کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۵ گرایش که اقتصاد جهانی در ۲۰۱۷ را شکل خواهند داد

اقتصاد جهانی در ۲۰۱۷ موضوع پر بحث روز جهان در این روزهای ابتدای سال میلادی جدید است. شروع هر سال جدید سهم خود را از حوادثی دارد که ما را شگفت زده کرده و اقتصاد جهانی را به لرزه درمی‌آورد. در ۲۰۱۶ چندین پیشگو بریتانیا را در حال رای به خروج از اتحادیه‌ی اروپا دیدند، گرچه احتمالا این تصمیم در سال‌های آتی عواقب مهمی برای تجارت جهانی خواهد داشت. و تقریبا لازم به ذکر نیست که بسیاری از نظرسنجی‌ها و کارشناسان در آمریکا، از پیش‌بینی پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات شکست خوردند.

۵ گرایش که اقتصاد جهانی در ۲۰۱۷ را شکل خواهند داد

با این تفاسیر، بسیاری از گرایشات اقتصادی شکل‌دهنده‌ی دنیایمان را، می‌توان به وسیله‌ی ناظران دقیق از پیش تعیین کرد. چه بازگشت محرک مالی تحت دولت ترامپ باشد، یا طرح‌های فدرال رزرو برای شتاب دادن به سرعت افزایشات نرخ بهره، در این‌جا به ۵ گرایشی اشاره می‌کنیم که باید امسال بر روی آن‌ها متمرکز شد.

در ادامه ۵ گرایش که اقتصاد جهانی در ۲۰۱۷ را شکل خواهند داد آمده است:

۱.اروپا به التیام خود ادامه می‌دهد

برای گرایش اقتصاد جهانی در ۲۰۱۷ باید در ابتدا گفت که اگر رای غافلگیرکننده‌ی برگزیت (خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا) تنها مشکل اروپا بود، سیاست‌گذاران و سهام‌داران اقتصاد این قاره می‌توانستند به آرامش برسند. اما به گفته‌ی کارل وینبرگ، اقتصاددان ارشد موسسه‌ی اقتصاد پرتکرار، خروج بریتانیا از اتحادیه‌ی اروپا کمترین نگرانی آن است، او می‌گوید همه‌پرسی تازه‌ای در ایتالیا محبوبیت عوام‌گرایی و احساسات ضداروپایی را بازتایید کرده است، و نشان می‌دهد که تمام پروژه‌ی اروپا چقدر شکننده است.

مشخص نیست انتخابات بعدی ایتالیا چه زمانی برگزار خواهد شد (جدیدترین آن فوریه‌ی ۲۰۱۸ خواهد بود)، اما نتایج همه‌پرسی نشان می‌دهد احزاب جریان اصلی که هوادار یک اروپای متحد هستند، به سرعت در حال از دست دادن حامیان‌شان هستند. او در یک یادداشت تحلیلی جدید نوشت” اگر ایتالیا از منطقه‌ی یورو و اتحادیه‌ی اروپا خارج شود، عواقب مالی و اقتصادی، اقتصادهای اروپایی را کساد خواهد کرد” و چنین استدلال کرد که فرآیند تسهیل تعهدات بانک‌های ایتالیایی به بقیه‌ی اتحادیه‌ی اروپا می‌تواند جرقه‌ی بحران مالی را روشن کند.

مطلب مرتبط: ۱۰ نوآوری که آینده‌ی اقتصاد جهانی را کاملا تغییر می‌دهند

۲.چین به آهسته کردن ادامه می‌دهد

رئیس جمهور شی جین پینگ، در ۲۰۱۷ آخرین سال اولین دوره‌اش را آغاز خواهد کرد و در مدیریت دومین اقتصاد بزرگ دنیا با چالش‌های بسیاری روبه‌رو است. دولت چین، نرخ رشد ۶.۵٪ را برای پنج سال آینده در نظر دارد اما تجربه‌های جدید نشان داده است که رسیدن یا حتی گذر از این اهداف، منجر به پایداری اقتصاد چین نخواهد شد مگر آن‌که این اهداف به شیوه‌ای پایدار برآورده شوند.

از زمان بحران اقتصادی، سیاست‌گذاران با حمایت از بخش سازمانی از طریق اعتبار ارزان برای سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها و بخش قدرتمند صادرات چین، از رشد اقتصاد حمایت کرده‌اند. اما این اعتبار به طرز فزاینده‌ای به سوی سرمایه‌گذاری‌هایی با بهره‌وری کمتر سرازیر شده، و منجر به افزایش بدهی کلی شده است.

طبق یک تحلیل جدید که توسط صندوق بین‌المللی پول انجام شده است، “متوسط رشد کلی اعتبار در هر سال حدودا ۲۰٪ ، و خیلی بیش‌تر از رشد تولید ناخالص داخلی اسمی بوده است “. این یک استراتژی پایدار برای رشد اقتصادی در آینده نیست، و اگر قرار است اقتصاد چین، رشد جهانی‌اش را به پیش ببرد، رئیس جمهور شی باید در سال آتی توازن‌های بیش‌تری را به سود هزینه‌های مصرف‌کننده در اقتصاد و مخصوصا اقتصاد جهانی در ۲۰۱۷ ایجاد کند.

اقتصاد جهانی در ۲۰۱۷ ۳.اقتصاد جهانی در ۲۰۱۷  اقتصاد ترامپ است

مدتی طول خواهد کشید که دونالد ترامپ رئیس جمهور جدید آمریکا، پروژه‌های اصلاحات ضروری خود را آغاز کند. یکی از این اقدامات، یک برنامه‌ي کاهش مالیات و هزینه‌های زیرساخت‌ها است که تحلیل‌گران مستقل می‌گویند همزمان با افزایش هزینه‌ی حقوقی مانند برنامه‌ی ملی بیمه‌ی مدیکر و تامین اجتماعی، کسری دولت فدرال را افزایش خواهد داد.

با توجه به آن‌که دولت جدید چگونه سرمایه‌گذاری‌های زیرساختی خود را سامان می‌دهد، این هزینه‌ها ممکن است مزیتی برای ادامه‌ی رشد باشد، مزیتی که با نرخ های بهره‌ی پایین امروزی به راحتی قابل خریداری است.

با این حال این تصمیم‌ها، به اندازه‌ی اصول اقتصادی به سیاست نیز بستگی دارند. نبرد قدرت بین رهبران جمهوری‌خواه در کپیتول‌هیل و کاخ سفید، نبردی خواهد بود که پیشگویان اقتصادی به شدت دنبال خواهند کرد، زیرا تعیین خواهد کرد آیا چشم‌انداز جمهوری‌خواهان مبنی بر دولتی کوچک و کاهش مالیات، بر انگیزه‌های عوام‌گرایانه‌ی ترامپ پیروز خواهد شد یا خیر.

اقتصاد جهانی در ۲۰۱۷۴.اما اقتصاد جهانی در ۲۰۱۷ اقتصاد جنت یلن هم هست

یک موسسه‌ی دولتی که حزب جمهوری‌خواه کنترل نمی‌کند، فدرال رزرو (ذخیره‌ی فدرال) است.

بانک مرکزی مستقل موظف به مدیریت ذخیره‌ی مالی در واکنش به سیاست‌های مالی جدید خواهد بود.

با پیش‌بینی شتاب در سرعت افزایش‌های نرخ بهره، اگر هزینه‌های مالی فراوان باعث تب‌دار شدن بازار کار و منجر به تورمی شود که به طرز قابل توجهی از هدف ۲ درصدی سالانه‌ی بانک مرکزی بیش‌تر باشد، جنت یلن، رئیس فدرال رزرو، ممکن است مجبور شود سریع‌تر در این باره دست به اقدام بزند.

مطلب مرتبط: ۱۱ اقتصاد پیشرو جهان در آینده :شامل ایران

۵.تجارت در راس باقی خواهند ماند

باثبات‌ترین جایگاه سیاست جهانی در ۷۰ سال گذشته، حرکت استوار به سوی تجارتی آزادتر از همیشه بوده است. اما میوه‌ی در دسترس حذف مرزهای تجاری مدت‌ها است که چیده شده است. و ۲۰۱۶ به ما نشان داد که رای‌دهندگان در کشورهای ثروتمند دنیا دیگر سیاست‌هایی را تحمل نمی‌کنند که به آن‌ها این حس را القا می‌کند که در ازای محصولاتی اندکی ارزان‌تر و پرداخت بیش‌تر برای عده‌ای منتخب، توانایی رشد درآمدشان از دست می‌رود.

تمام نگاه‌ها به رئیس جمهور منتخب، ترامپ، خواهد بود که وضعیت تجارت جهانی را تنظیم خواهد کرد. آیا از نفتا (قرارداد تجارت آزاد آمریکای مالی) کنار خواهد کشید، یا نگاهش را به بازسازی تجارت با چین معطوف خواهد کرد، و شاید قوانین سازمان تجارت جهانی را زیرپا بگذارد؟ حتی شاید ترامپ در نمایشنامه‌ی منطقه‌ی یورو هم که ذکر شد، نقشی بازی کند، زیرا تمایلش را به مذاکره‌ی هرچه سریع‌تر برای بستن قرارداد تجاری با بریتانیا نشان داده است، و خروج از اتحادیه‌ی اروپا را برای کشورهایی که هم‌چنان عضو آن هستند، به گزینه‌ی فریبنده‌تری تبدیل کرده است.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – اسما حسنی

منبع: fortune

نویسنده: کریس متیوز

۵ گرایش که اقتصاد جهانی در ۲۰۱۷ را شکل خواهند داد


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی