کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۵ حقیقت در مورد اسکیزوفرنی که باید بدانید

اسکیزوفرنیدر این نوشتار شما را با ۵ حقیقت در مورد اسکیزوفرنی آشنا می‌کنیم که باید بدانید.

من به مدت ۱۰ سال با اسکیزو فرنی زندگی کرده‌ام. پرسش‌هایی وجود دارند که ظاهرا همیشه وقتی به کسی به اندازه‌ای اعتماد می‌کنم که بتوانم بیماری‌ام را فاش کنم، پدیدار می‌شوند. چیزهایی هم وجود دارند که من را در مورد وضعیت دانش پیرامون بیماری‌های ذهنی اصلی شگفت‌زده می‌کنند و من‌ دوست دارم در مقابل آنها ایستادگی کنم. این داستان‌های ساختگی عیب و ایرادی را که درباره‌ی بیماری‌های روانی وجود دارد، جاودانه می‌کنند و لازم است کسی آنها را برطرف کند. در این نوشتار، بدون هیچ ترتیب خاصی، ۵ نکته را می‌بینید که باید در مورد اسکیزوفرنی بدانید:

 

۱. ما خشن نیستیم.

مطالعات زیادی نشان داده‌اند احتمال این‌که افراد مبتلا به بیماری روانی وخیم، قربانی جرم‌های خشونت‌آمیز مجرمان شوند، بیش‌تر است. البته، روایت‌هایی که در مورد تیراندازی در مدرسه و قتل عام هستند نشان می‌دهند که تنها افراد مبتلا به بیماری‌های روانی مرتکب این جنایات می‌شوند. هرچند این افراد ممکن است بیماری روانی داشته باشند، اما شیطان یک جنبه‌ی ذاتی بیماری روانی نیست. افراد مبتلا به بیماری‌های روانی از حساس‌ترین، خلاق‌ترین، و مهربان‌ترین آدم‌هایی هستند که ممکن است ملاقات کنید. همه‌ی ما فقط تلاش می‌کنیم که هم با این تصور غلط و هم با چیزهایی که در سرمان داریم مبارزه کنیم.

مطلب مرتبط: ۱۰ نشانه اختلال شخصیت اسکیزوتایپال

۲. ما هنوز هم انسان هستیم.

این‌که مبتلا به بیماری روانی هستیم دلیل نمی‌شود که کم‌تر از انسان باشیم. ما هنوز و گاهی اوقات عمیق‌تر از سایر آدم‌ها فکر می‌کنیم و احساس می‌کنیم! اگر ما کار عجیب و غریبی انجام بدهیم، خیلی ساده در برابر چیزهایی که مغزمان به ما می‌گوید واکنش نشان می‌دهیم. ما تنها تلاش می‌کنیم که پذیرفتنی باشیم، ولی گاهی اوقات ذهن‌مان ما را بازی می‌دهد و گول‌مان می‌زند. ما اگر بیش‌تر از شما ترس نداشته باشیم کم‌تر از شما هم نمی‌ترسیم.

۳. اسکیزوفرنی با اختلال تجزیه‌ی هویت متفاوت است.

این یک تصور غلط بزرگ است که اسکیزوفرنی همان اختلال تجزیه‌ی هویت است. این دو اختلال متفاوت هستند، اما به لطف هالیوود و رسانه‌ها، مردم تصور می‌کنند که اسکیزوفرنی و اختلال تجزیه‌ی هویت یک چیز هستند. هرچند اسکیزوفرنی در زبان لاتین به معنای “دو ذهن” است اما این بدان معنا نیست که دو شخصیت مختلف در درون ما وجود دارد. ما روان‌پریشی داریم. و این یعنی جنبه‌ی اصلی اسکیزوفرنی، این باور است که ما چیزهایی را می‌بینیم، می‌شنویم یا تجربه می‌کنیم که وجود خارجی ندارند. این حالت خواه هذیان باشد و خواه توهم یا پارانویا، نکته‌ی اصلی این است که ما چیزی را تجربه می‌کنیم که واقعا وجود ندارد. گاهی اوقات ما این واقعیت را نمی‌دانیم و، به همین دلیل، در مورد چیزهای مختلف گیج می‌شویم.

مطلب مرتبط: افراد چند شخصیتی آیا وجود دارند؟

۴. ما آدم‌هایی از دست رفته و ناامید نیستیم.

مفهومی در میان مردم در داخل و خارج حوزه‌ی سلامت روانی وجود دارد بدین مضمون که اسکیزوفرنی مجازات زندگی است که توانایی‌های فرد را محدود می‌کند و باعث می‌شود او در جامعه عملکرد طبیعی نداشته باشد. اما اسکیزوفرنی چیزی بیش از یک بیماری نیست – یک بیماری که می‌تواینم با آن روبه‌رو شویم و بر آن غلبه کنیم. هرچند ممکن است هرگز از شر برخی از علائم خلاص نشویم، اما درست مانند هر شخص دیگری می‌توانیم عضوی موثر در جامعه باشیم. این بیماری ممکن است حتی، در تلاش برای ثابت کردن اشتباه بودن این تصور، ما را به سمت چیزهای دردسرساز بکشاند. قبل از این که ما را رد کنید و کنار بگذارید، بدانید که ما نیز می‌خواهیم آدم‌هایی طبیعی باشیم.

مطلب مرتبط: ۱۰ اختلال شخصیتی را بشناسیم

۵. همه‌ی افراد مبتلا، علائم یکسانی ندارند.

برخی از افراد فکر می‌کنند که چند علامت شایع اصلی اسکیزوفرنی در همه‌ی افراد مبتلا وجود دارد، اما حقیقت این است که هر شخصی منحصر به فرد است. برخی ممکن است تنها روان‌‌پریشی را تجربه کنند، در حالی که دیگران ممکن است دچار توهم شوند. من تنها روان‌پریشی، پارانویا، و توهم داشتم. اسکیزوفرنی یک اختلال طیف است، که یعنی چگونگی بروز این بیماری طیف گسترده‌ای از احتمالات را دارد. برخی از علائم این بیماری شایع هستند، اما هر یک از ما با دیگری تفاوت داریم.

به طور عمده، زندگی با اسکیزوفرنی یعنی تلاش برای حفظ تعادل ظریف بین واقعیت و چیزهایی که مغزمان به ما می‌گوید. همه‌ی ما تمام تلاش‌مان را می‌کنیم که یک زندگی عادی و متعادل داشته باشیم. آخرین چیزهایی که باید با آنها کنار بیاییم مفاهیم منسوخ شده‌ی رسانه‌ها است که ما را هیولایی خشن یا دیوانه‌ای خطرناک نشان داده‌اند. ما اگر بیش‌تر از دیگران نخواهیم که عادی باشیم، کم‌تر از دیگران هم نمی‌خواهیم. ما مهربان، حساس، هوشمند، خلاق و عمیقا دلسوز هستیم، پس لطفا برچسب‌هایی که ما را متفاوت نشان می‌دهند، به ما نچسبانید. ما فقط می‌خواهیم عادی و طبیعی باشیم.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده _ سارا فیضی

منبع: سایکولو‌ژی تودی

۵ حقیقت در مورد اسکیزوفرنی که باید بدانید


 

برچسب ها

بازده

  1. ERFAN گفت:

    میگن برادرم بهش دچار شده ولی تشخیص هنوز کامل نیست میگن شاید اسکیزوفرنی باشه شاید افسردگی شاید چیزای دیگه از وقتی که فهمیدم اسکیزوفرنی چیه دعا میکنم برادرم افسردگی داشته باشه

  2. بنیامین گفت:

    سلام بنیامین هستم 22 ساله از کرج – اسکیزوفرنی از بدو تولد همراه شخص است و هنگام بلوغ و یا چند سال پس ار بلوغ به طور جدی آشکار می شود که می تواند عوامل ارثی هم دخیل باشد ، من از سن 16 سالگی اسکیزوفرنی را به طور جدی حس کردم و تمام زندگی و وجود مرا دربر گرفت و اکنون که 6 سال می گذرد در مسیر اسکیزوفرنیا قدم می زنم و تمام افکار و اعمال من براساس شخصیت اسکیزوفرنیا می باشد – اسکیزوفرنیا یک بیماری یا اختلال نیست ( شخصیت است ) تغییرات زیادی در من ایجاد کرده و اسکیزوفرنیا را باور دارم – دنیا را طور دیگر می بینم اما این نگاه بد یا مرض وار نیست – هوش من در رده ی تیزهوشان است و توانایی ذهنی من اوایل حس اسکیزوفرنیا دچار دگردیسی شده بود – چون فکر می کردم خودمو گم کردم – اوایل باهاش مشکل داشتم اما بعدها سعی کردم هضمش کنم و اگر یک روز حس کنم که اسکیزوفرنیا با من نیست بی شک همان روز موقع فرا رسیدن مرگ من است . در کنار شخصیتی که دارم اسکیزوفرنیا مکمل او شده است و مرا در این دنیا عضوی از انسانها بدل کرده است . متأسفانه در سایت ها و حتی کتاب های موجود تعریف درست و به جایی از اسکیزوفرنیا نشده است و کسانی نظر داده اند که حتی یک لحظه این شخصیت را درک نکرده اند . ( تقدیم به تمام انسان هایی که دارای شخصیت اسکیزوفرنیا هستند )

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی