کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۶ راز خواب آسوده شبانه: آن‌چه انجام می‌دهیم، انجام نمی‌دهیم، و نمی‌دانیم!

تراکسل،  خواب پژوه و استادیار روانپزشکی و روانشناسی دانشگاه پیتزبورگ، رازها و مطالبی را درباره‌ی خوابیدن و خواب آسوده شبانه منتشر کرده است که در زیر برخی از آن‌ها را می‌خوانیم.با ما همراه باشید.

خواب

۱.بیش از حد نخوابید.

پس از یک هفته‌ی سخت کاری، خواب بیش از حد، وسوسه‌انگیز است، ولی گذراندن زمان زیاد در تخت‌خواب لزوما موجب افزایش انرژی نمی‌شود_ چون، می‌تواند اثری معکوس داشته‌باشد.

تراکسل می‌گوید: “وقتی ما زیاد می‌خوابیم، اغلب “مستیِ خواب” را تجربه می‌کنیم‌(بدن خواب‌آلوده می‌خواهد باز هم در خواب بماند) __ وقتی این اتفاق می‌افتد ما اغلب حالت نشئگی/خمودی را احساس می‌کنیم.” درست است در همان لحظه احساس خیلی خوبی‌دارد، ولی بعد از بیدارشدن، سست و بی‌اراده‌تان می‌کند و روزی بی‌حال و کسل‌کننده را برایتان رقم می‌زند.

۲.زمان بیدار‌شدن ثابت و مشخصی را حفظ کنید.

این مستقیما با نظر پیش‌گفته‌ی تراکسل مرتبط است: حفظ برنامه‌ی منظم خوابیدن در طول هفته، کلید دست‌یابی به چرخه‌ی خوابیدن سالم است. بدین معنی که هر روز در زمان مشخصی از خواب‌ بیدار‌شوید_ حتی آخر هفته‌ها. تراکسل می‌گوید: “در واقع برای تضمین خواب‌ سالم شبانه‌تان، زمانی‌ را که صبح‌ها از خواب‌ بیدار می‌شوید به‌مراتب با اهمیت‌تر از زمانی است که شب‌ها می‌خوابید، چراکه زمان بیدارشدن به شما کمک می‌کند ساعت بیولوژیکی یا زیست‌شناختی بدن‌تان را تنظیم کنید.”

مطلب مرتبط : خواب راحت: ۲۴ بهترین خوراکی برای داشتن خواب راحت

۳.کار را با خودتان به تخت خواب‌ نبرید.

به توصیه‌ی تراکسل، تخت خواب‌ فقط باید برای “خوابیدن” باشد. همه می دانیم هر نور مصنوعی قبل از به خواب‌رفتن موجب تأخیر در چرخه‌ی خواب‌ طبیعی می‌شود، آنچه نمی دانیم این است که نور آبی صفحه‌ی وسایل الکترونیکی کاملا مضر است.

او می‌گوید: “تمام فناوری‌ها(مثل تلفن همراه) را از تخت‌خواب‌تان دور نگه‌دارید. برای داشتن خواب آسوده و خوش در شب ، حداقل یک ساعت قبل از زمان خواب‌‌تان از عادت‌های دیگر مثل کار، تماشای تلویزیون، و مانند اینها دست‌بکشید، به ویژه این کارها هرگز به تخت خواب‌ نبرید.”

۴.بیهوده سعی نکنید با کم‌خوابی به موفقت برسید.

ماریسا میر، الون ماسک، و تیم کاک از آن کارآفرینان موفقی هستند که به عموم اعلام کرده‌اند موفقیت‌شان را مرهون خوابی بسیار کم‌تر از ۸ ساعت توصیه شده در شب هستند. اما تلاش برای قدم گذاشتن در راه آنها، احمقانه است. تراکسل می‌نویسد: “فکر می‌کنم با این نظرها در جامعه واقعا بلاتکلیف می‌مانیم.چ ون برخلاف توصیه‌های علمی نمونه‌های خاصی از آدم‌های موفق را می‌بینیم که با کم‌خوابی به موفقیت‌رسیده‌اند، و امیدواریم ما هم با این کار مثل آنها بشویم. ولی به جای آن باید بدانیم که این‌ها فقط استثنائاتی بر قائده‌ی کلی هستند، چون بیشتر قریب به اتفاق پژوهش‌ها نشان می‌دهند قدرت تفکر و حضور ذهن، رفتار، عملکرد، و احساس ما با خواب‌ کافی به شدت بهتر می‌شود.”

مطلب مرتبط : ۷ توصیه برای داشتن خواب راحت در شب ها

۵.اگر خواب‌تان نمی‌برد زمان زیادی را در تخت خواب‌ نگذرانید.

بیشتر ما این حس را تجربه کرده‌ایم، وحشتناک است: روی تخت دراز ‌می‌کشیم، بیدار می‌مانیم، و با خودمان بارها کلنجار می‌رویم و حساب می‌کنیم که صبح چقدر خسته و کوفته خواهیم‌بود. اگر همیشه همین وضع را دارید – به عبارت دیگر، اگر اثربخشی خواب‌تان(زمانی که در تخت خواب‌ می‌گذرانید خیلی بیشتر از زمانی است که واقعا می‌خوابید) پایین است – دیرتر به تخت خواب‌ بروید. این فنی برای محدودکردن اتلاف‌وقت و تشویش در تخت‌خواب‌ است. تراکسل می‌گوید: “به جای وقت گذراندن در تخت خواب‌ به امید این‌که یک چُرتکی بزنید، سعی‌کنید زمانی را که در تخت ‌می گذرانید محدود کنید. نمی‌گویم از خواب‌تان بزنید. می‌گویم وقتی خواب‌تان نمی‌برد از وقت‌‌ تلف کردن در تخت بکاهید.”

۶.آنچه هنوز نمی‌دانیم

چرا می‌خوابیم.

تراکسل می‌گوید: “با این‌که پژوهشگران می‌دانند خواب‌ برای بقاء و تمام جنبه‌های سلامتی و عملکرد ما بسیار مهم است… ولی هنوز نمی‌توانیم دلیل مشخصی را بیاوریم که ‘چرا’ می‌خوابیم”. شاید به این دلیل باشد که خواب‌، کارهای متفاوت زیادی را به طور همزمان انجام می‌دهد، تشخیص یک دلیل فراگیر واحد برای فلسفه‌ی وجودی‌اش سخت است. او ادامه می‌دهد: “نظریه‌های رایج عوما بر نقش خوابیدن در به‌سازی، بازسازی، و جوان‌سازی بدن و هم‌چنین نقش‌اش در کمک به پاک‌سازی ذهن از اتفاقات ناگوار روز تمرکز دارند.”

چگونه چرت زدن یا در بازیابی سلامتی موثر است

آیا چرت‌های کوتاه در طول روز جایگزین خوابیدن شبانه می‌شوند؟ هنوز معلوم نیست. تراکسل می‌نویسد: “فکر می‌کنم نیاز به داده‌های بیش‌تری داریم تا بفهمیم آیا خوابیدن با چند چرت کوتاه، که برعکس خواب‌ شبانه‌ی ممتد ۷ الی ۸ ساعتی است، می‌تواند مزایای سلامتی را به همان اندازه به همراه داشته‌باشد”.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار  بازده

نویسنده: لورا انتیس

منبع: آنترپرانور

۶ راز خواب آسوده شبانه: آن‌چه انجام می‌دهیم، انجام نمی‌دهیم، و نمی‌دانیم!

خواب آسوده

خواب راحت


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی