کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۵ چیز که باید درباره‌ی خرید لینکدین توسط مایکروسافت بدانید

وقتی این خبر انتشار می‌یابد که مایکروسافت لینکدین را، یک وب‌گاه شبکه‌سازی اجتماعی برای متخصصان کسب و کار، می‌خرد باید از خودمان بپرسیم که آیا این معامله‌ی خوبی برای مایکروسافت است؟ و این برای استراتژی بازاریابی شبکه‌ی اجتماعی‌تان چه معنایی می‌تواند داشته‌باشد؟ در ادامه ۵ چیز آمده‌است که باید درباره‌ی این تملک فناوری بدانید.

مایکروسافت

۱. اوضاع مایکروسافت با تملک لینکدین چگونه است؟

مایکروسافت امروز اعلام کرد لینکدین را، که بیش از ۴۳۳ میلیون عضو دارد (حدود ۱۰۵ میلیون از این اعضا کاربران فعال ماهانه هستند، و ۲ میلیون مشترک پولی هستند)، در ازای ۲۶.۲ میلیارد دلار پول نقد هنگفت تملک خواهدکرد. جف وینر مدیرعامل لینکدین باقی خواهدماند، و به ساتیا نادلا، مدیرعامل مایکروسافت گزارش خواهدداد.

چند آمار قابل توجه دیگر: لینکدین ۴۵ میلیارد صفحه بازدید در ۳ ماهه‌ی اخیر داشته‌است، و بیش از ۶۰ درصد ترافیک آن موبایل است.

شایعات درباره‌ی این معامله در آوریل به راه افتاد. در آن زمان وب‌گاه streetinsider.com اشاره کرد:

“برای لینکدین سهام در حال بی‌رونق شدن بوده‌است و تحلیلگران این شرکت را در ‘چهارراه’ کند شدن کسب و کار و رشد راه‌حل‌های برخط برای جذب استعداد و بالا بردن سرمایه‌گذاری می‌بینند. در ضمن، مایکروسافت نبود یک شبکه‌ی اجتماعی را حس می‌کند و احتمالا دیتابیس بسیاری بزرگ کاربران کسب و کاری لینکدین برایش جذاب خواهدبود.”

این معامله، که در انتظار تایید سهامداران و بررسی نظارتی است، باید قبل از پایان امسال انجام شود.

۲. چرا لینکدین اکنون فروخته می‌شود؟

جف وینر، مدیرعامل لینکدین، ایمیلی را به اشتراک گذاشت که امروز به کارمندان فرستاده‌بود:

وقتی ساتیا برای نخستین بار ایده‌ی تملک لینکدین را مطرح کرد، گفت بی‌نهایت مهم است که ما در دو چیز هم‌سویی داریم: هدف و ساختار. در مورد اولی، خیلی طول نکشید تا هر دوی ما بفهمیم بیانیه‌ی هدف‌مان تقریبا یکسان است. هدف لینکدین این است که متخصصان دنیا را به هم وصل کند تا آنها را مولدتر و موفق‌تر کند، و هدف مایکروسافت قدرتمند کردن هر فرد و سازمان در دنیا است تا به چیزهای بیش‌تری دست بیابند. اساسا، هر دوی ما سعی می‌کنیم یک کار را انجام دهیم اما از راه‌های مختلف به آن می‌رسیم: راه لینکدین شبکه‌ی حرفه‌ای، و راه مایکروسافت خدمات رایانش ابری حرفه‌ای است.

هر دوی ما متوجه شدیم ترکیب این دو دارایی منحصر به‌فرد خواهدبود و این ظرفیت را دارد که فرصت‌های عظیمی را بگشاید.”

۳. این معامله برای مایکروسافت خوب است یا بد؟

واضح است که مایکروسافت هزینه‌ی عظیمی را صرف می‌کند تا خود را در رأس زندگی هر متخصص کسب و کار قرار دهد.

بر اساس گفته‌ی جاسمین سندلر، مدیرعامل آژانس بازاریابی برخط ایجنت-سی، که یک آژانس بازاریابی رسانه‌ی اجتماعی بنگاه به بنگاه و آموزش کسب و کار است، این یک حرکت کسب و کاری فوق‌العاده برای مایکروسافت است.

سندلر می‌گوید: “آن‌ها در حال گرفتن شرکتی هستند که در شبکه‌سازی اجتماعی بنگاه به بنگاه پیشرو است و (برای هر کدام از محصولات مایکروسافت) یک مجموعه‌ کاربر پابرجا با بیش از ۴۳۳ میلیون متخصص کسب وکار دارد مجبور هستند در یک منطقه‌ی خاص اقامت کنند. ادغام و تملک بسیار معقول و منطقی است، از این لحاظ که آنها مشتریان مشترک دارند و این می‌تواند هم پیشنهادها و هم ارزش‌شان را برایشان توسعه دهد.”

ترکیب گراف‌های مایکروسافت و لینکدین ماهیت تکمیل‌کننده‌ی معامله را نشان می‌دهد، که مایکروسافت می‌گوید “تجربیات پیوسته‌تر، هوشمندانه‌تر، و مولدتر” ایجاد می‌کند:

microsoft-linkedin-graphs

با این حال، لاری کیم را، مدیر فنی ارشد و بنیان‌گذار ورد استریم، که یک شرکت بازاریابی جست‌وجوی اجاره‌ی نرم‌افزار است، به عنوان فردی محسوب کرد که باور دارد مایکروسافت بیش از حد پرداخته‌است.

“لینکدین اساسا ۱) پلتفرم جذب نیرو برای متخصصان نیروی انسانی است، (۲) یک ابزار کشف فروش برای نمایندگان فروش یک تشکیلات اقتصادی است (۳) محلی برای انتشار رزومه‌تان به‌طور برخط است (۴) محلی برای بارگذاری اسلاید شیر و مطالب وبلاگ است (۵) یک شبکه‌ی واسطه برای تبلیغات است. من مطمئن نیستم چرا این برای مایکروسافت ۲۶ میلیارد دلار ارزش دارد.”

۴. این معامله برای لینکدین خوب است یا بد؟

مایکروسافت بر چند فرصت برای رشد لینکدین تاکید کرده‌است، از جمله ایجاد یک پروفایل حرفه‌ای یک‌پارچه، یک نیوزفید هوشمند برای این‌که ارتباط کاربران را حفظ کند، و تبدیل کورتانا به یک دستیار حرفه‌ای دیجیتال.

لی آدن، مدیرعامل تاپ‌رنک مارکتینگ می‌گوید: “این تملک قطعا برای لینکدین یک مزیت است چون مایکروسافت می‌تواند به لینکدین کمک کند سریع‌تر رشد کند. با ماندن جف وینر به عنوان مدیرعامل، لینکدین برند، فرهنگ و استقلال خود را حفظ خواهدکرد و من فکر می‌کنم این مهم خواهدبود.”

سندلر می‌گوید این ادغام جایگاه لینکدین را به عنوان پیشگام خدمات و محصولات در فضای شبکه‌سازی کسب و کار مستحکم می‌کند.

سندلر می‌گوید: “بسیاری از شبکه‌های اجتماعی سعی کرده‌اند و سعی می‌کنند با لینکدین رقابت کنند و آن را شکست بدهند. فیس‌بوک اَت ورک (Facebook at Work ) بهترین مثال است، میلیون‌ها استارتاپ که دوست دارند مانند لینکدین باشند اصلا مهم نیست.”

اریک کوآلمن، نویسنده‌ی کتاب‌های پرفروش که به زودی کتاب بعدی‌اش را با عنوان چگونه در “لینکدین بفروشیم” منتشر می‌کند، می‌گوید شوکه شده‌است و کمی از این حرکت ناامید شده‌است چون لینکدین فضای خیلی بیش‌تری برای رشد دارد.

کوآلمن می‌گوید: “من نگران هستم که چرا لینکدین احساس کرده‌است فروش ضروری است- آیا مدیران اجرایی چیزی را مشاهده کرده‌اند که رشدش را محدود می‌کند؟ ظاهرا آنها هنوز فضای بسیار زیادی برای رشد بین‌المللی داشتند (در چین مسدود نیستند)، می‌توانند کارکنان پایین‌رتبه‌ی بیش‌تری را به این پلتفرم بیاورند، و بازی دبیرستان و دانشگاه را کاملا در اختیار بگیرند (با پایین آوردن محدوده‌ی سنی به ۱۳).

“به نظر من، لینکدین هنوز بزرگ‌ترین ابزار فروش دنیا است، من به عنوان یک شیفته‌ی رسانه‌های اجتماعی از مشاهده‌ی بلعیده شدن یکی از ستون‌های آن ناراحت هستم.”

با این حال، بر اساس گفته‌ی کیم، این بهترین نتیجه‌ی ممکن برای لینکدین است.

کیم می‌گوید: “این شرکت در بسیاری از حوزه‌ها مانند رقابت با دیگر شبکه‌های رسانه‌ی اجتماعی، و حتی فقط ابهام کلی درباره‌ی آن‌چه می‌خواهد بشود، در حال کشمکش بوده‌است.”

۵. این تملک چه تاثیر روی بازاریاب‌ها دارد؟

در کل، آدن می‌گوید فکر می‌کند وعده‌ی کمک به افراد برای این‌که بهره‌وری بیش‌تری داشته‌باشند، مهارت‌ها و ارتباطات‌شان را افزایش دهند- به همراه فرصت‌های بیش‌تر برای فروش و بازاریابی- خیلی وسوسه‌کننده است.

من فکر می‌کنم ترکیب مایکروسافت، به‌ویژه آفیس ۳۶۵ ( Office ۳۶۵) و داینامیکس (Dynamics )، با شبکه‌ی لینکدین برای شرکت‌ها و بازاریاب‌ها در سطوح مختلف ایجاد فرصت می‌کند. قدرتمند کردن افراد حرفه‌ای با اخبار شخصی‌سازی شده، شناختن و دسترسی به افراد حرفه‌ای مرتبط برای افزایش گزینه‌های تبلیغ و فروش از طریق Dynamics CRM و LinkedIn Sales Navigator برای شروع فوق‌العاده است.

او اضافه می‌کند: “من همیشه می‌خواستم ببینم لینکدین به یک سامانه‌ی مدیریت ارتباط مشتری (CMR) حرفه‌ای گسترش یافته‌است و با داینامیکس فکر می‌کنم بالاخره چنین چیزی را ببینیم. از شبکه‌سازی عمومی گرفته تا یافتن متخصصان زبده مطابق آن‌چه در حال کار روی آن هستید، تا برقراری ارتباط با افراد بانفوذ داخلی و خارجی، ائتلاف لینکدین سی‌ام‌آر (LinkedIn CRM) مزایای زیادی دارد.”

سندلر موافق است. برای بازاریاب‌های لینکدین، این تملک می‌تواند به معنی فرصت‌های شگفت‌انگیز برای دست یافت به مخاطبان هدف و جذب آنها است.

سندلر می‌گوید: “بازاریابی، تبلیغات، و توسعه‌ی روابط فروش اکنون می‌تواند به‌طور بالقوه در تمام محصولات مایکروسافت- Outlook، Calender، Active Directory، Office، Windows، Skype، Dynamics، Cortana، و Bing- اتفاق بیفتد. با گسترش فضای دسترسی به مشتری و یقینا افزایش تعداد مشتریان (بیش از ۱ میلیارد کاربر در تمام محصولات مایکروسافت)، بازاریاب‌ها می‌توانند در هر مقطع از برقراری ارتباط با مشتری و اقدام کسب و کاری، به مشتریان بالقوه‌ی بیش‌تری دسترسی داشته‌باشند.”

با وجود تمام ظرفیتی که در دنیا وجود دارد، لینکدین می‌تواند تحت لوای مایکروسافت شکست بخورد. یامر (Yamer) را به یاد می‌آورید؟ اگر به یاد نمی‌آورید شما تنها نیستید.

کیم می‌گوید: “این ریسک وجود دارد که محصولات پس از این‌که به تملک درآمدند محو شوند. اگر برای مقاصد بازاریابی روی لینکدین به عنوان یک شبکه‌ی اجتماعی سرمایه‌گذاری کرده‌اید، به ایجاد تنوع در سرمایه‌گذاری‌تان روی پلتفرم‌های دیگر مانند فیس‌بوک و مدیوم (Medium) فکر کنید.”

ترجمه:تحریریه سایت کسب و کار بازده_مینا بنادکوکی

منبع:searchenginejournal

موضوع محوری:

خرید لینکدین توسط مایکروسافت

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی