودکی‌اش، پاول آلن، به دنبال این بودند که سرگرمی‌شان را به یک حرفه تبدیل کنند.

شرکت کامپیوتری MITS مشتاق دیدن نمایش این نرم‌افزار بود. ولی یک مشکل وجود داشت، چنین برنامه‌ای اصلا وجود نداشت.

گیتس و آلن با عجله این برنامه را ایجاد کردند، به MITS ارائه دادند و آن را فروختند. یک ماه در آوریل ۱۹۷۵، به‌صورت رسمی، شرکت مایکروسافت را تأسیس کردند.

اگر همیشه لقمه‌های بزرگتر از دهان‌تان بردارید (که البته باید توانایی‌های بنیادین آن را در اختیار داشته باشید، م.)، با سرعت بیشتری به موفقیت می‌رسید.

اگرچه، توصیه نمی‌کنم از این روش پیروی کنید و به مشتریان بالقوه‌تان دروغ بگویید!

۴. کنترل کیفیت

با رشد شرکت مایکروسافت، برنامه‌نویسان بیشتری استخدام شدند.

گیتس نقش مدیر عاملی را برعهده گرفت و این شغل نیازمند برنامه‌نویسی نبود. ولی او بازبینی، و غالبا بازنویسی، تمام کدهای فروخته شده‌ی شرکتش را متوقف نکرد.

چشمان تیزبین بیل گیتس ضامن نرم‌افزارهای با کیفیت این شرکت شد. او هرگز از تیم خود غافل نمی‌شد و همیشه کاملا با محصولات مایکروسافت آشنایی داشت.

برای این‌که بدانیم چطور بیل گیتس شویم باید به این نکته توجه داشته باشیم که وقتی کسب و کارتان رشد کرد و یک تیم استخدام کردید از آن‌ها غافل نشویم. ممکن است وسوسه شویم به آن‌ها اعتماد کنیم و بگذاریم کارشان را انجام دهند. ولی شرکت شما شهرتی به دست آورده است که باید از آن حمایت کرد، پس از روش بیل گیتس پیروی کنید و به دقت برون‌دادهای تیم‌تان را زیر نظر بگیرید.

۵. ایده‌های انقلابی

زمانی وجود داشت که صفحات کامپیوترها فقط متن را نمایش می‌دادند.

در اوایل دهه ۱۹۸۰، بیل گیتس و استیو بالمر به گوشه و کنار کشور سفر کردند و سمینارهایی در مورد رابط‌های گرافیکی سیستم عامل‌ها در آینده صحبت کردند، ولی هیچ کس آن‌ها را باور نداشت.

شرکت‌های کامپیوتری به آن‌ها گفتند که این رابط‌های گرافیکی بسیار کُند خواهند بود و نگارش نرم افزار را برای آن‌ها دشوار خواهند کرد. وقتی در ۱۹۸۳ شرکت مایکروسافت نسخه‌ی ویندوز را منتشر کرد آن شرکت‌های کامپیوتری چندان خوشحال نشدند. مایکروسافت در ۱۹۸۵ ویندوز ۱.۰ را منتشر کرد.

برای این‌که بدانیم چطور بیل گیتس شویم باید به این نکته توجه داشته باشیم که ایده‌های انقلابی، نمایش دادنی و عملیاتی هستند نه این‌که صرفا بر زبان جاری شوند (به حرف نیست، وارد عمل شوید و عملیاتی‌اش کنید).

۶. ثبات قدم

بیل گیتس می‌گوید هیچ دستاوردی یک‌شبه به دست نمی‌آید.

مایکروسافت دو سال بعد در ۱۹۸۷ ویندوز ۲.۰ را عرضه کرد، ولی تفاوت چندانی با نسخه‌ی پیشین نداشت و به لطف نرم‌افزارها، به‌ویژه اکسل، ورد، و صفحه‌ساز آلدوس، به موفقیت نسبی دست پیدا کرد.

در سال ۱۹۹۰ که ویندوز ۳.۰ عرضه شد، آن‌ها با سیستم عامل گرافیکی به موفقیت قابل توجهی دست پیدا کردند. این سیسستم عامل برای آن‌ها بسیار پول‌سازی کرد و بیش از ۱۰ میلیون نسخه از آن تنها در دو سال فروخته شد.

مایکروسافت با این دستاورد به مدلی دست یافت که او را به یک غول نرم افزار کامپیوتری تبدیل کرد.

۷. اشتراک‌گذاری دیدگاه

درست مانند زمانی‌که بیل گیتس ظهور رابط‌های گرافیکی در آینده را پیش بینی می‌کرد، برتری اینترنت را نیز خیلی قبل‌تر از همه‌گیر شدن اینترنت دیال آپ پیش‌بینی کرده بود.

می ۱۹۹۵ به اطمینان رسید که آینده‌ی مایکروسافت در اینترنت است. او احساس می‌کرد مجبور است یک یادداشت بلند بالا برای شرکتش بنویسد.بخشی از این یادداشت به این قرار است:

“اینترنت یک موج همه‌گیر است. قوانین را تغییر می‌دهد. یک فرصت بی‌نظیر و همچنین یک چالش بی‌نظیر است. من چشم به راه ایده‌های شما در مورد راهکارهای بهبود فعالیت‌مان هستم تا بتوانیم به موفقیت چشمگیری دست پیدا کنیم.”

گیتس برای نگارش این یادداشت زمان گذاشت زیرا به اهمیت در جریان بودن تیم مایکروسافت، پی برده بود. نتیجه‌ی این یادداشت: ویندوز ۹۵ با اینترنت اکسپلورر عرضه شد.

۸. بازاریابی

مردم، یک محصول را به‌خاطر خوب بودن یک لوگو یا قیمت پایین خریداری نمی‌کنند. آن‌ها به این دلیل آن محصول را خریداری می‌کنند: به مشکلی برخورده‌اند و براین باور هستند که این محصول مشکل‌شان را برطرف می‌کنند.

دشوارترین بخش بازاریابی این است که شعار درستی انتخاب کنید. انتخاب شعار درست یک راه حل عالی برای یک مشکل واقعی است. اگر می‌توانید این کار را انجام دهید و آن را نشان دهید، آن‌گاه بازاریابی راه‌حل پیشنهادی‌تان بسیار ساده خواهد بود.

بیل گیتس می‌گوید: “اگر مشکلات و راه‌حل‌ها را به مردم نشان دهید، آن‌ها وارد عمل خواهند شد”.

۹. درس نگرفتن از موفقیت‌ها

بازتاب موفقیت‌های‌مان و یاد گرفتن از آن‌ها امری بدیهی به نظر می‌رسد. اگر بتوانیم فاکتورهایی را که به موفقیت اولیه‌مان منجر شده‌اند بشناسیم، می‌توانیم آن‌ها را تکرار کنیم و موفقیت‌مان نیز تکرار می‌شود.

ولی گیتس بر این عقیده است که موفقیت می‌تواند افق دید ما را محدود کند، در نتیجه بیش از حد به خودمان اعتماد کنیم و برای چالش‌های جدید در آینده آماده نخواهیم بود.

بیل گیتس می‌گوید: “موفقیت یک معلم بد است. افراد با هوش را اغفال می‌کند و به این فکر فرو می‌برد که آن‌ها شکست نخواهند خورد“.

برای این‌که بدانیم چطور بیل گیتس شویم باید بدانیم که نباید از الگوهای موفقیت‌مان غافل شویم، ولی نباید به آن اکتفا کنیم و به دنبال راهکارهای جدید باشیم.

۱۰. درس گرفتن از مشتریان ناراضی

بیل گیتس سال‌ها مشتریانش را ناراضی نگه داشته بود. هر کسی که با “صفحه آبی مرگ (خطای ایست و بررسی اشکال ویندوز)” مواجه شده است، دلیل آن را متوجه می‌شود.

ولی کاربران با تمام شکایت‌هایی که داشتند همچنان به استفاده از ویندوز ادامه می‌دادند. ویندوز نخستین سیستم عامل دنیا از ۱۹۹۰ تاکنون است.

دلیل آن بسیار ساده است: مایکروسافت همیشه به بازخوردهای دریافت شده از مشتریان پاسخ می‌دهد و محصولاتش را ارتقا می‌دهد.

برای این‌که بدانیم چطور بیل گیتس شویم باید بدانیم که عقیده‌ی بیل گیتس این است: “ناراضی‌ترین مشتریان، بزرگترین منبع یادگیری هستند”.

۱۱. شناسایی مسیر اشتباه و تغییر آن

در سال ۱۹۷۳ بیل گیتس وارد دانشگاه هاروارد شد. با وجود اینکه رشته اولیه او برای تحصیل در این دانشگاه حقوق بود، بعد از گذشت مدت کوتاهی رشته خود را تغییر داد و رشته علوم ریاضی و کامپیوتر را انتخاب کرد.

مطلب مرتبط : ۶ درس که باید همین امروز از مارک کوبان و بیل گیتس بیاموزیم

۱۲. اعتماد به نفس

دو سال بعد از ورود به هاروارد، بیل گیتس ترک تحصیل می‌کند تا مایکروسافت را به همراه پاول آلن تاسیس کند. از آنجایی که او هیچ گاه موفق نشد تحصیلات تکمیلی خود را به پایان برساند، دانشگاه هاروارد در سال ۲۰۰۷ دکترای افتخاری را به بیل گیتس اهدا کرد.

۱۳. اصول موفقیت را فقط در مدرسه نمی‌آموزند

گیتس طی سخنرانی در یکی از دبیرستان‌های امریکا خطاب به دانش آموزان گفت که در دبیرستان خیلی چیزها را به دانش آموزان نمی‌آموزند. او از هفت اصل برای موفقیت نام می‌برد که نخستین و مهم‌ترین شان این نکته است: «در زندگی همه چیز عادلانه نیست و بهتر است با این حقیقت کنار بیایید.»

۱۴. رک باش اما بی‌ادب نه

گیتس زمانی که در مایکروسافت کار می‌کرد به سبب زبان نیش دار و پر از طعنه‌اش شهرت داشت و لحن کلام او در جلسه‌ها و ایمیل هایش معمولا همین گونه بود اما مخاطب مستقیم او افراد نبودند. یکی از اشخاصی که با گیتس کار کرده می‌گوید: «گیتس شاید عصبانی به نظر می‌رسید اما هیچ گاه ندیدم که با فردی بد صحبت کند.»

۱۵. از خودت یک چهره تاثیرگذار اجتماعی بساز

بیل گیتس در طول زندگی خود حدود ۱۰۰ میلیارد دلار را در امور خیریه (مستقیم و غیرمستقیم) هزینه کرده است. کمک‌های بنیاد بیل گیتس به بهداشت جهانی، بیشتر از کمک‌های سازمان بهداشت جهانی (WHO) در این زمینه است.

۱۶. تک بعدی نباش

اکنون دیگر مایکروسافت بزرگترین منبع درآمد گیتس نیست. برای سال‌های متمادی است که او در حال فروش سهام خود از این شرکت و سرمایه‌گذاری در کسب و کارهای دیگر است. مایکل لارسن، مدیر کسب و کار گیتس را به عنوان اسلحه سری او در زمینه سرمایه‌گذاری معرفی می‌کنند.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – فاطمه بختیاری دزفولی

منبع: incomediary

چطور بیل گیتس شویم: ۱۶ راه که مثل بیل گیتس موفق شویم


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی