کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

تقویت ذهن: ۶ توصیه اثبات شده علمی برای تقویت ذهن

همیشه راهکارهایی برای تقویت ذهن وجود داشته است. بسیاری از مردم به دنبال بهبود عملکرد مغزشان و در نتیجه بازدهی مطلوب هستند. این راهکارها کمک شایانی می‌کند.

آدم‌هایی که ذهنی قوی دارند می‌دانند تنها چیزی که در زندگی قابل کنترل است افکار، احساسات، و رفتارمان است، و سایر چیزها از کنترل‌مان خارج است. برای همین تمرکزشان را روی یادگیری نحوه‌ی بهبود بخشیدن الگوهای تفکر و رفتارشان می‌گذارند. می‌دانند موفقیت در زندگی متعاقب این بهبودبخشی است.

تقویت ذهن

ای کاش آن را در مدرسه یاد گرفته‌بودم! می‌توانست من را از خیلی اندوه‌های جوانی و نوجوانی نجات دهد. من واقعا بلندپرواز بودم، سعی می‌کردم در زندگی پیش‌رفت کنم. اما بسیاری از تلاش‌های‌ام غیرضروری بود، چون سخت کار می‌کردم اما هوشمندانه عمل نمی‌کردم. از آن بدتر، داشتم خودم را نابود می‌کردم، چون به احساسات‌‌ام و نیازهای واقعی‌ام در زندگی توجه نمی‌کردم. درحالی‌که کارم را به خوبی انجام می‌دادم، درون خودم مضطرب و افسرده بودم، و نمی‌دانستم چه‌طور این حالت‌ها را برطرف کنم.

من راه برطرف کردن این حالت‌ها را در راه‌کارهای علمی تقویت ذهن یافتم. فهمیدم باید از تنها چیز قابل کنترل زندگی‌ام، یعنی الگوهای تفکر، احساسات، و رفتارم، آگاه باشم و آنها را بهبود ببخشم. حالا بیش از گذشته در زندگی‌ام احساس شادی می‌کنم و از نظر ذهنی قوی‌تر شده‌ام، و در کارم نیز موفقیت‌های بیش‌تری کسب کرده‌ام. هم‌چنین علاقه‌مند شدم این راه‌کارهای علمی را با شما به اشتراک بگذارم، و امیدوارم بتوانید از دانستن آنها نفع ببرید.

۱. هدف داشته‌باشید

دانش قدرت است! هدف داشته‌باشید و حقیقت افکار، احساسات، و رفتارهای‌تان را درک کنید. به یاد دارم درباره‌ی همه‌ی ویژگی‌های خودم در دفتر وقایع روزانه‌ام چه‌چیزهایی را نوشتم. این یک راه‌کار علمی برای خودشناسی است. اصلا آسان نبود، و پی‌بردم همیشه از بعضی جنبه‌های حقیقت خودم فرار کرده‌ام. به هر حال فهمیدم چیزهایی که سعی می‌کردم از آنها فرار کنم، حقایقی درباره‌ی خودم بودند که نمی‌خواستم بپذیرم، و به احتمال خیلی زیاد همان چیزهایی بودند که به مرور زمان توانایی من را در کنترل افکار، احساسات، و رفتارهای‌ام نابود کرده‌بودند. ارزش سختی را داشت، چون بسیاری از ویژگی‌های‌ام را کشف کردم که از وجودشان خبر نداشتم! این خودشناسی کلید کنترل افکار، احساسات، و رفتارهای‌ام بود، و من به نوشتن وقایع روزانه ادامه می‌دهم تا درمورد ویژگی‌های‌ام بیش‌تر بدانم و آنها را بهبود ببخشم.

مطلب مرتبط: تقویت کردن ذهن: ۱۷ کار روزانه که ذهن شما را تقویت می کند

۲. خودِ هیجانی‌تان را درک کنید

ما به‌طور طبیعی احساس می‌کنیم ذهن‌مان یک تمامیت یک‌پارچه است، و خودمان را یک متفکر هدف‌مند و معقول به حساب می‌آوریم. اما پژوهش‌ها نشان می‌دهند در واقعیت، بخش هدف‌مند ذهن‌مان مانند یک سوار کوچک بالای فیل عظیم‌الجثه‌ی هیجان‌ها است. مهم‌ترین چیزی که باید کشف کنیم خودِ هیجانی‌مان است، چون افکار و رفتارهای‌مان را به طریقی شکل می‌دهد که متوجه آن نمی‌شویم. مثلا، من فهمیدم وقتی آدم‌ها به سرعت به ایمیل‌های‌ام پاسخ نمی‌دهند دچار اضطراب شدید می‌شوم، و ذهن‌ام شروع به جست‌وجو کرد، سعی کردم بفهمم مشکل از کجا است. وقتی این الگوی ناسالم را پیدا کردم، تصمیم گرفتم به آن توجه کنم و کنترل‌اش کنم، و حالا درمورد ایمیل‌ها خیلی بیش‌تر آرامش دارم.

۳. دلسوز خودتان باشید، عاشق خودتان باشید، مراقب خودتان باشید

آدم‌هایی که ذهن قوی دارند برای دلسوزی و توجه به خودشان وقت می‌گذارند. آنها به خودِ هیجانی‌شان گوش می‌کنند، و اجازه می‌دهند احساس کند شنیده می‌شود، مهم است، و دوست داشته‌می‌شود، و این‌گونه دل‌سوز و عاشق خودشان هستند. هم‌چنین زمانی را به مراقبت کافی از خودشان اختصاص می‌دهند، چون می‌دانند اگر مراقب خودشان باشند، می‌توانند الگوهای افکار، احساسات، و رفتارهای‌شان را کنترل کنند و از این طریق در زندگی موفق شوند. این قسمت برای من خیلی سخت بود، چون خودِ هیجانی‌ام به‌طور طبیعی برای من اهمیتی نداشت. باید خودم را متقاعد می‌کردم اگر از خودم خوب مراقبت کنم، می‌توانم در زندگی‌ام از دیگران بهتر مراقبت کنم، درست مثل وقتی که در هواپیما هستید، باید قبل از این‌که به دیگران توجه کنید اول خودتان ماسک را بزنید.

مطلب مرتبط : ذهن خوانی: ۵ ترفند روانشناسی برای خواندن ذهن دیگران

۴. خودِ واقعی‌تان باشید

همان کسی باشید که هستید! آدم‌هایی که ذهن قوی دارند اجازه می‌دهند کسانی که در زندگی‌شان هستند از واقعیت وجودی آنها و نیازها، اهداف، و چالش‌های‌شان مطلع باشند. هنگامی‌که بیماری ذهنی من برای اطرافیان‌ام هویدا شد، بعضی روابط را از دست دادم. با این حال در کل احساس بهتری داشتم، چون در درازمدت حفظ رابطه با آدم‌هایی که حامی من نبودند برای‌ام سودی نخواهدداشت. در عوض از جانب اکثریت آدم‌هایی که صمیمیت‌شان را با من حفظ کردند حمایت بیش‌تری دریافت کردم، چون از چالش‌های من مطلع بودند. هم‌چنین دوستان جدیدی پیدا کردم که به من افتخار می‌کردند و تصمیم من را بر این که خود واقعی‌ام باشم تحسین می‌کردند.

۵. آن‌طور زندگی کنید که دوست دارید

برای تقویت ذهن  اطمینان پیدا کنید به خوبی می‌دانید چه‌چیزی برای زندگی‌تان خوب است. به توصیه‌های دیگران گوش کنید، دیدگاه‌های‌شان را در نظر بگیرید، و سپس انتخاب خودتان را بکنید. من برای انتخاب حرفه‌ام دوره‌ی سختی را پشت سر گذاشتم. چون درمورد تصمیم‌ام با مخالفت پدر و مادرم مواجه بودم. آنها از من می‌خواستند کاری را دنبال کنم که پول‌ساز باشد، اما من می‌خواستم کار مورد علاقه‌ام را دنبال کنم. خیلی خوشحال هستم انتخابی کردم که برای‌ام مناسب بود، و توصیه‌ی پدر و مادرم را نپذیرفتم. اگر پذیرفته بودم بدبخت می‌شدم، چون برای کارهای متداول از ۹ صبح تا ۵ عصر ساخته نشده‌ام.

۶. عهد کنید ذهن‌تان را تقویت کنید

شاید از همه مهم‌تر این باشد که آدم‌هایی که ذهن قوی دارند با خودشان عهد کرده‌اند همیشه ذهن‌شان را تقویت کنند. آنها از راه‌کارهای علمی استفاده می‌کنند، مثلا برای بهبود الگوهای افکار، احساسات، و رفتارهای‌شان برنامه‌ریزی می‌کنند و برای خودشان یادآور‌های فیزیکی تعیین می‌کنند، مثل تی‌شرت‌هایی که می‌گویند”ذهن‌ات را تقویت کن”. من آن تی‌شرت را خریدم و برنامه‌ریزی کردم. اکنون بیش‌از ۱۰ درصد فعالیت‌های هفتگی‌ام را به تقویت ذهن اختصاص داده‌ام. مثلا مراقبه می‌کنم، وقایع روزانه‌ام را یادداشت می‌کنم، وب‌گاه‌های لایف‌هک و لس‌رانگ را مطالعه می‌کنم، و در باشگاه اندیشه شرکت می‌کنم.

امیدوارم این توصیه‌های علمی به تقویت ذهن شما کمک کند.


ترجمه :تحریریه سایت کسب و کار بازده

منبع: فوربس

تقویت ذهن: ۶ توصیه علمی برای تقویت ذهن

تقویت ذهن


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی